Pizza update – duben

  • 3. dubna jsem prevzal klice od moji provozovny. Je to uzavreno. Nemovitost je moje.
  • Mam prvniho officialniho zamestnance (ne externiho spolupracovnika). Jako obvykle nejradeji hodne veci deleguji a tohle je vyborny clovek co mi s tim pomaha. Jediny problem je, ze mi asi odejde za par mesicu nekam jinam. Ale beru co je k dispozici a jsem spokojeny s tou pomoci co ted muze nabidnout. Potrebuji vyrizovat spoustu veci. Nekomu dam mensi ukol a prijde mi zpet ze spoustou komentaru a zadnym vysledkem. Tomuhle cloveku jsem dal maly ukol a vidim okamzite vysledky. Coz je presne co hledam.
  • Vybrali jsme architekta, ktery pripravi plany pro mesto, abysme dostali povoleni k realizaci uprav v provozovne. Tohle zabere par tydnu + pak cekani asi mesic na povoleni od mesta. Tady uz vidim slabinu, ze jsem mel planovat trosku lepe, a zacit s celym procesem drive. Mohl jsem usetrit par tydnu.
  • Davame dohromady seznam veskereho vybaveni co v provozovne bude. Mesto to pozaduje spolecne s plany. Chteji videt, ze mame dostatek skladovacich prostor, dostatek umyvadel, ze mame veskere vybaveni na to co potrebujeme. Mesto chce videt presne jaky budeme mit menu a podle toho nam budou posuzovat jestli mame vsechno vybaveni co potrebujeme. Mesto nechce videt, ze bych treba pouzival nejake domaci vybaveni a ze vsechno mame profesionalni vybaveni do kuchyne. Ke kazdemu vybaveni musime dodat tzv. technical sheet od vyrobce. Dal jsem dohromady seznam vybaveni a vyslo me to na $90,000. Pak jsem seskrtal co nepovazuji za dulezite a jsem na $68k. Neni to, ze bych chtel za kazdou cenu setrit. Spise si myslim, ze to vybaveni ted spatne odhadnu a radeji dokoupim pozdeji podle zkusenosti z provozu. Jen musim davat pozor, aby to nejdulezitejsi vybaveni, ktere potrebuje pripojky plynu nebo vody bylo instalovano hned v prvni fazi (kvuli tem stavebnim povolenim). Pozdeji by to mohla byt dost velka komplikace a dalsi ceknai.
  • Znovu me prekvapilo, jak malo se da spolehat na ruzne odborniky a konzultanty, kteri nabizeji pomoc se startem restaurace. Misto predaniperfektnich zkusenosti a jasnych odpovedi, je ta zkusenost trosku rozpacita. Zkusil jsem dva.
  • Mam uz design objednavky na web (s customizaci pizzy) a velmi se mi libi.
  • Na software pro backend se taky pracuje.
  • Prubezne hledam dodavatele surovin. Posledni verze je, ze bych chtel aby to byla Certified Organic restaurace. Tzn. vsechno co budeme pouzivat je organic (v cestine BIO kvalita). A nejlepe jeste od malych producentu.
  • Delam hrube pocty, jestli kdyz budu kupovat kvalitni (a drazsi) suroviny jestli budou cisla fungovat. Podle odborniku na Pizza Expo, by mel byt podil ceny na suroviny (cost of food) do 30%, aby pizzerie dokazala vydelavat. Jsem trosku nad tech 30%, ale cekal jsem, ze to bude jeste horsi. To ze jsem v 30% znamena, ze mam i vyssi ceny. Na toto jsem hodne zvedavy jak budou zakaznici reagovat.
  • Jen ze zajimavosti, 4% z obratu by mela byt odmena manazera. 3% staly plat a 1% odmeny. Kdyz si vezmete, ze je brano jako velky uspech, aby jedna provozovna mela obrat $1M rocne, tak ten manazer zas tak moc nevydelava. Tohle magicke cislo na prednaskach na Pizzo Expo reklo vice lidi. Je videt, ze jediny zpusob jak z toho udelat vetsi business je mit vice pobocek. I pro toho manazera je vhodne, aby se staral treba o 3-4 pobocky.
Spread the love

29 thoughts on “Pizza update – duben

  1. Ouch. Ty cisla. Kdyz nahodou nesezenes dobre pizza-many, za dobry plat, a kazdou druhou pizzu ti pripali nebo nedopecou, tak veskery snazeni s drahymi surovinami pujde do kopru..

    Chci tim rict, ze tohle bude nervy drasajici serial, protoze jeste neni vyrobena jedina pizza a uz si odhadem 100.000 USD v minusu (nebo co nevidet budes).

    Kdyby si prisel do statu a jediny co by te napadlo by bylo delat pizzu, asi by to nebyla success story..

    1. neviděl bych to tak negativně

      100K na rozjezd není­ velká částka a ještě se to dává do zaří­zení­, které se dá prodat s 20-30% ztrátou

      1. Za prvé ten prodej jen s 20% ztrátou není­ tak jistý.
        A za druhé už jen to, že John nekupuje sám to použité vybavení­ jasně ukazuje, že teď do toho jde jinak než do svých první­ch firem.
        Taky to uvažování­ od starých zajetých řetězců, že má být 1 manažer na 4 pobočky působí­ jako protiinovativní­ plánování­.

        Vypadá to, že se John teď jasně pří­liš upí­rá na co nejrychlejší­ rozjezd řetězce, a reálně už vůbec nevěří­ své originální­ idei, že má jen jednu restauraci na vyzkoušení­, a teprve po prokázání­ za nejdří­v 2 roky toho, že našel lepší­ metody fungování­ a dosahování­ zisků než konkurence, by měl teprve urychlovat kroky na dobytí­ větší­ části fastfood trhu USA.

    2. ten cas pecenia snad uz dnes ide tiez vyriesit digitalne. resp aj interaktivne, nieco moze snimat teplotu povrchu(ak je vacsia obloha) a trubu vypnut presne v najlepsom momente

  2. No, kdyz si vezmu jak dlouho v cesku trva blby stavebni povoleni na garaz, tak mesic cekani na mesto je spise z rise snu nez “mohli jsme usetrit tydny” 😉

    1. Tak to jsi me trosku potesil.. protoze ja tady nadavam, ze jim to ma trvat tak dlouho:-) Aspon mam trosku jinou perspektivu

      1. Zase se u nas neptaji jakou naterovou hmotu/hever si do garaze koupis. Tohle zase zmenilo perspektivu mne. Vsude je chleba o dvou urednicich 🙂

      2. hmm. ted jsem koupil novy byt, ve kterem nejakou dobu nikdo nebyl, a kdyz jsem byl na CEZu uzavrit smlouvu na dodavku el., tak smlouva byla behem 30 minut a termin instalace elektromeru za 3 tydny… pry ted standardni zalezitost,
        driv to slo domluvit do druheho dne… 😛

        1. Co do druhého dne, musí­š ještě rozlisovat o co přesně jde:
          – odpojení­ při neplacení­
          – odpojení­, pokud platí­ rezervace (nyní­ 4 roky, dří­ve 5 let)
          – zcela nové připojení­

          Pochybuju ze vyjma první­ho pří­padu ti distributor namontuje elektrometr do druhého dne, kdy si pisknes a naví­c musí­š (vyjma první­ho pří­padu) přes obchodní­ka nejprve udělat smlouvu a až pak distributor koná…

          Pokud jsi někdy provedl druhy pří­pad do druhého dne, tak to bylo zneužití­ oligopolu cez prodej-cez distribuce a tomu byla v roce 2016 učiněna pří­trž aby všichni obchodní­ci měli stejně podmí­nky…

          Třetí­ pří­pad nešel do druhého dne nikdy (musí­ se prozkoumat zda je kapacita). Tam je oficiální­ lhůta 30 dnů, ale na mail jsem měl smlouvu od cezu do 3 dnů.

    2. Na druhou stranu mě překvapilo, že město schvaluje založení­ restaurace a vybavení­. V Česku jen kontroluje hygiena jestli je vše v pořádku až v provozu a konzultovat to s nimi předem je jen volitelné.

      To moc nesedí­ s tí­m jak se Češi obvykle USA představují­ – ráj pro podnikatele.

      1. Tak. Dobrý postřeh. Naví­c se zdá, že většina obchodní­ch pravidel nebo spí­še restrikcí­ přišla z USA. EU je pak úspěšně okopí­rovala. Od nutnosti mí­t šroubek na krytu baterií­ u hraček na baterky, až po limit velikosti nádržky na splachování­ u toalet.. Mimochodem, Kinder vají­čka jsou v USA dodnes zakázaná, kvůli té drobné hračce uvnitř..

        Pro podnikání­ je to velká brzda. Kdyby kdysi dávno bylo zakázano mí­t shora nebo zdola kvašená piva, ani by nebylo legální­ udělat pilsner pivo a plzeňské by bylo hned zakázáno a těžko soudit, jako moc se podobné restrikce dnes podepisují­ na omezeném růstu západní­ch ekonomik..

        Opravdu jsem zvědav, na co ještě John narazí­. Ale skrytě nu fandí­m, jelikož je myslí­m lepší­ podnikatel, než byl ve své době Ray Kroc.

        1. Sorry za off topic, ale napadol mi k tomu jeden vtip.
          V USA
          “Prosim si kindervajicko”
          “Kindervajicka nepredavame. Su velmi nebezpecne.”
          “Aha, rozumiem, rozumiem. Tak uz mi len zabalte tento Smith & Wesson”

      2. Jan Poboril: Health department je jedna z organizaci mesta. Takze health department + stavebni urad dohromady davaji povoleni.

  3. Přijde mi to skutečně bizardní­, že nějaký úřední­k schvaluje jaké vybavení­ budeš mí­t na provoz restaurace… 😀 Jako kontrolu hygieny chápu, ale nechápu co je komu do toho jaký máš sporák.

    1. Podobně to ale funguje i v ČR, je taky potřeba mí­t projekt, hygiena schvaluje věci jako osvětlení­, odvětrávání­, atd. Rozdí­l je ale v tom, že v ČR nekecaj úřady do toho, jaké člověk použí­vá spotřebiče, klidně je možné použí­vat ty pro domácí­ použití­, které jsou často řádově levnější­ než profi kuchyňské vybavení­ (např. lednice).

      1. Ale zase výrobce spotřebičů vždy v návodu uvádí­: záruka platí­ jen pro domácí­ použití­… neboli: není­ to kvalitní­ a funguje to jen při sporadickém použití­…

  4. Ahoj Johne, jen rychly dotaz, nikde jsem se totiz tuhle informaci nedocetl, ty jsi zacal s E-2 vizy?

    Diky
    Tomas

  5. Ten soupis vybaveni nebo ze chteji znat predem menu je solidni svinstvo… Mozna to nekomu prijde jako prkotina, ale presne tohle je duvod, proc “zapadni” ekonomiky nikdy nemuzou ustat tlak rozvojoveho sveta. Menime vlastni svobodu a historicky naskok za falesny pocit poradku a bezpeci chorobnym regulovanim vetsiny aspektu naseho zivota. Ono kratkodobe to vypada jako pohadkovy stav financovany nasim ekonomickym prebytkem, ale evolucni/kapitalisticke principy nelze potlacit a cestu si to nakonec vzdycky najde – kdyz se branime, je to jen horsi.
    Prectete si nekdy treba nas zakonik prace – kdyby bylo tohle zlo ze dne na den zruseno, nic by se nestalo…

    1. @honza taky tohle nemam rad… a vse se tak zbytecne komplikuje pro lidi co chteji zacit a treba nemaji moc prostredku.

  6. Ahoj Johne,

    tesi ma progress s pizzeriou a som rad, ze to zdarne napreduje !!!
    Spominal si architektov a rovnako tak aj stavbu hal/skladov.
    Napadlo ma teraz (a to tvoj blog sledujem peknych par rokov) ze ak by si potreboval nejake arch vizualizacie exterierov / interierov, 3D grafiku vseobecne k roznym projektom, staci sa mi ozvat. Mam graficke studio zamerane na 3Dcko, takze velmi rad pomozem!

    Keby si mal zaujem poslem ti web s portfoliom na ukazku 🙂

  7. Ozaj, prislo mi zaujimave, ze spominas plyn. Je to naozaj nutne? Budes ho vyuzivat? Ak ano, akym sposobom?

  8. “tak ten manazer zas tak moc nevydelava. Tohle magicke cislo na prednaskach na Pizzo Expo reklo vice lidi.”

    Jakoze 80.000 USD neni moc na prumerneho manazera nejakeho fastfoodu?

    Kolik je tedkon prumerny prijem americana?

    1. No kdyz budou 3 pobocky a budou uspesne tak si ten manazer vydela. Ale treba bude jen jedna poboka s obratem $600k (coz je naprosto normalni), a pak by si manazer podle te formule mel vydelat $24,000 rocne. A to mi pripada malo. Ale vice majitelu pizzerii na Pizza Expo to brali jako normalni a odpovidajici vyplatu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *