Nejtezsi je udelat neco co je treba dobre pro zakaznicky, ale pokazi to existujici business.
Vydelavate penize. Vsechno dobre funguje. Ale blizi se nejaka zmena. Nejaky novy trend. Bud zacnete prvni. Nebo pockate az to udela vase konkurence. Ani jedno rozhodnuti neni jednoduche.
Kdyz udelate zmenu prvni tak se okamzite oberete o v podstate jiste zisky. Kdyz budete dlouho cekat tak vas o ty zisky i zakazniky obere konkurence.
Tvoje podnikání je trochu něco jiného než moje. Ale mám zkušenost, že nikdy není dobré být mezi těmi úplně prvními. Je třeba přijít včas a poučit se z chyb těch úplně prvních – je to snazší a levnější 🙂
zaujímavá úvaha. Záleží od stratégie, resp. medzi aké firmy patrí ta tvoja. Niektoré firmy sú priekopnícke iné vyčkávajú na “zlatú” strednú cestu a ďalšie zaspia dobu.
To zní jako by se projekt sdíleného kontejneru blížil do finální fáze. 🙂
Podle me neni podstatne byt prvni, ale byt pokud mozno nejlepsi. Pokud ovsem nejde o situaci kdy prvni bere vse a ostatni se uz nemaji sanci chytit. To sem ti ale pekne poradil, ze? 😀
game theory
Podle mě je to podobné, jako když přemýšlím o novém druhu businessu. Je pravda, že budeš kanibalizovat sám na sobě, ale zase znáš své zákazníky lépe než v jiném oboru. Když to bude možné, tak si můžeš svůj nápad otestovat u několika vybraných (věrných a spokojených) zákaníků, kteří ti dají jako výraz spokojenosti pravdivou zpětnou vazbu – mohou tě upozorní na nedostatky, které nevidíš nebo i pomoc při vývoji.
Výhodou je, že si to osaháš sám a budeš mít vlastní data od zákazníků. Můžeš si načasovat start podle sebe a když tě mezitím náhodou někdo z konkurence předběhne, tak snáze kopíruješ jen to dobré.
Ak mas enregiru, cas, peniaze, moznosti, ludi – tak byt prvy.
Sice obetujes zakaznikov, ale za vidinou viac buducich zakanzikov oproti stavu, ked by si vyvoj nezaviedol.
Ten druhy tiez obetuje zakaznikov, avsak musi dobehnut teba, a tam je tvoj naskok. Si o krok vpred, nedobiehas, ale udavas smer. A ked niekto pride s niecim inym, lepsim, dajakym vylepsenim, tebe uz nebude robit problem ho zaviezt aj u seba.
Pokud je to tak velký risk, tak bych asi vytvořil novou firmu a tam bych nasadil nový trend. Pak bych ji integroval zpět, nechal žít vedle staré, nebo starou zrušil, dle okolností. Stará firma by mohla poskytnout suport nové. Není to možné udělat takto ?
Ja bych to novou firmou neresila. Zbytecne komplikace.Kdyz zrusis starou firmu, tak tim zrusis to know how a good will, co mela – i kdyz na ni budes v nove navazovat a vsude to rikat (na webu atd.), tak uz to je takove divne a zbytecne zamotane. A dve stejne firmy na jednu vec mi prijdou komplikovane. V nejhorsim se da pod jednou firmou rozbehnout novy “testovaci provoz”, ale to staci treba jen novy test web a nemusi se zakladat nova firma. My jsme totiz neco podobneho udelali (bylo to teda s neziskovkou). Chteli jsme pridat aktivitu a v te puvodni nebyla, tak jsme radeji zalozili novou organizaci, ktera byla v podstate totozna, jen mela tu novou cinnost. Nakonec to bylo zbytecne komplikovane a skoncilo to tak, ze jsme tu novou zrusili, a pod tu puvodni jednoduse pridali tu novou aktivitu, akorat jsme upravili vse v registraci na min. A fungovalo to tak lip. Akorat jsme meli zbytecne behani se zarizovanim, a pak rusenim organizace. A to je v CR zalozeni a ukonceni neziskovky relativne jednodussi nez s.r.o. Ale je to zbytecne. Nedoporucuju. Aspon ne za sebe.Cimz nerikam, ze nekdy k tomu treba nejsou padne duvody.
Neměl jsem příležitost jsem se podívat dříve, takže reaguji až teď.
Podle toho, co John píše nejde o doplnění něčeho, ale o něco co funguje výrazně jinak. Tady nastává problém v tom, že doplněním bude firma schizofrenní a pro zákazníky nečitelná, nebo starou firmu změníš a přijdeš o staré zákazníky. Ve své podstatě se je to stejné, jako založení nové firmy na starém jménu, což nemusí být vždy výhoda, ale naopak brzda. Navíc si nejsem jist, zda mít dva rozdílné modely fungování v jedné firmě je rozumně zvládnutelné. V minulosti se tato schizofrenie řešila rozdělením na dvě části.
Taky jsem nenavrhoval starou firmu rušit hned, ale podle okolností. Někdy se může stát, že budou vedle sebe spokojeně fungovat dál několik let.
Pokud nový trend přinese “nový” zisk, tak proč ne, pak má člověk skutečně náskok před konkurencí.
Ber to jako AOL kdyz melo nejvice penez z dial up a na broadband
internetu se moc vydelat nedalo.. ale kazdy vedel, ze dial up jednou
skonci.. takovato analogie
Jestli je to obdobne jako prechod z Dial up na Broadband internet (tedy v radu mesicu az let), tak bych to asi nehrotila. Nechala bych vse bezet, jak bezi, ale samozrejme bych uz pomalu ve volnych chvilich pracovala na nove technologii, organizaci atd. Tak, aby pak az vse prijde “dozraje cas”, to slo vypustit. Nebo to pomalicku menit (ale samozrejme asi ne ted, pred Vanoci, ale az bude mensi napor – leden – brezen nebo leto – cervenec – srpen).Urcite bych neohrozila soucasny customer service a rozhodne bych s tim vysla ve stejny cas jako konkurence. Ne driv a ne pozdeji nez v radu dnu.