Nakolik je dnes pro podnikatele důležité podnikat ve vlastní­m?

Vybiram z komentaru:
Nakolik je dnes pro podnikatele důležité podnikat ve vlastní­m? Neplatit nikomu nájem a spí­še jej od jiných vybí­rat?

Firmy jsou hodnocene podle toho jak dokazi vyuzit kapital co maji k dispozici a kolik z toho kapitalu vygeneruji zisku. V ucetnictvi (na balance sheet) vypada mnohem lepe kdyz firma vyuzije milion dolaru na to, ze rozjede dalsich pet pobocek (ktere budou v pronajatych provozovnach) nez kdyz bude mit provozovnu jednu (ve vlastni splacene nemovitosti). V tom ucetnictvi to totiz vypada tak, ze firma utopila milion dolaru na koupi nemovitosti a ten milion nevydelava. A kdyby firma sidlila v pronajate nemovitosti tak by platila pouze 10 tisic dolaru najem mesicne a zbytek penez z toho milion by slo pouzit na expanzi.

Tohle je zpusob jak se akcionari divaji na firmy. Tohle je duvod proc se firmy radeji pronajimaji nebo se i zbavuji vlastnenych nemovitosti. Proste si upravuji svuj balance sheet, aby vse vypadalo pro akcionare a investory lepe.

Ja toto chapu, dava to logiku, ale sam to delam jinak. Premyslim totiz dlouhodobe dopredu. Ukazu priklad treba s mou firmou na zakladani firem v Las Vegas. Nasim nejvetsim nakladem jsou poplatky ruznym statum za zakladanim firem. Ale je to vazano na objednavky. Cim vice objednavek tim vice poplatku. Cim mene objednavek tim mene nakladu. Kdyz se nebude darit a nebudou objednavky, tak nebudeme mit ani tento naklad. Takze to neresim. Dalsim velkym nakladem jsou mzdy. Ale tam to funguje podobne. Kdyz bude objednavek malo tak lze jednoduse zamestnance propustit. Kdyz jich bude hodne tak je zase prijmu. Takze se podivam na fixni naklady. A nejvetsim fixnim nakladem je najem. I kdyz bude objednavek malo tak ten naklad zustane porad stejny. A kdyz bude objednavek hodne malo tak by me vysoke fixni naklady mohli uplne polozit.

Proto jsem si dal za jeden z prvnich cilu v Americe vlastnit nemovitost ve ktere budu mit kancelare. A kdyz jsem ji koupil tak jsem mel hlavni cil co nejdrive splatit pujcku, abych na nemovitosti nic nedluzil. To se mi podarilo uz pred nejakou dobou.

Ted kdyz je krize tak jsem pripraven v podstate na cokoliv. Nemusim platit dost velky fixni naklad. Muzu flexibilne propoustet nebo prijimat lidi, ale jsem pripraven na jakykoliv objem objednavek.

Vemte si konkurenci, ktera se treba rozhodla pronajmout nejake krasne nove kancelare a plati na najmu 10 tisic dolaru mesicne. Kolik musi zalozit firem jen aby vydelali na najem. Podivejte se jakou mam moznost byt flexibilni v cenove politice. Muzu si dovolit v podstate cokoliv a porad budu vydelavat. Konkurence ale vi, ze musi prodavat za urcite ceny a vyridit urcity pocet objednavek jinak zkrachuje.

Pri koupi nemovitosti jsem se ridil podle techto velmi konzervativnich zasad:

1. Chtel jsem radeji starsi kancelar – ale levne. Nehledal jsem nelepsi z nejlepsiho, protoze to bylo moc drahe.
2. Koupit za takovou cenu abych nemovitost do 3-5 let ze zisku firmy spatil. Nechtel jsem se moc zadluzit.

Tato strategie podnikani ve vlastnim ma dalsi vyhodu. Jednou se muze prestat darit (z jakehokoliv duvodu), ale zustane vam nemovitost, kterou muzete pronajmou a dale vydelavat. Podnikani vam pomuze vybudovat trvaly zdroj prijmu.

Spread the love

11 thoughts on “Nakolik je dnes pro podnikatele důležité podnikat ve vlastní­m?

  1. Ano s timto naprosto souhlasim. V podstate ty problemy s "vyhazovanim" nebo investovanim do prostoru byly moji puvodni motivaci pro vlastneni misto pronajimani.

  2. Já se na to dívám tak, že vlastnění nemovitosti je podnikání jako každé jiné. Vyžaduje investice, člověk se musí věnovat správě, a jde z toho zisk. Mít kancelář ve vlastní nemovitosti není nic jiného než diverzifikace činností.

    Jinými slovy: otázka "mít kancelář pronajatou nebo radši vlastní?" pro mě zní stejně jako "provozovat pouze shipito nebo radši shipito a k tomu xyzbikes?"

  3. Videl bych jeste nekolik vyhod:

    – majitel nemovitosti firmu nikdy “nevyhodi”, nevypovi smlouvu

    – majitel nema ‘rukojmi’ a odpadaji naklady pri stehovani, tedy pokud firma extremne neroste

    – pri opravach clovek muze myslet dlouhodobeji a efektivneji utracet, u najmu preci jenom rekonstrukce nikdo nebude delat i pro dalsi najemniky

    V CR je nezanedbatelny take odpis DPH u novych prostor, pripadne v minulosti byl zajimavy leasing (ano, dekujeme pane Kalousku, proc takhle rovnou neudelat jednu jedinou padesatiletou odpisovou skupinu?)

  4. Nezanedbatelným důvodem je také to, že pokud se podnikání nepovede nebo z nějakého důvodu skončí, tak pořád zbude trvalá hodnota v podobě nemovitosti, jejíž pronajímání může být samo o sobě podnikáním resp. může majitele firmy živit.

  5. Tiez sme vo vlastnom a suhlasim, ze je to rozumne rozhodnutie.

    Pokial na to firma ma prostriedky, mala by sa snazit ist do vlastneho. Zo zaciatku sa vsak prenajmu nevyhnete.

  6. V CR je dle meho nazoru zasadni problem najit nejakou rozumnou nemovitost (nebyt. prostory). Hledal jsem nejdriv neco vetsiho asi 2 roky … nic mne nenadchlo, u niceho jsem nebyl schopen najit rozumnou navratnost. Prislo mi to, ze nemovitosti bud' maji nejakou (napr. pravni) vadu a prodavaji se a "normalni" cenu, nebo jsou premrstene, pripadne behem par dnu prodane (takhle utekly o den moc hezke prostory). Potom jsem rezignoval a chtel jen samotnou kancelar do OV. Ta se po roce nasla, ale i tak jsem absolvoval spoustu prohlidek. Majitele vzdy tvrdili, ze neni nejmensi problem, a pri podrobnejsim pruzkumu pak vyplavala ruzna svinstva, v jednom pripade majitele dokonce resila i policie a ostatni lide v dome sileli pri predstave, ze by tam prodavajici mel jeste neco delat.

  7. Ono se na to da koukat i tak, ze si naklad na nemovitost budu pocitat do nakladu firmy, ktera tam je (ac je moje). Tzn. budu analyzovat skutecny vynos z teto nemovitosti a nasledne i naklady firmy, ktera tam sidli (stejne tak, jako bych sam platil najem jine firme).

  8. Naprosto s tebou souhlasí­m. Pronájem kanceláří­ nebo virtuální­ kanceláře se hodí­ do začátku, ale pak je potřeba být ve vlastní­m. Já v překladatelství­ uplatňuji strategii home office. Všichni moji zaměstnanci pracují­ z domova a vzájemně spolu komunikujeme přes ICQ (i když teď jsem konečně přišel na chuť Skypu, tak to možná zavedu) nebo e-mail. Hlavní­ důvod je ten, že fixní­ náklady jsou omezeny na minimum. Platit třeba dnes 20k měsí­čně za kanceláře by pro mě bylo velmi nákladné. Ovšem jde také o to, v jakém oboru člověk podniká. Pokud zakládáš firmy nebo překládáš tak klienti za tebou fyzicky nechodí­, ale objednávají­ přes e-mail nebo fax, takže je jedno jestli to děláš z domova nebo ze super luxusní­ kanceláře. Naproti tomu třeba autosalí³n nebo obchod si prostě nemůže dovolit nemí­t pronajatý (koupený) objekt zde záleží­ hodně na umí­stění­, apod. Největší­ problém v Čechách je, že ceny nemovitostí­ jsou zde vysoké a zákony nepřehledné a složité. Naví­c bdueš nemovitost odepisovat celý život, takže je to docela problém.

  9. Čistě ekonomicky – i když vlastní­m nemovitost, ve které podniká moje firma, musí­m zahrnout do nákladů i ten nájem, co platí­m “sám sobě”. Protože přichází­m přece o pení­ze, které bych dostal, kdybych nemovitost pronajal někomu jinému.

  10. vembl: musis mat silne manazerske schopnosti, ustriehnut zamestnancov pri praci z domova. Ja mam skusenosti skor take, ze v SK/CR ludia robia doma vsetko mozne, len nie to, za co im platis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *