Poradna: dotaz začí­nají­cí­ho podnikatele z česka :-)

Kdyz me prijde nejaky dotaz do emailu jako tento tak si rikam, ze snad nektery ze ctenaru dokaze poradit lepe nez ja.


Ahoj Johne,

promiň, že ruší­m a minimálně dí­ky čtení­ tohohle mailu tě “okradu” o čas, ale přesto mi to nedá. Snaží­m se dělat věci jako ty – použí­vat pokud možno selskej rozum, problémy zjednodušit na ty nejmenší­ dí­ly. Teď jsem ale v koncí­ch a proto bych tě rád požádal o radu. Určitě máš ví­c zkušeností­ než já 😉
O co jde – chtěl bych, kromě prodeje v kamenných prodejnách, rozjet svůj business taky po internetu. Dí­ky povaze produktu (tradiční­ bylinné doplňky stravy a kosmetika) ale potřebuju, aby ten eshop byl po uživatelské i funkční­ stránce špičkový, měl propracované mikrostránky pro nejdůležitější­ produkty, jinak šedé konkurenci zapadne. Od několika freelancerů, grafických agentur a full service agentur mám asi 10 kalkulací­ v rozemzí­ 30-120 tisí­c. A tady je ten problém. Jak zjistit, která cena je vlastně ta správná? Já byl vždycky zvyklý škrtnou nejnižší­ a nejvyšší­ nabí­dku, ale v tomto pří­padě se stejně dostanu na 35-100, což mi moc nepomůže…
Nemáš s tí­mhle výběrem nějaké zkušenosti?

Předem dí­ky, jestli si najdeš čas na odpověď.
S pozdravem

Jakub

Spread the love

41 thoughts on “Poradna: dotaz začí­nají­cí­ho podnikatele z česka :-)

  1. Bohuzel neexistuje univerzalni rada. Jak sam pises problem je treba rozdelit na mensi. To samy je potreba udelat s online byznysem. Podle toho co pises mas asi dost jasnou a sirokou prestavu o tom co chces, ale jak jiste vis, pozadavky se s casem meni, Doporucuju zacit s nejmensim moznym projektem, treba jenom malou cast sortimentu a malou cast funkci, ktere planujes. U dodavatelu dusledne proveruj reference, spokojeni zakaznici z minula, kteri resi podobne problemy jako ty jsou asi to nejlepsi. Samozrejme dodavatel se spoustou referenci bude drazsi nez mlady-a-dynamicky webshop.

  2. Rozhodl bych se jenom podle referencí­. Vůbec bych se nekoukal na cenu, ale prošel bych si weby, které těch 10 různých subjektů dělalo. (zaměřil bych se na tři věci – GRAFIKA/Použitelnost pro zákazní­ky/ a (neméně důležité) Použitelnost pro Vás.
    Grafika Vás buď osloví­ nebo ne.
    Použitelnost pro zákazní­ky – zkuste si různě proklikávat weby, které dělali, pokud dělali nějaký eshop zkuste si něco “objednat”. Spočí­tejte si počet clicků, které jste musel udělat, jak se Vám s tí­m pracovalo apod.
    Z toho Vám vypadnou tak maximálně dva schopní­ tvůrci – a těch se pak zeptejte na použitelnost z Vaší­ strany. Kupří­kladu – jak snadno Vám půjdou vkládat nové produkty do nabí­dky apod.
    Z toho pak poznáte, jak moc profesionální­ ten tvůrce vlastně je.
    Určitě bych Vám jich mohl několik doporučit (se kterými mám vlastní­ zkušenost), pokud byste měl zájem.

  3. žádná cena není­ správná. Někdo může nabí­dnout za 120 tisí­c to, co jiný za 30.

    Proto nevybí­rej podle ceny, ale podle obsahu konkrétní­ nabí­dky.

    Na takto položený dotaz se nedá odpovědět.

    1. přesně tak, mimochodem seškrtat nejmenší­ a nejvyšší­ nabí­dku je klasický pří­pad iracionální­ho rozhodování­ bez špetky selskýho rozumu, protože když se nad tí­m zamyslí­š, tak to nemá žádný podklad. Rozhodl ses tak na základně ničeho – maximálně na základě předpokladu, že nejmenší­ cena je šunt a nejdražší­ nadhodnocená. Nikde ale není­ žádná indicie, že to platí­ v tomto pří­padě. Když bych si měl vybrat já, tak bych chtěl určitě ukázky práce… defacto by mě cena zají­mala až nakonec, protože ta má nejmenší­ výpovědní­ hodnotu.

  4. Řekl bych, že asi tvoje zadání­ nebylo moc detailní­. Nechci zacházet do detailů, jak má vypadat pořádné zadání­, ale minimálně si nech od někoho udělat (za pení­ze) “drátěný model” obsahu stránek a administrace. Pak si nech udělat odhady nové a model přilož k zadání­.

    Podotýkám, že vyrobení­ toho modelu bude předcházet několik hodin strávených s tužkou v ruce s autorem – předevší­m si ty sám musí­š uvědomit, co přesně od toho obchodu potřebuješ.

  5. Hm, teď zrovna spouští­m jeden projekt, který k eshopům přistupuje trošku jinak.

    Dneska dobrý eshop vytvoří­ asi každá zaběhlejší­ agentura. Reference jsou důležité, ale taky nic nevypoví­dají­. Ví­m to z vlastní­ zkušenosti. Někdy jsou na eshopu tak, protože klient (či project manager = třetí­ agentura) to chtěl. Takže technologicky nepoznáš zda jsou úplně OK pouze na základě referencí­. Nemluvě o tom, že každý eshop má různé rozpočty na výrobu.

    Nicméně se hodně ukáže v průběhu spolpráce kolik bude eshop stát. Samotná výroba je jedna věc, ale při provozu je pořád úprava tam, úprava semhle a pokud to výrobce (programátor) naúčtuje, pak to teprve jde do zají­mavých částek.

    Proto si myslí­m, že jeden z nadějných partnerských modelů je eshop za provizi. Tedy každá strana si vezme určité povinnosti a společně se budou dělit o zisk. A bude jasný, že všechny strany budou chtí­t co nejví­c vydělávat…

    Nechci tu linkovat ten můj projekt, aby to nebyla nežádoucí­ reklama nebo tak něco 😉

  6. A co si tak proste zacit nejak uplne jednoduse. Napr. oscommerce (open source) – zdarma se spoustou modulu. A kdyz neco nebude vyhovovat tak si najmout jen nekoho na upravu modulu. Ja vim, ze kazdy chce vsechno spickove a hned od zacatku. Jenze kdyz nezkusis eshop provozovat tak mozna ani nevis presne co chces..

    1. oscommerce je bohužel už mimo. Relativně mrtvý produkt. Pozici oscommerce převzal prestashop.
      Kdyby jsi nyni rozjizdel xyzbikes tak na prestashopu. Ver mi 🙂

      1. Ja ti klidne verim.. ja jsem zadny nedavny pruzkum nedelal. Co jsem treba nedavno videl je i online shope jako plugin do wordpresu. Super jednoduche a zdarma. Ono tech reseni je dost… a urcite bych sel cestou jednoduchosti reseni.

        1. Existují­ i super propracovane eshopy za milion – ale nikdo tam nic nekupuje.

          Uplne bych zmenil pristup.

      2. Jde spí­š o princip než o konkrétní­ systém. Osobně bych taky zkusil rozjezd s nulovými náklady na něčem free a osahat si to. Pak bude mnohem lí­p vědět, kolik investuje do pořádnýho eshopu a jakej eshop vlastně bude chtí­t.

  7. Zdraví­m, no mám ten istý problém, ale nie zo sumou za web ale s prí­stupom web firiem k zákazní­kovi. Majú krásne prepracované svoje firemne stránky ako od “boha” ale jednanie a dodržiavanie termí­nov strašné. Návrh som spravil do detajlu v exceli “dizajn aj funkciou tlačí­tiek” skratka všetko ( čo , kedy sa stane-otvorý.. ) ako keď si urobí­te plán na kuchynskú linu. Firmi si to pozreli povedali cenu a potom to začalo. Zobrali zalohu, 3 dni makačka a potom zistili že cena je malá skratka ani si to podľa mňa, ten mí´j plán dí´sledne neprešli… Skúsil som nie jednu, ale dve firmy, jednej to trvalo 3 mesiace robili na tom 10 minut denne nedodržali termin skončili sme samozrejme záloha v čudu. Potom druhá firma to isté týchto som nechal 5 mesiacov ale zbytočne. Zistil som že keby som ich nechal robiť podľa nich čiže nechal to na ní­ch ako to bude vizerať tak to možno spravia, ale podľa plánu ich to nebavý. Nie sú to firmy ktoré robia na mieru podľa zadania. Nevedia to zvládnuť ten nápor dodržiavania plánu. Tu vidí­m veľkú medzeru na trhu pre web firmy prispí´sobiť sa požiadavkám zákazní­ka.
    A tu je aj moja ponuka: dokončí­, alebo nanovo vytvorý podľa mí´jho zadania túto web st.? http://www.izakazka.sk
    ÄŽakujem
    e-mail: romarico@centrum.sk

    1. Řekl bych, že problém je že dneska si “firmu na weby” zakládá kdekdo, chce na tom jen vařit vatu a na samotnou práci si obvykle nají­má nějaký studentí­ky na dohody a lepí­ se to z nějakých open-sourců a různých vlastní­ch hala-bala frameworků, často se na tom ty lidi teprve učí­… Levných firem bude takto určitě většina. Holt pokud chce někdo kvalitní­ práci na mí­ru, musí­ si zpravidla zaplatit profi-firmu se zkušenými programátory, jenže ti nepracují­ za pac a pusu a řešení­ od nich je zpravidla o řád dražší­…
      Je to holt stejný jako v kterémkoli jiném oboru, od bot za 500,- z tržnice nemůžeš čekat to samé co od Loake za 4000,-

  8. Vedel by som poradiť. Kup hotovy produkt,ktory sa da upraviť. Zakladna cena 714 EUR vratane DPH plus design na mieru od 1200 EUR s DPH.

  9. Spravna cena je presne tak velka, jak velka je castka, kterou jsi ochoten za tu vec zaplatit a zadna jina. Jenze ty nevybiras jen cenu, ale konkretni produkt, musis se tedy krome ceny zamerit na:
    – reference firmy
    – chtej ukazku frontendu a backendu (pokud nic takoveho nedodaji bez jinam, protoze je to firma co zadny e-shop jeste nedelala) at vis, ze se ti s tim bude dobre pracovat
    – pokud nechces zapadnout mezi dalsich X e-shopu najmi specialistu na UX (nebo levnejsi varianta, precti si o tom par knizek a clanku at vis, ze te ten “specialista” neojebava), at se zakaznikum dobre nakupuje a necekaji je nelogicke pasti (napr zvykem je mit kosik v prave horni casti obrazovky, dat ho kamkoliv jinam znamena zmateni pro zakaznika)
    – kolik kc/h budou stat dalsi upravy

    Osobne ti doporucuju, at vezmes nejaky opensource e-shop, zkusis si ho nainstalovat a nastavit podle sebe (pokud to neumis je na to mraky tutorialu), hod tam nejake produkty a posli to par lidem (neprogramatori, neIT) a rekni jim, jaky z toho maji pocit, pripadne at si na zkousku zkusi neco koupit(bez placeni samozrejme). Ziskas tak odezvu a nazory, co zlepsit. A mozna pak zjistit, ze neni treba vyhodit 100k za e-shop, kdyz ti na zacatek staci open-source reseni.

    To je ta filozofie co tu John popisuje, snazit se podnikat s malo penezi na zacatek, at neprodelas kalhoty na e-shopu 🙂

  10. Ono ve finále to není­ až tak o eshopu samotném nebo grafice,ale o tom nabí­zeném zboží­ a pří­stupu k lidem. Idealní­ je nějaký opensource nebo hotové řešení­ za ní­zký pronájem např. od eshop-rychle

  11. Necetl jsem nize napsane comentare proto se mozna opakuji.

    Podle me nelze usuzovat kvalitu podle ceny. Je tedy potreba aby jste se sám zacal zajimat o to jak eshopy a microsity vznikají­ a vse co je s tim spojene. Potom budete schopen tak nejak “vytusit” co vam ktery grafik/programator nabizi za jakou cenu.

    Nejcastejsi varianta je koupit hotovy eshop a grafik/programator nasazi design a poupravi nektere funkce. Proto je potreba vedet kolik muze stat tento hotovy eshop kostra a kolik muze stat nechat si na nej navrhnout desig.

    Urcite bych si nechal od grafika poslat reference a chtel predevsim weby a nejlepe uz design k nekterym eshopum a co se tyce programatora tak ten uz by mel mit nejaky ten eshop zasebou.

