Moje vysledky s investovanim do akcii za rok 2015

Cast penez si investuji do akcii sam a cast mam investovanou pres ruzne oborniky. Uprimne jsem si netroufnul investovat vsechno sam, protoze akcii nerozumim. Nevenuji se tomu naplno. Treba u nemovitosti se citim velmi sebevedome, ze tomu trhu rozumim. U akcii ne.

Hedge Fund
V tuto investici jsem mel nejvetsi duveru. Fund ridi vyborny clovek, kteremu naprosto verim. Ale za rok 2015 je vysledek -5%. V lednu 2016 dalsi pokles -6%.

Financni poradce
Ze vsech financnich poradcu co jsem kdy poznal tohle byli naprosto nejlepsi. Ale v roce 2015 se jim take moc nedarilo. Portfolio je v minusu -5%.

Moje vysledky
Od roku 2012 si spravuji portfolio, ktere je v ramci fondu co mam na duchod. Puvodne to byl 401(k) plan, ktery jsem prevedl na IRA na zacatku roku 2012. Rok 2015 jsem mel taky nejhorsi vysledek +1.04%. Ale za ctyri roky jsem v plusu 49.7%.

Porad vaham do jake miry si mam vse spravovat ja. Moje zkusenosti s odborniky nejsou za ty roky moc povzbudive. Ale zaroven ten muj zpusob jak se stavim k investovani je take dost primitivni. Vetsinu obchodu jsem udelal rano, kdyz sedim na zachode na mem iPadu. Rikam tomu “zachodove portfolio”. Investuji do firem, ktere znam z vlastniho zivota. Idealne jsem jejich zakaznikem. Kdyz mam pocit, ze u nich vse funguje dobre tak investuji vice. Takto jsem treba investoval do Bank of America v dobe kdy me davali nejvice pujcek na koupe skladu. Mel jsem pocit, ze to umi delat lepe kdyz ostatni banky byly v paralyze. Casto jsem obchodoval presne proti sentimentu. Kdyz byly v novinach clanky o firem, ze je vse spatne tak jsem treba naopak investoval. Uznavam, ze ty moje kriteria zni hodne primitivne. Moc casu jsem dukladnou analyzou nestravil. Takze proto jsem mel vzdy pocit, ze vetsinu investic musim nechat odbornikum, kteri se tomu venuji naplno. Jen ty jejich vysledky moc idealni nejsou.

Spread the love

32 thoughts on “Moje vysledky s investovanim do akcii za rok 2015

  1. Jste jiná tří­da a asi bych do toho neměl moc kecat, ale stejně mi to nedá. Já mí­t peněz jako vy, tak se úplně vykašlu na papí­rová aktiva, naví­c když tomu evidentně moc nerozumí­te a rozhodně bych nevěřil žádným poradcům ani fondům. Asi bych to naházel všechno do nemovitostí­ a ty využil jako zástavu pro úvěry na další­ nemovitosti. Nějakej fond nebo akcii do zástavy nedáte a tí­m zbytečně přichází­te o finanční­ páku. A nemovitosti můžete kupovat někde na rychleji rostoucí­ch trzí­ch než v USA, kde další­ krize klepe na dveře. 🙂 Ale berte můj názor s rezervou, pořád nemám ani svůj první­ korunovej milion 🙁

  2. Akcie su pohyblive a nevyspitatelne, casto je to aj o stasti. Zaroven ak media napisu ze su dobre vyhliadky na nieco, casto za tou spravou niekto/nieco stoji a opak moze byt pravdou. Mimochodom co tak investovat do svojho casina vo Vegas? Nezda sa mi ze by nejake krachovalo 🙂

  3. A co takhle svěřit nějaké pení­zky Honzovi Bártovi? Nebo se od něj, čas od času, inspirovat v dealech? 🙂

  4. Myslim ze na investovani do akcii je vzdy treba pohlizet spise jako longterm investici, ve ktere je rok zanedbatelna doba a vysledek je nutne hodnotit ve vyrazne sirsim obdobi.

    Tvoje vlastni investice pak vypadaji spis jako nahodne dobry kup…

    Osobne se snazim drzet – ne vzdy se zadari – investovani jen do toho, cemu fakt rozumim sam (nebo si to myslim). Jakakoli jina investice postavena na “jemu investuju do podnikani (ekvivalent nakupu akcii) a on to rozjede” vzdy vedla k mnohaletym tahanicim a konec na nule, pokud se podaril, byla bomba.

  5. Zdraví­m,
    Ty nejjednodušší­ strategie bývají­ často ty nejlepší­. Jen musí­ být do oboru, kterému alespoň dobře rozumí­te.
    Já investuji do biotech sektoru v USA, který sleduji téměř 4 roky, na jednoduché myšlence. Sleduji nákupy managementu a snaží­m se rychle vyhodnotit, proč nakupovali své akcie (blí­ží­cí­ se úspěch klinické fáze, granty, převzetí­…). To je ta těžší­ část. Snaží­m se nedržet do oznámení­ a jen se svést na očekávání­, že to vyjde. Minimalizuji tí­m riziko, že i insider se může plést.
    Dí­ky této “jednoduché strategii” jsem přežil výplach v sektoru biotech za poslední­ 3 měsí­ce kolem 22 % se ziskem 2.56 % 🙂

  6. Nekonečně výdělečný business je stavba domů a bytů, alespoň v ČR. Fascinuje mě, jak developeři rozprodají­ i hrozné a odfláknuté projekty.
    Ačkoliv mě vaše schopnosti fascinují­, tak investovat na US trhu bude mnohem složitější­, než třeba v ČR.
    Nebo algoritmický trading je také velmi výdělečná aktivita.

    1. Protože bytů je nedostatek? Jsem z krajského města 100k obyv. a když jsem se hledal rodinný byt 3+kk, v nabí­dce byly jednotky kusů. Z toho většina byla nepoužitelná (tragické dispozice, ruiny na kompletní­ rekonstrukci atd.).

  7. A proc neinvestovat do postgradualniho vzdelani, treba pravo? Jinak pro investovani na financnich trzich bych jako povinnou cetbu doporucil The Alchemy of Finance (G. Soros).

    1. tohle by me zrovna zajimalo, uz o tom par let uvazuju, ale nejak si porad rikam, ze se mi to proste nevyplati, nebo ano? Dostudovat v US pravo mi minimalne 3-4 roky zabere. Nemluvim o investici radove v desitkach tisic dolaru nebo mozna spis vice. Pak po slozeni bar exam je realne hned praktikovat na svoji firmu? I bez zkusenosti, aniz bych nekde musela ziskavat credit a zaucat se v nake corp? nemyslim ted co jde oficialne, ale prakticky, jestli je to realne se takto uchytit hned na sebe. Proste nevim, zda se mi to jako dost casu a penez s nejistym vysledkem, kdyz nechci jen behat po soudech a delat pripady jeden za druhym, ale i neco jineho. Mylim se?

      1. Prava se v nekterych statech USA daji studovat kompletne dalkove . A daji se najit i velmi levne moznosti. Ja jsem presne takto studoval prava pred 13 lety dalkove v Kalifornii (ale nedokoncil jsem). Ano muzes praktikovat po slozeni bar exam jses pravnik a praktikujes. To studium bylo velmi zajimave. Pochopis proc spoustu veci funguje jak funguji. Ty principy jsou hodne jine nez v CR. Jeden z prvnich kurzu bylo contract law a do dnes z toho cerpam.

      2. Cela pravnicka profese se prave zmita v revolucnich zmenach. Pokud vystudujes a slozis bar exam, velice pravdepodobne si neotevres pravnickou kancelar tak jak jsme je znali doposud – nikdo proste neprijde. V branzi ale uz vznikaji nove pozice (hybridni kombinace pravnik + technolog ) a tam bys mohla spis najit uplatneni, tyto zmeny jsou pekne popsane v knize Tomorrow’s Lawyers (Richard Susskind).

        Z osobniho hlediska, znalost prava ti otevre oci a zmeni zivot “for the best” nebo ti da solidni zaklady pro dalsi aktivity (napr. jak zminuje John jeho studium contract law). Nerikam ze studium je snadne, ale utece rychle. Pro zabavnou inspiraci se treba mrkni na filmy “Legally Blonde” a “My Cousin Vinny”. A pro serioznejsi informace se muzes porozhlednout na Law School Admission Council: LSAC.org

        1. Pravnicka kancelar jako takova by me asi ani nelakala, ale spis bych proste chtela mit moznost obcas poskytnout legal advice, kdyz me o to nekdo pozada. Ted nemuzu a dost me to svazuje. Taky mi prijde atraktivni ten hybrid. Napada me, ze pravniku stavaru mozna neni tolik, ted je jen otazka, jestli vubec nekdo potrebuje tento druh hybrida. Kazdopadne dekuju za info a za zdroje.

          1. Nejpsí­š by ses uživila velmi slušně dí­ky tvé znalosti EB-2 NIW problematiky a další­ch imigrační­ch záležitostí­. A imigrační­ právní­ci budou patrně třeba ví­c než dří­ve. Vypadá to, že pryč jsou doby, kdy nebylo problém si většinu imigrační­ch záležitostí­ vyří­dit sám bez právní­ka. Současný formulář I-539 má např. 9 stran, zatí­mco starý, platný do konce roku 2015, měl jen 3 stránky. Nový možná vypadá přehledně, nicméně pro mnoho konkrétní­ch situací­ je extrémně nejasný a neporadí­ si s ní­m ani zkušení­ právní­ci 🙂 Škoda, že to studium trvá tak dlouho a plnohodnotné online studium je možné jen pro Kalifornii, jinde je nutné chodit do klasické školy.

  8. Pokud ti staci zhodnoceni kolem 10-12% pa, s minimalnim riskem, pak neni nic jednodussiho nez 4x za rok vypsat covered call na podkladove aktivum, ktere vlastnis. S urcitou mirou diverzifikace mezi vice solidnich titulu z ruznych sektoru je to riziko minimalni… A hlavne tomu staci venovat minimum casu.

    1. roman
      mozes to prosim ta nejak blizsie popisat o co sa jedna alebo poslat nejaky link pri kontakt, zaujima ma to ? moj skype je filip4459

      1. nastuduj si opce(vypisovani opci), strategie covered call, je treba volit kvalitni tituly idealne bluechips akcie(kde nehrozi riziko ze firma zkrachuje, nebo dojde k drastickemu propadu ceny). Vydelavas na premium za ktere vypises opce + inkasuje dividendy z akciove pozice. Nutne je vypisovat v obdobi vyssi volatility kdy jsou vyssi premia.

        Napr. vybereme WMT (june 17 strike 67.5) premium je cca 2.5, akcie stoji 68 (cca 2 usd/akcii je casove premium). Na pozici potrebujes 6800usd, na premiu vydelas 200usd + zinkasujes dividendu 50usd => cca 3.7% za 3 mesice v pozici. Samozrejme muzes skoncit i v minusu pokud akcie poklesne, ale i tak ti zustanou akcie + premium a dividenda jako kompenzace. A pokud je to kvalitni akcie tak z dlouhodobeho hlediska vzdy roste… vyber je dulezity, vydelas jak pri rustu, tak kdyz se to placa na miste…
        http://finance.yahoo.com/q/op?s=WMT&date=1466121600

        1. Ma to jeden hacek. Kdyz se zrovna trefis do spatneho obdobi (2000, 2008), tak pul roku pujdou akcie dolu a prijdes treba o 50% portfolia. A s tim se tezko zije, ikdyz to pak dalsi obdobi vynahradi.

          1. To se stat muze, ale nevidel bych to tak cerne pro cele portfolio, odhadoval bych tak kolem 30% max(pokud nekupujeme fakt spatne tituly, priklad co sem uvedl udelal cca -20%). Dulezite je, ze ti to nemuze vymazat ucet a neodstavit te navzdy ze hry, tak jako nektere jine instrumenty. Zajimave na tom je, ze kdyz se to hodne hybe zvysuje se volatilita a ziskavas mnohem vetsi premia. Fondy si v takove situaci taky moc dobre nevedou…

            1. Zas tak uplne bych nesouhlasil. Zisk je omezen strikem + cenou opce, v uvedenem pripade 3.7 p.q. Ztrata je az 100% ( i takove firmy byly).

  9. Ahoj,

    jakou platformu / jakého brookera použí­váte?

    Doporučil byste mi z ČR si v US otevří­t účet pří­mo u tamní­ho brookera? Přiznám se že poplatky za obchod z čr mi přijdou strašlivě přefouklé, pokud nebudu nakupovat za 1000USD / obchod a ví­c, tak mi sežerou výnos min z první­ho roku, bude li nějaký.

    Dí­ky za radu

          1. Dekuji, nejsem trader, takze 15 min nehraje roli. diky, od fia je to velky rozdil v poplatcich.

  10. Velmi hezky se na to diva. Samozrejme ja sam spadam do uplne jine kategorie podnikani, ale jako inspirace je to velmi hezke. At se dari.

  11. Roky 2009 až 2014 akcie v USA v podstatě jen rostly. Takže kup a Drž vydelavalo. 2015 byl rok s pohybem do strany a tam se ukázalo ze akcie mohou Mí­t i slabe roky. A to porad ale ještě nepřišel pokles a bear market na USA akcií­ch. Komodity jsou něco jiného. Pokud jste Long term tak na jeden rok nehledte ale budte připraveny i na poklesy. Ty musí­ přijí­t protoze nic jenom neroste. Korekce proste přicházejí­. Jinak obchodování­ s akciemi je větší­ téma. Zabývám se tí­m už přes 10 let tak pokud máte chuť si o tom pokecat třeba přes Skype, ozvěte se. Richard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *