Ten minuly clanek a reakce me donutily napsat dalsi pokracovani. Dochazi tady k velkemu nepochopeni jak si ja predstavuji podnikani v USA a jak vetsina lidi. Shodou okolnosti jsem nedavno mluvil i s par lidmi ze Slovenska co jsou zrovna na nasteve Silicon Valley.
Vetsina startupu maji strasne romantickou predstavu o Silicon Valley. Jedou tam na vylet. Jdou na nejake networking akce. Nabije je to energii. A jsou totalne nadseni. Jenze Silicon Valley je doopravdy takovy maly miniaturni svet, ktery je sam pro sebe. Neni to reprezentace Ameriky. USA je obrovsky trh. A neni to jen Silicon Valley.
Kdyz se techto startupu ptam kde chteji mit kancelar tak vzdy reknou, ze v Silicon Valley. Treba kvuli tomu, ze uz tam znaji nejake lidi. Treba Musha. A ja se jich ptam: “Sezena vam Musho zakazniky?” Jak vam pomuze k uspechu? To ze znate par dalsich cechu nebo slovaku v Silicon Valley je sice strasne prijemne, ale je to doopravdy ten spravny duvod tam jit?
Kde jsou vasi zakaznici? Jsou hlavne v Silicon Valley? Jestli ano tak tam urcite bezte. Jenze ono to muze byt presne obracene. Ti vasi zakaznici budou uplne nekde jinde. V Silicon Valley bude ten hype, ale ne zakaznici. A skutecna firma se neda postavit na vecnem networkingu, nasteve konferenci a ruznych akci. Na takove akce muzete jet kdykoliv se vam zachce. Posbirate vizitky a pak uz delate follow-up.
Silicon Valley je drahe. Je to extremne drahe misto na hledani zamestnancu i kancelari. Tohle si musi kazdy startup zvazit sam.
Silicon Valley je dobre kvuli velkemu mnozstvi VC a investoru. Ale New York nebo Los Angeles na tom jsou taky velmi dobre. Ono doopravdy je toho v USA vice. A jeste plati dalsi pravidlo. Mnohem dulezitejsi nez kde jste je co delate. Kdyz to budete delat dobre tak VC ze Silicon Valley a jinych mest budou jezdit za vami. Nebude jim vadit sednout na letadlo a priletet k vam. Za mnou chce nekdo priletet min. kazdy mesic. A to nijak nevyhledavam. Nikomu nic nepisu. Proste takto to funguje.
Dalsi obrovske nedorozumeni je, ze startup z CR a SR zacne schanet finance v USA. A najednou slysi, ze je problem, ze neni Americka firma. Nebo ze nema v USA kancelar. Takze co neudela. Zalozi si firmu v USA. A pak si zalozi nejaky PO BOX adresu, aby si mohl dat americkou adresu na web. Jenze toto vubec nestaci. Kazdy to dokaze prohlednout strasne rychle. Staci vygooglovat nebo parkrat zkusit zavolat na telefonni cislo. Pak je hned videt jestli je to fungujici firma, nebo nekdo kdo jednou za rok prijede na vylet do Ameriky a tvari se jako americka firma.
Nesmite se tvarit jako americka firma. Musite BYT americkou firmou. Musite mit kancelar. Zamestnat nekoho mistniho kdo zvedne telefon a nebude mluvit s prizvuke z vychodni Evropy. Nekdo kdo zakaznikum v klidu rekne, ze vyresite problemy. Nekdo kdo proste komunikuje v normalni bezne pracovni dobe (a neni v nejakem jinem casovem pasmu nebo v Indii). Tohle jsou veci, ktere jsou dulezite. Lidi v USA na osobni schuzky moc casto nejezdi. Ale nekdy se stane, ze prijet chteji. A pak musite mit skutecnou kancelar a ne nejakou pronajmutou konferencni mistnost. Tohle radim tem kteri chteji byt duveryhodni. Ono vetsina businessu v USA neni o tom, ze vam nekdo da nejlepsi cenu. Hned druha otazka je jestli ten muj partner vubec dokaze splnit co slibil. Jestli je to firma kam se dovolam. Jestli je muzu nastivit. Jestli je to nekdo kdo dodrzi slovo nebo zmizi do nejake Czech Republic… a cert vi kde to vubec je. To ze mate na webu adresu nic neznamena. Co je dulezite, abyste byli skutecna a stabilni firma. Tzn. mate kancelar. Mate v kancelari lidi. Delate business. Jste tady na reseni problemu.
Chapu argument, ze startupy nechteji utracet penize za toto zazemi v USA. Jenze ono to jinak nejde. Tohle je zrovna dobra investice a je to presne co je potreba kdyz nekdy budete chtit ziskat viza a pracovni povoleni. Vsechno se neda delat virtualne.
O to vice me frustruje, kdyz nekomu toto zazemi nabidnu. A vzdy slysim skoro stejnou odpoved. Jo ja uz jsem si pronajmul PO BOX. Jo ja kancelar nepotrebuji. Ja budu virtualne v Silicon Valley, protoze tam se vsechno deje.
Tohle na fotce jsou dve samostatne budovy. Tu nalevo mela pronajmutou firma Tesla (vyrobce elektrickych aut). Hned vedle jsou hangary SpaceX. To pisu jen abyste si uvedomili, ze fakt ne vsechny firmy jsou v Silicon Valley a i v Los Angeles muzete mit dobre sousedy.
V techto budovach mam 400 m2 kancelari. A ty me sedeli prazdne. Par startupum, kteri se mnou mluvili o tom, ze chteji jit do USA jsem je nabizel. A jeste jsem rikal. Hele kdyz me prijedou otravovat venture kapitlalisti tak te na ten meeting vezmu. Z meho pohledu toto jsou velmi velkoryse nabidky. A uz s tim nabizenim koncim. Nikomu to nedochazi. Je to jako hazet hrach na stenu.
Kazdy je v CR zamilovany do Silicon Valley a kazdy ma hlavu a presne vi jak to bude delat. Zalozi si firmu v USA, PO BOX adresu a sem tam tam pojede na vylet se inspirovat. Par vyjimek tam skutecne zustanou treba jako M.dot. Jen mimochodem zrovna pro M.dot jsme jak zakladali firmu pres IncParadise tak jim delali ucetnictvi a pomahali s danovym priznanim. Uplne jsem videl, ze ti kluci jsou vyjimka, protoze presne vedeli co chteji. Ale jsou skutecne vyjimka. Vsichni ostatni jsou schopni do nekonecna diskutovat jestli je lepsi zalozit firmu v Delaware nebo v Californii. A stravi cas takovymi hovadinami misto aby budovali business. Ono i tem VC je to nakonec jedno. Kdyz nebudete mit nic vybudovaneho tak muzete mit firmu v Delaware a bude vam to uplne na prd. Naopak nikdy nikomu nebranilo aby vasi firmu koupil at uz mate strukturu jakoukoliv. Nerikam, ze struktura neni dulezita, ale v te dulezitosti je to mnohem niz v zebricku nez treba to jestli skutecne sedite v USA nebo jestli jste firma z Czech Republic na vylete v Silicon Valley.
Vystihl jsi to hezky. Obzvlast “A skutecna firma se neda postavit na vecnem networkingu, nasteve konferenci a ruznych akci.” by si mel opakovat kazdy cesky startup pred spanim.
Skoda, ze v LA bych osobne zit nemohl, ja jsem stavenej na jinej typ mesta, byl bych tam nestastny.
Tak tie startupy castokrat vyhrali dovolenku v SV v nejakej sutazi. A asi sami dobre vedia, ze v USA s tym svojim produktom nemaju vela sanci zaplatit kancelariu. A je jedno ci je to v LA alebo SV.
Proste je to len taka biznis dovolenka.
Niekto kto ide robit do USA realny biznis, tak vie presne co robi, co chce, a nechodi dovolenkovat, networkovat a inymi sposobmi minat peniaze 🙂
Ono tie startupy maju problem zaplatit kancel tu doma. Nieto este v USA.
Ale zase je zahada preco su ochotni zobrat si na ten vyhraty vylet kopec penazi (ktore okrem vyhry este potrebuju).
Kto sa ti neozve sam, tak s nim nema vyznam stracat cas. Ludia co vedia co robia, sa ti jednoducho ozvu sami.
100% agree! http://usatoday30.usatoday.com/tech/columnist/talkingtech/story/2012-08-22/top-tech-startup-cities/57220670/1
Silicon Valley je nuda. Kdyz zakladat firmu v USA, tak jedine ve Vegas 🙂
Tak ve Vegas to není špatný, ale zase v létě je tam moc teplo. Každopádně se držet zásady ABC (Anywhere But California). Já bych tedy také doporučil Nevadu, ale jsou tam takové krásné vesnice na severu poblíž Lake Tahoe – čistý vzduch, příjemní lidé, hory, příroda, rybaření, lyžování, hodinu letadlem do Silicon Valley… Co si přát víc 🙂
Pohybuje se nekdo z vas dvou v okoli Vegas? Dorazili jsme pred par tydny a pohovorit s jinym Cechem by potesilo. Zacina to byt ponorka 🙂
Já bohužel teď ne. Pohybuju se mezi Palm Springs, CA a Carson City, NV. Jinak bych se ale určitě s vámi rád někde potkal.
Víš že ty města jsou od sebe vzdálená asi 8h jízdy ? Se docela nadřeš, já nadávám, když musím jezdit do práce půl hodiny autobusem 🙂
Dá se to za 7:55 (můj osobák), ale to musí být opravdu fofr. Normálně spíš 9 hodin. A já to zase tak často nejezdím. Je pravda, že teď stěhuju firmu i sebe, takže jsem si to párkrát projel a ještě mě to několikrát čeká. Na druhou stránu, hwy 395 je neskutečně příjemná cesta po dálnici bez aut s krásnou přírodou kolem.
Muzete mi poslat nejaky kontakt na david.filipi zavinac gmail? Nas aktualni plan obsahuje pouze pobyt ve Vegas, ale pokud se vse podari nastartovat, tak budu vic mobilni.
Strasne moc lidi prehlizi stredozapad USA. Vychod, zapad a mezitim jakoby nic. Pro business ted nedavno byly nejake danove ulevy v Kansasu u nas.
Vsichni se toci okolo SF, LA, NY, Vegas. Probudte se, Amerika ma 50 statu 🙂
Cim dele jsem v USA tim vic vidim, jak tohle presne funguje na obe strany. Cesi videj v USA jen Kalifornii a New York. Americani videj v Evrope jen Londyn a Paris.
Trochu mi to pripomina zdejsi modu zakladat si pro startupovani srocka v Britanii. Chtel bych videt to ucetnictvi, soulad s predpisy a treba co si pocit s takovou zadosti o uver u bezne ceske banky 🙂
Česká banka půjčí i anglické Ltd, půjčují i cizincům, pokud splníte jejich požadavky. Moje firma měla u banky rok účet, kam chodily peníze od klientů a já potřeboval provozně-investiční úvěr na rozšíření činnosti. Pravda ale je, že jsem zastavil osobní nemovitost a coby jednatel podepsal směnku, to by ale asi banka chtěla i po české firmě. Takže to jde. Musíte si také uvědomit, že v EU je jiná právní situace, jakákoli evropská firma může v ČR podnikat za stejných podmínek, jen to předpokládá splnit lokální zákony (typicky zřídit organizační složku, ale není to nutností; oznámit vznik provozovny na Fíš apod.). Víc k tomu řeknou advokát a daňový poradce.
Pointa mého příspěvku byla v tom, že založením firmy v UK, když přitom pracujete na dvorku na Smíchově, si situaci moc neusnadníte ‘” spíš naopak. Podobná blbost jako jezdit do SV, když máte všechny zákazníky třeba v Bostonu nebo v Paříži.
Já jsem “ulítlej” na Arizonu, Utah, ale například Chicago je podle mě na internetový byznys jak dělané. John má pravdu, je nesmysl se cpát do Silicon Valley. GoDaddy jsou v Phoenixu (Scottsdale), Dell v Austinu. Je jedno kde se začne, hlavně to chce makat a tlačit ten byznys před sebou do kopečka k úspěchu. Já jsem v Londýně a jediné co jsem v UK registroval, byly ochranné známky.
Takze ste si s Jozom a Marekom velmi nerozumeli?
Johne,
uprimne si myslim, ze v zakladani firem na dalku mas hodne prsty ty sam. Pevne verim tomu, ze tvoje knizka k tomu privedla hodne lidi – aby si to zkusili rozjet z CR a pak se presunout.
Predpokladam, ze ta kniha byla pro velkou skupinu ctenaru tohoto blogu velmi motivacni a nevim, jestli si sam dobre pamatuji, ale psal jsi, at to tak lidi zkusi.
Ze je to dnes ne uplne dobre, si zjistili uz sami.
Ale nespojoval bych je s vyletniky. Ono zaplatit za americkou sekretarku vic, nez za ceskeho super programatora neni uplne jednoduche. Chce to cas.
Startup bullshit a zbytecny networking je hovadina nejen v SV, ale vsude. Tam neni co rozebirat. Sam zjistuju, ze je to pro, casto mladsi lidi, proste hobby a zivotni styl. Proc ne, at si kazdy dela, co chce. Moje cesta to treba neni.
Napadlo mě to stejné… Právě Johnova knížka asi nakopla hodně lidí k byznysu v US, stejně tak i mě. Těžko říct, co od toho kdo čeká, já osobně plánuju rozjezd ( vlastně už je to rozjeté 🙂 ) a po čase přesun do US. Přesně tak, jak to John nastínil v knížce.
Pravdou je, že spousta lidí kolem mě si ťuká na čelo, ale mě je to jedno. Každý nějak začínal. A že na to jdu třeba špatně, to přece není důležité. Hlavní je nesedět doma u telky a piva a nečekat, až někdo zaklepe na dveře. Pokud člověk nemá v hlavě nasráno, tak se právě z chyb poučí a najde správnou cestu. Je to jen o tom zůstat pozitivní, nadšený a vytrvale jít za svým cílem/snem.
Možná by bylo zajímavé přečíst si od Johna nějaké zamyšlení, jak by začínal v dnešní době. Jestli by o US vůbec přemýšlel, s čím by začínal, atd.
Ono totiz kdyz rozjizdite net bussiness tak je Silicon Valley v top ten hlavne kvuli kontaktech. Je hodne spolecnosti, ktery byli zde v Praze a byli spokojeny, ale pak dostali takovou obrovskou prilezitost, ze nemohli odmitnout a zjistili, ze jsou v centru vseho. Ono vsechno ma dve strany mince. Ja osobne bych hledal spise co nejlevnejsi lokalitu, ale ne kazdy si to muze “dovolit” tak radeji vybira tyto zatracene draha mista. A pak tady jsou typi podnikatelu, kteri si mysli, ze dobiji svet jen tim, ze budou bydlet v SV a jezdit v mercenesu, ale to je zase jiny pribeh.
Přesně tak. Problém je v tom, že u nás doma má řada lidí potřebu ze sebe dělat něco co není. Možná je to určitý národní komplex méněcennosti, těžko říct. Podívejte se třeba kolik OSVČ používá všelijaké pseudonázvy, aby zakryli to, že jsou OSVČ a vypadali jako “firma”. Sám jsem si tímto taky před lety prošel, až mně jeden známý v Německu usadil při otázce “Neztrácíš klienty tím, že jsi jenom OSVČ a ne firma?” odpovědí “Ne, tady je to normální, právě naopak OSVČ je důveryhodnější protože ručí vším majetkem”. Podobně to vidím s těmi firmami v USA. Jsem česká firma, ale to nevypadá dost světově tak si založím americkou s P.O. Boxem. Ono tak ale nefunguje. Doufám, že tento Johnův článek otřevře oči těm, kterých se to týká.
Super příspěvek, doufám, že v ČR nebo SR přece jen najde někdo kdo by byl schopen Johnovy velkorysé nabídky využít.
Ne všichni hned potřebují kancelář se živou sekretářkou. Něco jiného je, až když budete shánět investici od milií³nů dolarů výše s přesvědčivými výsledky jak investorovi vydělat dalších deset.
Mezi to většinou patří i to, že si na americkou kancelář umíte vydělat.
to co jsem nabizel je pro nekoho kdo to chce v USA doopravdy rozjet. Proste kdo fakt chce to zazemi mit a nebyt jen virtulani firma.
Rozumím, hodilo by se i “nestartupům”, v ČR znám řadu firem, které by mohli do USA expandovat, ale z pohodlnosti se jim nechce.
Kdyz nekdo “z pohodlnosti nechce”, tak mu k uspechu zarizeny kancl az pod nos moc nepomuze.
Super článek. Pro mě bylo impulsem, když mi Brit řekl, že nebude při nákupu posílat peníze do zahraničí.
Nazov Apple Hype Generation to myslim celkom vystihuje , ako povedal David P.
Ajtak zaklad je mat dobry produkt … nepomoze ani SV ani Networking ak to co robite stoji za hovno.