    Bohuzel kdyz zacinate bez predeslich zkusenosti v teto oblasti, tak ze zacatku nebude vse perfektni a podle predstav. Mel byste zacit na nejake jednoduche verzi, zjistit si na tom kolik je s tim prace a casu, zjistit plusy a minusy a pokud se bude darit, tak vice investovat do teto oblasti a pomalu to problizovat sve predstave 🙂

    s pranim uspesneho podnikani
    Jakub Kucera

  12. Vymysli několik konkrétní­ch požadavků a zeptej se jak budou řešeny. Pokud možno nějaké špeky. Tak poznáš jestli nahodili cenu náhodou nebo jestli to nějak konkrétně kalkulovali. Ideálně si taky produkt nejdří­v osahej – solidní­ vývojáři dávají­ k dispozici testovací­ shop (http://demo.shopio.cz).
    Zkontroluj si jestli shop umí­ základní­ věci – meta description, titulky, atp. (kupodivu se najdou taková řešení­, která to neumí­). Pokud plánuješ další­ rozvoj, tak se podí­vej, jestli firma spolupracuje dlouhodobě s nějakými klienty, pří­padně jestli staví­ na opensource řešení­, ke kterému ti něco spí­chne klidně i jiný vývojář.
    Hodně bych se soustředil na reference – podí­vej se jak mají­ řešené klienti shopy – jesti jsou všechny shopy v referencí­ch skoro stejné (funkčně), tak pravděpodobně nasazují­ nějaké šablonovité řešení­ a s úpravami můžeš později narazit.

  13. Jednak podle me to neni hlavne o designu – vezmi si takovy alza.cz, ten byl az do nedavna vylozene nehezky. Dulezita na eShopu je pro me slusna nabidka, rychle doruceni, spolehlivost. Zadat to agenture je dost nebezpecny lock-in, az jim nasypes tech 50 – 100 000 a nebude ti to vyhovovat, tak co? Zkusis jinou? A podle me na vytvoreni spickoveho eShop systemu na miru bys potreboval o dost penez vice.

    Sel bych cestou SaaS – existuji firmy, ktere dodavaji spickova eShop reseni za mesicni poplatek. Napr. v USA shopify.com. Maji vsechno vyresene, vcetne platebni brany atd. Ty pak platis mesicni poplatek + dejme tomu nejake penize za design.

    V Cechach neco podobneho dela webnode.cz (http://www.webnode.cz/internetovy-obchod/) a asi i spousta dalsich.

  14. Jak už tu někdo psal, rozjeď to za minimální­ náklady na nějakém free řešení­ – kluků orientují­cí­ch se na to je spousta. Nebo si pronajmi eshop od nějakých pár set Kč měsí­čně.
    Nejdi po extra grafice, důležité je zkusit to začí­t prodávat rychle a sbí­rat reakce od uživatelů, sledovat jejich pohyb a ladit konverze. Až pak uvidí­š co má reálně smysl.

  15. Pí­ši z pozice programátora – dodavatele eshopových řešení­, takže je můj úsudek trochu afektovaný.

    Obecně ale mohu ří­ci, že jsem viděl kvalitní­ eshopy (spí­še po technické než UX stránce) do 10 000 Kč a viděl jsem monstra za desí­tky tisí­c, která se nedala ani použí­vat, ani rozšiřovat.

    Obecnou radu ti dát nemohu, ale v zásadě bych se rozhodoval podle referencí­. Ví­m, že John propaguje myšlenku, kterou bychom mohli hodně stručně shrnout jako “na designu v zásadě nezáleží­, hlavně ať to rychle běží­”, ale nemyslí­m si, že v ČR je tohle ten dobrý pří­stup – neexistuje jiná cesta, než si trpělivě projí­t reference nabí­dek a rozhodnout se pro tu s nejlepší­m poměrem cena/výkon. Zkus si v některém z eshopů projí­t proces nákupu ať také poznáš, jak moc autoři myslí­ na uživatele a jejich komfort.

    Co třeba dělám já je, že si dám vždy s klientem nezávaznou schůzku u mě v kanceláři. E-shop je dost relativní­ pojem a je nesmysl udělat kalkulaci na základě 5 řádkového inzerátu. Třeba potřebuješ daleko méně, než ti nabí­zejí­.Cena kolem 30 se mi zdá na menší­ eshop reálná, nad 80 mi přijde nadsazená.

    Nakonec nemůžu nenapsat řešení­ v podobě OpenSource ehopu (PrestaShop, OpenCart aj.). Na webtrh.cz a podobných fí³rech rozhodně najdeš kupu studentů, kteří­ ti ho za pár tisí­c Kč nainstalují­, opatří­ free šablonou a rozjedou. Pro začátek je to určitě super, ale z mé zkušenosti pak může být problém s kontinuitou spolupráce (generalizuji, najdeš i kvalitní­ řešitele) a předevší­m s PrestaShopem. Osobně ho moc nemusí­m, zatí­m jsem neviděl moc OS eshopů, které by měly dobře zvládnuté UX atd. Každopádně pokud chceš v tuto chví­li jen začí­t a pokud si alespoň trochu myslí­š, že si můžeš dovolit spustit “standardní­ eshop” je OS eshop cesta, kterou bych ti doporučil.

  16. resil jsem podobny problem, za 1500 mesicne jsem si pronajmul u eshop-rychle.cz shop, za 500 domenu, zaplatil 3000 za fotky a grafiku a za dva tydny to jelo. Mam s tim dobrou zkusenost

    1. pardon… z a 1500 rocne, ne mesicne :-), jeste je potreba poresit platebni branu pres gopay.cz ale to bylo taky za par dni hotovy, bez problemu. obe firmy slusny, komunikativni, levny.

  17. Mí´j prvý e-shop robila firma za cca. 60k českých. Bol to úplný odpad. Teraz mám riešenie za 30k a je rýchlejšie, krajšie a jednoduchšie sa ovláda. Takže cena nieje všetko.

  18. Zkus se obrátit na Production8 maj super ceny a jsou šikovný. Naví­c často dělaj start-upy i eshopy apod.

  19. A co zkusit nějaký modulový systém, já použí­vám binargon, s tí­m že jsem si dodal vlastní­ grafický návrh . Počáteční­ náklady na implementaci se pohybovali okolo 10 000 Kč + grafika. A dál platí­m měsí­ční­ platby , tady se to pohybuje podle objednaných modulů a spí­še v řádech stokorun než tisí­cikorun. A určitě to není­ jediná firma, která to dělá tí­mhle způsobem my jsme vybí­rali asi ze tří­ než jsme se rozhodli. a po pulrocnim provozovani spokojenost

  20. Treba si v prvom rade uvedomit, ze e-shop je iba prostriedok pomocou ktoreho si zakaznik kupuje tvoj produkt. Takisto si moze produkt objednat telefonicky alebo e-mailom.
    Treba sa teda zamerat v prvom rade na kvalitu produktu, na jeho predaj a na zakaznicky servis + rychlost vybavovania objednavok. Ak ma byt e-shop pomocka pomocou ktorej zakaznik produkt rychlejsie (opakovane) nakupi, musi podla mojho nazoru na zaciatok postacit WordPress s e-shop pluginom.
    Davat na zaciatok 30-120k za nieco, co ma dopredu neoveritelny vysledok, su podla mna vyhodene peniaze.

  21. Dobrý den, ahoj,

    dí­ky za vaše názory a odpovědi (mail jsem Johnovi posí­lal já). Nemá cenu asi opakovat odpovědi pořád dokola pod každým názorem, tak to zkusí­m v jednom postu.

    1) Do začátku začí­t s vlastní­m free řešení­m (“Johnův” minimalistický pří­stup 🙂 ) – Nemá symsl. Jsme firma, která už má svoje zákazní­ky, prodáváme svoje výrobky přes lékárny a velké lékárenské eshopy. Tyto naše stránky chci z důvodu proniknutí­ do retailu, tak abychom se dostali co nejblí­že k našim “věrným” koncovým zákaní­kům, mohli jim poskytnout servis, jaký zaslouží­. Aby se nám to povedlo v konkurenci velkých eshopů, tak musí­me být jiní­. A to znamená, kromě špičkové podpory a ochoty, i špičkový design, funkčnost, přidanou hodnotu. S našimi interní­mi možnostmi je to ale prakticky nereálné (po technologické a grafické stránce).

    2) Jí­t podle referencí­ – Tohle taky de facto není­ možné. Prošel jsem de facto celý český net a našel jedinou stránku, která by se rozložení­m, svěžestí­, vzhledem, blí­žila mojí­ představě… To je IMHO ten problém, shánět normální­ eshop (webovky etc), tak je výběr podle referencí­ jasný, u atypu se to ale dělá blbě.

    3) Vymyslet několik velice specifických požadavků a požádat o řešení­ – To je velmi zají­mavá myšlenka, dí­ky Tome… Tohle by IMO mohlo leccos napovědět.

    4) Jinak co se těch zlatek v kapse týče (reakce na digitální­ tisk Brno), přesně touhle cestou se nesnaží­m jí­t. Nechci agentuře ří­ct “tady máte 70 tyček, udělejte mi za to eshop”… Samozřejmě že mám určitou představu v hlavě, ví­m kolik jsem schopný zaplatit, aby to pro mě bylo v rozumné době rentabilní­. Chci ale jí­t spí­š cestou kvality, než (maximální­ možné) ceny…

    1. Ahoj, za prvé bych nemí­chal design, fuknčnost a UX dohromady. Nejdří­v si dej práci a dej si pěkně dohromady všechny požadavky – funkce, vlastnosti atd. – např. bez online skladu nebudete schopni vždy garantovat dostupnost zboží­ – tudí­ž požadavek je online napojení­ na sklad.

      U eshopu nemá smysl vymýšlet atypy – to akorát ztí­ží­ zákazní­ků nákupní­ proces. Tj. menu je vlevo, koší­k vpravo nahoře, po kliknutí­ na náhled u výpisu produktů se zobrazí­ detail atd.

      Čí­m se můžete odlišit od ostatní­ch je content naví­c – můžete přidat ke každému produktu video, delší­ popis , rychlou reakci na odpovědi, bezproblémové reklamace a vracení­ zboží­ atd., lepší­ cenu doručení­, platební­ možnosti atd.

      Podstatné je také myslet na to, jak to bude když od tvůrce eshopu budete chtí­t odejí­t – zda budete mí­t pří­stup k zdrojovému kí³du atd. a ošetřit si vše smluvně.

      V pří­padě zájmu o radu se ozvi, zkušeností­ mám dost a to dokonce z obou stran 🙂

  22. Pokud vám jde hodně o design a celé řešení­, tak si udělejte výběrové ří­zení­, kde už budete chtí­t vidět navrženou koncepci a např. rozkreslení­ titulní­ strany nebo podobně.

    Design je pro vás důležitý, tak se přece rozhodujte až ho uvidí­te 🙂

  23. Pokud neví­š, který je nejlepší­, zeptej se nějakého kamaráda – programátora. Pokud žádného neznáš, podí­vej se jak vypadají­ jejich vlastní­ stránky, něco to vypoví­dá o ochotě do toho dát všechno nebo nic.

  24. Zdraví­m, otázka cen je značně filozofická. Nedávno jsem byl na přednášce makroekonoma Tomáše Sedláčka, který tvrdil, že cenu nejde nějak konkrétně stanovit. Pro někoho je hodně 10.000,-Kč pro jiného 100.000,-Kč, je to otázka osobní­ch mantinelů. Aktuálně dělám e-shop pro firmu, která vydělává milií³ny, ale není­ ochotná za web, který je reprezentuje po celém světě dát ví­c než pár tisí­c. Na druhou stranu znám firmu, která nemá problém utratit sta tisí­ce za něco co pro ně zas takový význam nemá. Takže otázka cen nelze uspokojivě zodpovědět. Je to na Vás. Určete si cenovou hranici a podle toho jednejte. Zkuste si nějakou firmu a uvidí­te, jak budete spokojeni. Když ne, zkuste jinou. Člověk poznává svět pomocí­ empirického testování­. Každopádně nedoporučuji dělat si e-shop sám, byť postavený třeba na mém oblí­beném Prestashopu. Je tam tolik funkcí­, modulů a bůhví­ čeho všeho, že mě ani po dvou letech Prestashop nepřestává udivovat. Vždyť jen samotný výčet funkcí­ Prestashopu je skoro na hodinu čtení­. Zdraví­ http://www.ovsystem.cz

  25. já dostal nabí­dky na vytvoření­ webu od několika firem za 100-150tis a nakonec mi to udělal student za 20tis a špičkově. A to si myslí­m, že bych dal další­ch 50tis za ví­cepráce, protože se vše nedá vymyslet hned při objednávce, ale až v průběhu a poté ještě za chodu… a student za 20+ 5 za upgrade 😀 no takže jak? máš platit firmu o 10 lidech co v praze platěj hypo nebo 1 studenta, co žije u rodičů ????

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *