Nemovitosti v Las Vegas – prilezitosti roku 2009

Poslednich par dnu mam fakt problemy spat. Ne ze starosti, ale z toho jake vidim prilezitosti.

Probiram se domy na prodej v Las Vegas a vidim neuveritelne nabidky. Ceny jsou levnejsi nez v roce 2001 (nez vubec nejaky realitni boom vubec nastal). V nekterych pripadech jsou ceny levnejsi nez treba v roce 1998. Deset let narustu se nejenom vymazalo, ale v nekterych pripadech se to propadlo jeste vice dolu.

Vsichni kdo vydelali penize v realitnim boomu 2002-2005 (diky za nej) stoji dnes jeste pred mnohonasobne vetsi prilezitosti.

V novinach je jeden depresivnejsi titulek vedle druheho. Same spatne zpravy a ja mam hruzu z toho, ze nez stihnu neco koupit tak si vice lidi uvedomi, ze tohle je prilezitost stoleti. Ze tohle se skutecne nebude uz opakovat. Tak iracionalni strach jsem jeste nevidel.

Za 5-10 let se bude na tuto dobu vzpominat jako dobu kdy doslo k obrovskemu prerozdeleni bohatstvi.

[photopress:penize.jpg,full,pp_empty]

Na dobu kdy se ze spousty lidi stali milionari. Kdy stacilo strasne malo a prilezitost mel skoro kazdy. Investori budou za 10 let plakat jak by chteli aby meli stejnou sanci. Budou totiz nakupovat za dvojnasobne ceny a dostavat mnohem mensi vynosy z najmu.

Ukazu jeden priklad na co se divam. Je to byt v dobre oblasti (v horsich oblastech se da koupit jeste o dost levneji, ale snazim se vyhybat horsim oblastem).

Tohle je pekny byt 75 m2. Nove postaveny v roce 2004.

[photopress:1.jpg,full,pp_empty] [photopress:2.jpg,full,pp_empty] [photopress:3.jpg,full,pp_empty] [photopress:4.jpg,full,pp_empty]

Je to v tzv. gated community (elektronicka brana a plot, aby se po komunite nikdo nepotuloval. Za toto se casto plati neco navic, protoze lidi maji vetsi pocit bezpeci). V komunite je k dispozici venkovni bazen a virivka. Po praci si lehnete do virivky, zapalite doutnik a relaxujete. Takhle jsem to aspon delal ja, kdyz jsem bydlel v podobnem byte v Las Vegas:-).

Nekdo ten byt koupil za $131,400. Majitel se rozhod, ze dum po dvou letech nechce a snazil se ho prodat za $169,000. Ale nikdo nemel zajem. Slevnil na $164,000, pak zase slevnil. Nakonec prestal platit a banka byt zabavila. Ted je dum na prodej za $41,900!

Tady se muzete podivat na informaci z MLS jak se vyvijely ceny u tohoto bytu. Historie cen

Jen pro vysvetleni:

ER – aktivne nabizene na prodej
P – podepsana smlouva o prodeji, ale kdyz nenasleduje status S – sold tak se to neprodalo. Tzn. u tohoto bytu se ho nekolikrat nekdo zkousel koupit, ale pokazde asi nedostal pujcku (cash is king).
X – expired. Listing skoncil, neprodano.
W – withdrawn. Majitel rekl, prestante prodavat.

Druhy priklad (bohuzel tady nejsou dobre fotky, ale je zajimava historie cen).

[photopress:a.jpg,full,pp_empty] [photopress:b.jpg,full,pp_empty]

Je to byt o velikosti 90 m2, 2 loznice a 2 koupelny. Cena $44,000 (v tomto pripade si myslim, ze se proda nakonec za o neco vice nez je to nabizeno). Podivejte se na historii cen, ktera vede az do roku 1998.

Historie cen 2.

Vsechno vypada lakave… je to ale tak jednoduche?

Neni, protoze potrebujete hotovost. Banky vam nepujci. A protoze tohle jsou vetsinou zabavene domy tak prijit s hotovosti je jeste dulezitejsi. Jinak vam vasi nabidku vubec neschvali.

Je jednoduche takovy dum koupit? Neni. Proc? To sam nevim. Ale banky jsou totalne paralyzovane. Nevi totiz co maji delat. Nabidnou takoveto domy na prodej, ale pak jakoby nechteji dotahnout prodej do konce. Napisete jim nabidku (offer) a pak cekate mesice na odpoved (normalne to trva 24-48 hodin). V USA je ted v realitach a financi obrovsky chaos. Kazdy se boji delat rozhodnuti. Banky vi, ze musi prodat, protoze nemovitosti je stoji penize. Ale maji strach rozhodnuti udelat. Takze se musi dat 10 nabidek na ruzne domy nez jeden koupite. Mne to nevadi. Patri to k tomu, ale pisu i nejake negativni informace, abyste nerekli, ze mam porad jen ruzove bryle:-).

Spread the love

33 thoughts on “Nemovitosti v Las Vegas – prilezitosti roku 2009

  1. Čau Johne, to co popisuješ opravdu vypadá jako skvělá příležitost. Překvapilo mě ale, že se ve svých úvahách nikde nezmiňuješ o dani z nemovitostí. Někde jsem četl, že to v US může být v exponovaných lokalitách až 5% ročně a navíc se to stanovuje z odhadní ceny, která teď třeba může být i dvakrát vyšší než je cena na trhu. Jaká myslíš, že by byla roční daň u těch bytů, o kterých tady píšeš?

  2. Vypadá to nádherně, nicméně krize se v příštích letech ještě prohloubí a ceny půjde ještě více dolů, takže se teď vyplatí kupovat jen velmi velmi zajímavé nabídky. Jinak spíše ukládat hotovost do něčeho likvidního (stříbro, zlato) až přijdou totální výprodeje. USA půjdou nahoru opět v letech 2015-2017 takže máš času dost Johne a můžeš klidně spát. Jako jeden z mála.

  3. Me by zajimalo, proc si John mysli, ze krize se "uz brzy" otoci v rust (viz minuly clanek). Proc by nemohl nasledovat propad trvajici jeste 2-3 roky?

    Nejsem ekonom, ale z dat, ktera prichazi, to vubec nevidim optimisticky. Tedy jak se to vezme, dle meho nazoru je potreba trhy ocistit, takze ve finale je asi nejaka "delsi" krize lepsi, nez rychle "uzdraveni" nasledovane dalsim, jeste strmejsim padem.

    Minule leto jsem si myslel, ze PX se podiva k hodnotam 600, rekneme v horizontu roku ci dvou. Jak vidim, pravdu meli spis ti, co odhadovali 400. Na 600 uz jsme.

  4. Krucinál ještě pár takových článků a já snad v té Americe něco koupím. Jenomže s bytovými domy to není jednoduché s nájemníky a na dálku to řídit bych se bál.

    Ale přijde mi to fakt až moc lákavé, aby to byla pravda. Koupit takový byt za necelý milión – to je zadarmo. Za to dnes v Praze nekoupíš ani prasečí chlívek.

    Speedy Gonzales: Nemyslím si, že by měl nastat ještě další propad. Dnes jsou trhy hrozně nervózní a nikdo neví co má dělat. Je to tak trošku davová psychóza. Ale podle mě se to již letos začne obracet, a pak již takovéto nabídky nebudou.

  5. @Vembl: Přesně, tak mě strasně láká investovat v USA, ale jak to má člověk zařídit na dálku?

    Johne, nechceš rozjet reverzní Shipito pro nemovitosti? 🙂

  6. ja si tedy taky myslim ze to bude pokracovat minimalne jeste rok (v CR), ale je pravda ze nemame zas takovy prehled jak to vypada v USA – melo by to byt nejhorsi ze, pokud se z toho nevymotaji zase nejakymi machinacemi a odnese to za ne cely svet 🙂

  7. to Vembl re "Nemyslím si, že by měl nastat ještě další propad. Dnes jsou trhy hrozně nervózní a nikdo neví co má dělat. "

    A z ceho vychazite? Ja to vidim presne opacne, podivejte se na nejaka data – nezamestnani, propad vyroby, atd… dle meho nazoru je nervozni hlavne realna ekonomika. Trhy se na tom uz jen vezou, nevi kam s kapitalem. V CR se mame jeste stale velmi dobre a IMHO "krizi" pocitilo jen par subjektu. Pokud je muj odhad spravny, tak to hlavni jeste prijde. Nebo uz znate nejake pripady hromadne zabavovanych nemovitosti, atd. ? A budou az lidem dojdou odstupne, apod. ? To budeme nekdy ve 3Q/2009.

    Jak rad bych se pletl…

    Snazil jsem se koupit stav. pozemek u Prahy (a stale se snazim) – ale kdyz se podivate, tak nikdo nejde s cenou dolu. Vsichni zatim drzi (a trh "stoji").

  8. dle meho skromneho nazoru, toto je clanek ktery presne zapadava do recese/deprese, ktera jeste ani poradne nenastala.

    pri koupi domu treba brat v potaz celkovou ekonomickou situaci v dane lokalite a ta neni v las vegas ruzova.

    Rust nastane, az kdyz posledni optimista ("akcie jsou levne", "uz jsme na dne", "uz to musi jenom rust", …) pride o veskere uspory 😉

  9. Kriza: Momentalne je cely penazny trh postaveny na dovere (bankovky nie su kryte) a preto to vidim na 2 moznosti:

    a) dovera ostane a kriza pretrva tak min. 5 rokov

    b) dovera prestane a cele sa to zruti

    Myslim, ze to, co je u nas (SR/CR) ani zdaleka este nie je kriza.

    to Vembl: tiez ma tie reality v USA lakaju. Ked tam budete davat dokopy realitnu partiu, dajte vediet 🙂

  10. U nás je to zatím jen hodně slabý odvar toho co je v USA, já budu čekat až se to začne více projevovat u nás. Je pravda, že pár firem už to zabalilo a pár lidí přišlo o práci, ale dle mého názoru se ekonomika začne zvedat až tak za 2-3 roky, do té doby je potřeba šetřit peníze a čekat až se ceny nemovitostí propadnou na své dno, zatím se nezdražuje, nezlevňuje a vše stojí, každy čeká, ale jak začnou lidem a developerům docházet peníze, půjde to dolů, zrovna tak začnou banky lidem více zabavovat jejich domy, protože je nespláceli a pak teprve ty pravé příležitosti nákupů přijdou.

    V té Americe to vypadá velice lákavě, ale nemyslím si, že i tam se to nějak rychle vyléčí, takže pokud tam ten dům dnes stojí 41 tis. dolarů, tak časem se možná dostane i na 30 tis., na tvém místě bych Johne ještě pár měsíců čekal a vytipovával si příležitosti.

  11. Souhlasím s Martinem, v ČR zatím žádná krize není ale naplno propukne v roce 2010, pak to začne být "zajimavé" i tady. Zatím se ti co vědí pouze připravují. V USA je krize skoro 2 roky, ale ke dnu se zatím neblíží. Trend se tam obrátí zhruba za 6 let kdy to začne znovu růst. Z toho se dá odvodit kdy bude asi dno. Můj osobní typ je 2011-2013 kdy by ceny mohly být minimální. Třeba to už moc klesat nebude, ale bez pracovních míst a lidí kteří by tam žili – ty baráky nebudou mít skoro žádnou hodnotu. John má pravdu, že to je jen o přesunech kapitálu z jedněch kapes do druhých. Tvůrci trhu čekají a až bude na dně tak za babku všechno skoupí. Pak nechají jít trh nahoru nebo se uvolní technologie (jako naposledy internet), které odstartují růst další bubliny.

  12. Martin Hinner: Žádná konkrétní data k dispozici nemám (respektive mám jenom ta veřejně dostupná). Ale v ČR si myslím, že je situace značně odlišná od USA. Banky v ČR byly a jsou mnohem opatrnější při poskytování úvěrů a mají celkem dost hotovosti k půjčování, ale peníze raději drží a zpřísňují podmínky pro získání úvěru. Proto také developeři nikam nechvátají a ceny nesnižují – nemají k tomu důvod a navíc se to u nás ani moc nenosí. V USA firma kolikrát raději prodá s menším ziskem, ale jen proto, aby prodala (proto ty super výhodné nabídky v e-shopech, levné hotely, apod.). Tohle v Evropě moc často vidět není. Zde raději panuje strategie držení cen, protože když jednou slevíme, tak pak již zákazník chce stále tu cenu po slevě. Nicméně se s Vámi nechci přít, je dobře, že máme každý na věci jiný názor a rozsoudí nás čas. Osobně tvrdím, že příští rok touhle dobou bude již v USA na investice do realit pozdě. Na to klidně vsadím láhev dobré kořalky:).

  13. Predhanite se tu v odhadech za kolik let krize polevi, to je nesmysl. Nikdo to nevi, muze polevit behem roku nebo behem 5 let. Optimiste odhaduji ze polevi brzy, pesimisti ze pozdeji. Nakonec polevi podle toho, kdy prevladne procento optimistu, protoze ocekavani a duvera jsou tu urcujicim faktorem, ne matematicka data. Zalozi na tom, kdy se otoci psychologie a kdy prijde duvera ze krize je u konce(a ze uz to nejde hur). Pak zacnou hromadne nakupy, napr. techto levnych domu a zacne se to opet roztacet. Do doby, kdy bude vic pochybujicich nez tech doufajicich, tak se to nestane. A tenhle moment nikdo proste nedokaze odhadnout, ani zdejsi ekonomicti odbornici 🙂

  14. Doufám,že ceny nemovitostí v ČR klesat nebudou,neboť jsem koupil byt jako investici.Když by se zdálo,že ceny poletí směrem dolů,raději bych se snažil hned prodat a nakoupit v nejhlubší krizi.V ČR,narozdíl od USA mají banky dost peněz,páč valnou většinu vybírají na poplatcích.(z čehož žijou) Banky vydělali za rok 2008 3-5 miliard na bankovních poplatcích,což není zanedbatelná částka.V USA žili jen z úroků a tak se snažili investovat do akciových fondů,což je nakonec stálo obrovské peníze.

  15. "Podľa indexu SandP Case-Shiller sa ceny domov v dvadsiatich metropolách Spojených štátov znížili v decembri oproti predchádzajúcemu roku o rekordných 18,5 percenta. Analytici očakáva pokles o 18,3 percenta. Medzimesačne sa ceny domov znížili o 2,5 percenta. Najväčší prepad zaznamenali Phoenix (-34%), Las Vegas (-33%) a San Francisco (-31%). Od vrcholu trhu nehnuteľností v roku 2006 sa ceny prepadli už o 27 percent. V nasledujúcich mesiacoch by sa neutešená situácia nemala zlepšiť, keďže domácnosti nie sú kvôli kríze ochotné nakupovať domy."

  16. Banky majú problém: mali by predávať byty a domy keď dlžník nespláca. Ale zároveň by bol masívny predaj zabavených domov to najhoršie čo ich môže stretnúť. Ceny by totiž klesali ešte hlbšie a ešte rýchlejšie. Jednak by poskytnuté hypotéky boli kryté ešte menej než dnes a jednak by viac ľudí prestávalo platiť hypotéky.

    Investícia v USA – podobné príležitosti sa určite nájdu aj v Európe. Podľa mňa je zbytočne komplikované kupovať byt v USA, keď v podobnej situácii môžete kúpiť byty a domy v UK, Španielsku, Írsku a o chvíľu určite aj inde.

  17. to: Speedy Gonzales

    můžeš prosímtě napsat proč si myslíš, že zrovna roku 2011 – 2013 budou ceny nemovitosti v USA nejnižší?

    Mně se nechce věřit, že by ceny mohli být ještě níž, když John píše, že banky ani moc za tyto ceny vlastně nemovitosti prodávat nechtějí.

    Podle mě, krize v Evropě pomine v tom okamžiku, jakmile se začně zlepšovat ekonomická situace v USA. Pokud se tak stane brzy, tak ceny nemovitostí v Česku nestačí klesnout. Pokud se tak stane až za několik let, tak určitě ceny v ČR pujdou dolu také.

  18. Možná se to tu již probíralo, ale já to nenašel, takže se chci zeptat, existuje v ČR nějaká podobná databáze pro realitní kanceláře? Popřípadě kde ji najít? S nemovitostmi nemám žádné zkušenosti, proto když tak sorry za blbý dotaz.

  19. Jeste horsi je , kdyz clovek vidi takovehle prilezitosti a je jenom student a prakticky uplne bez prostredku.

    A s tema cenama je to asi jako vsude – s jidlem roste chut takze kdyz se objevi zajemce , zacnou banky uvazovat , jestli by nemohly preci jenom vydelat vice. Nikomu se nechce prodavat hodne pod cenou , ani kdyz je uplne na nule.

    Ty budovy co jsi postnul – vypadaji fakt dobre a moje otazka je ohledne toho , kolik budov tam je takto zdenych(alespon to vypada jako zdene). Co ja mam informace , tak vetsinou jsou to pry domy z drevenych lati kvalitativne mnohem horsi nez u nas v CR a dalsi vec je , ze pry jsou odflaknute uzke odpady proti nasim.

    Mohl bys mi prosim rici , co je na tom pravdy?

  20. Ahoj Johne,

    Zaujimalo by ma ako sa stavias ktomu ze si kupil kancelarie v case najvyssieho realitneho boomu a teraz ti cena prudko leti dolu? Myslim ze tu o tom nebola ani zmienka, inak super blog.

    Co sa tyka krizy, kriza sa este neskoncila, ona sa totiz ledva zacina, v blizkej buducnosti sa budu diat neuveritelne veci. Ne len to, je dost mozne ze svet aky sme poznali doteraz sa coskoro skonci a uz nebude nikdy taky ako doteraz…

  21. No varianta podle mě.

    USA nejsou Evropa, a už párkrát se tam stalo, že některé město zasáhla krize a to se začalo zmenšovat.

    Osobně odhaduji, že bude krize jako ve 30. letech a modernost bude jen v to, že se vláda postará o náhražkovou práci většině lidí, ale hodně mizerné platy.

    Nejvíc to odnese Las Vegas kde není průmysl, a počet obyvatel tam po 10ti leté nejrychlejší expanzi v USA zase poklesne o 20-40%.

    Takže sice se tam dají koupit kvalitní a nové byty či domy v dobré oblasti, ale prodat se ziskem půjdou nejdřív za 10 let. Po té co se dost horších domů rozpadne, a lid USA znovu zbohatne bez dluhů. Čož se asi stane protekcionismem a znovuvybudováním průmyslu ve státech, a to bude těch deset let trvat.

  22. Dan z nemovitosti: v Las Vegas je to treba okolo 1% (formule je jinaci a slozitejsi, ale odpovida to). Takze kdyz koupis neco za $50,000 tak platis zhruba $500 rocne.

    Jinak se mi velmi libi kolik lidi si prave dnes mysli, jak je to rizikove investovat a v roce kdy boom letel na 100% radili naopak at se investuje. V dobe boomu jsem mel hruzu a do zadne residencni nemovitosti jsem v Las Vegas neinvestoval (kdybych to udelal tak za stejnou nemovitost zaplatim trojnasobek).

    Predikce kdy skonci krize delam podle toho co si myslim, ale nestavim na tom investicni rozhodnuti. Ty stavim na tom jestli si myslim, ze to je dobra investice nebo ne.

    Jinak na investice do kancelari si nemuzu stezovat. Ono treba kdyz residencni reality sly s cenami nahoru tak komercni se nehejbali (a v te dobe jsem kupoval treba v Las Vegas). Pak sly komercni nahoru a docela se drzi. Ono kazdy segment trhu se chova jinak. U komercnich nemovitosti nikdy nebylo tolik spekulaci jako u residencnich.

  23. Blog ma vyhodu, ze nazory zustanou zaznameny navzdy… takze za par let se muzeme vratit a zhodnotit kdo udelal nejlepsi rozdhodnuti… Ten kdo vyckaval, ten kdo koupil… 🙂

  24. Rekneme, ze chci nejakou hotovost investovat do nemovitosti / bytu v Las Vegas, ale nechci v USA bydlet ani tam cestovat. Jakym zpusobem je nejlepsi nemovitost koupit? Existuje duveryhodny mistni realitni agent, ktery by dokazal koupi bytu + veci typu dane vyresit na dalku za rozumnou provizi?

  25. To je presne o cem pisu… muzu poslat titulky z novin 2004-2005, ze nemovitosti porostou a ze je nejlepsi hned koupit… A to bylo v dobe nejvetsiho vrcholu. Kdy stejny byt co ted koupim za 30 tis. stal 150 tis.

    Ridit se v investicich podle novinaru neni zrovna idealni.

  26. Uzasne a neodolatelne nabidky ? Las Vegas Bank owned homes jsou vypadaji opravdu neodolatelne ! Je tu ovsem ALE , a to , ze clovek majici opravdovy zajem koupit , bude bankou vodeny za nos dva , tri mesice a pak se dozvy ( po trech mesich ), ze jeho nabidku neprijali . Waste of time . Banka ve skutecnosti nema zajem prodat tolik pod cenou .

    zdroj :

    http://www.maxsellsvegas.com/LasVegasBlog/2009/01

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *