Moje prakticke experimenty v Defi

Vlastni bitcoiny je jako vlastnit zlato, ale podle me je to mnohem praktictejsi.  Staci si zapamatovat 12 slov a muzete kdekoliv na svete mit pristup ke svym penezum. Staci ziskat pristup k mobilu nebo pocitaci. Zadate svych 12 slov a obnovi se vam penezenka a muzete delat transakce (treba pres localbitcoins.com ziskat pristup k lokalni mene). V tomto je obrovska vyhoda bitcoinu oproti zlatu se kterym je tezke manipulovat.

Jen podobne jak s tim zlatem hlavne ty bitcoiny drizte a cekate jak vyrostou na hodnote. Je to takove pasivni investovani.


(Tohle je muj prvni bitcoin co jsem koupil v roce 2015 a sam ho namaloval. Kdyby o nej mel nekdo zajem jako NFT tak mi napiste:-)))))) NFT jsem zkousel kdyz jsem pomahal kamaradovi vytvarnikovi. Muzete se podivat na jeho kolekci zde na OpenSea.

Kdo chce trosku vzruseni podobne jak investovani do startupu tak ted ma moznost ve svete  Defi (decentralizovaneych financi). Kazdy projekt je jak startup. Kdyz vlastnite tokeny, tak se muzete zucastnit rozhodovani jak se projekt bude ubirat (podobne jako kdyz vlastnite akcie ve firmach). Muzete poskytnou likviditu a ziskat zajimave APR. Muzete vlozit stabilni menu (napr. USDC) na sporici ucet a dostat 10x-20x urok nez v realnem svete.

Za sebe to beru jako vzdelavani si ten svet Defi vyzkouset. Pro cloveka co prichazi z normalniho sveta to vyzaduje trosku zmenu mindsetu. Kdyz se udela nekde chyba a poslou penize na spatnou adresu tak je to nevratne. Nektera ty user interface u projektu se jeste musi o dost zlepsit nez to bude pristupne masam. A k tomu problem vysokych gas fees, ktere dokazou prodrazit transakce, kdyz se delaji v malem nebo ve spatnou hodinu. Ale i pres vsechny ty nevyhody si myslim, ze svet Defi stoji za prozkoumani.

Co jsem vyzkousel (tady nepisu ruzne penezenky, burzy nebo sluzby, zameruji se ciste jen na investovani v Defi):

AAVE – vlozil jsem USDC (stable coin v pomeru 1:1 k USD). Urok byl pres 20% APR. Ale klesa a stoupa podle poptavky. Pro zacatecnika velmi jednoduche, ale lakali me vetsi vynosy (i za cenu vetsiho rizika).

DYP Farming – vlozil jsem DYP coin na 120 dnu s urokem 35% APR (vyplaci se v DYP coinu). Taky velmi jednoduche pro zacatecnika.

DYP Staking – s jidlem rostla chut a chtel jsem si vyzkouset staking. Tohle uz je trosku slozitejsi jak se pridava likvidita pres Uniswap. APR zacinalo mezi 300-400%. Ted je uz nizsi kolem 120-230%. Dobre je, ze odmeny vyplaci v ETH (resp. WETH, ktere jde jednoduse swapovat za ETH).

Zkusil jsem poskytovat lividitu na decentralizovanych burzach Uniswap a Sushiswap. Tohle ma smysl kdyz je dostatecne velke APR a ne extremni riziko impermanent loss. Podle me pro zacatecniky tohle moc neni.

Barnbridge DAO – dal jsem tokeny BOND na Barnbridge Governance. Pro zacatecnika jednoduche. APR bylo pres 100% kdyz jsem zacinal. Ted je 60%.

Barnbridge Liquidity Pool – lepsi APR, ale i vetsi risk. Zacinal jsem na APR 175%. Ted je 134%. Pro zacatecnika to je trosku slozitejsi kvuli pridavani likvidity pres Uniswap.

DPI Defi Pulse Index – tohle je jak investovani do ETF v akciich.  Jsou zastoupeny top Defi projekty s pravidelnym rebalancovanim. Pro zacatecnika extremne jednoduche.

ETH 2x Flexible Leverage Index  – od stejnych tvurcu jak DPI. 2x leveragovany index kdy si chcete vsadit na rust ceny ethera. Pro zacatecnika extremne jednoduche.

INDEX coin – governance coin pro INDEX COOP. Libily se mi ty dva indexy DPI a ETH 2x FLI a proto jsem koupil i INDEX coin (je to jak kupovat akcie ve startupu). A jednou vlastnici tohoto INDEX coinu budou mit treba podil na poplatcich.

RULER – zkusil jsem stakovat WETH/RULER na tomto mensim projektu. APR zacalo na 443%. Ale drzi se porad i ted na 343%.

RULER coin co ted vydelavam tak znovu stakuji na xRULER (coz je governance token). Tzn. xRULER jednou bude mit podil na vsech poplatcich z teto lending platformy. A mezitim je incentiva distribuce RULER coz dava APR 167%. Slozitostne je slozitejsi pro zacatecnika, ale kdyz uz jednou stakovat nekde zkusite tak uz vam to bude pripadat jednoduche.

GDAO – maly projekt a tim padem taky riskantni. Kdyz se stakuje tak uctuji jednorazove 2% poplatek. K tomu GDAO jsem se dostal pres Zapper (a ti bohuzel ani v rozhrani neukazuji, ze tam nejaky poplatek bude). Nejdrive si rikam, kam me zmizeli penize. Ale nakonec vidim, ze APR se drzi hodne stabilne tak se ten poplatek brzy vratil zpet. Pouzil jsem stablecoin USDC. Zacal jsem s APR 70%, ale treba ted je 102%. Tohle je velmi jednoduche pro zacatecniky.

Pozdeji jsem pridal par ETH/GDAO do jejich staking poolu. APR se pohybuje kolem 260-330% APR. Tohle je uz slozitejsi kvuli tomu likvidity poolu a riziku s impermanent loss.

IDLE – kdyz chcete mit nejlepsi strategii kam treba vlozit USDC a nechcete utracet za gas fees, tak IDLE rebalancuje a vybira strategie kam USDC presune. APR vychazi na zhruba 20% rocne. Je to relativne malo, ale zaroven jsou hodne konzervativni a treba investuji do Compoundu nebo AAVE. Libi se mi jejich rozhrani a taky se dostava bonus IDLE coin, takze APR vychazi lepe nez jit primo na AAVE nebo Compound.

HODL HODL – zkusil jsem dat pujcky lidem co daji bitcoiny do zastavy. Libi se mi jak maji propracovane escrow pres multi sig. Zajimavy system jak dat vyuzit bitcoiny na ziskani pujcky bez nutnosti je prodavat.

Tech projektu v Defi je strasne moc. Ty co jsem zkousel jsem zaslechl doporuceni na Clubhousu nebo jsem o nich nekde cetl. Neni to zadna zaruka jistoty. Investovat v Defi je velmi riskantni. Ten risk je vyvazen casto vysokym vynosem. Cim vetsi vynos tim i vetsi risk.

Spread the love

57 thoughts on “Moje prakticke experimenty v Defi

    1. LOL:-) Martine, takhle presne se to PR dela.. udela se transakce za 100 milionu dolaru. Noviny napisou… a stanu se slavnym umelcem.

      1. Dam si mikrofon ke svemu zadku a natocim sve PRDY a reknu,ze me prdy jsou umelecke dilo a na zaklade mych umeleckych prdu vydam token NFT a nabidnu ten token NFT kupujicim,tak kolik mohou zaplatit kupujici za me digitalni prdy, dolar,sto dolaru milion dolaru……..

              1. Ukazuje to absurdnost “vyspeleho” sveta. Jak se budeme vic a vic vzdalovat od prirodnich zakonu, tim vic se bude svet deformovat. Za 2000 let se budou vypravet bajne prihody zmeny ne vody ve vino, ale virtualniho nic na mega real whatever. Investicne to chapu, ale ta rozezranost a dekadence nezna hranic. Chapu ze kdonse nemusi starat o bazalni potreby praci, jako 2/3 sveta, tak muze podporovat kraviny… Hodnota se proste nahle objevi, jako hrnecku var co si kazdy muze poridit. A pak svet nema vypadat jak vypada…

  1. Web podnikanivusa a Johnove skusenosti z podnikania v USA som čítal rád a opakovane sa na tento web vracal. Kedže sa tento webe pribúdajú oslavujúce články na rizikové špekulácie s krypromenami, zrejme prestanem navštevovať tento Johnov web. Je to škoda. Kryptomenami som sa zaoberal dosť. a som znechutený, čo sa na krypto burzách deje. Z pôvodnej myšlienky bitcoinu ako nezávislej krypto meny je v podstate nič. Bitcoin a krypto sa stali predmetom špekulácií na bezprácny zisk. Whales a veľkí hráči manipulujú cez news menších “investorov”. Celý krypto trh funguje na báze hamižnosti a pocitu odchádzajúceho vlaku. 99 zo 100 ľudí, ktorí vrazia peniaze do krypto to robia kvôli neskoršiemu predaju so ziskom. Transakčné poplatky u bitcoinu sú vysoké, LN má technické nedostatky , ako mena bitcoin zlyhal. Špekulanti rýchlo btc otočili a vyhlasujú že bitcoin už nebude náhradou za usd, ale bude digitálnym zlatom..V ľudoch sa ale stále razí aj falošná teória, že btc nahradí fiat. Ak niekto vyhlasuje že bitcoin nahradí /alebo bude fungovať ako náhrada za dolár či euro, tak popiera fungovanie a moc štátu. Štát nemôže stratiť kontrolu nad menou, štát musí mať možnosť cez vlastnú menu ovplyvňovať infláciu,dane atd. Preto ak by marketcap BTC vzrástol na hodnotu, ktorá bude ohrozovať menu či burzový kapitál, štát zasiahne. Inú možnosť štát totižto nemá. Biznis cirkus aký sa cez news vyvoláva na krypto je typickým znakom nafukovania. A skôr alebo neskôr prída k razantným zásahom štátu. Tieto zásahy už začali, cez KYC, zdanenie, návrhy na väčšiu kontrolu. Johnovi odporúčam naštudovať si návrhy FINCEN v USA – https://www.fincen.gov/news/news-releases/fincen-extends-comment-period-rule-aimed-closing-anti-money-laundering . Je mi skutočne ľúto že aj John propaguje krypto meny, kde každému hrozí znehodnotenie a full strata. Od podnikania má celý krypto cirkus ďaleko. Na krypto burzách sa dejú veci, aké by na bežných marketoch neboli kvôli reguláciám možné. Nakoľko Johnov web sa vola podnikánivusa, a nie riskantnespekulacievusa , prestávam navštevovať tento web. A je mi to ľúto, pretože John urobil kus dobrej roboty a bol inšpiráciou. nemôžem ale súhlasiť s propagáciou niečoho, kde hrozí mega prúser zapríčenený budúcou reguláciu a banom od štátu a splasknutie bubliny. Najsmutnejšie je, že krypto, altcoiny, tokeny ktoré sú predmetom špekulácií, už ani sa nesnažia maskovať že slúžia iba ako podklad na FOMO a špekulácie. Weby ktoré toto podporujú, u mňa strácajú na hodnote. A nielen u mňa.

    1. Pozri, John si pise svoj blog, kde zaznamenava svoj zivotny pribeh pre seba a pre tych ktori sa chcu inspirovat. On nepise, ze napchajte cely svoj majetok do kryptomien alebo inde. Povie “Investujem len tolko kolko mozem stratit”. John uz presiel z kategorie ‘startup v USA’ do kategorie “kam napchat zarobene $$$ aby som o ne neprisiel”. Jednou z veci, ktore aktualne skusa su kryptomeny a tak o nich pise. Financny system sa meni, to snad vidi kazdy. Ci z kryptomien ostane len dalsia tulipanova bublina alebo si budeme buchat hlavy o stenu, preco sme nekupili ked sa este dalo, ukaze len cas. Na rozdiel od inych “podnikatelov” alebo “expertov” na internete, John pise uprimne co si mysli, nebullshituje a nezavadza citatelov pre svoj vlastny prospech. Naopak vzdy poradi ak sa spytas aj ked my neskuseni mu nemame co ponuknut. Poskytuje pozitivnu energiu. Inspiruje. Ja si ho vazim a jeho clanok precitam, aj keby bol len o tom ako rano vyvencil Brutusa. Ci si na zaklade clanku zadovazim svojho “Brutusa” je uz na mojom uvazeni.

      1. Ivo, plný súhlas a úplne výsťižné…
        Chápem aj Georga ale presne ako je napísané, John nehovorí chodte do toho, skúša, vyjde / nevyjde… Je to na našom uvážení. A ako veľa krát spomenul, investuje len malé sumy kde keď aj o to príde mu to nevadí…

      2. Do kryptomen bych nedoporucoval dat vice nez 1-2% majetku. Je to riziko a spekulace. A prave proto to tak rikam. DIky Ivo za pozitivni slova!

    2. mne osobne sa tiez nepaci ze je tu menej clankov o podnikani a viac o krypto, ale zase john nazov domeny vymyslel ked mal inc paradise a domenu si vybral ako dobry keyword kvoli SEO v 2004. za tych takmer 20 rokov presiel obrovskym vyvojom a je zaujimave citat ako sa z chlapika co fotil domy v LV vypracoval na investora do skladov a spekulanta s krypto.

      ja som stastny za kazdy clanok na johnovom webe. aj ked sa mi krypto nepaci, tak viem ze si citam nazory o crypto od cloveka, ktory je mi myslenim velmi podobny, verim jeho intuicii a nazorom (nepreberam ich slepo a mam vlastny nazor a na krypto uplne opacny ako john, ale zaujima ma co si mysli) a to najdolezitejsie: ide o nezaujateho cloveka, ktory nema blog len ako lead generation tool a nesnazi sa ti nacpat kurz/knizku/tutorial alebo rovno nejaky “fond” a teda vyspevovat krypto do nebies

      najhorsie za mna osobne boli “predstaveni projektu” clanky, ale tie uz tu chvalabohu davno neboli 🙂 ale 100 ludi 100 chuti, john casto pise ze ludom najviac lezu na nervy jeho trip reporty, tie ja zase naopak uplne zboznujem.

      pre johna: urcite pokracuj krypto nekrypto, trip reporty aj predstaveni projektu. blog nie je povinne citanie na strednej, takze kazdy mozeme preskocit clanky a citat len co nas zaujima

      peace 🙂

    3. @George
      Ty máš být vděčný, že si John vůbec dává tu práci a ve svém volném čase sem něco napíše. Když už tvrdíš, žes to tu tak dlouho četl, for free. Vy levičáci byste pořád někoho zdarma vysávali, pak mu z vděku vynadali a ještě mu přikázali jak to má vlastně správně dělat. Aniž byste sami vytvořili něco hodnotného a udržitelného.

      Ruku na srdce – “Pičoun” za stovky tisíc dolarů, to už byla košer spekulace, za kterou by od tebe John vyhubováno nedostal? Jeho realitní podnikání v Las Vegas, to byla taky košer spekulace, za kterou by od tebe vyhubováno nedostal? Dovážení beach cruiserů?…

      Chyba není v Johnovi, že se snaží hledat legální způsoby jak vydělat peníze a sdílet je tu s námi. Chyba je v jedincích, kteří naivně věří těm oficiálním sladkým levicovým řečičkám o bohulibých záměrech tvůrců kryptoměn. Pak časem zjistí, že z nich někdo udělal totální pitomce (jako vždy, šlo zase jen o prachy) a z rozčarování si začnou vylévat srdíčko v podobně ukřivděných komentářích.

      1. Keby si do toho necpal to ‘levicari’, tak by som ti aj dal za pravdu. Nechapem, ze ludia musia furt polarizovat spolocnost. To je furt laviciar, praviciar, cigan, zid, bohaty, chudobny…stale dokola ten isty shajt kazdu jednu generaciu. Je fajn nesuhlasit, ale nemusis to balit do ‘calling names’.

    4. to jste to rovnou mohl zkratit na: “vorvat jsem se o penize svoji hamiznosti”. Holt nemate koule na to si btc nechat když to pada. nikdo kdo si btc koupil a neprodal jeste neprodelal.. nikdo.
      Johnovi musi byt vase plačky jen k pousmani.

      1. re KarelH ,M.
        Kým nabudúce začnete urážať niekoho Karel, tak si rozmyslite, čo píšete.
        Komunistov som mal vždy v zuboch, označiť ma za ľavičáka, to je silná káva. Celý život som dušou za demokraciu a v ekonomike jednoznačne za trhové prostredie. Tak ako John, mám svoju finančnú slobodu, ktorú mi dalo podnikanie a sloboda. Vaše narážky sú naprosto nemiestne a scestné. A zrejme skôr poukazujú na vaše postavenie.
        Môj pohľad na krypto vychádza z toho, čo sa deje. Retail je neustále masírovaný od veľkých špekulantov. Oslavné články na krypto, ktoré ignorujú realitu prinášajú bez výnimky ludia, ktorí bud vlastnia krypto alebo majú biznis založený na krypto, ergo sledujú vlastný profit. Naopak, mnoho skutočne bohatých ludí a investorov, ktorí majú nezávislý pohlad, otvorene napísali kritiku na nafukovanie bubliny bitcoin. Napríklad legendárny investor a manager Taleb, alebo Gates. Nassim Taleb bol dokonca jeden z prvých investorov a podporovateľ myšlienky nezávislej meny bitcoin. Po vývoji aký nastal – ked celé krypto vrátane BTC otočilo na špekulatívne nahánanie sa za bublinou na cene + zlyhanie btc ako mena, Taleb otvorene napísal kritiku na bitcoin a vysvetlil, prečo predáva svoje bitcoiny…
        https://www.livemint.com/market/cryptocurrency/bitcoin-a-failure-says-black-swan-author-getting-rid-of-bitcoin-11613174022042.html
        Podobne Taleb kritizoval aj ak firma ako tesla berie za tovar btc, je to riziko:
        https://insideevs.com/news/496804/nassim-taleb-tesla-bitcoins-bad-deal/
        Podľa vašej logiky Karel, zrejme aj Gates a Taleb sú zaslepení ľavičáci………………………………..
        Tipujem že svoj komentár KarelH ste napísal podľa svojho uvažovania o samom sebe, je to ale vaša vizitka vašeho uvažovania a pozerania na svet, nehádžte to na iných,ktorí sa na vaše slová môžu iba pousmiať.
        John sa (podla mňa) mýli v smerovaní krypto, to mu nezazlievam. Chybou ale podla mňa je, že na webe ktorý propaguje podnikanie, sa propaguju krypto meny, slúžiace iba na špekuláciu, a ktorých cena je výsledkom bublinového rozmýšlania a masírovania retailu. Inak, samozrejme Johnovi patrí vďaka za tento web, kde sa dalo dočítať veľa inšpiratívneho a poučného.
        Martin – reakcia na vaše kecy: na rozdiel od krypto, ak chcem dosiahnuť násobný zisk tak ako na krypto, radšej si vyberiem penny stocks alebo akcie firiem, ktoré majú problém a cena ich akcií je na minime. Potenciál zhodnotenia je ešte vyšší ako u btc. A na rozdiel od krypto, mám ako podklad business firmy, nie imaginárnu bublinu ktorú manipulujú whales.

        1. @george nikomu bych nedoporucoval nez dat max. 1-2% ze sveho majetku do krypto.. jako maximum. Kdyz jsem konzervativni tak jeste mene. Ale nikomu to nenutim. Me to zajima tak jsem si delal svoje experimenty.. proste si to chci vyzkouset na vlastni kuzi nez jen cist clanky.

        2. Bitcoin jsem tady na webu označil za čistou spekulaci velkých hráčů už před pár týdny, stačí si otevřít diskuzi o pár článků zpět. Není třeba mě v tom poučovat. A ne, nevykřikoval jsem u toho jako malá ukňouraná holka, že John je eanej, že s jeho webem končím a že už ho nikdy nebudu číst.

          Když má někdo levičácké názory, tak ho označím za levičáka. Ať už si sám o sobě myslí subjektivně cokoliv. Bodka.

    5. Vidim to naprosto stejne, BTC a dalsi X tisic kryptomen , ktere vznikaji kazdym dnem nemaji naprosto zadnou hodnotu a pri zivote je drzi pouze spekulanti a par velkych hracu, kteri buduji predstavu, ze BTC je nove zlato….
      Kryptomeny jsou v primem rozporu s tim co potrebuje stat pro svuj chod. Az si zacnou kryptomeny ukrajovavat vetsi cast podilu na financnim trhu tak zakonite prije BAN kryptomen. I kdyz FED a ECB “tisknou” penize jak smyslu zbaveni tak stale jsou i takto devalvovane papirky ve finale i nadale kryty padnou silou americke armady.
      Hlad po alternativni mene , ci spise po moznosti ochranit aktiva pred znehodnocenim je pochopitelny, jelikoz stav kdy USD je globalni rezervni menou je v dnesni dobe neudrzitelny a MMF melo davno prijit s dohodou na prechod na SDR. Zkuste si vygooglit pojem napr. triffinovo dilema.
      BTC ci obecne jakakoliv kryptomena, jejiz garantem by byl MMF by mohlo byt zajimavou alternativou k SDR, ale rozhodne se ji nemuze stat BTC .
      Ale chapu, ze jedinec , ktery ma nulove znalosti o fungovani financniho sektoru muze snadno nabyt pocitu, ze btc je zlato a ze na nem zazracne zbohatne.

      Panove vedi o cem mluvi…:
      https://www.youtube.com/watch?v=dsQa7GQESlg

      1. CITUJI…Vidim to naprosto stejne, BTC a dalsi X tisic kryptomen , ktere vznikaji kazdym dnem nemaji naprosto zadnou hodnotu a pri zivote je drzi pouze spekulanti a par velkych hracu, kteri buduji predstavu, ze BTC je nove zlato….
        Naprosto perfektni odpoved Sketchi lip bych to nenapsal.Tohle je hlavni duvod,proc neinvestuji do krypta,dneska je zhruba deset tisic kryptomen,kolik tech kryptomen bude za deset let milion,miliarda,nebo snad kazdy clovek na teto planete bude mit svou soukromou kryptomenu a kolik bude tech NFT projektu kde se muze uplne na kazdou blbost vydat NFT token sto miliard,bilion…Jak to pise John do takovych extreme rizikovych investic dat maximalne jedno procento majetku.A pro vas krypto optimisty co si porad mysli,ze bitcoin a ostatni meny pujdou porad nahoru,tak pamatujete si kryptomenu BYTECOIN v lednu 2018 to byla sedma nejvetsi kryptomena na svete a jedna mince se prodavala zhruba za jeden cent,vite za kolik se prodavala na zacatku tohoto roku jedna mince bitecoinu,ja vam to reknu,prodavala se za 0.00015 dolaru,to je nadherny propad co.A kdo rika,ze se to nestane bitcoinu,ze za tri roku spadne stejne jako bitecoinu ze 60 tisic na sedesat dolaru?????

        1. Hele bitcoin a shitcoiny to je jak hodinky a holinky, oboje se natahuje.

          Pokud nevnimate ten rozdil mezi BTC, ktery vznikl na skutecnym zajmu lidi a boost mu dodal ten greed; a mezi shitcoinama, ktery jedou jen na greedu, tak sorry jako, neni vam pomoci.

          Ted je altcoinszn, jako kazdy 4 roky. Za rok, az se posere nebo stabilizuje slavny defi, po altech nestekne ani pes, dolu pujde i bitcoin a zase vylezou z der nocoineri s tim ze meli pravdu.

    6. Když se vytvoří měna bez regulací, tak je hloupé ji za to obdivovat a zároveň odsuzovat v momentě, kdy její výhodu neregulace začnou využívat další uživatelé s jiným záměrem.

    7. Ačkoliv mám za to, že John si může psát o čem chce, tak George situaci s BTC popsal téměř naprosto přesně (jsem retail investor 10+ let). Je to nechutná “ojebá*ka” oveček o jejímž scalu máte někdo jen těžko ponětí. A teď se bavíme o tom jak dopadne ta HODL většina (jinak samozřejmě se lze “krátkodobě” povozit a vydělat).
      Jinak manipulace s trhem jsou i na FX (kde jsou REAL whales) a s nima se jde samozřejmě svést také, byť ne stylem HODL.
      A poslední věc, všichni HODLeři co to tady čtou a připadají se vysmátí s tím, že mají Stop Loss (musejí přeci vydělat v každém případě, ne?), tak těm doporučuji si načíst něco o likviditě a vyplňování objednávek. Nekonečná likvidita neexistuje, a to ani na FX (i když v každém tutoriálu je opak – aha, proč?) a dost možná jejich konto dopadne v záporu s tolika ciframi, že si to ani nedokáží představit (pro nevěřící Tomáše: zjistěte si jak dopadli Ti co spekulovali na Švýcarovi před pár lety).
      A tohle je asi zase poslední příspěvek co píšu na net na dalších pár let. Třeba to někomu zachrání rodinný úspory.

      Zatím.

      1. Jo toho svycara si dobre pamatuji.Forexovy broker saxo bank vyhrozoval ceskym obchodnikum kteri obchodovali na jeho platforme,ze na ne posle exekutory jestli nezaplati stratu z te cerne labute.

      2. Hodl a stop loss jsou jaksi veci co se vzajemne vylucuji. Hodl je ze nakoupis coiny, mas je v cw a 1 BTC = 1BTC. To je vse.

        Jinak ano, celej svet byl je a bude o ojebavani idiotu. V cryptu se to vzdy stane po halvingu. A je to v poradku. Fool and his money part the ways. Ne, nezachranis nikoho. Radsi ho ojebej, o tom je nejen krypto, ale celej svet.

  2. Uz moc neumis cesky ti reknu. Neda se to cist kdyz lidi michaji anglictinu a cestinu dohromady. A sranda je ze jsi byl ze zacatku proti digitalni mene co se tyce zhodnoceni a investovani a ted vidim jeden clanek za druhym.

    1. Ahoj, jsem v tom konzistentni.. porad bych nedal velkou cast majetku do krypta… Bitcoiny jsem prijimal v roce 2014 v Shipito. Bitcoiny vlastnil od roku 2015. Nevim jestli tohle se da vyjadrit jako proti? Do nemovitosti jsem schopen dat vetsinu nebo skoro vsechny penize.. Do riskantnich investic mala procenta.

      1. Ta ironie, kdy riskantni jsou nafoukly nemovitosti a bitcoin ma tak cca nejvetsi sanci ten pruser prezit (resp nejaka hodnota v nem ulozena).

        A ne Johne, nic ve zlym, ale nesouhlasim, otocil jsi ve prospech krypta. Proste ty clanky vyznivaji pozitivneji. Taky jsi nerikal, ze BTC drzis kdyz sel dolu. Coz je oboje chvalyhodny, ale je to takovy dost jako encrypted message. Ani ryba ani rak. Coz je nakonec asi taky ok, proste pristup, o kterym pises.

        Kazdopadne pristup takovej ze do relativne konzervativniho BTC davat 1-2% a hrat si s uplne uchylnyma defi projektama, to smysm nedava. Risk opravdu neni volatilita. Je perverzni davat penize do neceho cemu neverim, jen proto, ze se na tom da vydelat. Myslim, ze i tenhle pristup lidi u krypta hodne jinyho puristu sere a ted to tem lidem nejak vadi na tobe. No holt tak to cely krypto funguje.

        1. Ja nedokazu byt takovy ten maximalista a fanatik, ktery treba rika, ze BTC naprosto veri… Kdyz jsem bitcoiny koupil v 2015 tak jsem to bral jako totalni spekulaci. Dal jsem do toho zhruba 5 tisic a mam radost ze dneska to je 600 tisic. Ale i kdyz prakticky vidim jak to strasne vyrostlo tak porad nemam to absolutni presvedceni, abych do toho dal velkou cast sveho majetku. Jinak z vlastni zkusenosti mam pocit, ze nejlepsi investice jsou ty, kdy clovek moc nespekuluje a proste drzi. Jak u nemovitosti, ted to vidim u BTC nebo kdyz jsem nejake akcie takto drzel dlouhodobe. Mam to nejradeji jako filozofii.. proste kdyz nejsem ochoten investici drzet min. 10+ let tak do toho ani nejdu. Jinak co beres jako perverzni.. ja jsem nemel ani takovou jistotu i investic do nemovitosti. V podstate jsem mel strasne pochybnosti. Jestli je nemovitost v dobre oblasti, jestli ma sanci vyrust na cene… doopravdy to presvedceni co mas asi ty a spoust a lidi, ze vite na 100% ze ty vase dealy vyjdou a bude to fantasticke to proste nemam. Spise porad premyslim jake jsou back up plany.. jak se pripravit na situaci, ze investice kompletne nevyjde a jak to pak budu resit. A kdyz mam reseni tak jsem spokojen, protoze vim, ze muzu v klidu investovat a nemam stres, ze bych musel prodavat v nevhodny okamzik. A cim riskantnejsi tim radeji davam mensi castky.. ale zase radeji investuji ty male castky nez vubec.. zajima me to jako experiment, chci si to osahat, nebavi me sledovat a cist jen teoreticky. Musim mit tu praktickou zkusenost.

  3. Každá centrální banka a stát se snaží chránit a prosazovat svoji měnu. Centrální banky teď tisknou peníze šíleným tempem a bitcoin je konkurenční neinflační měna. Johne, nemáš strach, že FED zakáže kryptomněny?

    Bitcoin je moc free. Když nemůžeš lidem vzít všechny jejich peníze nemůžeš lidi ovládat.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Gold_Reserve_Act
    https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A1_m%C4%9Bnov%C3%A1_reforma_(1953)

  4. Díky za tipy. Lehce krypto znám, ale až takto jsem o něm nevěděl a vlastně ani nikdy nehledal. Rozšířil jsem si obzory a třeba i něco investuji 🙂

  5. Johne, diky za zajimavy prehled, po DeFi teprve zacinam pokukovat. Mozna by mohla byt zajimava prilezitost vystupovat na obou stranach transakci – pujcovat si i poskytovat a nastartovat nejakou arbitraz mezi temi sluzbami / projekty? I kdyz asi nejsem prvni, koho to napadlo 🙂 Pak mi taky neni jasne, jak takovehle crypto experimenty spravne danit a jestli tam pak nevznika riziko nejakych budoucich problemu s ruznymi domerkami za x let od statu, kdyby po tech operacich vyznamne sli. Asi je troufale ptat se v tehle oblasti na osobni postupy, ale treba mi prijde mene rizikove mozna zalozit specialni pravnickou entitu na takove spekulace, kdy v nejhorsim by byla ovlivnena dana firma.

    1. @Pavel No te arbitraze tam prave ted je hodne.. protoze to zacina a je to v plenkach. Mas treba rozdilne kurzy na ruznych burzach. Je to jak divoky zapad a v tom mi ti pripada zajimave. Ty dane pouzivam cointracker at to sleduje a pocita. Tak pristi rok uvidim co na to rekne moje ucetni.:-)

  6. Když čtu o Bitcoinu prožívám déjá vu. Hned jsem o 21 let mladší kdy vrcholila Dot.com bublina. Je to stále dokola. Tentokrát je to letadlo s počítačovou hrou bez jakékoli hodnoty. Nevadí mi ta hamižnost s jakou se o bitcoinu mluví ale té energie co se zbytečně spálí a toho výpočetního výkonu co běží nazdařbůh. Pokud by se energie a výpočty věnovali rakovině je už nejspíše vyřešeno. Mluvit o bitcounu jako o výhodě oproti zlatu je chucpe. Bitcoin má jen nevýhody a jeho hodnota je nulová a nebo spíše záporná. I ten jeho omezený počet je obrovská nevýhoda. Jeho současná hodnota se může propadnou během pár minut na 0. Tady stačí vydat zákaz bank dělat jakékoli transakce spojené s bitcoiem. Věřím ze díky obrovské reklamě co se do bitcoinu vráží může jeho hodnota ještě nějakou dobu růst ale jednou další pasažéři dojdou jako u každého letadla. Tak štastný let.

      1. Lukino: pokud porovnáte spotřebu energie na provoz BTC se spotřebou sušiček, tak BTC je proti sušičkám na pouhých cca 25% a navíc je z výrazně větší části poháněn obnovitelnou energií. Ale nedělám si iluze že bych vám to vysvětlil i pokud bych vám doložil mé tvrzení studiemi. Lidi jako vy jsou prostě už takoví, těm se nic vysvětlit nedá protože ve vlastní hlavě jsou vládci vesmíru.

    1. mnozstvi energie “spalene” na provoz kryptomen je zanedbatelne v porovnani s energii (nemluve o dalsich nakladech) na provoz fiat men

      mnozstvi nelegalnich/kriminalnich aktivit, ktere pouzivaji kryptomeny je titerny v porovnani s temi, ktere pouzivaji dolar a dalsi fiat

      a tak by se dalo pokracovat…

      lidi maji doslova pred nosem nezpochybnitelne jeden z nejvetsich vynalezu historie a misto toho se jen utesuji, ze jejich penize emitovane nefunkcnimi staty s nesplatitelnymi dluhu maji nejakou hodnotu

      1. Jak říkám, Déjá vů. Nastává nová doba.
        U někoho už to je nové naboženství. Je to jako u Ruských dezinformačních webů co jedou těžkou propagandu Ruska a snaží se dehonestovat západ.
        Tak třeba nesplatitelné dluhy západu? To je jak z Rudého práva. Dluhy jsou pochopitelně lehce splatitelné např za cenu inflace. Dále tisknutí peněz. Zjistěte si jak vzniká třeba půjčka a co se děje po jejím splacení. To samé se stane se současným uvolňováním.
        Pokud by se lidé opravdu uchýlili k Bitcoinu (ostatní hry nebudu zmiňovat) tak se svět vrátí o desitky let dozadu. Všechny ekonimiky se řídí očekáváním a pokud by bylo v očekávání že počtem omezený Bitcoin nemá jiný směr než sever, rozvoj by se zastavil.

        Spotřeba u Bitcoin se rovná spotřebě Norska.
        A za další, více jak 90% bitconů ovládá několik málo učtů. To nezní jako decentralizovaná měna ale naopak. Kurz pořád ovládají jen velcí hráči což se už mockrat potvrdilo.
        To fakt někdo věří, že si státy nechají vzít vliv v měnové politice? Opravdu?
        Je to dobře vymyšlené globální letadlo a pokud by jeho vliv vzrostl tak ho lehce sundají z oblohy. Fakt lehce.
        Pokud to někdo bere jako John kde je ochoten do toho dát max 1 až 2 % majetku tak proč to nehrát. S tou ztrátou se dá žít a pokud ještě chvíli poletí tak to bude pocit jak v kasínu. Ale žít tím že se zabezpečím je nepochopení reality.

        1. Novinky.cz fakt nejsou vhodny zdroj informaci…
          Velke stesti je, ze spolu nemusime souhlasit a muzeme vedle sebe pokojne zit (aspon z me strany to plati – chapu, ze vam priznivci kryptomen nici planetu…).
          Proste si udelejte screenshot sveho prispevku, stradejte v korunach a verte moudrosti a odpovednosti vlad. Za deset let se podivejte, co jste napsal – hyn sa hukaze 😉

          1. Novinky.cz? Nechápu.
            Proč bych měl střádat v korunách nebo v jiných měnách.
            Nejspíše jste nepochopil muj příspěvek. Ekonomika se řídí očekáváním, pokud je v očekávání inflace, investor investuje všude jen ne do inflační měny. To posunuje společnost dopředu. Inflace je prostě ve velké většině prospěšná, nevýhodná je jen pro držitele měny. A naopak, pokud by vládl bitcoin, tak díky omezenému množství by cena rostla, nikdo by neinvestoval jinam než do bitcoinu.
            Ale nezoufejte, nejste sám kdo podlehl té masivní kampaní za bitcoin a zvesela posílejte svou práci do nikam. Reklama na něj jede všude a zkuste napsat jiný než obdivný příspěvek, je příspěvek smazán v řádu sekund. Přísun nových cestujících toužících nechutně zbohatnout se nesmí zastavit.

      2. Tak to je urcite pravda. Tady jde o to, ze krypto je totalne zbytecna a krom generwce penez nic moc neprinasi. Kdyby to byl prevrat je tu tedy jedna mena, globalni digitalni zlato. Ale jak se toho chopi za ziskem padici masy, je tu men desitky. A co ta tricata krypto mena jako prinasi, krom pokusu svest se na vlne a nadelat nejaky tringelt? Tady je ve sve nahote ukazane, ze se proste emise a elektroodpad meni za orazitkovane papirky. Susicka je treba ale dost podobna, proc veset pradlo a cekat den kdyz mohu mit pradlo suche za hodinu. Tato rozmazlenost a rozezranost nas postupne bude stat vic a vic na ceste ke kolapsu… Proste se musi zmenit mysleni, navrat k realnym hodnotam je nezbytny. Ani za vsechny penize na svete nevytvorim fungujici ekosystem velkeho rozsahu, ale snadno ho lze pri honu za penezi znicit….

    2. Jen diky .com bubline se nastartoval ten internet jakej zname ted.

      Crypto ma bubliny uplne pravidelne kazdy 4 roky, kvuli soku v nabidce BTC (halving). Vzdycky se pak trh procisti a zacne se znova, s novymi a jeste zarivejsimi projekty, ktere uz 100% budou to co vsichni chteli. Nicmene ty 2 krachy cryptosceny (mimochodem byly mnohem vetsi nez krach .com) ji nezabily, ale naopak vzdy posilily. Mozna je to neco k zamysleni, ne?

      To, ze vsechny kryptomeny az na jednu jsou momentalne kraviny je feature a ne bug. Holt se s tim smir a naskoc na defi, nebo zestarni jako zatrpklej dedek.

  7. Zkoušet třeba. Taky zkouším všecko co se dá. Svézt se na bicoinu či jiném kryptu se dá určitě. To že z anarchistického projektu je ten nejkapitalističtější ze všech je taky hezky vidět na NFT, kteréžto má cenu jedině v kontextu (stejně jako jakékoliv konceptuální dílo). Je velice srandovní, že cenu mají v zásadě pouze NFT od skutečně existujících umělců, kteří mají za sebou nějakou historii. Čekal jsem něco originálního (cenu bude mít skutečná kvalita a jedinečnost díla zakódovaného v NFT od pseudonymního nebo anonymního umělce) ale houby houby, ti lidi co to kupují snad nosí na hlavě i cylindr z Dickensonových časů? (no minimálně v mozku). NFT má teď jednu obrovskou díru, kdokoliv může ukrást copyrightované dílo, zmintovat ho (=přeměnit na NTF) a snažit se ho prodat. Druhý problém je obrovský převis nabídky děl žáků mateřské školy (dle toho, jak to vypadá) ve kterém se nelze zorientovat a zanikají věci, které k něčemu jsou. Pokusně jsem zmintoval 2 kvalitní obrazy (digital painting), dokonce je dostal na titulní stránku Mintable a nic se nestalo. Ale byla to zábava. No a pak gas costy, všechno v ETH síti stojí nesmyslné poplatky, které rostou každým dnem(dám příklad – zaplatit někomu 20 $ je za poplatek 7 $ – takže zlaté tradiční bankovní domy se svými trapně nízkými poplatky???). Jinak přejme si aby bublina splaskla, protože v tu chvíli až to bude na hubě bude mít smysl nakoupit, ne teď. Však když šly tuhle kvůli koroně v březnu akcie dolů, šly i kryptoměny (kdo jste nakoupili?). Krize přeje připraveným a ti kdo mají, budou mít více, bohužel, tak to momentálně je. Sice kryptoměny mají svůj fundament (matematické výpočty) ale je o všechno spíš o psychologii obchodníků (to samé jako akcie).

    1. Bitcoin nikdy nebyl anarchisticky projekt tak jak si to levicovy kids predstavovali. To, ze to tak propagovali a ze je to zklamalo, je jejich problem.

      Od prvniho dne, od vzkazu v prvnim bloku od Satoshiho, je jednoznacne dany, ze BTC je tu proto, aby korigoval silenou hospodarskou politiku statu smerem vyrazne doprava. Tj. ze ambice bitcoinu nebo nejakyho navazujicicho a lepsiho krypta, ktery zatim neni na obzoru, je proste vytlacit rezervni fiat meny z toho basic monetarniho layeru (nikoliv z plateb na shipito).

    1. Jedine co me odrazuje je, ze ted je takovy hype okolo a promita se to do i valuace Coinbase. Proto se mi nechce naskakovat hned ted pri IPO, ale budu vyckavat jestli se ukaze nejaka lepsi prilezitost na vstup.

      1. Díky. Zřejmě s nějaku měnší částkou zkusím první den. Ale v krátkodobém horizontu je to samozřejmě ruleta 🙂

  8. Zdravím,
    já bych bitcoiny viděl jako sice konkurenta zlatu, ale přesto jako záležitost, která je natolik odlišná, že obě “komodity” budou úspěšně existovat vedle sebe.

    Narozdíl od Bitcoinů zlato funguje i při naprostém výpadku všeho, dále má tradici 2000 let, kdy jako peníze fungovalo. Je nevysledovatelné (narozdíl od Bitcoinu) a pokud je transakce lokální, nic nestojí. Těch rozdílů bychom našli nespočet.

    DeFi je fajn věc.

    A ještě jedna poznámka: ani bitcoin, ani zlato nejsou penězi, protože tuto funkci neplní. Peníze jsou dnes (bohužel) jedny – státní fiat oběživo

  9. Mám trochu jiný přístup, abych se mentálně oprostil od rizika spojeného s držením krypto. Koupil jsem něco r. 2017 předtím, než to začalo jít nahoru. Dal jsem do toho tenkrát pár tisíc euro. Až to vylezlo na desetinásobek ke konci 2017, prodal jsem desetinu, takže můj vlastní vklad mám zpět. Díky tomu, ať to teď dopadne jakkoliv, to mám v hlavě jako “peníze zadarmo”, žádné vlastní peníze v tom nemám.
    Přestože to v poslední době to vylezlo na částky, které začaly tvořit část mého portfolia o dost větší, než 1-2%, jsem HODLer a díky tomu mentálnímu triku mě to neznervózňuje, i kdyby to mělo padnout na 0 kompletně. Ale kdybych měl koupit krypto ze svých peněz vydělaných podnikáním, víc, než pár % bych do toho nedal.

    1. @David takto jsem to v minulosti taky casto delal. Cast jsem odprodal, kdyz to vyrostlo treba na 2x. Dostal jsem penize zpet a zbytek uz nechal dlouhodobe zainvestovany. Jen se pak casto stalo, ze to vyrostlo vyrazne a kdybych neprodal tak by to bylo jeste lepsi.:-) Ale to dlouhodobe drzeni a neobchodovani mi pripada jako nejlepsi strategie

      1. Taky si vždycky zpětně říkám, že kdyby mi tak fungoval stroj času, mohl jsem být ještě mnohem bohatší 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *