A myslim si, ze to bude pekna jizda minimalne do rijna.
Moje hlavni akciove portfolio je u me za letosni rok -17%
Fialova je moje porfolio. Zluta S&P 500.
Bitcoin je taky pekne dole. Dnes rano jsem koukal, ze uz klesl pod $30k. Pred par tydny jsme tady diskutovali jestli je dobre mit nachystanou nejakou hotovost.
Tak se ta moje rada naplnuje. A myslim, ze nejsme na dne.
Big picture je, ze investovani je dlouhodoba zalezitost. Toto k tomu patri. Jsou to dobre prilezitosti jak po troskach prikupovat tituly o ktere mate zajem. A po tom bull runu co jsme ted meli poslednich par let nejaka korekce musela prijit.
Kdyz si dam na mem akciovem portfoliu vysledek za posledni tri roky, tak jsem porad 57% v plusu i po tomto propadu. Za propady nejsem rad, ale mam v zive pameti podobne masakry (jeste horsi) z dob dot com bubble 2001 a financni krize 2008 coz mi dodava nejakou perspektivu, ze jednou bude zase lepe:-).
Určitě bude lépe a určitě je to příležitost. Nicméně aktuální hodnota mých investic je teď asi ta poslední věc, co by mi měla dělat těžkou hlavu 🙂
Docela velka a znama kryptomena LUNA se prodavala 21 dubna za 100 dolaru a dneska za 1 USD, slovy JEDEN DOLAR.Kdyz reknu,ze je to totalni MASAKR tak to je jeste hodne slabe slovo!To krypto je proste gambling,bud vydelas velke penize nebo naopak prodelas vsechno….
UPDATE,ta LUNA uz nestoji jeden dolar,ale jen jeden cent!!!!!Jak muze za par dnu kryptomena sletet ze 120 dolaru na jeden cent,tak tomu nerozumim,opravdu ne!!!
Kdyz za necim neni zadna hodnota, jen cira spekulace, nijak neregulovana, mohou se dit veci kdy velci vydelavaji, mali placou… S akciemi je alepson neco za tim papirkem, cela ekonomika jede na dohode a vire v papirek… Na kryptu se mi to libi jak ta domnela hodnota muze zmizet nebo se naopak obejevit jako para nad hrncem…. A co za tim je za energetickou a odpadovou stopu… Krasne krystalicky ciste videt tu podivuhodnost tohoto vyspeleho systemu…
Takhle propadnou muze proto, ze nema a nikdy nemela zadnou hodnotu. A totez plati o vsech ostatnich vyjma BTC a mozna malych jednotek dalsich, jejichz vyznam je (uz ci stale) mizivy.
Poznat se to da lehko… staci, kdyz je ovladana jednotlivcem nebo instituci, jeji start byl nekym komercne podporen, ma premined volume nebo ICO a tak by se dalo pokracovat – vsechno tohle je stejny odpad jako fiat meny a skonci stejne… bez hodnoty, jako slavna LUNA.
U BTC by me zajimalo kam az to pujde, kolik kdo tipujete? Kazdopadne je to prilezitost pro nas opozdilce neco dokoupit. Takze ja si tak trochu preju at to jeste neni uplny dno.
Myslím, že to ještě dolů půjde, on je to docela masakr všude. A za nějakých $5 už by mělo možná smysl kupovat i Rivian 🙂
Ty dna se odhadovat daji jen tezce. Kdyz chce clovek prikupovat tak je nejlepsi po troskach a treba 1x za tyden. Takhle presne jsem to delal s temi akciemi behem Covidu.
Johne, prosim v čem si vedeš portfolio používáš excel nebo nějakou platformu? Líbí se mi ten graf kde srováváš sebe vs S&P500. Díky
Tohle zrovna dava brokerska platforma .. casto tam jsou nejake grafy. Ale pro sebe mam i nejaky excel
a jakeho brokera (platformu) používáš ? Je dostupny v CR ?
Kdyby někdo uměl odhadovat dna a vrcholy, tak je z něj miliardář 🙂
Zdravi,
Nevim kde presne najit odpovedi na to co momentalne resim a tak doufam, ze nekdo z Vas poradim. Mam nekolik 3D tiskaren a tisknu ruzny vyrobky a prodavam prevazne B2C. Byznys roste, ale moji zakaznici jsou temer z 90ti procent v USA a ja jsem v Rakousku. Nedari se mi vic prosadit v Evrope.
Hned bych se odstehoval do statu, ale nemam penize na investorsky vizum. Byl jsem kratce v LA a muj dobry znamy pro me prodava pod jeho firmou ale to je jen docasny reseni. Rozhodl jsem se, ze to zkusim pres Mexiko,nejspis z Tijuany nebo Rosarita kde bych tisknul a zil. Byznys bych zaregistroval v USA a zasilky posilat ze San Diego. Zakaznik by nemel tuseni ze jsem fyzicky v Mexiku. Jak to ale vse spravne nastavit? Nejspis vyridim B1 viza abych mohl pres hranice bez potizi. V USA bych bud zalozil LLC a nebo byl sole proprietor. Cokoliv, co bude fungovat abych se mohl platit a mel tak nejaky prokazatelny prijem. Netusim, jestli se muzu zamestnat jako neamerican bez papiru k praci z Mexika??? V Mexiku si vyridim residenci, nevim jeste jak si otevru bankovni ucet. Je toho hodne a opravdu nevim kde si jit pro radu. V okoli neznam nikoho kdo by podobnou vec resil. Na google toho najdu hodne, ale ne vsemu se da verit. Diky predem.
Koukni se na E2 viza.. zas tak velka investice potreba neni.
Uvadi se minimum 100 000. Ja ted dam dohromady tak mozna 30-40 tisic /
No to se uvadi, ale pro kazdou zemi jsou jine pozadavky podle poctu zadatatelu. Historicky pro zadatele z CR prochazelo mnohem mene.
Přesně tak, hlavně v oblasti IT. Určitě má smysl to zkusit.
Jako rezident Rakouska, je lepsi zadat z Rakouska nebo z CR? V Rakousku jsem 3 roky a predtim sem byl 8 let v UK. Nemam napr. Ceskej bankovni ucet a muj byznys jde bohuzel taky mimo CR, cestovni pas mam cesky.
Tak tohle je trochu problém. Obecně se radí vždy žádat v zemi, kde člověk žije. U US víz bývá problém, když člověk nemá dostatečné vazby k zemi svého aktuálního pobytu. Naštěstí zrovna u E-2 víz většinou není tohle prokázání vazeb nijak extrémně důležité a stačí na závěr žádosti věta, že po ukončení podnikání mám úmysl se vrátit zpět.
Tady mezi čtenáři Johnova blogu je dost lidí, kteří se do USA dostali přes E-2 vízum a mají zkušenosti s E-2 vízy získanými na US ambasádě v Praze (někdo možná i v Bratislavě). Nikdo tu ale netuší, jak obtížné je to v Rakousku. Posuzování E-2 víz na ambasádách je hodně subjektivní a jak už psal John, to co projde s rezervou v Praze, nemá většinou žádnou šanci třeba v Londýně. Sám bych přemýšlel, zda se nepřestěhovat do ČR a nezkusit to spíš v Praze. Ale asi by se vyplatilo udělat si nějaký průzkum v Rakousku, někdo tam s tím musí mít zkušenosti a nemusí to být tak zlé jako třeba vedle v Německu.
Nejspis to zkusim z Vidne. Mozna nemam dostatek financi, ale myslim si, ze bych mohl dat dohromady kvalitni byznys plan a nakonec i kdyz pres firmu znameho, tak v USA uz prodavam. Jsem soucasne zamestnany a muj sef, rozeny Rakusan, me podporuje v tom co delam a urcite by mi napsal “doporuceni” o tom, ze u nej pracuji, o mym charakteru atd. Stejne tak muj znamy v LA, ktery je Sri Lancan s green card. Nevim o cem presne statistika schvalenych zadosti v jednotlivych zemich vypovida protoze nemuzu dohledat pocet puvodne predlozenych zadosti, ale v Rakousku v obdobi 2013-2017 bylo kazdy rok schvaleno zhruba dvakrat tolik zadosti nez v CR a co znam Rakusany, ti se do Ameriky moc nehrnou, takze mozna dobra zprava. S tim prokazanim navratu, nejsem moc fixovany na konretni zemi, ale spis na kontinent. To posledni o co bych stal je byt ve statech nelegalne, takze bych se vratil nekam do Evropy (EU). Rekneme, ze bych tam napsal to Rakousko )
Diky moc za rady!
Je určitě výhoda, že už lze prokázat nějaké prodeje. Mělo by to vyjít, držím palce.
Ahoj, žiju v Mexiku skoro 10 let. Tijuanu neznám, ale obecně v mexickým pohraničí bych nikomu žít nedoporučoval. Tím spíš bez znalosti prostředí, jazyka a bez přátel kteří by pomohli se začleněním.
Otázka je, zda má ještě smysl investovat do západního trhu. Člověk nemusí být ruský nebo čínský troll aby viděl co se děje. Před vpádem na UA byl dlouhodobě jeden dolar za 75 rublů. Dva týdny po sankcích za 140 rublů. Dva a půl měsíce po sankcích za 65 rublů. Euro vůči rublu spadlo ještě víc. Komu tedy sankce prospívají a kdo na ně doplácí?
Souhlasím s Johnem, že důsledky současné snahy Washingtonu položit Rusko na lopatky se začnou důrazně projevovat až na podzim a hlavně s příchodem zimy. Jenomže na Západě si občan v novinách nepřečte, že za tou naší železnou oponou existuje i něco jako zbytek světa v čele s Čínou, Indií atd. Kde uznávají tržní ekonomiku, mají výrobní kapacity, na sankce kašlou, svižně nahradí na ruském trhu díry po západních firmách, a jako bonus získají už x-tou konkurenční výhodu v podobě levnějšího plynu, ropy a nebo levnějších vzácných kovů z Ruska. Zatímco se Západ dobrovolně mrská a omezuje, Východ ekonomicky dlouhodobě poroste.
Investor Jim Rogers už před pár lety říkal, že zatímco na začátku 20. století chtěl žít každý schopný byznysmen v Londýně nebo New Yorku, v 21. století by se měli schopní byznysmeni stěhovat do Asie. A nejspíš měl pravdu…
Dolar je za 65 rublů asi jako byl za 5 Kčs za komunistů (reálně za 30-35 na černém trhu). Momentálně se volně neobchoduje, takže nemá smysl se bavit o kurzu.
Co se týká Číny a Indie, uvidíme, já bych to tak růžově pro Rusko neviděl, stává se z něj druhořadá země. Navíc mají Čína i Indie své vlastní problémy. Možná za 30-50 let to bude jinak, ale to už mi bude jedno.
Ten kurz posiluje změnou devizové politiky, kdy nemusí podporovat exportéry, když chtějí levnější zboží z dovozu a tak nakupují Rubly za plynoEura. Ve směnárnách dolary došly, tak bylo premium přes 50%, ale podle jiných cen ten kurz by měl být dostupný pro všechny. Rusko má po Číně jeden z největších přebytku zahraničního obchodu, tak kurz může ještě dlouho posilovat.
Rusko nepoloží sankce ale nízké ceny ropy a plynu a to teď ještě dlouho nehrozí.
Akcie těžařských firem budou v kurzu.
Rubl dlouho posilovat asi nebude. V Rusku už řekli, že by se měl do konce roku dostat zpátky na 75 za dolar.
K těm cenám ropy a plynu. Nikdo na Západě nebere v potaz silný vliv Ruska na OPEC(+). Ani na to, kolik světových producentů ropy(/plynu) čelilo v posledních dekádách západním sankcím nebo západním vojenským invazím. Takže ty světové ceny ropy a plynu si dnes Rusko umí do značné míry ohlídat samo, díky svým vyjednávacím schopnostem a všeobecné averzi vůči US. Navíc, po obsazení a připojení Krymu ve 2014 čelilo Rusko nejenom západním sankcím, ale ještě ropné válce, kdy cena klesla ke 40 dol. za barel. A zatímco Rusko dokázalo i za těchto podmínek kumulovat značné rozpočtové přebytky, v US brečeli producenti břidlicové ropy a ropná válka nevoněla dokonce ani Saudům (to se opakovalo i v 2016 a 2020). Proto nízké ceny ropy a plynu Rusko určitě nepoloží. Nejprve by položily všechny ostatní.
Jestli by dnešní Rusko něco skutečně položilo, byl by to další nastrčený, zkorumpovaný pro-západní šašek a alkoholik typu Jelcin. Ale žijeme v globalizaci, zájmy jednotlivých států jsou dnes úzce provázané. Čína tenhle scénář nepřipustí. Aktuálně je pro její světové imperiální aspirace Rusko se svými bezednými zásobami nerostného bohatství životně důležité, a na celé planetě neexistuje žádná jeho rovnocenná náhrada. I z tohoto důvodu se Rusko nepoloží.
Dneska na Ukrajině sledujeme spíše proxy-war mezi Čínou a US, kdy začíná být jasné, kdo tahá za kratší konec a kdo koho chce dlouhodobě vyčerpat. Americké elity selhaly mimo jiné v tom, že tuto startegicky významnou alianci s Ruskem neudělaly dříve, proti Číně. Tak jako mazaně využily komunistickou Čínu proti SSSR za Studené války.
Nevím, jestli to Rusko položí, ale od zavedení mnohem mírnějších sankcí po obsazení Krymu r. 2014 kleslo HDP Ruska do loňského roku o 20%. A to nemuseli platit nákladnou válku a obnovu armády. Myslím, že to tak v pohodě nebude, navíc nemůžou dováže technologie a sankce respektují i čínské firmy, které obchodují s US a západem.
Omyl. Rusové platili povstelcké republiky na UA, investovali do Krymu, válčili v Sýrii, modernizovali armádu, a ještě dokázali nahromadit stovky miliard dolarových rezerv. Někdy je lepší nespoléhat se na papírová čísla, ale na reálná fakta.
Dáme tomu šest měsíců a uvidíme kdo byl pravdě blíž, hm? Já opakuji, že Východ v téhle proxy válce se Západem nebude tahat za kratší konec provazu. Že na ty sankce nakonec reverzně doplatí západní ekonomika.
A nevěř všemu co Čína oficiálně prohlásí. Oni přece respektují i sankce proti NKPR, Íránu a pod. 😉
Doplatime na 100%. Sankce nefunguji. A kdyz dojde na vec, tak mit pristup k energii je co dlouhodobe vyhraje vse. Zapad se dobrovolne likviduje uz delsi dobu.
Nevím, školy na to nemám. Ale když se podívám na země, které jsou delší dobu v mezinárodní izolaci, vypadá to, že sankce fungují: Kuba, Irán, Venezuela, Severní Korea.
Jinak na nás to samozřejmě bude mít dopad taky. Co se týká green dealu a podobných, taky to vidím, že se dobrovolně likvidujeme.
@David:
Tak Kuba, Severna Korea aj Venezuela maju problemy ani nie pre sankcie ale pre potlacanie slobodneho trhu a centralne planovanu ekonomiku. O Irane toho vela neviem, ale ked som si vyhladal, ze az 60% ekonomiky je centralne riadena, tak budu mat podobny problem.
Ak je cielom sankcii zhorsit ekonomiku nepriatelskych krajin, tak do istej miery funguju. Ak je ale cielom donutit ich robit to co chceme my, tak urcite nefunguju.
Ty sankce poskozuji nejvice obycejne lidi, kteri za nic vubec nemuzou. Jestli to je ten cil, tak funguji.
Nebo kolik let sankci je potreba aby se zmenil rezim na Kube, Iranu nebo Venezuele?
Podle mě je cílem dané země izolovat a oslabit, aby nemohly ohrožovat ostatní. Změna režimu je jen vedlejší efekt, který je na nich, pokud se chtějí z izolace dostat.
Mluví se teď o tom, že pokud Rusko nezmění kurs, stane se z něj taková větší Severní Korea light. Sice budou mít atomovky, ale na větší válku nebudou mít peníze a budou zaostalí ve všech směrech.
Co se týká “obyčejných” Rusů, 80% jich volilo Putina a je přímo zodpovědných za současnou situaci. Ano, volby pravděpodobně byly trochu ohnuté, ale obecně se odhaduje, že Putin má takto vysokou podporu v populaci. Líto mi jich fakt není, maximálně té menšiny, co jsou proti.
Johne sankce fungují. Podívejte se na “russia GDP per capita” z 15kUSD v roce 2013 to padlo na 9kUSD v roce 2016 a loni měli 10kUSD. Sankce funguji. Jak to asi s ruskem dopadne letos a jak příští rok? Ropu prodávaj čínanům za 40-50USD a jen to tam dopravit stojí víc než ropovodem do Evropy. Plyn a ropu Evropa přestane do 3 let brát z ruska zcela. Evropa je druhá nejvetší ekonomika světa. rusko se střelilo 24.2.2022 do hlavy. Peníze z komodit potřebují na duchody a provoz státu. Válka neskončí během roku a budou jí muset platit furt a to je hodně drahý na zaostalou zemi jako je rusko. Rozpad ruska je jistý.
Reálná fakta jsou ta čísla, zbytek jsou dojmy z ruských zpráv.
– Modernizace armády – to je vtip? Ta fraška, co teď předvádí na Ukrajině, je k neuvěření. Podle původních západních odhadů měla Ukrajina vzdorovat nejdéle týden. Ano, teď má dodávky zbraní ze západu, ale až po měsíci, co vydrželi sami.
– Dolarové rezervy – 30-50% je zmražených v US, před pár týdny se Rusko těsně vyhnulo bankrotu.
– K sankcím – ty dodržují dané firmy dobrovolně, např. Huawei: https://www.protocol.com/bulletins/huawei-russia-sanctions
Za pár měsíců se nic nepozná, tyhle sankce mají působit v horizontu 5-10 let.
Ještě jsem zapomněl na tu komedii se zabráněním rozšiřování NATO – vypadá to, že Finsko a možná Švédsko (po 200 letech neutrality) se přidají taky. Díky, Putine, velký sjednotiteli! 🙂
Což znamená další hranici Ruska s NATO a zvýšené náklady na armádu. To fakt nevymyslíš, takovou strategii.
Nič v zlom, ale argumentovať kurzom Rublu po zavedení sankcií je úplne mimo. To absolutne o ničom nevypovedá.
Aj v ČSSR išiel dolár v 89om za 9 korún a marka za 5, a asi bolo odvážne tvrdiť, že sme na tom boli lepšie ako dnes keď je dolár za 25 českých korún
Nic ve zlém, ale ve výsledku je ten silný kurz spíše nevýhodný pro exportující Rusko. Bavíme se o exportech v miliardách dolarů každý měsíc. To, a fakt, že se rubl veřejně obchoduje na Moskevské burze, jde tudíž proti víře, že si ho centrální banka vycucala z prstu. Jak už správně poznamenal kolega výše, jedná se jen o šikovně provedenou devizovou politiku. Prostě takový petrorubl. Nebo plynorubl.
Exportéři dostávají za ceny v eurech a dolarech, ty nuceně mění za nesmyslný kurz na rubly. Jde o skrytou exportní daň.
Tak z těch Rublů pak financují státní aparát a směna z Eur oproti tisku Rublů RCB kurz posiluje. Když jim západ zmrazil devizové rezervy které dlouhé roky střádali, kterým dřív drželi kurz na stabilní hodnotě, tak teď bude posilovat, dokud nezačnou Rubly buď více tisknout, nebo nakupovat něco jiného. Eura a Dolary to už ale nebudou a další státy si taky už dají pozor aby nedopadli stejně.
Vývoj co je teď je předvídatelný, inflace půjde nahoru a ceny aktiv dolů, o peníze budou přicházet všichni, jak říká Dalio, je to období odpákování.
Nejlepší je to co říká Bufett, a to že u průměrného člověka je jeho největší aktivum schopnost vydělávat peníze.
Co se týká investování, tak já to řeším strategický, tj. jak chci mít majetek diverzifikovaný, víc než nějakou aktuální cenu či spekulaci kam se trh vydá. Jediné co mi nyní nedává logiku v ČR jsou nemovitosti, hlavně kvůli nákladům na provoz, kdy mi přijde, že jejich vlastnictví už nemá žádnou logiku.
Teď mi v ČR dávají největší logiku státní dluhopisy s kupónem 5,5%. Dluhopisy, které byly roky nesmyslné zase začínají získávat na kráse.
jaky smysl ma dluhopis s vynosem 5.5%, kdyz i na sporaku mate pres 4% a za chvili to bude vic nez dava ten dluhopis?
Vklady jsou pojištěné do 100.000,- eur. Když má někdo miliardu, tak je to jistota. A když půjdou úroky dolů, tak ty dluhopisy může s výdělkem prodat
jistota je jen to, ze drzeni takoveho dluhopisu efektivne ztracite nejakych 15-20% vuci realne inflaci
mantra je určitě diverzifikovat, diverzifinkovat, diverzifikovat…
1. snadný prachy neexistují (krypto + další rychlé prachy), jen pro spekulaci
2. časem si postupně vytvořit portfolio z akcií (cca. 10 Tickerů)+ průběžně přikupovat
3. vždy v průběhu 3-5 let je většina Tickerů v plusu
3. nějaký pozemek přikoupit
4. mít stabilní a pokud možno “vysoký” příjem 😉
5. žít pod úrovní svých příjmů
Pak tě nic “nerozhodí” – nepočítám meteorit nebo atom. válku 😉
Ja som z 66k spravil 540k za dva roky dlhodobou investiciou do dobrych akcii(ziadna tesla, btc a podobne, ale solidne firmy) a z toho mi za posledny rok ostalo menej nez 50%. Riskol som to a predal do straty a teraz som tiez v hotovosti a vyckavam. S&P500 pojde dolu, cakam na prerazenie 3500 a mam vyhliadnute nejake akcie kde cakam tiez na prerazenie istej ceny. Ale taktiez sa chystam shortnut ropu cez SCO. 120$ za barel je historicka cena takze to je proste investicia na istotu. Tam sa hovori ze strop by mal prist v auguste, tak uvidim. Treba ale vyckavat a nebat sa ak sa trh na chvilu otoci. On sa potom prepadne este rapidnejsie nadol. Hlavne uz nenahanam vysoke nasobitele ale po tej strate som teraz konzervativnejsi a hladam 2x-3x vynosy namiesto 10x a viac.