Ahoj Johne,
uz dlouho jsem se te chtela zeptat, zda by jsi se s nami podelil o to, jak budujes svoji firmu tak, aby te tam nebylo potreba.
Hlavne me zajima, jak motivujes zamestance k tomu, aby pracovali naplno, a jakou dlouhodobou strategii a techniky pouzivas k tomu, aby jsi docili toho, ze te tam vazne neni treba a kdyz v kancelari nejsi, tak zamestanci stejne jedou naplno a citi se zodpovedni za nejen sve ukoly, ale i ukoly, ktere vyvstavaji necekene. Hlavne me zajima, jak udrzujes jejich motivaci dlouhodobe. Vim, ze kratkodobe se to da udelat ruznymi zpusoby, ale co ja pozoruji je, ze ta motivace delat rychle a efektivne dlouho nevydrzi, pokud se neudrzuje pravidelne…
Vim, ze jsi rikal, ze kouzlo tkvi v tom pozorovat sve zamestance a ty nejlepsi a nadejne povysit a dat do tech vedoucich pozic. Stejne bych si ale myslela, ze mas i trochu komplexnejsi system nez jen tuto zasadu. Treba jak odmenujes zamestance? Co jim slibujes, kdyz je prijimas do prace u tebe? O cem s nimi mluvis, kdyz jim delas tzv. appraisals? Jak delas tzv. team-building ve firme? Jak casto je beres na Friday drinks nebo neco podobneho? Co rikas svym vedoucim zamestnancum, kdyz je trenujes byt dobrymi manazery a ucis motivovat lidi pod sebou?
Zaroven s tim souvisi, jak moc “power” jim davas a jak se branis proti selhani zamestance, ktery tuto “power” od tebe ma. Kuprikladu u me ve firme uz nestiham skoro nic, tak vsechno valim na sve zamestance, vcetne pristupu k penezum a placeni za faktury atd. Jenze tady je dilema: cim vice zodpovednosti maji, tim vice ja riskuji, kdyz toho zneuziji. Delas si nejake obrany, kdyby prece jenom te nejaky zamestanec vypekl? Nebo to proste resis tim, jak jsi castokrat psal na blogu: vybiras si lidi, ke kterym mas stoprocentni duveru a tim padem nejake velke obrany v tomto smyslu moc neresis?
Diky moc a preji hodne dalsich uspechu. Tvuj blog je hodne zajimave, inspirujici a motivujici cteni.
Ilona
Dobry dotaz. Ale obavam se, ze odpoved je pomalu na knizku nez na nejaky clanek na blog. Nekolikrat jsem uz o delegovani psal.
Delegovani a budovani firmy ke svemu obrazu.
Kdyz je dobre podnikani tak je vsechno snadne
Dovolena jako dobry impuls k delegovani
Zamestnanci a motivace z delegovani odpovednosti
Ted k te motivaci. Verim, ze lide se moc nemeni. Maji urcity pristup k zivotu a praci. Takze kdyz najmu nekoho lineho tak se z neho nestane dlouhodobe velmi pracovity clovek jen kvuli tomu, ze ho budu odmenovat a motivovat. Zkusim to vysvetlit jeste jinak. Na konkretnim pripadu. Najmu najednou dva zamestnance. Nic jim specialniho neslibuji (odmeny, podily na zisku, apod). Vi za kolik budou pracovat a co se ocekava. Jeden zamestnanec vzdy prijde vcas do prace a pracuje. Druhy zamestnanec chodi vecne pozde a v praci si prohlizi Facebook misto prace. Znamena to, ze jsem toho druheho spatne motivoval? Nebo je problem spise v necem jinem? Takze toto je pro me prvni zpusob jak zajistit, ze budu mit motivovane zamestnance. Ti kteri motivovani nejsou dostanou varovani a pak jsou vyhozeni. Ti kteri dobre pracuji jsou odmeneni. Je to relativne jednoduchy koncept. A nedavam si iluze, ze bych dokazal prevychovat vsechny spatne vlastnosti lidi co najmu. Na to neni cas.
Pak tady funguje pravidlo, kteremu hodne lidi v Americe rozumi. Kdyz se firme bude dobre darit tak to znamena, ze i zamestnancum se bude dobre darit. Nekteri zamestnanci tomu rozumi lepe a delaji vse proto, aby se firme darilo. Chapou priority bez toho, aby se o nich konkretne mluvilo. To jsou lide, ktere odmenuji. Je to velmi jednoduche pravidlo a hlavne klicovi zamestnanci to musi chapat. Muzou mit klidne jinaci nazor nez ja na reseni ruznych problemu a ja je casto necham rozhodnout jak co resit. Cilem je, aby se vse delalo rychleji, lepe a firma vydelavala.
A jak koho odmenit to je asi hodne individualni. Kazda firma si to muze zaridit jak chce a je to asi relativne jedno jestli vezmes zamestance na drink, das jim odmeny, das jim flexibilitu v praci… Na to asi neni nejaky presny navod a kazdy si to musi zaridit podle sebe.
A jak se chranit oproti zneuziti pravomoci? V delegovani je risk, ale asi ne tak velky jak si hodne podnikatelu mysli. Delegovani je nutnost. Do nekonecna nemuzete vypisovat seky nebo delat ucetnictvi. Je potreba najit lidi, kterym se da verit a nechat je delat praci. Samozrejme cas od casu je potreba zkontrolovat a to delam. Podivam se nahodne na ruzne casti firmy jak co funguje. A kdyz vidim problem tak zjistuji proc tam je. Delam ty kontroly uplne nahodne.
Jak moc mate Johne nastavena prisne interni pravidla? Jde mi o takove ty drobnosti jako ze do prace se chodi na 8:30, povoleno je max. 30 minut prestavka (nebo “nadpracovani”), telefon se zveda do X zazvoneni, atd.
V lete jsme prijali zamestnance na administratovni pozici a ruzne drobne ukoly na PC, baleni veci, apod. Ze zacatku rikala jak bude super pracovat, nicmene zase tak ruzove to nebylo. Nechodila do prace na cas. Nebo neprisla vubec (ale vzdycky to nejak oduvodnila. Nebo mela zdravotni potize). Tedy ponaucil jsem se, zavedl jsem pozadavek na nastup do zam. na 8:30, snizil ji mzdu (zbytek dostane jako odmeny kdyz bude pracovat dobre) a udelal dalsi opatreni, aby ji bylo mozne rychle propustit. Na chvili to bylo OK, pak se mi zase zacal nepozdavat odvedeny vykon (do prace chodi +- vcas, odchazi take dle narizeni). Pred tydnem jsem tedy zkontroloval co za 2 dny udelala. Jeden z tech dnu v podstate venovala 1/2 pracovni doby soukrome cinnosti (a to presne odpovidalo vysledku!). Dale jsem zjistil, ze si chodi zakourit a ze dne to ukroji docela dost casu.
Podruhe jsem ji tedy zahrozil, dal mensi mzdu, a stanovil pravidla, ze kazdy den napise co delala kolegovi, ktery to musi zkontrolovat a tydne mi poslat report. Navic kazde koureni (resp. vzdaleni se z prostor kancelare) musi zapsat na papir a ja to cas od casu zkontroluji na kamere. Prace kterou dela je “netvoriva”, tedy da se urcit jak dlouho ma ukon trvat a pak to pronasobit poctem ukonu (napr. tridi data, atd.). Je tedy pod znacnou kontrolou.
Takovato opatreni mi ale prisla uz hrozna a neni mi prijemne vydavat tyto pokyny. Jak to mate Vy zarizene napr. v te nevadske firme? Vyhodit se mi ji nechce, protoze uz jsme ji naucili dost veci a kdyz uz pracuje, pracuje dobre. Zase na druhou stranu nejsem clovek, ktery by byl ochotny zamestnavat nekoho, s kym je dlouhodobe nespokojeny, a vubec kolem ni chodit a tvarit se nastvane.
@mhi Vem to z tíƒÂ© druhíƒÂ© strany, ono papíƒÂrovat nebo pracovat u poí„ÂíƒÂtaí„Âe 8 hodin denní„› s kríƒÂ¡tkíƒÂ½ma pí…™estíƒÂ¡vkama je ohromní„› psychicky vyí„ÂerpíƒÂ¡vajíƒÂcíƒÂ, kort pokuí„ ta príƒÂ¡ce je tí…™eba rutinníƒÂ.
Nechat si psíƒÂ¡t co dí„›líƒÂ¡, to nikam nevede, síƒÂ¡m to svíƒÂ©mu í…¡íƒÂ©fovi píƒÂí…¡u 🙂 Jinak snií…¾ovat mzdu – a to fakt v턛텙íƒÂí…¡, í…¾e sníƒÂí…¾eníƒÂm mzdy se z í„Âloví„›ka stane robot?
JíƒÂ¡ ti jednu radu jako zamí„›stnanec díƒÂ¡m, zkus tu príƒÂ¡ci udí„›lat rí…¯znorodí„›jí…¡íƒÂ, aí…Â¥ se u toho tolik nenudíƒÂ. Jinak ty lidi asi budeí…¡ muset vyhodit ví…¡echny – jsme pí…™eci jenom lidi.
@Markoniuss @mhi Naopak psíƒÂ¡t, co zamí„›stnanec v tíƒÂ½dnu udí„›lal je velmi dobríƒÂ©. Pro obí„› strany.
Aí…¾ vznikne spor, jestli ten dotyí„ÂníƒÂ½ ví…¯bec tenhle tíƒÂ½den ní„›co dí„›lal, obratem vytíƒÂ¡hne zíƒÂ¡znam, kde to je uvedeno. Je to dobríƒÂ¡ ochrana, ale pro zamí„›stnance samozí…™ejmí„› nepí…™íƒÂjemníƒÂ¡, protoí…¾e se nem텯텾e tolik flíƒÂ¡kat.
@Markoniuss @mhi Naopak psíƒÂ¡t, co zamí„›stnanec v tíƒÂ½dnu udí„›lal je velmi dobríƒÂ©. Pro obí„› strany.
Aí…¾ vznikne spor, jestli ten dotyí„ÂníƒÂ½ ví…¯bec tenhle tíƒÂ½den ní„›co dí„›lal, obratem vytíƒÂ¡hne zíƒÂ¡znam, kde to je uvedeno. Je to dobríƒÂ¡ ochrana, ale pro zamí„›stnance samozí…™ejmí„› nepí…™íƒÂjemníƒÂ¡, protoí…¾e se nem텯텾e tolik flíƒÂ¡kat.
K tíƒÂ©matu jak (moc) a proí„ lidíƒÂ© (ne)pracujíƒÂ byl na letoí…¡níƒÂm WebExpu velmi vydaí…™eníƒÂ½ víƒÂ½stup TomíƒÂ¡í…¡e Hajzlera “Snaí…¾ se to daleko dotíƒÂ¡hnout! vs. Dí„›lej, co milujeí…¡! – 4 lekce, kteríƒÂ½ jsem dostal od í…¾ivota.” Oproti plíƒÂ¡novaníƒÂ½m 40 minutíƒÂ¡m to trvalo 2x tak dlouho, ale nikdo toho nelitoval.
ZíƒÂ¡znam je na
http://webexpo.cz/prednaska/snaz-se-to-daleko-dotahnout/
Pouí„ÂníƒÂ© pro zamí„›stance i (sledujíƒÂcíƒÂ) zamí„›stnavatele. Pro mí„› to byl zlatíƒÂ½ hí…™eb a dí…¯vod k pí…™emíƒÂ½í…¡leníƒÂ.
@tomK @mhi No jíƒÂ¡ príƒÂ¡ví„› ty reporty jií…¾ dlouhou dobu píƒÂí…¡u, a myslíƒÂm, í…¾e jako prevence flíƒÂ¡kíƒÂ¡níƒÂ to rozhodní„› nefunguje. Ono je taky potí…™eba, aby ty reporty ní„›kdo í„Âetl, a to bíƒÂ½víƒÂ¡ ten problíƒÂ©m. Jak tady oví…¡em psal mhi, tak delegoval i tuhle í„Âinnost. A sorry – delegovat dohlíƒÂí…¾eníƒÂ na zamí„›stnance je prostí„› blbost.
NavíƒÂc mhi psal, í…¾e víƒÂ½sledky jsou jinak dobríƒÂ©. JíƒÂ¡ si myslíƒÂm osobní„›, í…¾e ví…¯bec dohlíƒÂí…¾et na zamí„›stnance tak, í…¾e jim stojíƒÂí…¡ za zadkem neníƒÂ to pravíƒÂ© oí…™echovíƒÂ©. Podle mí„› je potí…™eba se zam턛텙it na víƒÂ½sledky!
@Markoniuss Ja si treba prave myslim, ze psani udelane prace nekam vede. Pokud mate napr. ulozit a roztridit 1000 fotografii z webu, tak se da spocitat jak rychle se da jedna ulozit a pak je jasne, jestli to bylo delane poctive. Pripadne nejasnosti vyjasni kamera, ze ktere vidite co zamestnanec delal.
No a zrovna kontrolu cinnost delegovat lze snadno. Zamestnanec ma ukol rano vzdy precist e-mail od kolegyne a propocitat, zda jeji cinnost odpovidala predpokladum a pripadne otazky vyresit. Rozpory mi napsat.
A samozrejme rutinni cinnost u PC se ji snazim prolozit i jinyma vecma. Miril jsem spis k tomu zapisovani odchodu z pracoviste apod.
@Markoniuss@mhiDelegovíƒÂ¡níƒÂ dohlíƒÂí…¾eníƒÂ na zamí„›stnance blbost neníƒÂ. Bez ní„›ho by nemohla vzniknout í…¾íƒÂ¡dníƒÂ¡ ví„›tí…¡íƒÂ firma s víƒÂce jak 10 lidma 🙂
í„ÂŒíƒÂm rychleji se podaí…™íƒÂ tyhle nutníƒÂ© procesy delegovat, tíƒÂm míƒÂ¡ vedoucíƒÂ osoba víƒÂce í„Âasu na obchod/vymíƒÂ½í…¡leníƒÂ novíƒÂ½ch níƒÂ¡padí…¯ a firma m텯텾e díƒÂ¡le rí…¯st.
@mhi Tak na odchody a pí…™íƒÂchody míƒÂ¡me v príƒÂ¡ci elektronickíƒÂ© píƒÂchaí„Âky, to uí…¾ míƒÂ¡ velkíƒÂ© mnoí…¾stvíƒÂ spoleí„ÂnostíƒÂ. Co se tíƒÂ½kíƒÂ¡ kontroly zamí„›stnancí…¯ kamerami, to uí…¾ mi pí…™ijde troí…¡ku drsníƒÂ©. Ale ve firmí„› kde jsem dí„›lal jsme mí„›li celíƒÂ½ program pro sledovíƒÂ¡níƒÂ efektivity príƒÂ¡ce zamí„›stnancí…¯ – koordiníƒÂ¡torí…¯ v call centru a stejní„› se flíƒÂ¡kali a hríƒÂ¡li tí…™eba hry.
Od toho tam byl ní„›kdo, kdo je buzeroval a sledoval. Bylo to delegovaníƒÂ©, to je fakt.
@Markoniuss@mhi
mhi> Vidim problem ve vete “Se mi zase zacal nepozdavat odvedeny vykon”. Vi zamestnankyne co ma delat, aby se prace “zacala pozdavat”?Kde je hranice?
Priklad: Za den je potreba udelat X jednotek prace. Zamestnankyne je hotova za 4 hodin a zbytek venuje soukrome cinnosti. Motivace zamestnankyne je tedy praci udelat co nejefektivneji. Pokud okolo ni bude nekdo obchazet a kontrolovat zda “pracuje”, bude frustrovana a bude natahovat praci na 8 hodin a bude povazovat sefa za blba.
Je to jako drab s bicem kontrolujici nevolniky pri praci na poli v 18. stoleti.
Zamestnanec by nemel mit strach, ze pokud bude pracovat efektivne, dostane o to vic prace nebo se nedejboze ucini nepotrebnym. Sef by mel hranici toho co je treba udelat upravovat jen zridka, nebot zamestnanec je zamestnanec proto, protoze nechce byt podnikatel – nema rad dobrodruzstvi. Zmena by mela mit vzdy vnejsi pricinu. Priklad: Expandujeme, bude vice prace.
Ze to zamestnanci zvladnou muze sef vedet diky monitoringu. Fakt, ze zamestnanci surfuji denne 4 hodiny na facebooku by mel byt pozitivni – lze zvysit mnozstvi prace bez prijimani dalsich zamestnancu. Vycitat ale zamestnanci flakani se je blbost – prace je bud hotova nebo neni. Nic jineho zamestnanec nepochopi.í¯Â»Â¿
@barkmcz Sorry, ale to co jste napsal je opravdu blbost. Zamestnanec ma dle zakoniku prace povinnost se v pracovni dobe venovat JEN A POUZE sve pracovni cinnosti a mym ukolem jakozto zamestnavatele je povinnost rozdavat ukoly a jejich plneni KONTROLOVAT. Tento clanek je pro nase pravni prostredi velmi dulezity: http://www.pracovnipravo.com/article/zpusoby-kontroly-zamestnancu-dle-noveho-zakoniku-prace
Kdyz se to bude dit znovu tak dostane vypoved’ a vubec mne to nebude trapit. A ona samozrejme svoji praci hotovou nemela.
Na druhou stranu nemam problem s tim, kdyz zamestnanec odvadi svou praci dobre, tak proc by se obcas nepodival na soukromou postu, facebook, atd.
Zamestnanec je odmenovan dle sveho vykonu, takze kdyz udela 2* tolik prace, dostane i pridano.
@mhi @barkmcz VíƒÂte co je VíƒÂ¡í…¡ problíƒÂ©m? í…½e se díƒÂvíƒÂ¡te na zamí„›stnance jako na níƒÂ¡mezdníƒÂ síƒÂlu. Jako na posluí…¡níƒÂ© otroky.
Takí…¾e podle mí„› jste ten typ majitele/manaí…¾era, co je ve svíƒÂ© vlastníƒÂ firmí„› oblíƒÂbeníƒÂ½ asi jako osina v prdeli. Takí…¾e se zamyslete nad tíƒÂm, jestli by nestíƒÂ¡lo zato, pozvat ní„›jakíƒÂ©ho odborníƒÂka, kteríƒÂ½ by VíƒÂ¡m ve firmí„› vybudoval tíƒÂ½m spolupracovníƒÂkí…¯, aby uí…¾ jste v í…¾ivotí„› ní„›jakou dochíƒÂ¡zku nebo pracovníƒÂ zíƒÂ¡pal nemusel í…™eí…¡it.
BTW: Byl jsem stejníƒÂ½ jako Vy. A vylíƒÂ©í„Âilo mí„› to, í…¾e jsem se píƒÂ¡rkríƒÂ¡t nechal ní„›kde zamí„›stnat. Pohled z druhíƒÂ© strany byl jak sríƒÂ¡í…¾ka s kamionem. Doporuí„Âuji vyzkouí…¡et.
@cappy Osina v zadku takove metody rizeni firmy prilis neuznava. Osina v zadku si mysli, ze zamestnanec ma mit predevsim moznost pri psani zpravy co vlastne delal moznost o tom zapremyslet, co tam napise a sam posoudit, jestli se flakal nebo ne. A pokud to prehani, tak musi prijit nejaka zpetna vazba.
A nakonec, osina byla taky zamestnana :-), dokonce 5 let. Jako systemovy programator. Muj sef delal chybu, ze si se mnou pravidelne nepromluvil o tom co delam a nechtel videt denni vysledky prace.
@ondrejhanak videl som a doporucujem vidiet
@ondrejhanak NesmíƒÂrní„› inspirujíƒÂcíƒÂ pí…™edníƒÂ¡í…¡ka.
Diky Johne za odpoved. Omlouvam se, ze komentuji, az tak pozde. Vim, co myslis, kdyz rikas, ze to v tom cloveku bud je nebo ne.
Me ale stale pripada, ze i ti, co jsou prirozene dobrymi pracovniky, po urcite dobe zacnou pracovat o hodne mene. Proste z nich vyprcha ten enthusiasm. Treba kdyz pro firmu delaji 6 mesicu a dele a kdyz se radikalne ve firme nemeni veci (treba firma neroste, tak se nepribyraji novi zamestanci, nemeni se pozice, nemeni se ukoly), tak ti lidi nejak nedelaji s takovym nadsenim jako na zacatku. Nejhorsi je, kdyz se ta nalada pak “rozleje” na cely tym.
Nevnimas treba tohle u te sve firmy na zakladani firem?
@Ilona Kdyz firma neroste tak najdi jine motivace. Nejake drobne odmeny. Jednou za cas nech dovezt obed z nejake dobre restaurace do prace pro vsechny zamestnance. Nebo kdyz se vsechno zvladne (kazdy tyden) tak jeden clovek muze mit v patek placene volno (prodlouzeny vikend). Podminka je, ze cely team udela vsechnu praci.. a v patek je vetsinou mene prace i tak, takze nevadi, kdyz jeden clovek chybi. Tohle jsem delal v Las Vegas a pomohlo to.
@eastbiz @Ilona
kdyz firma neroste tak umira
to jsem se naucil ja
@paulloan1 @Ilona Teoreticky ano, ale rust porad a za kazdou cenu se taky porad neda. Vzdy muze byt nejake obdobi kdy to jde dolu.
@eastbiz Diky Johne, tohle me zajimalo, zda vubec delas nejake takove veci ve svych firmach a jakou atmosferu tam budujes; jakym zpusobem.
Ja kdyz chodim po ruznych firmach, tak si vsimam, jak velke rozdily v te “atmosfere” vsude jsou: nekde vidim, ze zamestnanci jen cekaji, az bude pet a muzou jit a sefa zrovna nemusi, jindy vidim, jak jsou mezi sebou souperivy a moc teamwork tam asi neni, a jinde je ta atmosfera uplne suprova (nektere creative agencies).
A ja bych chtela vybudovat firmu, kde jsou lidi nadseni, jedou naplno a usmivaji se, ikdyz sefka neni v praci:) Takze se snazim okoukat, co se da, v cem je ten rozdil a jak ty lidi vest dobre.
Tak to uz je doba od tohoto clanku!
S odstupem 5 let muzu rict, ze kdyz se jedna o zamestnance, tak o nejakou externi motivaci moc nejde. Moje zkusenost je, ze dobri zamestnanci jsou skvely od zacatku a nejsou s nimi problemy.
Naopak, s temi ostatnimi je lepsi se rozloucit co nejrychleji.
Zadny jiny recept a nejake zazracne manazerske motivovani mi nefunguje.
Bud jsou ti lidi sami dobri, nebo ne. Je to primitivni, ale takhle to vazne je.
Myslím, ze je to tak. Preto ak do firmy je potrebný merateľný výkon, je dobre posudzovať uz pri pohovor detailne charakterové črty uchádzača.
Naozaj veľmi pravdivé a veľmi múdre riešenie!!!