Placeni penez za zbozi do zahranici…

Ahoj Johne,jiz dlouho ctu tvuj blog a na uvod bych jej rad velice pochvalil a sdelil ti, ze to beru jako obrovskou motivaci ! Odhodlal me to k tomu, abych investoval penize do importu zbozi z Chiny. Nicmene proc pisi, je to z duvodu, ze jsem se dostal na pokraj nejistoty co se tyce poslani penez do zahranici, jeste jsem u tebe nenarazil na clanek, ktery by popisoval ruzne varianty prevodu pro nakup.

Vybral jsem si zbozi a velkoobchod v cine mi nabidl ruzne instituce jako western union, ktere zajistujou dodani penez prodejci. Mam poslat nemalou castku a bojim se toho, ze zbozi nikdy neuvidim. Asi nejlepsi by bylo toto zajistit pomoci akreditivu, ale na ten musi byt dle informaci kterych jsem dostal firma. Asi neco bude v cechach odlisne, ale rad si necham poradit od zkuseneho, pokud mas cas. Dekuji a preji hodne zdaru v tvem podnikani!

Jakub

Zverejnuji tento email v ramci dotazu do poradny. Kazdopadne ten strach poslat penize nekomu neznamemu do zahranici je opravneny. Sam jsem takto jednou poslal penize bankovnim prevodem a zbozi jsem nikdy nedostal.

Western Union je oblibeny zpusob prijmu platby u podvodniku. Kdyz jednou penize poslete tak nemate zadnou sanci je dostat zpet. To stejne u bankovniho prevodu. V mem pripade jsem nasel dukazy, ze firma jsou podvodnici. Kontaktoval jsem banku, ale bylo mi receno, ze neni sance penize dostat zpet.

Kdyz je moznost tak bych mensi objednavky platil Paypalem nebo platebni kartou (tam je sance dostat penize zpet).

Jak se ale branit? Byt opatrny. Nespechat. Podvodnici vetsinou tlaci a hrozne spechaji, protoze vi, ze drive nebo pozdeji se prijde na to, ze jsou podvodnici. Udelat si poradny pruzkum pres Google. Hledat podle nazvu firmy, emailu, telefoniho cisla a jmen osob. Zadate treba jmeno firmy a pridate slovo scam, rip-off, fraud, apod. Pak pockat treba mesic a udelat si ten pruzkum znovu. Nebal bych se ze nejaky kseft utece. Obzvlast u prvni objednavky se vyplati pockat.

Spread the love

19 thoughts on “Placeni penez za zbozi do zahranici…

  1. Přesně tak, Western Union je nejhorší způsob plateb. Opatrnost je nutná ve všech případech, hlavně u prvních kontaktů. Platí to pro odběr zboží i pro služby, kdy nejlepší je asi domluvit se na zálohách a celkové platbě až po dodání. Solidní dodavatel na to vždy přistoupí.

    Jednou jsem takhle naletěl na dodavatele v Indii, kdy vývojová firma nám měla dodat řešení a po zaplacení nejprve posunula termín, pak nesplnila kvalitu a ještě dodala nefunkční polotovar. Jsou to spíše výjimky, ale i tak při prvních kontaktech doporučuji vždy velkou opatrnost.

  2. Já bych se ani tak nebál (ještě nikdy se mi to nestalo), že zboží nedostanu, ale toho, že nebude v požadované kvalitě a designu. Je úplně normální, když číňan něco nabízí a pak pošle něco co se nabídkové fotce podobá asi jako trabant mercedesu a když s ním o tom chceš polemizovat, díví se a zatvrzele tvrdí, že je to co jsi chtěl. Další věc je kvalita, ta rozhodně není u všech továren stejná a než narazíš (jestli vůbec), alespoň na trochu solidní dodavatele, stojí to spoustu času a peněz. Určitě bych hodně zvažoval, zda to co chceš dovážet dokáží v Číně v požadované kvalitě vyrobit.

  3. Jak slyším o placení přes Western Union, tak mi už bliká a houká v hlavě červený maják :). Placení přes něj používají podvodníci a nebo lidé v těžké životní situaci. Je anonymní a má šílené poplatky typu deset procent a podobně. Nikdo normální, kdo neztratil celou hotovost a nemá se jak dostat z druhé strany světa domů ho nepoužívá.

    Rozhodně je třeba firmu prověřit!!! Nechápu lidi, co si objednají něco důležitého, a až PO objednávce, když se něco špatného stane začnou nadávat a říkat, kolik na ní našli negativních referencí na Internetu. Proč si je nevyhledali PŘED objednávkou…

    Zásadně bych platil kartou a PayPalem. U karty jde udělat refund (pokud obchodník spolupracuje) a nebo chargeback (u banky, pokud nespolupracuje) a u PayPalu jsou obchodníci pojištěni taky, a někteří se připojištují i na větší částky. Při placení kartou je poplatek bance (platí ho obchodník) kolem tří procent, to se s WesternUnion, kde je 10 a ještě u WU člověk nemá šanci dostat peníze zpět, nedá srovnat… Je naprosto normální zajít do banky a udělat chargeback na nějakou částku… Já to ještě nedělal, ale jde to.

    Ohledně převodu, ten bych použil jen u zavedené firmy, na kterou mám několik nezávislých referencí a kterou jsem si ověřil pomocí malé objednávky.

    Já nic v Číně neobjednávám, jen mám hodně zkušeností s refundy a chargebacky (z té druhé "obchodnické" strany) a opravdu tam není problém…

  4. Jinak mě celkem Johne zarazilo, že nepopisuješ detailně, jak ty sám platíš.

    Získat si reference a malá objednávka, to zná každý…

    Co ty osobně používáš? Kdysi jsi psal, že peníze posíláš až na základě papíru, že je zboží na lodi…

    Jak to funguje detailně? Pak děláš přímo převod z tvého účtu na jejich, nebo je tam nějaká banka a akreditiv?

    A co když si vytipuješ novou firmu? Objednáš rovnou celý kontejner? A nebo děláš nějakou testovací objednávku.

    Ono nejde jen o ty peníze, ale určitě i o kvalitu zboží. Nemusí to být podvodníci, ale jen nějací nováčci, kteři neumí dělat pořádně a nebo to flákají…

    Jak to máš vyřešeno.

    Předpokládám, že máš nějaký vlastní systém, a nepoužíváš drahé služby bank, či zprostředkovatelů typu úschova peněz u notáře a podobně…

  5. Chargeback jde udela i u ceske banky? Ja jsem se informoval u banky co se da delat, kdyz zaplatim kartou a firma si uz penize stahla, ale zbozi jeste nemam. Rekli mi ze bohuzel je to na me, abych si vybiral spolehlive eshopy.

    V USA to funguje bez problemu, ale v CR pouze do doby, nez si obchodnik stahne penize.

    U Paypalu musi byt ten obchodnik u paypalu verifikovan, jinak nemate tez zadne zaruky na pripadne vraceni penez.

    Nejlepsi je opravdu zaloha a pak doplatit. Jenze presvedcte obchodnika, ze prave vy nejste ten podvodnik.

  6. Mno ikdyž nemluví­m z vlastní­ zkušenosti tak mám za to, že když Čí­ňan nabí­dne pouze Western Union a ještě ty další­ dvě metody, tak by to s velkou pravděpodobností­ mohl být podvodní­k. Já osobně bych se s ní­m třeba pokusil domluvit na zaslání­ vzorků a trval bych (aspoň u těch vzorků) na platbě přes Paypal, ikdyž tam taky není­ ta zpětná vymožitelnost 100%. Zají­mavou alternativou by taky mohly být escrow platby, ale ty většinou fungují­ u internetových obchodů a neví­m nakolik se dají­ využí­t při komunikaci dvou obchodní­ků.

  7. to Jaromír Adámek: Mylis se, kuprikladu ja Western Union pouzivam a rozhodne ne k podvodu nebo kvuli tezke zivotni situaci. Nekdy je to proste nejrychlejsi a nejspolehlivejsi cesta dostat penize nekam kam to jinak nejde. I poplatky jsou v porovnani z temi bankovnimi do nekterych zemi pri urcitych castkach ma WU lepsi.

    Na druhou stranu nikdy jsem nepouzil WU jako prostrednika pro platbu cloveku, ktereho neznam.

    Jinak ty platebni karty a paypal jsou mozna pekna vec, ale ja treba s kartou vic nez 50000 zaplatit nemuzu, protoze je tam limit. Takze pro nakup zbozi to asi stacit nebude, s vetsimi castkami u paypal nemam zkusenost, ale vim, ze oni otevrou ucet jen klientum z omezeneho poctu zemi a tim padem jde taky odost omezeny platebni nastroj.

  8. Johne, diky za odpoved !

    Ja sem nastesti diky bohu pockal a po nekolika radach, vcetne johna, jsem podvodnika odhalil, nicmene tu mam pro vas vsechny uzitecny navod se spousty typy jak podvodnika odhalit !

    http://resources.alibaba.com/topic/369528/Save_Yo

    Budte strasne opatrni ! Me prijde ze na alibaba.com je to 99 procent podvodu !! V zadnem pripade fakt nespechejte

    a jak je pravdilo dvakrat mer, jednou rez, tak tady plati pravidlo 10x mer jednou rez…

  9. Velky kontejner kartou nebo paypalem nezaplatim, takze platim pres bankovni prevod. Nejdrive 30% predem pri objednani. A zbytek kdyz je kontejner na lodi. Nechavam si poslat fotky jak ho nakladaji. A pak bill of lading (kontejner je uz na lodi) – tak v tomto okamziku platim.

    Jinak je to samozrejme risk.

    U u overeneho dodavatele se m vzdycky muze stat, ze neco pokazi (kvalita, specifikace)…

  10. pokud to nekdo mysli fakt vazne z dovozem z ciny, je nejlepsi si tam najmout agenta, bud si najmout vlastniho a nebo jsou i firmy k tomu urcene. Ti pohlidaji kvalitu, casto dokocne pouzou vybrat opravdu kvalitniho dodavatele, zkontroluji nalozeni a bud provedou platbu sami a nebo vam daji vedet, ze ted je jistotou uz zaplatit.

    Mimochodem v dobe kdy v cine nakupuji vsichni je to fakt zlaty business delat tuhle sluzbu.

  11. Agent je super vec – musi to byt vsak pomerne velky odber (kontajnerovy), aby sa pokryli naklady.

    Pomerne vela veci sa da poriesit na cinskej ambasade, ak mate trochu znamosti: vedia checknut firmu, v pripade problemov dokazu velmi efektivne zatlacit na problemoveho predavajuceho – maju tam nejaky zakon o poskodzovani dobreho mena Cinskej Ludovej Republiky alebo take nieco – da sa za to dostat aj trest smrti. Takze radsej kazdy podvodnik peniazky vrati:)

  12. rarasek: ano chargeback funguje i v ČR, je třeba ale o něm vědět (proč o takové ochraně banky neinformují nechápu, asi počítají z typicky českou podvodnou povahou…) a je s ním více papírování, než v západních krajinách

  13. Petr: tak si zařiď účet u mBank, je zadarmo, a na kartě si tam můžeš nastavit až tuším miliardový limit, já si jen tak pro srandu nastavil jeden milion…

  14. Jaromír: Ano, chargeback jde, ale jenom dokud je castka zablokovana a neni odectena. Pokud uz platba odesla, nelze to nijak stornovat. Teda alespon tak mi to rekli pred par tydnama v Raifce. nastesti jsem prisel jenom o par tisic, ale i tak to zamrzi.

  15. Jakub:

    Vyuzi sluzieb nejakych ESCROW services firiem kde su tvoje peniaze prevedene na ucet 3.osoby (tzv.escrow company) a uvolnene na ucet dodavatela az ked tovar fyzicky dostanes a kvalita suhlasi s tym co bolo dohovorene v kupnej zmluve.

    Treba si tu dat pozor a vybrat si serioznu Escrow spolocnost takze treba predtym trochu browsovat po webe.

  16. Kto chce zacat obchodovat s Cinou mal by urobit niekolko krokov:

    1. stretnut sa osobne s obchodnym partnerom, ak to nie je mozne zistit si na neho referencie

    2. preverit si kvalitu tovaru, velmi casto sa moze stat, ze poslu vzorky 100 % kvality, ale v skutocnej dodavke je 20 – 30 % nekvalitny tovar, preto je dobre najmut si v Cine firmu, ktora kontroluje kvalitu

    3. platbu by som realizoval iba prostrednictvom akreditivu / letter of credit/ so splatnostou na videnu. Je to jedina zaruka, ze u obchodneho partnera, ktoreho nepoznam dostanem tovar, ak by sa tomu branil a pozadoval iba platbu dopredu, tak potom treba pocitat s rizikom, ze tovar nemusim dostat.

    Pre zaciatok odporucam pracovat nejakym agentom, ktory sa v Cine vyzna a urobi sprostredkovanie za 5 – 7% z ceny a zaroven da pozor, aby kvalita bola taka aku pozadujes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *