Pamatuji si, kdyz jsem videl prvni term sheet jak se mi nelibilo, ze podnikatel plati naklady spojene s transakci. Jde treba hlavne o platbu za pravniky, coz se muze docela prodrazit. Tak nejak jsem si rikal, ze by bylo ferove at si kazdy plati svoje pravniky.
Ale realita je jina. Proste kvuli tomu jakym zpusobem venture kapital funguje musi vyzadovat penize na pravniky po podnikateli. Proste VCs nemaji tolik penez, aby si mohli dovolit platit sve pravniky. Vim, zni to jak nesmysl, ale je to realita. VC proste maji zalozen business model na tom, ze naklady spojene s transakci nebudou nikdy platit sami. Radeji vam pridaji penize v ramci investice, ale vy musite platit jejich naklady.
Kdyz jsem videl prvni term sheet tak jsem na to poukazal. Ty naklady tam totiz byly uplne neomezene. Tzn. cokoliv by me investor nauctoval bych musel zaplatit. Dost casto chteji zaplatit treba cestovni naklady (a muzou cestovat nekde prvni tridou:-)), naklady na audit a pravniky. Od te doby jsem videl v term sheetech ruzne limity. A ty castky jsou pro me stale sokujici.
Kdyz vam nejaky investor napise, ze zvladne udelat transakci za $20 tisic dolaru tak je to levne! Bezne vidim 50 tisic nebo i 100 tisic. Z tohohle me uplne krvaci srdce. Vemte si, ze vybudujete firmu bootstrappingem. Mate to uplne v krvi. Premyslite nad kazdym dolarem, aby se neplytvalo. Ono proutracet penize je strasne snadne. Podnikat opatrne a vydelavat je strasne tezke. Cele to pokazit jde velmi rychle. To umi kazdy. Mit disciplinu a dokazat neutratit penize kdyz se zrovna dari dobre je tezke. Che to doopravdy obrovskou vuli. A je v tom taky sila. V tohle skutecne verim a radeji bych vzdy boostrapoval firmu jen kvuli tomu, abych prisel na ty nejlepsi reseni vsech problemu. Nedostatek prostredku dokaze z cloveka vydolat ty nejlepsi kreativni schopnosti.
Asi je jasne, ze mam docela odpor takto utracet velke castky (jeste za pravniky). To uz bych je radeji vzal a investoval je do neceho uzitecneho ve firme. Treba do zamestnancu. Na tech cela firma stoji. Ne na pravnicich, kteri skutecne nic produktivniho do firmy nepridaji.
Tohle bych nerekl, ze by byla nejaka smrtelna prekazka k tomu abych vzal venture kapital. Ale vnitrne me to strasne vadilo, ze to jde proti memu presvedceni. Proste diky nejakym principum, ze jsme opatrni na utraceni penez, jsem se dostali kde jsme. A najednou to cele zmenim?
Jednou jsem u jednani rekl, ze jim dam max. limit 10 tisic. At si najdou levnejsi pravniky nebo to udelaji efektivneji. Ze my nebudeme utracet 100 tisic za pravniky. Tvarili se, ze jsem se uplne zblaznil a ze to neni mozne. Rekl jsem, ze me to nezajima, ze to je posledni slovo. V nasi firemni DNA je neutracet penize zbytecne a at se tomu prizpusobi. Prisli pak s navrhem zpet, ktery mel limit, ze muzou utratit max. 35 tisic dolaru. Takze ono je videt, ze se da neco vyjednat a dohodnout. Ale stoji to dost casu a energie. A porad mi nepripadalo, ze z toho muzu mit radost. Deset tisic mi pripadalo vice nez dost:-).
Nedával bych jim nic. Sám si dříve psal, že investory nepotřebuješ.
Znovu bych se s nimi sešel a hned se zeptal, jestli to akceptují. Když bude odpověď negativní ihned bych odešel a ať si letí hned na vlastní náklady zpátky. Burani
takle to v praxi asi moc nefunguje
To mně připomnělo jak v jednom novinovém článku o výchově nových talentů v hokejovém klubu byla uvedena utracená roční částka za puky – 20 tisíc dolarů.
Jeden komentář zněl “já bych jim dal jeden puk, ať si ho hlídají!” 🙂
jak tak čtu Tvůj seriál na toto téma, přemýšlím:
s nadsázkou mi to “investování” tam u Vás připomíná to čemu se tady u nás říká “tunel”;-)
Přijdu za vlastníky kvalitní firmy, nemám vůbec nic, a řeknu, pánové: dám Vám miliony! Jen než se k tomu rozhodnu, zaplatíte právníky, poradce,…. Dobrý byznys, pravda! (…pokud na to má někdo žaludek)
Možná by se spíš vyplatilo zaplatit si kvalitní poradce a právníky bez zbytečných investorů;-))
Je to tvrdy kapitalismus:-) A podle me jim vetsina veci prochazi, protoze zajemcu o investice je porad dost.. takze proc ne.. Jen pro me to ted moc neni.
Co me vedlo k napsani te serie clanku je at to je venku.. at nejste treba v soku jak ja a vite co cekat:-))) Kdyz do neceho takoveho pujdete. Ono to je taky neco jineho kdyz predem vim, ze investor bude chtit zaplatit 100 tisic USD za pravniky.. pak treba rekne 20 tisic a budete nadseni:-))))
Sleduji a občas i obchoduji akcie velkých firem v den uvádění na burzu. IPO se dělá pro investory, ale mám pocit, že na největší sousto si přijdou investiční banky uvádějící IPO na burzu (underwriters). A tím nemám na mysli různé poplatky ale taktiku prodeje, tvorby ceny a načasování IPO, ke kterému se za původní cenu dostanou právě jen tyto instituce. Trhá mě to srdce když vidím KOLIK SI Z CELí‰HO KOLíČE UKROJí. Google to chtěl změnit, tak místo odporodeje IPO akcíí bankéřům využil možnosti holandské aukce a celkem se jim to vymstilo. Takže bankéře z Wall Street je asi lepší mít na své straně 🙂
Jo je to tak.. ty poplatky ruznym bankerum jsou silene.
Johne, jak moc investoři myslí při tech vyjednáváních na tvůj odpovídající plat? Předpokládám, že teď z firmy nevysáváš moc na vlastní potřebu. S příchodem investora však už neděláš jen na sebe, je tam tedy v jejich rozpočtech místo pro solidní CEO plat? Protože přepdpokládám, že kdyby tě investor y vedení odstavil a nebo jste se společně dohodli na nějakém najmutém CEO, tak bude stát firmu víc, než kolik by tě asi napadlo brát si sám pro sebe v čistě vlastní firmě. A předpokládám, že ten CEO by stejně nevyřešil vše sám a ještě by to řízení a řešení problémů personálně/či konzultačně nabobtnalo. Zajímavá představa, že bys přepnul s příchodem investora z řízení jen na spoluvlastnění, to by najednou bylo nákladů, to by se to rozdávalo novému vedení z cizího…
No tak to presne je… Ty naklady by samozrejme nabobtnaly. A ve velkych firmach presne vidis to jednani, ze nikdo nechce nic rozhodnout. Na vse se najmou poradci, konzultanti, udela se schuze reditelu… idealne si kazdy zakryje zada, kdyby to nevyslo. A vse pak dost dlouho trva.