Naklady na ziskani jednoho zakaznika

Vemte si, ze chcete ziskat nove uzivatele/zakazniky. Vyzkousite vsechny mozne druhy reklam a marketingu. Zjistite, ze nejlepe funguje PPC. A kdyz se budete snazit sebevice tak vas konverze stoji 20 dolaru (dodejte si jakoukoliv castku). Proste levneji noveho zakaznika neziskate.

Neni lepsi se na celou reklamu vykaslat a radeji ty penize nejak tem zakaznikum dat? Nez platit 20 dolaru Google tak vymyslet marketing, kdy ty penize dostane zakaznik?

Mate si pamatuji, ze kdyz zacinal Paypal tak za otevreni noveho uctu kazdy clovek dostal 10 dolaru a kdyz jste toho noveho uzivatele referovali tak vam prislo 5 dolaru. Tohle skutecne nevim presne, ale mam fakt dojem, ze to takto nejak bylo. Ale uplne presne si pamatuji, ze me pripadalo sokujici, ze dostanu 10 dolaru na ucet jen za to, ze si ho zalozim. A muzu ty penize okamzite utratit. Paypalu to nadherne pomohlo se bleskove rozjet. Bylo to dostatecne motivujici, aby si lidi zalozili ucet.

Tento pristup ma urcite potencialni problemy. Treba nutnost nejak osetrit spekulanty co by se snazili vytvorit vice uctu. Ale zpet k te hlavni myslence. Reklama moc efektivni neni. Kdyz uz se vyhazuji penize za reklamu neni lepsi ty penize dat uzivatelum. Marketing je to taky. Jen benefituje nekdo jiny (ne majitel reklamni site, ale uzivatel). A obrovsky se zvysuje pozitivni pristup ke sluzbe. Uzivatel vidi, ze dostal neco zadarmo. Ma radost. Doporuci dale.

Spread the love

13 thoughts on “Naklady na ziskani jednoho zakaznika

  1. Lí­bí­ se mi myšlenka neutrácet pení­ze slepým stří­lení­m reklamy do davu, ale radši investovat do cí­leného budování­ a posilování­ značky. A možná to jde dělat tak, že mí­sto vyrušovaní­ lidí­ reklamou, jim poskytnu něco s přidanou hodnotou. Třeba službu, nebo mobilní­ apku. Když se jim bude lí­bí­t, řeknou o tom ostatní­m a organický marketing je na světě 🙂 Popsáno třeba tady http://mindtune.wordpress.com/2013/08/23/sluzba-misto-reklamy/

  2. Zrovna včera jsem se koukal na rozhovor s Muskem z dubna:

    http://www.youtube.com/watch?v=vDwzmJpI4io

    Ří­kal tam, že začali tak, že dávali prve 20 dolarů za nový účet + 20 za zí­skání­ další­ho zákazní­ka. Pak to sní­žili na 10 + 10 a pak 5 + 5. A že dí­ky tomu za první­ měsí­c měli 100 000 uživatelů. A celá ta sranda je stála asi 60 mil dolarů 🙂

  3. Co se týká marketingu, tak zrovna čtu kní­žku My Life in Advertising (http://www.amazon.com/Life-Advertising-Scientific-Classics-Library/dp/0844231010), která je stará snad 80 let a stále tam ty principy platí­. Teď jsem se zrovna dostal ke kapitole, kdy propagují­ mléko tak, že dávají­ kupí³ny na bezplatný nákup mléka a narazí­ na obrovský úspěch a celá investice se jim vrátí­ během 7 měsí­ců. Knihu určitě doporučuji, dá se sehnat i zdarma na Google Books (akorát je blbě a s chybama naskenovaná :() nebo za pár USD na Amazonu pro Kindle.

  4. Celkem častý postup.

    1. Za mé práce pro GE se ří­kalo že zí­skání­ karetní­ho zákazní­ka stojí­ cca 2500Kč takže odměna pro referera 500Kč a 500Kčpřivedenému je levný způsob. Momentálně přesně tohle dělá MBank se zakládání­m účtů.

    2. Agentura dodá nového pracovní­ka za odměnu ve výši cca jeho 3platů takže pokud přivede zaměstnanec IBM nového pracovní­ka tak dostane tuší­m 70kKč a naví­c má nováček inside mentora. Dotyčnému totiž ten bonus dají­ po ukončení­ zkušební­ doby toho nováčka. Ří­ká se tomu tam Zlaté vejce.

  5. Ano tohle funguje. Souvisí­ podle mě s tí­m, že průměrný člověk si pamatuje 20 % slyšeného, 40 % viděného a 80 % zažitého. Naví­c si lidi o zážitcí­ch poví­dají­ :). Pro nás tohle dlouho byly jediné investice do marketinku.

  6. Způsob je to efektivní­, ale právě problémy, které mohou nastat nebo pří­mo ukončení­ takové akce může mí­t mezi stávají­cí­mi zákazní­ky dost podstatný vliv. A tí­m spí­še vliv na ty nové ‘“ tohle pravidlo platí­ hlavně pro ČR, kde lidi ani tak nejdou po službě jako takové, ale po věci, která je zdarma. Proto většina služeb, kde něco zdarma funguje pro svoje produkty musí­ zavést velmi pří­sná pravidla nebo akci časem zruší­. Tak tomu bylo napří­klad u Damejidlo, kde dí­ky pár blbečkům spoustu lidí­ přišlo o skvělou výhodu.

  7. Kdysi v Mountfieldu se řešilo, jak velkou marži vrátit částečně zpět zákazní­kům. Byla to blbost. Buď si z toho firma musí­ dělat rezervu (na investice), na protiútok proti budoucí­m konkurentům, nebo musí­ své produkty, služby zlevnit (sní­žit si marži), aby konkurenti boj vzdali předem. Mountfield neudělal ani jedno a jeho nekvaltní­ zboží­ se stalo časem předraženým vůči konkurentům, které dří­ve podceňoval. Stane-li se služba, produkt levnější­ bude dostupnější­, začne jí­ využí­vat přirozeně bez reklamy ví­ce lidí­, ví­ce lidí­ ví­ce rerefencí­. Ale pozor za předpokladu, že se nezhorší­ původní­ kvalita.

    1. Tohle je asi nejtezsi na kazdem podnikani.. jak nastavit spravne ceny.. aby to byl balancovane. zisk vs. spokojenost zakazniku, ze maji dobry deal

      1. Nemyslí­m, že je to to nějtěžší­. Ví­m, že řeší­š hodně věcí­, jak přijdou. Ale jestli máš a já si myslí­m, že máš, nějakou vizi, kam tenhle projekt dotáhnout, tak se řešení­ musí­ ukázat v podstatě samo. Jak ví­š, když ví­š, co chceš, půl je hotovo. Třeba se pletu, ale tvoje osobní­ náklady jsou minimální­. Protože pořád pracuješ, nemůžeš moc utrácet za blbosti. 🙂 Rezervy asi máš dostatečné, tak bych šel cestou sní­žení­ cen na rozumné minimum. Tí­m se podle mě musí­ zvýšit tvůj podí­l na trhu… Lidi nechtějí­ věci zdarma jako bonus, ani slevy. Oni si tě vybrali protože chtějí­ tu službu. A pokud je služba za lepší­ cenu, je to pro ně lepší­. Méně důvodů jí­t ke konkurenci, méně důvodů si ztěžovat na cenu…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *