Bylo to nakousnuto v komentarich u minuleho clanku. Mentalita lidi, kultura, zvyky, zpusob jednani i podnikani je velmi odlisne mezi CR a USA. Nad necim se muzete podivovat a bude vam pripadat divne, ale pritom americanum bude pripadat divne zase uplne neco jineho.
Ono je potreba v te zemi nejakou dobu zit a stykat se s mistnimi. A pak to zacnete chapat (za predpokladu, ze mate trosku otevrenou mysl).
Hrozne casto vidim jak nekdo prijede na par tydnu nebo i klidne mesicu a zacne delat strasne urychlene a sebevedome zavery. Ono vsechno je trosku slozitejsi. A hodne veci zacnete vnimat az po delsim pobytu.
A asi to je duvod proc nejsou moc uspesne firmy, ktere se rozhodnou vstoupit na americky trh a pritom sedi na zadku doma v CR. Nebo vyslou jednoho zastupce, ktery se podobne dobrovolne izoluje tady v USA. Po par mesicich se zjisti, ze to nefunguje, protoze vsichni meli uplne jinaci predstavu z prostredi v CR. Tezko se to vysvetluje, ale osobne jsem poznal podnikatele s ruznymi napady jak prorazit v USA a hned od zacatku bylo jasne, ze na to jdou spatne. Ale je to neco co se da strasne tezko vysvetlit. Clovek to musi zazit.
íšplně souhlasím s tím, že se těžko vysvětlují ty konkrétní rozdíly. 🙂
Nemám zkušenost s byznysem v USA, ale studoval jsem rok na střední škole ve Virginii. A/B days, football Fridays, nebo že jsem si na homecomming dance opravdu moc nezamachroval se znalostmi z českých tanečních (jak jsem předpokládal ještě v ten den odpoledne, když jsem si na sebe bral oblek), to ještě jde celkem popsat.
Ale vysvětlit nějaký hlubší důvod, proč je na školních chodbách policista, proč jsem vypadal jako exot když jsem se jel projet na kole, k čemu má učebnice americké historie (pokrývající 300 let) přes 1 000 stránek – s tím souvisí třeba i každodenní “I pledge my allegiance to the flag…” s rukou na srdci, nebo jakto že s americkými puberťačkami se nedá flirtovat stejným způsobem jako s českými, … to už dá zabrat.
Prostě je to skutečně všechno zakořeněné v jiné mentalitě.
Nechci tady Johnovi spamovat.. ale zajímalo by mě, jak jsi myslel to ježdění na kole? A v čem se liší flirtování?
To s tim kolem predpokladam myslel tak, ze v Severni Americe jezdi kazdej autem od 16 a jsou tu hrozne liny cokoliv delat. Napriklad kdyz jsem chtel jit s moji holkou na prochazku ve dne, kdy svitilo jasne slunce, modra obloha a idealnich cca 20 stupnu, tak se ji moc nechtelo a ze pry oni tu takhle nechodi. A kdyz nekdo nema jeste ridicak, tak proste naskoci ke kamosovi do auta, co ridicak ma 🙂 A s flirtovanim to je tak, aspon z moji zkusenosti, ze je tu hodne paru, ktery jsou spolu treba 2-4 roky v podstate az do maturity ( a nekdy i po ni hehe) a kdyz se nekomu navazis do holky, tak se hned chteji prat, coz ani ty jako mezinarodni student nemuzes.. (vyjimky se stavaj :)) Proste to neni jak v cechach ze sexujes kazdejch 14 dni s jinou, kdyz jsem prijel, tak me tu meli za velkyho sexistu a pritom ja jsem na cesky pomery na tom jeste dobre. Jo a s alkoholem jak to tady myslej vazne? Ja si treba rad vychutnam pivko – velkej hrich.. Zato trava se jede po cely skoly vcetne ucitelu a reditele 🙂
V Americe se jezdi na kole tak, ze hodis kolo do auta a jedes 10 mil do parku. Tam si zajezdis na kole po cyklostezkach a autem jedes zpatky 🙂 Na normalnich silnicich cyklisty moc neuvidis. Maximalne v obytne oblasti jezdi decka pred domem.
Dejme tomu že mi je sotva 16, chci po škole podnikat na US, možná UK trhu. Docela mě zajímá int. marketing (ne blackhat a ostatní pochybné metody co jsou všude po internetu), optimalizování webu pro zvýšení konverze atd. Mám teď na výběr, jestli rok na střední v USA/UK, nebo vlastní byt v 18 letech.
(Otázka na ty co mají zkušenosti, Clayton4x4 atd.) Myslíte, že by se mi vyplatilo tam na ten rok odjet a poznat jejich mentalitu? Nebo tam po škole pár let pracovat?
Případně zdá se vám tenhle obor perspektivní, nebo je jen pohádka, řídit z Česka menší tým, co by pracoval na internetových projektech zahraničních klientů?
Znovu říkám, je to jen teorie a jsem třeba úplně mimo, jen se mi zdálo, že by se za stejné ceny daly poskytnout kvalitnější služby..
No tak rozhodne odjed, mas dost casu na sbirani experience. Cokoli predpokladas o int marketingu ted bude stejne jinak v USA 🙂 takze hlavne jde o to jet nekam a vzdelavat se.
Urcite odjed na rok do USA. Ziskas jazyk, poznas kulturu a hlavne se hodne zmenis zevnitr, navic si uzijes i spoustu zabavy, jako bonus. Ja jsem momentalne v Kanade (zrovna jsem prehoupl 19) a za nejakych 7 mesicu co tu jsem prodelavam velikou zmenu, hlavne co se mysleni tyce. Radil bych jet az tak v 17 letech. Muj sen je samozrejme taky podnikat v USA, ale nejdriv chci nabrat zkusenosti v CR. Co jsem se docetl napr. od Donalda Trumpa a Roberta Kiyosakiho, tak doporucuji zacit s MLM(Multi level marketing), ziskas tim hodne zkusenosti o ktery by ti melo jit ze zacatku na prvnim miste a kdyz se ti bude darit tak i nejakej ten pasivni prijem. Samozrejme jsem se do toho jeste nepustil, zatim pisu jen na nazoru techto lidi, ale urcite az se vratim v lete, tak se do toho konecne pustim 🙂 Jinak opravdu kdyz se clovek vrati po rocnim pobytu ze zahranici, tak je docista jiny clovek, takze ten rok v USA pripadne Australii nebo Novy Zeland na 100% doporucuju, ale rozhodnuti je na tobe. A docela te i obdivuju ze uz v 16 takhle premyslis. To ja se v 16 honil po barech a az ted jsem konecne prozrel :))
Pointa je v tom, že Donald Trump má svojí vlastní MLM společnost, takže je na vrcholu.. Můj názor je že jen využívá svojí popularity, aby vydělal na průměrných američanech co se do sítě zapojí, ale nevím, nestudoval jsem detaily. Když se řekne MLM tak se mi hned vybaví Amway.. nic pozitivního. V Česku na MLM vydělal dost peněz třeba pan Buksa a asi někteří co jsou těsně pod ním.
Kiyosaki má business založený v podstatě jen na knížkách, které píše (teda, spíš přepisuje jednu knížku pořád dokola). Jak to má s MLM nevím.. Nicméně jako nakopnutí posloužil “Bohatý táta, chudý táta” perfektně 🙂 jen mě totálně demotivoval se učit..
Bary taky stíhám. Nepřeháním to, ale určitě nejsem někdo kdo jen leží v knížkách :-))
Jestli myslis, ucit ve skole, tak to me taky 🙂 I kdyz uz predtim jsem si uvedomoval, ze mi skola do zivota nic neprinasi nebo jen opravdu malo. Za to si radsi v prubehu skoly ctu knizky, co me opravdu vzdelavaji. Ja v tom MLM jeste nebyl, ale vim ze ten zpusob se mi zamlouval uz poprvy, co me muj tata pozval na jednu schuzku prave o MLM. Tenkrat jsem byl ten nejvetsi laik 🙂 Mne se to hlavne zamlouva z toho duvodu, ze se na tom muzu dobre vzdelat a ty zkusenosti prenest do pozdejsiho podnikani. Samozrejme je hodne spolecnosti a kazda je jina. Uvidim, az to vyzkousim. Zajimalo by me co si mysli John o MLM a jestli to nekdy vyzkousel.
určite MLM. Rodina a priatelia sa ti po čase začnú vyhýbať, a zostane ti viac času na projekty. 🙂
Určitě jeď. I když si pořád myslím, že rok je málo, ale třeba někteří chápou rychleji než já 🙂 Já se dokázal trochu zorientovat asi po 3 letech. Třeba ale budeš moci pokračovat v USA dál ve studiu. Když člověk chce a maká, tak se vždy nějaká možnost stipendia na nějaké, byť třeba horší škole, objeví. Vývojářský nebo podobný tým v ČR se z USA dá řídit a může být profitabilní. Been there, done that 🙂 Ale není to nejjednodušší a časový posun je vražedný a ještě to dál komplikuje. Z východního pobřeží je to proto podstatně snazší než od nás ze západního. Je otázkou zda za pár let bude pracovní síla z ČR stále o tolik výhodnější, aby se to vyplatilo.
Díky moc za odpověď. Měl jsem na mysli řídit ten tým přímo z Česka, když by to bylo čistě online podnikání. Na druhou stranu, v B2B je podle mě klíčové být osobně ve styku s klienty, když cena služby přesáhne určitou hranici. Těžko se totiž domluví všechny detaily přes Skype. Otázka je, jestli se snažit prodávat řešení za pár stovek dolarů tisícům lidí, nebo řešení za desetitisíce dolarů desítkám firem.
Každopádně o té škole budu dost přemýšlet.
Pokud bych to posuzovala jen podle te jedne vety co pises (chces prorazit na zahranicni trhy), jednoznacne bych volila vyjezd ven. Osobne mi zivot v ruznych zemich dal nenahraditelne zkusenosti a i diky nim muzu ted zit v USA na delsi dobu. A neni to “jen” to, ze poznas mistni trh a mentalitu lidi, ale musis se poprat s vice vecmi a to ti da do budoucna vynikajici trenink, ktery se ti neztrati. Muzes si tak take overit, ze USA/UK je zeme, ktera ti opravdu sedi, ze to neni jen pohled v ruzovych brylich.
Jak pisou John i Clayton, ono se vse zda trochu jine z Cech, nez to pak uvidis odsud po nejake dobe. Celkove jsem v USA stravila teprve rok a pul a stale me neco noveho prekvapuje, a jeste asi hodne dlouho bude. Potkavam businessy, ktere z Cech neznam, ani by me nenapadlo, ze o neco takoveho muze byt zajem. A opacne, co vidim ze muze v CR velice dobre vydelavat, tady to nema zdaleka takovy potencial. Maji tady obecne taky docela odlisny pristup k zakaznikum nez znam z CR. Tech rozdilu je hodne, uvidis sam…
Jeste jedna poznamka, pokud mas sanci jako student, je to mnohem jednodussi nez pak ziskavat v USA pracovni nebo podnikatelska viza.
Jo. A stejne tak pri delani businessu s cinou, je nejlepsi tam na par mesicu odjet (nebo mit po ruce nekoho, kdo tam byl) a clovek lecos pohopi a prijme mnohem rychleji.
tych firiem, ktore sedeli na zadku v CR a SR a robili uspesny biznis v USA (s malou pobockou alebo bez pobocky) je pomerne dost. Hlavne ak beriem online a technologicke projekty.
Tam zas taky rozdiel vo vnimani nie je. Obrovske mnozstvo technologicky zameranych ludi konzumuje informacie, produkty, media z americkeho trhu. V online svete ten rozdiel zas tak velky nebude.