Poslouchal jsem podcast Daily od New York Times proc je takovy nedostatek ochrannych masek a ventilatoru.
Pred 15 lety se zacalo outsourcovat a vetsina vyroby ochrannych masek se presunula do Ciny. Jedna z fabrik co zustala v Americe je Prestige Ameritech z Texasu.
Jejich normalni kapacita je vyrobit 250 tisic masek denne. Ted kvuli zvysene poptavce dokazali zvednout produkci na 1 milion masek denne. To cislo vypada obrovsky. Ale kazdy den dostanou stovky emailu a telefonatu od zajemcu. Normalni je, ze jim takto nikdo nevola ani nepise emaily. Ted kazdy den musi odmitnout objednavky na 100 az 200 milionu masek! Denne!
Zajimava je tam jeste jedna lekce, kterou nezminuji v podcastu, ale nasel jsem v jinem clanku. Uz takto jednou zazili zvysenou poptavku. Bylo to v dobe praseci chripky pred 10 roky. Koupili nove stroje a najmuli 150 novych zamestnacu. Ale toto rozhodnuti je malem zbankrotovalo. Vyrobit novy stroj trvalo zhruba ctyri mesice. Ten stroj je investice 1 milionu dolaru. Jenze poptavka jednoho dne proste zmizela. Doslova. Navic nemocnice a odberatele meli nadbytek zasob masek. Takze na nekolik mesicu prestali uplne odebirat.
Dovazet masky z Ciny, kde je dnes vetsina vyroby, je hlavne logisticky problem. Leta mene letadel. Cina masky taky potrebuje (jak cely svet), takze uprednostnila svoje vlastni potreby nez export. Je to velmi strategicke rozhodnuti tyto vyroby mit ve vlastni zemi. O tomto je ten podcast a rozebiraji i celou situaci s ventilatory. To ale nechci primarne tady a ted resit.
Divam se na to z pohledu podnikani. Co bude mit perspektivu ted delat. Ne kratkodobe, protoze ta poptavka po maskach taky odpadne. Obzvlast kdyz nejde zacit vyrabet okamzite.
Co si myslite? Jen jako takove mentalni cviceni.
Ona tahle událost může být pro celou generaci poměrně dost definující (třeba i na celý život). Možná by bylo zajímavé zjistit co se rozjelo v Asii po prvních pandemiích SARS nebo ptačí chřipky. Jestli nějaká odvětví, produkty nebo celé kategorie nabraly na významu.
Můj odhad …. pár let se bude tlačit na to, aby se strategická výroba odehrávala doma. A pak zase zvítězí “neviditelná ruka trhu” – peníze. Leda by se to uzákonilo a legislativci byli schopni tyto zákony obhájit i za 10-20-30 let….šance tam je, prostě jen je potřeba počítat s tím, že vyrábět doma prostě bude stát peníze (pobídky, dotace, garantovaný odběr apod.). On je to dost složitý problém, dosáhne se třebas toho, že respirátory se budou dělat v tuzemsku, pak přijde krize a zjistí se, že materiál na gumičky se dováží a kvůli toho nelze vyrábět…
Nie je toto jeden z problemov, ktory ma EU? Niekde som cital studiu (nemam bohuzial zdoje), ze dotacie pre farmarov v EU su z casti aj koli sebestacnosti Europskeho trhu.
Je to drahsie, treba to dotovat, ale ked zacnu lacnejsie krajiny zastavovat vyvoz tak sme, jak se lidove rika, v pr…
A ten shitstorm, aky okolo toho je posledne roky.
V Česku mi připadá že to nakopává firmy, které jsou flexibilní ve výrobě – dokážou na krizové zboží najet rychle. Takové se pak uživí čímkoliv co zrovna bude výhodné vyrábět (v zemi se spíše kreativním průmyslem) a dokážou vydělat na každé krizi (s nadsázkou).
Jj ono to bude i tim ze se nam prezdiva “montovna” evropy. Jsme na pozadavky zakazniku a trhu zvykli kreativně myslet a prizpusobovat produkci. Coz se nam ted v teto dobe muze vyplacet. Netusil jsem ze treba takova Meopta alokuje kapacitu na vyrobu ventilatoru. To je z jejich oboru obrat o 360.
Nealokuje. To jen někdo začal plácat blbosti ať už vedení Meopty nebo novinářů nesmysly.
Bezpečnostní systémy pro ochranu před vnikem do budovy.
Doplňky stravy zaměřené na imunitu.
Diagnostické přístroje pro laické předvyšetření a vzdálenou pomoc lékaře
Cryptocurrency apps
Decentralizované energetické systémy
Soukromé kluby vlastnící velké pozemky
… u bohů .. to je seznam jak od nějakého preppera!
inac po tejto pandemii bude asi (minimalne v USA) rozkvet prepperstva 🙂 🙂 🙂
Spousta lidí se doteď vysmívala lidem, co se na podobné katastrofy chystali nákupem zásob, výstavbou bunkrů, skladováním klíčivých semen a podobně.
Teď naopak v USA není možné sehnat kuřata.
Myslím, že cokoliv umožní lidem pěstovat si vlastní jídlo nebo se za rozumnou cenu stát méně závislým na nějakém centrálním zdroji teď bude minimálně několik let zažívat boom.
Miničističky nebo filtry na vodu ze znečištěných zdrojů, jednoduché kity na pěstování vlastní zeleniny nebo zavařování. Tímhle si ale nejsem 100% jistá pro USA, nedokážu úplně posoudit kulturní rozměr, asi jim to nepřijde tak přirozené jako lidem v postkomunistických zemích.
Taky cokoliv na jednoduchou dezinfekci bez nutnosti nákupu v obchodě – ozonizéry, výrobníky chlorovaných roztoků ze soli. Taky technologie udržující povrchy dezinfikované dlouhodobě bez vnějšího zásahu.
Populárními by se mohly stát různé DIY věci – kurzy základů šití nebo třeba základů instalatérství pro lidi, co o tom nic neví, ale bojí se nákazy od řemeslníka, tak si raději jednoduché věci udělají sami. Taky je spousta lidí nově bez práce a budou na to mít čas, i když možná ne úplně moc peněz.
Covid-19 je ale jiný, než chřipky, a pokud se ho nepodaří globálně zastavit hromadnou a skoro absolutní karanténou a testováním, asi tu s námi nějakou dobu pobude. Takže nevím, spoustě lidí bude trvat ještě dlouho než jim dojde jak moc vážná je situace, a pak na nějakou dlouhou karanténu třeba už nebudou zdroje.
IMO proto nehrozí, že by se poptávka třeba po rouškách najednou zastavila jako předtím. Lidi se budou bát opětovného zavlečení nákazy ze zahraničí a určitě si nikdo netroufne vyjít ven na ulici třeba s kašlem a bez roušky. Mohlo by být zajímavé přijít třeba s ochrannými pomůckami vhodnými do vysokých letních teplot apod.
Pokud uhyne napr. 1 milion obyvatel, nekomu ubyde 1 milion mesicnich najmu a nebude mit jak splacet milion hypotek. Take se uvolni milion posteli a taliru. To bude chtit stat nekym zaplnit a tak dojde k obrovskemu importovani imigrantu. Toho se pohotove ujmou levicaci.
Pokud uhyne 1M obyvatel, tak uhyne 950K duchodcu/skoroduchodcu. Dost z nich neplati najmy a hypoteky skoro zadny z nich. Naopak jsou cistymi prijemci. Tj jaky celkovy efekt nastane je predcasny rikat.
Firmy, ktere funguji dlouho, napr. 100 let, maji obvykle lepsi pripravu, protoze uz toho zazily hodne. Jenze svet se meni, podle pojistoven jsou nejruznejsi katastrofy castejsi. Pripravena by tedy mela byt kazda firma, i kdyz existuje treba jen 5 let. Staci kdyz si vedeni 1x za rok rekne, jaka rizika hrozi v dane oblasti a ma nejaky krizovy scenar. To same soukrome osoby, netreba budovat pod domem prepperske bungry plne konzerv, ale kazdy by mel mit jednoduchy bug out bag, aby dokazal v pripade evakuace prezit mimo domov 2-3 dny.
To je typicke mysleni americanu. Udelat si bugout bug ale co potom az tri dny pominou a nic se nezmeni. Přežít neznamena si udelat jen zasoby (i kdyz bez nich to pujde tezko) ale nejdůležitější je umět delat netradiční věci vědět, a planovat dopředu a přizpůsobit se adaptovat se na nově vzniklou situaci. Když jsou postupně zaváděny restrikce po celém světě na všechny obyvatele myslíte ze jen tak pominou? Ja si myslím že ne. Strach byl vždy nástroj mocných. Takto ovládali obyvatele.
Osobne si myslim ze presunout veškerou výrobu do Číny strategického zboží byla aje chyba. Taktoto vypada ze vse se vyrabi jen v Číně a ostatni staty si se bez jejich dodavek zhrouti.
Viz zdravotnicky material pro cr. Misto aby zadali praci tuzemskym firmam vlada cili babis agrofert spolu s kelneremokamzite dobmluvili u svych kamaradu v cine predrazene veci a navic velmi nekvalitni. A jeste se zduvodnuji vse ze nikde to nejde sehnat. Misto aby podporili nejakymi dotacemi zdejsi ceske samostatne ceske firmy ktere nepatri do jejich globalnich korporaci. Tak to neudelaji.
Radeji koupi sunty v cine ktere se stejne hazi do kose. Pac jsou nebezpecne ale oficialne jsou jejich firmy ty nejlepsi protoze to domluvili. Ne tyto restrikce jen tak nepominou ale bude hůř. Strach je mocny cinitel globalni ekonomika ochladne na bod mrazu.
Rozhodne pojde hore work from home (finally). Som si isty, ze minimalne 50% office workforce naozaj nemusi chodit do tych kanclov denne (a je to pravedpobne aj viac).
V nasom time sme 60% fully remote (stretavame sa v office iba raz mesacne, 1-2 dni) a nemame ziady problem. Ta technologia v dnesnej dobe na bytie v neustalom kontakte ‘virtualne’ je uz super. Prechod na karantenu sme si v podstate ani nevsimli (teda jediny rozdiel bol, ze niektore aplikacie na remote working lagovali prvy tyzden v rush hour.
Z toho budu vyplivat nejake IT technologie na podporu. Firmy si uvadomia, ze v podstate mozu aj usetrit na prenajme priestorov. The Guardian zacal uz minuli rok system, ze polka teamu je v office kazdy druhy tyzden a mohli tak znizit office space o polovicu. Office space pojde dole v centre, mozno sa cast prerobi na byty a stlaci to ceny bytov dolu. Ludia budu menej jazdit, viac pofici food delivery (amazon fresh etc bude mat boom).
Ked uz aj v Japonsku a Korei zacali wfh, tak to uz je silna kava.
Budeme musiet ist skor na letisko, koli testovaniu. Automatizacia sa urychli.
Uvidime. Ale toto je moja predikcia.
Rozhodne, to nebude, ze easter a sme v pohode, vsetko sa vracia do normalu. Vakcina je minimalne 6-12 mesiacov v nedohladne. Pravdepodobne ta herd immunity je jedina moznost dovtedy, ale musi to byt robene but opakovanou karantenou alebo naozaj ako to urobila Korea, trackovanim a testovanim tych nakazenych a denne meranie teploty ludi (vsade) a testovanie na letiskach. Pripadne lokalne lockdowny.
A potom to bude trvat este velmi dlho nez ludia ziskaju spat confindence byt v uzavretych priestoroch s dalsimi ludmi.
A masky poficia dlho, ako v Azii uz roky. Bolo to tam hlavne koli pollution, ale po tomto uz aj ludia na zapade budu brat masky, ako normalnu vec.
Mutace můžou být překážkou jak pro vakcínu, tak pro imunitu. Na rýmu taky nejsme jako populace imunní, rýmu také způsobují coronaviry.
Na Islandu mají 40 mutací spadajících do 3 skupin podle země původu:
https://nypost.com/2020/03/24/iceland-scientists-found-40-mutations-of-the-coronavirus-report-says/amp/
Izolace a zničení té infekce je IMO jediná rozumná možnost, i vzhledem k tomu, že často má trvalé následky.
Ovlivňuje schopnost mužů produkovat životaschopné spermie, zatím nevíme na jak dlouho: https://www.givelegacy.com/resources/will-covid-19-affect-male-fertility/
Poškození plic i u lidí, co se z toho vyléčili: https://amp.dw.com/en/covid-19-recovered-patients-have-partially-reduced-lung-function/a-52859671
A nově si někdo všiml i možnosti poškození mozku: https://www.dailymail.co.uk/health/article-8181257/amp/Coronavirus-damage-brains-patients-reports-suggests.html
Lidi, co se radují, že ubude důchodců, se tudíž můžou přestat radovat. Minimálně kvůli těm plicím přibyde částečných invalidů.
Tahle situace je v tomto měřítku bezprecedentní, protože na španělskou chřipku před 100 lety se umíralo hodně rychle. Často se člověk ráno nakazil a večer padl mrtvý k zemi. Nikdy se nikdo nemusel starat o tolik lidí vážně nemocných několik týdnů a potom umírajících. Uvidíme, jak z toho vyjdeme z hlediska následků u přeživších.
Zajímavé, díky za tenhle pohled. Kdysi jsem uvažovala o investici do realitních podílových fondů, ten o kterém jsem uvažovala se zaměřoval na kancelářské prostory. Přestala jsem o nich uvažovat když jsem se dostala k jejich tvrzení, že o kancelářské prostory bude zájem vždycky. Úplná blbost.
Moj skromny nazor na to co sa rozbehne vo velkom budu rozhodne rozne health startupy a wearables na sledovanie zdravotneho stavu, pretoze nie je otazkou ci pride nieco dalsie ale kedy a ludia (aspon v mojom okoli) sleduju dost uzkostlivo hlavne svoj zdravotny stav.
K tomu sa mozeueste pridat learningove platformy i ked s uvolnenim pohybu ludia budu viac vyhladavat socialne kontakty kedze sme tak prirodzene nastaveni.
Akurat ITckarom to bude vsetko fuk 🙂
Současná doba je zvláštní kombinací války bez války a s ní spojené ekonomické krize. Jejíž příchod se však očekával; virus a opatření kolem něj ho pouze uspíšily. Stejně tak se dá očekávat, že i opětovné nastartování ekonomiky bude ve zrychleném módu, právě díky těm současným striktním opatřením (a vládním ekonomickým stimulacím + snaze udržet firmy a zaměstnanost v předkrizovém stavu). Lidé budou podobně jako po válce hladoví po produktech a službách, které jim byly počas karantény upírány. Žádné výsadní postavení určitých odvětví bych ale neočekával.
Co se týká konkrétně hospodářské situace v America, tak tam ten vývoj asi nedokáže správně predikovat zatím ani ten nejlepší ekonom. Spíš teď na povrch vyplouvají všechny ty “bolístky”, které se dříve tiše přehlížely. Viz třeba ten outsourcing nebo zadlužení společnosti. Já osobně jsem tedy zvědavý, zda a jaké radikální systémové změny se tam (ne)podaří prosadit. I s ohledem na blížící se prezidentské volby.
Osobně bych se držel tvých dřívějších rad, Johne, a s cashem čekal na vhodné investice. Protože i když ceny půjdou dolů, těch 300 milionů lidí tam nebude dalších dvacet let sedět na zadku a šťourat se v nose. A ani Čína nebude mít zájem na tom, aby USA hospodářsky stagnovaly.
PS: Proč si nepořídíš pozemek a nepěstuješ zeleninu? Sám píšeš, že je po ní obrovská sháňka. Nebo třeba stát se prostředníkem mezi zemědělcem a konečným zákazníkem. Z logistikou evidentně problém nemáš. A o čerstvou, dobrou “organic” zeleninu bude zájem pořád.
Možná 3d tisk. Takové firmy se dokáží přizpůsobit prakticky okamžitě na nedostatkové zboží. Jediný problém je, že nemají kapacitu dodat to ve velkém rychle.
Pokud by byl velký sklad, kde se bude řešit případný problém s nedostatkovým zbožím – jeden den se budou tisknout respirátory, druhý den součástky do auta.
Nevím co ale určitě to bude mít něco společného stoaleťákem.
Určitě trendem bude telemedicína a health obecně. Pandemie způsobí obrovské díry ve zdravotnictví a to bude hledat efektivní nástroje.
Kdyz delal IPO Teladoc tak jsem spekulativne velmi malou castku investoval a je to videt podle 700% narustu. Ale koho by to napadlo jak rychle ta telemedicina bude potreba
Ja vám verím že si prajeme lepšie zajtrajšky, ale musím vám pridať niekolko postrehov zo sveta financií aby ste boli v realite.
Fannie Mae a Freddie Mac, americkou vládou podporované agentury zajišťující skoro polovinu hypoték v USA, by mohly potřebovat druhou pomoc od státu za poslední desetiletí, pokud budou v USA pokračovat odstávky a karantény, varoval jejich regulátor (FT)
https://www.e15.cz/koronahelpdesk-e15/trh-se-procisti-opadne-zajem-o-reality-auta-a-o-luxus-soudi-investor-martin-rozhon-1368305
https://www.e15.cz/koronahelpdesk-e15/financni-krize-svetovou-ekonomiku-zadusila-koronavirus-ji-zaskrti-mini-sefka-mmf-1368382
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/jak-se-koronavirus-podepise-na-nezamestnanosti-ve-svete/r~a04e7a2c74d211eaa25cac1f6b220ee8/
Konzervy, roušky, respirátory, zásoby čehokoliv na cokoliv. A kam to pak všechno dát?Začal bych prodávat policové regály a příslušenství (případně i vyrábět). Ta nabídka je tristní. Chtělo by to více barev, více variant, dejte tomu třeba žlutou, udělejte z toho módní doplněk a marži máte 1000% jen to fikne.