Pred casem jsem psal uvahu kolik se da vydelat na provozovani kavarnynebo pekarny.Me vzdycky lakala spise tak pekarna nez kavarna. Ale vzdycky jsem si rikal, ze to bude podnikani na kterem bude tezke mit dobry zisk. Beru z to z meho pohledu a zkusenosti s podnikanimi jako je IncParadise nebo Shipito, kdy jsem ten zisk mel velmi slusny. Nikdy jsem nepodnikal v nicem, kde by byly male marze.
U te pekarny jsem mel dalsi obavu, ze americani nejsou tolik zvykli jist pecivo. Takze jsem se na to dival hodne skepticky kolik bochniku chleba se da vubec prodat. A kdyz je v podnikani mala marze, tak je nutne mit co nejvetsi objem. A to se mi zdalo u te pekarny docela tezke docilit.
Ted jsem ale narazil na clanek o pekarne BreadBar v El Segundo. Nevim jestli se tomu dat verit, nebo to nejaky novinar popletl. Ale pripada mi neuveritelne, ze by napekli 10 tisic bochniku chleba denne!
Jestli toto je pravda, tak musim ten muj pesimismus vyrazne poupravit. 10 tisic bochniku je uz velmi slusny business. Kvalitni chleba se prodava retail od $4 do $10. Prumerne $6-$8. Kdyby wholesale cena byla polovicni tak je to $3-$4 na bochnik. Naklady na mouky a energii odhaduji na $1-$2 na bochnik. Takze hruby zisk $1-$2 na chleba. 10 tisic bochniku denne x $1-$2 = $20 tisic nebo $30 tisic dolaru hrubeho zisku denne?
Uprimne si rikam, ze snad ten novinar fakt musel udelat chybu. Ze tolik chlebu se tady snad ani nemuze prodat. Co si o tom myslite?
ano, ale tu http://oursouthbay.com/Summer-2016/Breaking-Bread/ – The wholesale bakery services 300 clients stretching from LA to Santa Barbara all the way down to San Diego.
Takze nie len LA.
Ještě jsi opoměl ve Tvých výpočtech náklady na pekárnu a zaměstnance.
Tolik chlebů (cca.) udělá denně výrobní linka pekárny (tuším odkolka) na Liberecku. Ale je to spíš fabrika na chleba než pekárna. Ale když to udělají v Liberci, tak v LA v pohodě i s průměrnou menší spotřebou pečiva na hlavu.
Tak bych o tom nepochyboval, pokud mají výrobní linku. Tam budou ale vstupní náklady dost vysoké.
Tak treba cesky Penam (jedna ze dvou nejvetsich pekaren) vyrobi*denne* 260 tun peciva. Jenom rohliku je asi milion kusu. Denne. Plus dalsi druhy. Ale to samozrejme neni jedna fyzicka pekarna, ale nekolik budov po republice.
Ta budova ma nieco medzi 350-450 stvorakmi, co je dost velky priestor a upiect na takej ploche 10 k. bochnikov by nemal byt problem. LA ma 3,9 miliona ludi a ked pocitam, ze len kazdy 10 clovek by mal chut na kvalitny chlieb, tak je to 390 k. ludi, cize 10 k. by nemal byt problem predat.
Ja si myslím že to je v pohode 🙂 Dá sa to vypočítať na základe pravdepodobnosti, ktorú trochu nadhodnotíš. LA má cca4 mil. obyvateľov, denne na 3 osoby vyjde cca 1 chleba a to nepočítam hoteli s turistami a reštaurácie .. Takže ak si zadáš 100 pekárni na LA, čo som asi prehodnotil tak ešte stále je to v pohode.. 4mil : 3 : 100 = cca 13 tis ks na 1 pekáreň .. Ak k tmu pripočítaš tortili, žemle na hamburgeri, sladké pečivo, bagety, croasainty.. tak je to oveľa viac … 🙂
Ešte jedná dí´ležitá vec čo som si všimol a bolo to všade na svete .. cena chleba je skoro všade na 1kg chleba v danej krajine rovnaká, najviac ale záleží kto pečie najlepší chlieb vo štvrti, ten ma najlepší predaj – v pečive vždy ide o kvalitu a ta dotiahne zákazníkov .. Keby som ja otváral pekáreň v LA tak si zistím v ktorej štvrti je malo pekárni a najmenej kvalitný chlieb .. Tam by som začal .. Čo sa týka chleba tak najlepší som jedol asi Maďarský zemiakový chlieb ale aj Český zemiakový bol celkom fajn 🙂
Kupovali by američania chlieb, na ktorý nie sú zvyknutí? To máš tak, ty by si nekupoval ten ich americký alebo áno? 🙂
Presne.. musel bys to lidi naucit. Treba jsem jednem znamym americanum ukazoval kde si maji koupit dobry chleba. Koupili si ho. Nechali ho lezet na kuchynske lince asi tyden. Pak rekli, ze jim nechutnal a vyhodili ho. Podruhe si ho nekoupi. Proste bezny american ani nechape koncept, ze chleba se musi jit absolutne cerstvy. Ze druhy den jeste OK. Ale za tyden se urcite neji.
Ich to nenapadlo, lebo sa s tým nestretli. Americké pečivo je “čerstvé” aj po týždni. To je ako keď si kúpiš konzervu s rybami. Je jedno či ju zješ v prvý deň, alebo o rok, bude rovnaká.
Jako náctiletý jsem pár týdnů pracoval v pekárně a tomu číslu věřím. Navíc LA je obrovské město..
Jestli se tolik pecnů prodá ti neřeknu. Kolik se jich dá upéct ti řeknou u Kornfeilů v Čejči http://www.kornfeil.cz/produkty/pece/automaticke-chlebove-linky/. Někde jsem četl pikantnost, že zákazníkům z Latinské Ameriky, kterým prodávají na leasing, instalují kvůli ne zrovna dobré platební morálce do pecí zařízení propojené s GSM, které při opožděných splátkách pečení vypne 🙂
Každý kdo se zajímá trochu o výživu ví, že pečivo je z výživového hlediska naprostý shit – prázdná energie z bílé mouky bez skoro žádných nutričních hodnot, kterou moderní člověk co sedí v kanceláři vůbec nepotřebuje.
Věřím že byznys to bude pořád, ale lidí co se zajímají o to co jedí je čím dál víc. Ale zrovna Američani jsou poslední národ na světě který potřebuje víc pečiva… 😀
Mrkni se třeba na Boudin Bakery, což je síť ručních pekáren po celé Kalifornii. Jen jejich sanfranciská pobočka na 10th Avenue je schopna denně připravit 18 tun těsta na chleba a pečivo. Rozesílají je po celých Spojených státech a jsou v CA pravděpodobně největší výrobci chleba vůbec, když nepočítáme větší retailery v supermarketech.
Já osobně bych to třeba udělal tak, že bych v jednom z větších prostorů udělal opravdovou větší pekárnu chleba, která by se soustředila nejen na maloobchod, ale i bulk prodej, který by se vyvážel do dalších cizích provozoven a k tomu udělal poblíž bistro, kde by bylo několik specialit, které se ve velkém nevyrábí, jen s menší pekárnou, čímž si otestuješ jednoduše zájem a můžeš jednoduše růst. Jestli už se začně s tím nebo s výrobnou, to je otázka.
Dal by se na to krásně navázat jednoduchý subscription business, kde by si člověk za pevnou měsíční cenu mohl vybrat, v jakých dávkách a intervalech chce pečivo doručovat a chodilo by mu přímo až domů, relativně po celých státech, protože s touhle recepturou i hotový chleba leží 24-48 hodin, než jde do prodeje v retailu a je stále čerstvý.
Bistra s chlebem se speciálním recepturou pak můžeš provozovat jako franšízy, aby ses nemusel starat o provoz ‘“ jen předáš know-how, subscription business poběží vlastním tempem a pro sebe si budeš opečovávat jen to jedno zásadní bistro v premium lokalitě podle výběru, který bude sloužit jako main promo.
A pokud to jde na sever Kalifornie nebo okolí LA, tak bych se klidně nebál mít mezi chlebem nějakou klasickou hipsteřinu v podobě chleba bez světlé mouky, který má vyvážené složení i chuť a je relativně zdravý. A hurá
Ještě teda dodám, že podle mnoha zdrojů se děnně ve wholesale ve středně velkých pekárničkách prodá po Kalifornii maximálně do 1000 kusů ‘“ teda z dostupných zdrojů. Průměr menších bister je někde mezi 150-300 kusy.
Možná dodává nějakým řetězcům po stovkách kusů, aby prodali tolik kusů. Řetězce budou ale tlačit díky konkurenci na cenu, takže prodejní cena bude nižší. A náklady budou vyšší o zaměstnance, provozovnu, uklizečku a nástěnkáře:)