Provizorni kancelar ve skladu v Nevade, kterou jsme rychle sestavili abysme mohli delat pohovory s potencialnimi zamestnanci.
Na obycejnou praci ve skladu i v kancelari se nam prihlasilo i nekolik prekvalifikovanych zadatelu. V Nevade to vypada, ze je porad docela vysoka nezamestnanost. Uvidime koho se nam doopravdy podari najmout. Ono nekteri lide velmi dobre zapusobi u pohovoru, ale kdyz pak delame nejaky nasledujici test nebo doplnujici otazky tak uz to neni takovy zazrak. Nebo naopak nezapusobime my. Z toho jsem mel trosku strach, protoze cele kancelare jsme nestihli jeste ani vybavit a delali jsme ty pohovory dost provizorne. Zatim z toho ale mam dobry pocit.
Jen par perlicek z pohovoru. Jeden clovek nam rekl, ze vetsina lidi jsou velmi spatni a snazi se od nich distancovat. Je to puvodem vojak – marinak. A mel velmi negativni nazor na skoro vsechny lidi. Nesnasi hloupe lidi a taky nesnasi lidi co si mysli, ze je hloupy on.
A pak nam jedna slecna z niceho nic rekla. Delate test na drogy? Ja na to rikam jestli neco bere. Na to se tak divne usmivala. Tak rikam jestli treba kouri marijuanu, protoze to neberu jak zas tak zavazny problem (jeden z mych stavajicich zamestnancu ji kouri ze zdravotnich duvodu). Na to odpovedela, ze ne. Ze snupe kokain. A hned na to rekla, ze to je vtip. Tak tu muzu rict, ze nebereme.
Jinak ostatni zadatele byli solidni. Tohle byly jen takove perly.
Pohovory jsou dobrá zkušenost. Člověk pozná spoustu lidí, se kterými by se normálně do řeči ani neměl možnost dát. Často se pak nestačí divit…
Kolegyně, když vybírala nějaké lidi, dostala email od uchazeče s tím, že má zájem o práci, ale životopis jí nepošle. Místo toho přiložil odkaz na svůj facebook, ať se podívá tam.:) Kdybych to neviděl, neuvěřím.:)
No, tento uchadzac by rozhodne zaujal moju pozornost 🙂 Hlavne pokial by som potreboval nejakeho kreativneho cloveka alebo cloveka cez PR
To bych nehodnotil tak negativně. Obecně podle mě v životopisech hodně lidí, když ne vyloženě lže tak aspoň trochu přehání a snaží se zalíbit. Je to přirozené.
Na soc. sítích kde se chovají ve společnosti svých přátel a známých +- přirozeně jde o člověku získat trošku lepší obrázek než ze sesmoleného životopisu. Jde tam někdy vidět jaký má vztah k práci, jak se choval když byl v práci předešlé atd. atd. takže kdyby mi někdo poslal link na FB tak bych juknul než bych to uzavřel. 🙂
Nejlepší mi přijde podívat se na životopis a pak na soc sítě pro bližší info (je li uchazeč dohledatelný) ještě před pozváním na pohovor, ale samozřejmě z hlediska ztráty času je životopis nejmenší zlo…
Me se stal opacny pripad – byla jsem pozvana na pohovor, kam jsem donesla CV a zamestnavatel me prekvapil: ja to nechci, uz jsem se dival k tobe na web:) Ale je pravda, ze uz pravdepodobne mel nejake info ohledne profesni specializace od cloveka, ktery me tam doporucil a sam hledal uz spis jen “co jsem to za cloveka” z osobniho hlediska. Sama bych si to ale netroufla takhle navrhnout jak zminil Lukas, typek mel asi zvlastni smysl pro humor.
Tak dnes každný chytrý personalista asi první co udělá, že zadá jméno uchazeře do Google.
A každý chytrý uchazeč o práci to udělá ale dřív a pokud zjistí, že na něho náhodou vyběhnou veřejně přístupné nevhodné fotky/informace, smaže to ještě dřív, než životopisy pošle… 🙂
V tom případě nejsem chytrý uchazeč…
Nikdy by mě nenapadlo o svých uchazečích vyhledávat informace na Google. Každý jsme nějaký, bavíme se různými způsoby a mě osobně nezajímá, co moji kolegové dělají ve svém volném čase. Důležité je, jak se chovají v práci a jak dělají to, za co je platím.
Věřím, že každý jsme v životě udělali nějakou hloupost a filtrovat podle toho uchazeče mi přijde přinejmenším hloupé a krátkozraké.
Presne tak ono to je docela osemetne.. kazdy muze napsat cokoliv na internetu anonymne. A je otazka co to tomu personalistovi rekne.. Je to jak s ruznymi reviews, ktere si firmy falsuji.. Proste ten internet trosku ztraci informacni hodnotu. Informaci je tam hodne, ale na malo co se da spolehnout.
Však bych nevyřazoval nikoho, kdo si jen dá na FB fotku v podroušeném stavu z nějaké party, tu tam má možná skoro každý. Ale pokud třeba někdo na soc. sítích píše, že je šéf blbec nebo jak se fláká v pracovní době, to už může ledacos naznačit 🙂
Kdo není na sociálních sítích jako by neexistoval 🙂 Přemýšlím, zda je to správný pohled věc, stejně jako do CV lze i na sociálky napsat cokoliv, proto (po základní selekci) není nad osobní kontakt.
LOL tak to mě hodně pobavilo. Přijít na pohovor obvykle znamená, že má člověk o tu práci alespoň nějaký zájem a být tak otevřený a rovnou se přiznat, že šňupe to bych se asi začal smát. Ale fakt musím uznat, že ta její otevřenost je kouzelná.