Porovnani podnikani v CR a USA

Porovnat rozdily mezi podnikanim v USA a CR je hodne tezke. Je to kazdpoadne subjektivni. Takze se to da velmi tezko vysvetlit nekomu kdo si nezazil oboji. Ale vcera me napadl velmi dobry nazorny priklad kdyz jsem zadaval kampane na PPC (pay-per-click). Je celkem jedno jestli je to PPC Google Adwords nebo treba Facebook Ads. Jde o to na jaky trh reklamu zamerujete. A to ukazuje rozdily v pristupy. Zadavat reklamu PPC si muze zkusit kazdy z tepla sveho domova. A je to vyborny priklad, ktery ukazuje rozdily mezi podnikanim v CR a USA.

1. CR

  • Zadate kampane a okamzite vam zacnou chodit desitky nebo stovky lidi na stranky.
  • Vase reklama se za chvili zobrazuje na prvnich pozicich a zustane tam i kdyz pozdeji snizite cenu za klik.
  • Cena za klik neni vysoka (obzvlast v porovnani s trhem v USA). Neni problem platit za klik 10 centu a mene. V USA se vam takova reklama ani nebude zobrazovat.
  • CTR (click through rate) je 10-ti nasobne vetsi v porovnani s reklamami v USA. Kdyz podobna reklama v USA ma 0.2% CTR tak v CR to je 2%. Kdyz je CTR 0.5% v USA tak v CR to je 5%.
  • Reklama zamerena na obsah (content pres AdSense) dokonce prinasi konverze. V USA se vam to jeste nestalo.
  • Mate pocit, ze to je vse relativne jednoduche a uspech se docili velmi brzo.
  • Bohuzel brzy zjistite, ze trh v CR neni zas tak velky a rust je docela omezeny. Objednavky vam budou chodit, ale nebude jich pribyvat tolik kolik byste chteli. Ale vyhodou je, ze vsechno jde relativne snadno.

2.USA

  • Rozhodnete se zadat kampane na PPC na nejake sluzby nebo produkty zamerene na americky trh. Prvni mensi problem je jazykova bariera. Jako cech nevite presne jake vyrazy se mohou pouzivat, nemate kulturni zazemi, neznate zvyklosti… proste je to slozitejsi nez delat stejnou vec v cestine.
  • Zadate kampane a i kdyz date velmi vysokou cenu za klik tak se reklamy vubec nezobrazuji. Proc? Protoze v USA je obrovska konkurence. Mam zkusenosti dat treba kampane s nekolika dolary za klik a stejne se ani nezobrazuji, protoze je cena porad nizka.
  • Casem se dostanete do stadia kdy par lidi klika ale nemate zadne konverze. Chytate se za hlavu, ze to nikdy nemuze vydelavat. Zkousite pocitat statistiky kolik kliku potrebujete a zjistite, ze neni vubec jednoduche se prosadit. Konkurence je hodne a trh vypada obsazeny. Vase reklama se temer vubec nezobrazuje. Nebo kdyz se zobrazuje tak vas to stoji tolik penez, ze nervozne sledujete kazdy den statistiky a premyslite kdy to vzdat.
  • Jste frustrovany. Nechapate jak to ta konkurence dela. Mate pocit, ze se v USA neda prosadit.
  • Testujete, zkousite, nemuzete v noci spat… Boli vas hlava. Hledate reseni.
  • Projdete dlouhym obdobim frustrace a najednou se “rozsviti zarovka”. Prijdete na to jak to ma fungovat. Jinymi slovy vyladite vsechny detaily tak, ze to zacne fungovat. Je za tim spousta prace a casu, ale najednou to funguje.
  • Jakmile to funguje tak to stabilne prinasi velky pocet objednavek, ze se vam o tom ani nezdalo. Mate pocit, ze to vsechno funguje fantasticky a jste nadseni. Vydelavate vice nez jste kdy snili a pritom vidite, ze stale vyuzivate jen malou cast potencialu. Jste malicka firma, ktera pusobi na obrovskem trhu. Muzete rust mnohem vice. Ale i jako malicka firma jste nadseni jak to funguje.
Spread the love

16 thoughts on “Porovnani podnikani v CR a USA

  1. Vychazi mi z toho, ze "idealni" cesta je nejdriv CR a pak anglicky web, aspon k ziskani prehledu toho, co zmenit, aby cast "testovani, zkouseni, nespavost" byla co nejkratsi

  2. Diky za skvely clanek!

    Snazim se v posledni dobe prosadit s ubytovanim v Praze, ale konkurence je tak velka, ze neni lehke se prosadit. Nejsem schopen pochopit, jak se tem firmam muze nekdy vyplatit platit tak velke penize za jeden klik.

    Pomaham ruznym firmam k uspechu, ale obor ubytování není zrova lehký oříšek 🙁

  3. Ne, ze bych tady chtel rozpoutat flame, ale posledni dobou mam pocit, ze eshopu na obyvatele je v CR snad vic nez v USA i kdyz vetsinou strasne technicke urovne. Takze osobne uz jsem dost od myslenky otvirat eshop na tak malem trhu upustil.

  4. nepoznate niekdo naky dobry prehlad adsense vs affiliate vs bannerova reklama, atd. jak z pohladu publishera tak pripadne advertisera (usa trh)?realne priklady by ma zajimali

  5. No zas ta byrokracie v CR zadna sranda neni,kdyz si chces dat patent tak si nejakej ten rok pockas a stoji te to tolik usili a penez,ze se to pomalu ani nevyplati kdezto v USA je to z tohohle pohledu jina pohadka.

    Jenom jako druhej uhel pohledu,protoze kdyz uz nekdo ma nejakej napad,a nema prachy,tak se muze stat,ze to ani pres nase urady neprosadi.

    Co se ke me doneslo v USA muzete mit patent doslova za par mesicu.

  6. " chodim " na tento Blog a vzdy , kdyz z nej " odchazim " , tak jsem dobity pozitivni energii . Diky Johnovi a vse vsem prispevovatelum v komentarich .

  7. Ta zarovka muze byt cokoliv. Treba klicove slovo, na ktere konkurence pozapomnela. Nebo nainstalovani Google Checkout, ktery hned pomuze dostat inzeraty nahoru (kvuli zobrazenemu buttonu). Nebo perfektni optimalizace.. textu inzeratu… Ono to fakt dela rozdil.

    Jiny priklad porovnani muze byt tento blog. V CR mam hodne ctenaru a da se rici, ze je uspesny, ale ekonomicky to na moje prijmy nema temer zadny vliv. Kdybych to psal uplne stejne v anglictine tak me s nejvetsi pravdepodobnosti nikdo cist nebude:-). Musel bych do toho dat mnohem vice usili… ale kdybych prisel na tu zazracnou formuli a mel ten blog porovnatelne uspesny v USA jak je ted v CR, tak me takovy blog v USA mohl prinest velmi slusny zisk. To je jen dalsi priklad… vsechno ma svoje pro a proti…

  8. Ondra: chut nestaci, je potreba mit zkusenosti

    a dostatek kapitalu.

    Technicky dokonaly eshop k uspechu nestaci,

    je nutne byt silny v kramflecich i v marketingu

    (tim ovsem nemyslim PPC).

    Kdyz si vezmes priklad z Johna – taky

    nema uplne dokonale stranky, ale v

    marketingu je profik.

    Na kecy s credit crunchem nedej, pokud

    lidi obracejí kazdou korunu (libru), budou

    se prave vic poohlizet na netu.

    Zde mas oproti kamenné prodejne

    neskutecnou vyhodu, zvyseni nebo

    snizeni prodeje treba o 30% te

    nezlikviduje, ale kamennou prodejnu

    uz jo.

    to: Dorian

    POkud budes delat co to vsichni

    zustanes tam kde jses…

    Musis hledat jinde a jinak

    (napr. zkus se zamyslet

    nad terminem web2.0)

    to: Slash

    Never vsemu co se povida.

    Patentove lhuty pred udelenim jsou vsude

    na svete, je to z jednoducheho

    duvodu, aby byl dostatek casu

    zjistit jestli uz nekdo nepatentoval

    neco podobneho. POkud ano, tak

    rozhoduje kdo podal prihlasku prvni.

    Patentove pravo v USA je dost jine,

    tam pokud by si tam napr. zverejnil

    (i kamosovi v hospode) obsah zamysleneho

    patentu, ztratis narok na jeho registraci.

  9. Ctu to tady rad, ale tentokrat mi bohuzel tenhle clanek prisel ponekud menecenny – bez toho, aby v nem bylo receno, jaky obor John srovnava. Je v CR i v USA stejny? Jde v obou pripadech o stejny inzertni system? Jsou vsechny ostatni podminky srovnatelne (klicova slova, texty inzeratu, obdobi srovnavani,…)? Atd.

    Rozdil CTR o rad je preci jen prehnany. Ani treba s konverzemi pres Google content network v USA to neni tak hrozne. V nekterych kampanich odvadi obsahova sit skvele vysledky, zalezi na produktu. A pochopitelne nelze generalizovat na zaklade srovnani jednoho nebo nekolika oboru. Takze jen cernobile to proste neni…

    Samozrejme, ze v USA je mnohem silnejsi konkurence a prorazit v PPC inzerci je obtiznejsi. Pokud mam ale silny produkt (a jeho odpovidaji prezentaci na webu), tak se uspech driv nebo pozdeji urcite dostavi. Pri perfektne odvedene praci na priprave/sprave PPC kampane je pozice inzeratu ve vztahu ke konkurenci dana jen tim, jak vysoka je mira konverze+kvalita mych/konkurencnich stranek a castka, jake jsme ochotni ja/konkurence za kazdeho nove ziskaneho zakaznika utratit.

    Pohybuju se docela intenzivne v PPC na obou trzich a v mnoha oborech je samozrejme pozice noveho inzerenta v CR urcite vyrazne snazsi. Zaroven je ale potreba zminit, ze americky inzerent se chova v prumeru vyrazne racionalneji nez cesky. Nestestim na ceskem trhu jsou firmy, ktere jsou ochotny obetovat XX Kc/klik napriklad jen za prvni pozici ve vyhledavaci, bezhlave privedeni neprilis relevantni navstevnosti apod. bez ohledu na kalkulaci realnych prinosu takove aktivity.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *