Musim to sem dat jako samostatny clanek;-)

Tento komentar od ctenare Honzy stoji za to. Presne to totiz vystihuje a nedokazal bych to shrnout lepe.

Jedno z kouzel Johnovych podnikani je v tom, ze podnika jen a pouze na rostoucich trzich‘¦ Coz je neoddelitelna soucast toho, ze mu to funguje. A cela slavna diverzifikace je jen o tom, nachazet jiny rostouci trh, aby nahradil neco, co ma potize’¦

Pokud to objevis a zameris se nekam uplne jinam, trebas zjistis, ze to jde najednou uplne samo. Protoze podnikani, kde orezavas sve schopnosti a moznosti za ucelem udrzeni jakes takes konkurence schopnosti a podnikani kde se snazis s minimalnimi naklady sve schopnosti a moznosti navysovat je presne ten rozdil mezi stagnaci a zitim z podstaty a rustem.

A z vlastni zkusenosti vim, ze zpetne je krasne videt, ze je lepsi neco zariznout vcas a vrhnout sily jinam, nez zit z podstaty. Hlavne proto, ze ziti z podstaty dusevni sily ubira, kdezto v obracenem pripade prichazi motivace sama. A casu je malo, sanci je malo. Mozna videno z venku bys i pro sebe videl lepsi sanci nekde uplne jinde, jen jsi zapadlej v necem, co ti bere rozhled.

A je to fakt jednoduchy. Rostou ti trzby vic, nez prumer v oboru? OK. Generuje podnikani kapital? OK Je vynosnost vlastniho kapitalu nekde alespon na 25% rocne? OK Je odpoved na libovolnou z predchozich otazek zaporna, pak clovek dela neco spatne, mel by si dat presnej limit dokdy a jak to zmeni. A pokud se to nepovede, proste jit nekam jinak delat neco jineho’¦.

AMEN...:-)

Spread the love

23 thoughts on “Musim to sem dat jako samostatny clanek;-)

  1. endorfin : Myslim, ze jakekoliv podnikani, ktere je zalozene na sani penez ze statni poklady je z principu spatne a neudrzitelne. Mne osobne navic se hnusi. Tomio Okamura to v Den D rikal vzdy moc hezky kdyz prisel nejaky chytrak nasavajici z rozpoctu :-).

    Navic to nema prilis potencial rustu a ta cisla jsou znacne manipulovana, hlavne zivotnosti levnych panelu. Ale jinak nerikam, ten kdo uz bezi, tak si asi docela slusne ulozil penize. Na ukor nas vsech.

  2. Problem je v tom, ze ve dobe, kdy ceny panelu klesali, vlada s tim nic nedelala. System teto podpory (FiT) je v mnoha zemich. Vubec cela problematika fotovoltaiky ma dve strany, novinari z toho udelali negativni humburk, protoze tomu sami svym zpusobem nerozumi, ovsem koukat na neco jen z jednoho uhlu je nerozumne. Nerikejte, ze pokud by jste do toho meli moznost investovat, tak by jste to taky nevyuzili. Ja bych to udelal….

  3. Mám na to stejný pohled jako Vembl. Nejlepší je podnikat v tom, co člověka baví. Ideální samozřejmě je, když je to podnikání i na rostoucím trhu. Pokud ale člověka něco skutečně baví, tak si myslím, že je schopen to udržet i na úkor zisku a doufat v lepší zítřky + se to snažit stále vylepšovat.

  4. Chtěl jsem tím říct, že bych určitě nešel do nějaké oboru podnikání, které mě vůbec nebaví. I kdyby to přinášelo větší zisky. Není to vždy jen o penězích. Nechtěl bych řešit denně věci, které mě nebaví. To už bych do toho raději jenom investoval, ale nechtěl to řídit.

  5. Petr S.:

    Proč dříve jo a teď už ne? Vždyť ta dotace je (údajně) fixní. Účinnost panelů, bych řekl, že je relativně stálá.

    ???

    Martin Hinner :

    Já tady žádný konflikt nemám a lákalo by mně to zkusit. Nejen kvůli penězům, ale kvůli celému procesu.

    Jinak pokud stát něco nabízí (a neříkám, že je dobrý hospodář) tak to využít, podle mně, není neetické.

  6. endorfin: pozde. Je pozastaveno vydavani povoleni k pripojeni do site. Povoli to zas az snizi dotace. Take jsem vahal tak dlouho az jsem to prosvihl.

  7. Jiri Benes :

    Tak to asi vylobovali energet. společnosti, že.

    Ikdyž je teda pozdě, zajímalo by mě, proč váhals.

  8. endorfin:

    Ne, to se jen s cca 3letým zpožděním 'zjistilo' kolik ta sranda bude stát (všichni to samozřejmě věděli už předtím, ale teď už mají lukrativní hráči zainvestováno dost na to, aby dali vědět veřejnosti, a ta začala tlačit na uzavření přísunu peněz pro pozdě přicházející konkurenty).

    Teď už solární elektrárnu nikdo nezkolauduje, a kdyby, tak ten zelený příspěvek bude sundán na minimum během velmi krátké doby.

    BTW, spousta těch peněz ani nezůstane v ČR, panely jsou drahá investice, a tak prý spousta firem z oboru je jen bílým koněm pro čínské investiced, které poskytnou kapitál na panely, a shrábnou velkou část z cca 600-800 miliard, které garantovaná cena výkupu elektřiny vydojí ze státního rozpočtu (= našich daní) během příštích 20 let.

  9. Jinak gratuluju všem co to stihli, žít z dotací je u mě nemorální, ale tohle vidím jako jednoduché porovnání 'buď budu ten hlupák co to všechno zaplatí na zvýšené ceně elektřiny, nebo si vezmu své peníze zpátky'…

    Dotace prostě kromě trhu křiví i morálku a kulturu :(.

  10. endorfin: minimalni investice je 300K Kc a to je dost penez, abych je strcil na strechu.

    Keff: podpora alternativnich zdroju energie je dobra (ropa, plyn tu nebude naveky). Bez podpory, by solarni panely na polovinu nezlevnili. Ale samozrejme podpora musi byt primerena nasim moznostem. Solarko hodne prepiskly.

  11. Zesileli jste?

    Vzdyt se vykon jednoho solarniho panelu nevyrovna ani vykonu malych kaminek na drevo. Navic energie ziskana z jednoho panelu behem jeho zivotniho cyklu nestaci ani na vyrobu jineho panelu… Takze?

    A to nemluvim o prenosove soustave, ktera na to neni stavena. To staci aby se objevil mracek a vykon zakolisa tak, ze panum na veline vstavaji vlasy na hlave. Se vubec nedivim, ze to nechteji pripojovat do site.

    A taky doufam ze zbudou penize na Temelin II. Nerad bych v budoucnu pri psani komentaru tocil klikou…

    A k tematu: Pri svem prvnim podnikani jsem malem zkrachoval. Doslo to tak daleko, ze jsem nemel ani na mleko. Zaboha jsem nemohl pochopit, jaktoze to nefunguje. Zachranila me az pouha nahoda. Takze s tim opoustenim neceho, co nefunguje na 210 procent+, naprosto souhlasim.

  12. Keff – nejsou to cinske investice, ale hlavne bank, politiku a dalsich zastupcu ener. spolecnosti, ktere jsou tu velmi silne.

    Cappy koukej na to tak, ze solarni energetika tu neni zas tak dlouho a je tu velky potencial zvysovani ucinnosti.

    Lobuje se, ze je 9000 zadosti o pripojeni, z toho 8000 jsou nerealne projekty, takze k propoctum bych se stavel taky skepticky.

    Ber to tak, ze kdyz se odstavi uhelka, tak i obnovitelne zdroje muzou v tento moment dodavat elektrinu…je to proste nutny zlo/dobro, ktere potrebuje investice a dotace, bez kterych neprezije.

  13. K.S.: V praxi je to ale naopak – že tepelný/jaderný elektrárny jedou na plný výkon, aby mohly zastoupit obnovitelné zdroje v momentě kdy přijde mrak, nebo přestane foukat vítr, tudíž úspory jsou minimální.

    Vítr přestane foukat za minutu, reakční doba (doba pro zvýšení výkonu na dvojnásobek či snížení na polovinu) je u tepelné elektrárny 6 hodni, u jaderné 24. Asi by se ti nelíbilo po tuto dobu svítit svíčkou a pohánět počítač šlapadlem…

  14. A ještě btw, pokud má panel 20letou životnost, a při jeho výrobě vznikne znečištění řádově stejné, jako by po dobu jeho životnosti vypustila např. tepelná elektrárna (jen místo CO2 je to rtuť, kadmium atd…), tak jaké obnovitelné zdroje? Uhlí dojde a kadmium ne? 🙂

    To samé o větrných elektrárnách…

  15. Zase dostanu mí­nusy 🙂 a zase budu působit skepticky, ale nemohu si pomoci :). Já všechny tyhle argumenty beru a jsou pravdivé a bez nich se podniká velmi obtí­žně. Nicméně pojďme se na to podí­vat z druhé strany:

    Co je lepší­?

    Dělat něco co mě baví­ a v čem je člověk dobrý, třeba v mém pří­padě ty jazyky nebo v pří­padě programátora programování­ anebo budovat ziskové firmy v oborech, o kterých toho moc neví­m, ale jsou rostoucí­?

    Všechno má svá pro a proti. Když bude člověk podnikat stylem, že se bude ohlí­žet na generování­ zisku za každou cenu a pokud se “nevleze do nějakých čí­sel” půjde dělat něco jiného, nikdy se nikam neposune. Důležité je podle mě krizi překonat a ne se hned věnovat něčemu jinému když začne obor klesat nebo stagnovat.

    Já to třeba vidí­m v překladatelství­. Všichni tvrdí­, že do 10 let budou překládat roboti a automatizované systémy. Tohle se ale ří­ká už desí­tky let a zatí­m se pořád většina překladů dělá “živým člověkem”. A i když třeba poslední­ 3 roky trh jako celek klesá, stále existují­ obory, kde je po překladech poptávka (třeba my dnes děláme hodně překladů z farmacie a medicí­ny), jenomže je tam obrovské riziko a odpovědnost za chyby. Ale zase tam není­ tolik konkurence. Nám třeba rostou tržby, ale klesá nám zisk a pohybujeme se tak na hranici 10% ziskovosti. Ví­c si není­ možné v konkurenční­m prostředí­ v ČR účtovat. Ale zase nás ta práce baví­ a jen tak to vzdát se mi nechce.

    Když vezmu třeba DirectoGLOBAL nebo “nové Directo tak tam byl a je ten potenciál růstu obrovský. Jenomže jsem prostě, mimo jiných chyb, nedokázal a nedokážu nají­t motivaci nějak ten potenciál využí­t a věnovat se tomu, i když by to vydělalo mnohem ví­ce peněz než nějaké překladatelství­. Pří­čí­ se mi prodávat něco co je řekněme “na hraně internetového zákona” a co klientovi může i uškodit. I když to třeba klient chce a vyžaduje. Proto třeba Directo beru jako prostředek k tomu aby si lidé kteří­ měli pení­ze v DG mohli nakoupit odkazy a postupně je takto vyplatí­me. Nechci to nějak dál rozví­jet (i když to má stále velký potenciál), protože se mi to prostě pří­čí­ prodávat někomu něco o čem ví­m, že se vyhledávačům moc nelí­bí­ a penalizují­ to a někdy to paradoxně může i uškodit, pokud to člověk nedělá chytře a skrytě.

    Každý má právo naložit se svým životem tak jak uzná za vhodné. Pro někoho je budování­ firem a vydělávání­ peněz koní­čkem a smyslem života. Já se na to ale třeba dí­vám tak, že nemusí­m dělat něco co mi bude generovat velký zisk jenom proto, že je to rostoucí­ odvětví­. Na slušné uživení­ stačí­ dělat klidně i v jiném oboru, který člověka baví­. A upří­mně – kdyby nebylo toho průšvihu s DG, tak mám už dnes splacenou polovinu hypotéky na barák.

    Ale prostě každý na to máme jiný pohled. Já jsem dost pesimistický protože kolem sebe vidí­m právě spí­še tu snahu dělat věci pro zisk, ale neudělat pro klienta nic. Třeba si firma naúčtuje 50 tisí­c za to, že udělá 1 stránku na Facebooku, což zabere 10 minut. Nebo si za naprogramování­ aplikace na open source platformě naúčtuje 100 tisí­c korun a přitom je to všechno k dispozici zadarmo, apod. Ví­m, že je to chyba těch klientů, že si to kupují­, ale mě osobně by se pří­čilo dělat něco co ví­m, že pro klienta nemá užitek.

    Neberte si to nikdo osobně je to jenom můj pohled a nikoho se nechci dotknout :).

  16. Mozna, kdyz podnikani prinasi dobry zisk a funguje tak to zacne bavit temer kohokoliv.. kdo to zazije.

  17. Rammi- toto ma muj znamy na svem staveni a vydela mu to cca 25t cisteho mesicne 🙂 docela fajne a navic voda tece skoro furt i v noci :-), jinak co se tyce zastaveni dotaci a vystavby FV elektraren tak pokud ji mate pro soukr ucely tzn jen na svoji strisce ci v malem mnozstvi tak toto povoluji zakaz je jen pro vystavbu vetsich FV elektraren….. jinak s podnikanim jako takovym zkusenost nemam ale vrham se do nej co nevidet tak snad budu na strane tech co to nebudou muset zavrit po chvilce

  18. Vembl: možná jsi měl nápadný HTML kód, z kterého šlo poznat, že jde o prodej odkazů, a pak to byla tvá chyba, že jsi k takovému kódu přistoupil.

    K tématu článku, ČR vymírá, USA je zadlužená a žije z emigrace ale Čína bude opravdové bingo!

  19. Keff – obnovitelne zdroje nikdy nebyli urceny jako hlavni zdroj dodani elektriny, ale k vyrovnani poptavky a nabidky v siti…

  20. elektrika: celkom zaujimava tema. Dotacie su vyhodene peniaze a je to viac kontraproduktivne ako dobre. Ale plati stare zname: Blby kto dava, blbsi kto neberie.

    tema: Vembl, dal som ti plus ;-). Inak tiez som uz skrachoval. A myslim, ze robit profitujuci biznis ma fakt bude bavit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *