Mobilni aplikace na vyber vina

Tak jsem zkousel spoustu ruznych aplikaci na vino a se zadnou nejsem spokojeny. O co mi jde?

Chodim treba do tohoto obchodu s viny. Obrovsky supermarket ve kterem jsou tisice druhu vin na prodej. Fantasticky vyber. Jenze jak se v nich vyznat?

Chtel bych mit na mobilu aplikaci, ktera by me pomohla vybrat jake vino koupit.

Nejake tlacitko, kterym rychle naskenuji carovy kod nebo udelam fotku etikety. A poradi mi to, jestli nejake vino koupit nebo ne. A to vse na zaklade mych minulych hodnoceni. Idealne nejak vedecky. Sledovat u kazdeho vina co nejvice informaci a podle toho dale radit. Protoze uprimne me je uplne ukradene, ktere vino chutna nekomu jinemu nebo ktere je popularni. Podle te popularnosti to dela jiz dost ruznych aplikaci, ale me to pripada naprosto irelevantni. Kazdy z nas ma trosku jinaci chute. A to co se libi ostatnim lidem neznamena, ze se bude libit me.

Kdyz jeste mluvim o tom, ze to chci co nejvice vedecky tak tim myslim nasledujici. Nekdo ma rad vina sladci nekdo zase kyselejsi. Takze logicky je asi dulezite sledovat obsah kyselin, obsah zbytkoveho cukru… Sledoval bych i presne oblast ze ktere vino je (cim presneji tim lepe), datum sberu, a najaky popis charakteristiky.

Kdybych takto u par vin oznacil nejakou hvezdickou (treba na stupnici od 1-5), ktere vino me doopravdy nejvice chutna tak by me aplikace mohla doporucit vina z podobnou charakteristikou.

Treba kdyz jsem zrovna v tom obchode a naskenuji nejakou flasku tak by se mi ukazalo jestli by mi takove vino mohlo chutnat nebo ne.

Vazne bych to chtel nejak vymyslet. Uz jenom abych to mohl pouzivat sam.;-)

 

 

Spread the love

36 thoughts on “Mobilni aplikace na vyber vina

    1. Nieco podobne uvazujeme, ale chceme koncipovat ako aukcny portal. Co sa tyka vyvojovej plarformy pre mobily mame vlastne cross-platform riesenie http://www.moscrif.com, kedy pripravujeme v Q1 oficialny release
      Co sa tyka ciaroveho kodu a nacitania detailu vina s prepojenim na socialnu siet to uz sa da dnes povazovat za standart

  1. Dobrej nápad Johne =)) Problém by asi nebyl v tom takovou aplikaci vytvořit, ale uživatelská základna pro tento typ aplikace asi nebude tak široká aby se nám vyplatil vývoj… takže, jdeme do toho ?:D

    1. je pre teba potrebna uzivatelska zakladna? mozes predsa pustit do systemu predajcov vina podla aktualne lokalizacie uzivatela a poskytnt mu offer na aktualnu akciu alebo ho informovat ked maju najblizsie jeho oblubenu znacku a vyvoj ti zaplatia predajcovia …

      1. Tak rekl bych, ze to ma dve roviny… jedno je nejaka databaze vin, hodnoceni.. pekne zobrazeni graficky co jsou me preference u vin… S tim se da vyhrat.. a druhe je pak kdyz prijdu do toho obchodu a hledam dalsi vino tak aby podle bar code nebo fotky dokazat zanalyzovat a porovnat s mymi chutemi…

  2. Vedel by som pomoct s algoritmom co ti vrati pocet hviezdiciek na zaklade predchdzajucich hodnoteni. Pripadne aj zonstavit databazu ak vies kde zohnat patricne udaje (nieco viem zohnat sam a na to ostatne staci len ukazat na zdroj)

  3. Na rozpoznávání­ a vyhledávání­ na internetu existuje aplikace do Google: http://www.google.com/mobile/goggles/ … toto by mohlo fungovat, že ti to po vyfocení­ vyhledá pří­mo na Google. Ovšem kdyby byla nějaká API dalo by se to napojit i na vlastní­ databázi (API jsem rychlým hledání­m nenašel, ale možná nějaké řešení­ třetí­ strany existuje).

    To co popisuješ řeší­ docela komplexní­ problém. Pokud by to mělo fungovat na 100% a bez komplikací­ viděl bych to jenom jako skener čárových kí³dů a databázi od všech dodavatelů ví­n s jednotlivými ví­ny a jejich přesnými popisy.

    Aplikace není­ problém problém bych viděl ve vytvoření­ té databáze.

  4. Podle mne se to udelat neda. Vino neni tak jednoducha vec, abys ji mohl redukovat na sladke – kysele. Dokonce ani pomer kyselinek k cukrum (coz uz je trochu vedectejsi) nestaci. Kdyby to tak jednoduche bylo nebylo by v tom supermarketu 1000 ruznych vin. Co by fungovat mohlo je Amazon like vazba: ostatni kupuji toto. Tedy musel bys najit flasku, ktera ti vyhovuje a pak bys k ni dostal doporuceni, co dalsiho muzes zkusit. Ve spojeni s velkou zakladnou + jejich nazory libi/nelibi by to mohlo fungovat.

    1. Mozna to tak nefunguje, ale mozna jo.. zatim jsem nenasel, ze by to nekdo zkusil takto resit trosku vedecteji. A libi/nelibi podle ostatnich lidi me nepripada moc dobry pristup.

      1. Tyhle “vedecke” veci funguji na bazi expertniho systemu. K jeho trenovani potrebujes pomerne dost vstupnich dat. A ted to kouzlo: bud je do toho nabusis (ziskas od vyrobcu), coz je IMHO nesmyslna cesta. Za prve je to pracne, za druhe ty udaje typu (vino je “plne, oble, hutne apod.) jsou dost nematematicke a navic casto uplne mimo. Takze vybirat na zaklade nich je zcestne.
        Takze prichazi druha moznost – objem dat nahradis objemem uzivatelu. Jenze zase nechces aby to vino hodnotili podle degustacnich tabulek (ktere existuji, ale pro laika jsou uplne k nicemu). Takze na zacatku to bude fungovat jako normalni “poznamkovnik”, v obchode si vyberes flasku a sejmes jeji kod. Muzes si treba zadat kolik stala (+ se zaznamena datum nakupu). Kdyz uz je v databazi, tak ti sam naskoci nazev, pokud ne, tak ho zadas. Podruhe si ji sejmes kdyz ji otevres. Vubec bych nemel ambice aby uzivatel nejak vino popisoval. Maximalne napise (tiche/sumive, cervene/bile/rose), ale ani to neni uplne nutne. A pak jestli mu chutnalo nebo ne.
        Timhle zpusobem pracuje x uzivatelu (cim je to x vyssi, tim lepe). Touhle jejich praci se vytvari hodnotova sit, ktera ti je schopna u dalsi flasky v obchode rict, zda ti pravdepodobne bude chutnat nebo ne. Nebude ti ukazovat jake to vino je, ale jestli ti pravdepodobne bude chutnat nebo ne (coz je to co jsi myslim chtel). Je zatim pomerne zajimava matematika, ale laicky je to o tom, ze podle tveho lajkovani najde podobne jako ty usuzujici uzivatele a podle toho vybere jejich oblibena vina.
        Ucelem je tedy neukazovat ti, ze tohle vino ma hodnoceni 78%, protoze to je pro tebe informace na pytel, kdyz se nemusi schodovat s tvym vkusem.
        Aby to fungovalo, tak je potreba aby v systemu bylo ulozeno nejake mnozstvi hodnoceni v pomeru k poctu produktum na trhu (idealne tak minimalne trojnasobek) a tady jsem trochu skepticky, protoze vino je fakt velky trh. Ale zase jeho pijaku je taky hodne…

        1. Ten vedecky pristup byl myslen spise tak jak je to zminovano tady:

          How do you define sweetness in wine? Well, of course, it is a matter of balance between sugar and acid ‘” with the right balance even a dessert wine with a high residual sugar level can avoid having a sticky sweet taste. Translating the chemistry into a taste profile, however, is a complicated matter.

          Here is how the IRF handled the problem. As you can see, the standard begins with a simple sugar to acid ratio test (a relative calculation of grams per liter of acid and sugar). It then takes into account the absolute pH, which can push the rating up or down one level of perceived sweetness. Click on the table to enlarge it and see a more detailed explanation of the methodology.

          http://wineeconomist.com/2010/02/16/riesling-how-sweet-it-is/

          Takze aspon informaci o kyselosti, obsahu cukru nejakym zpusobem na tech profilech vin sledovat.

  5. Aplikace/frameworky na rozpoznani caroveho kodu a zobrazeni treba ve webove databazi jiz jsou.. Takze staci nascriptit jednoduchou webovou aplikaci a pouzit jiz stavajici reseni.. Tzn nejvetsi slozitost v tom je pouze to vytvorit nejakou velkou databazi vin, coz muzou samozrejme pozdeji vytvaret jiz samostatni uzivatele.

    1. Nejsem si jistý, jestli i po vytvoření­ databáze to bude udržitelné, každý roční­k stejného ví­na bude podle mě mí­t jiný čárový kí³d (možná i každá šarže). Taky jak jsem se teď dí­val na konstrukci čárového kí³du pochybuji, že se jedná o unikátní­ ID jelikož má omezenou datovou délku a po vyčerpaní­ kombinací­ čí­sel se začí­nají­ kí³dy opakovat. Na základě čárového kí³du se to postavit dát nebude, na focená lahve taky ne, jedině zadat značku, druh, roční­k ručně a mí­t vytvořenou databázi. Vytváření­ databáze uživateli je taky problém, sem tam nějaký překlep a podobně a už to není­ ono.

      1. Nevidel bych problem, v tom ze by 2 vina mela stejny carovy kod.. To je minimalni problem..

        Jinak databazi by to chtelo lehce social.. Ono udaje o vine si clovek muze z vetsi casti precist na nem, takze by spis slo o hodnoceni produktu uzivatelem.

        Pri dostatecnem poctu uzivatelu bych v tom nevidel problem.

        Jako proof of concept samozrejme staci aplikace Barcode Scanner na androidu a tam ma clovek moznost zadat vlastni url k vyhledavani. Diky tomu staci napsat nejakou webovou aplikaci (nerekl bych ze nic sloziteho) ve ktere budou mit uzivatele moznost hodnotit.

        Samotny ten barcode scanner framework podle mne bude opensource, takze neni problem pak napsat i celou vlastni aplikaci.

  6. Algoritmy jsou tady v tom pří­padě triviální­. Ale asi by bylo potřeba mí­t jednotný vstup, aby každá charakteristika obsahovala ty stejné informace – to zjišťování­ kyselosti by asi v tomhle pří­padě nešlo jinak než se spolehnout na informace od producenta.

  7. Neví­m jestli se dá sehnat dost (a dostatečně přesných) informací­ ke každému ví­nu na to, aby to mohlo fungovat.

    Systém nějakých recommendations (jak moc tohle ví­no chutnalo lidem, se kterými jsme se shodli na většině hodnocení­ ostatní­ch ví­n) by asi fungoval lí­p, ale musela by se tam vytvořit hodně velká komunita, další­ big problem je, jak zí­skat přehled všech ví­n, a přitom sloučit duplikáty a vyřešit problém v datech.

    1. Ja prave na ty doporuceni uz moc neverim… proste kazdy ma trosku jine chute. Mozna kdyz nekdo ma rad stejne vino jak jak tak pak by me zajimalo jake jine ma rad.. to si dovedu predstavit. Ale jen jednoducha popularita neni dostatecne vypovidajici.

      1. Podle me by bylo lepsi kdyby aplikace podle tvych dosavadnich hodnoceni vin nasla lidi kterym chutnaji (a nechutnaji) stejna vina jako tobe a podle toho by ti doporucila dalsi vina ktera tem lidem take chutnaji. Tim dostanes moznost rozsirit si obzory i o dalsi chute. Nebyla by to obecna popularita vin, ale dalsi dobre hodnocena vina od lidi, kteri hodnoti vina podobne jako ty. Pokud by si porovnaval co nejvice charakteristik, tak ti bude vpodstate doporucovano jen to nejstejnejsi…

  8. Možná pomůže tohle: http://www.inmite.eu/en/apps/corkbin

    Jedná se pří­mo o aplikaci na Android … jen ji rozvinout do potřebných mezí­…

    What the Corkbin application can do

    Publishes wine photos and your comments via your profile.
    Geolocation: Adds your location to the wine entry, displays wines that Corkbin users have just tasted in your vicinity.
    Option of sharing your experience with friends on social networks.
    Glossary of terms related to wine.
    Recommendations of wines that go well with particular meals.

    1. Corkbin jsem zkusil a pripada mi to ciste jako fotoalbum, ke kteremu si pridam notes (k fotkam vin). Plus nejake socialni faktory (friends).

  9. Tehle problém já třeba nemám, mě chutná skoro každé pří­vlastkové nebo jakostní­ ví­no :-)) Kupuju ví­na tak v ceně 100-250Kč/láhev a ještě se mi snad nestalo, že by mi nějaké vyloženě nechutnalo.

  10. Pár maličkostí­ o ví­ně ví­m, proto musí­m vám všem vysvětlit několik věcí­.

    1) Záleží­ s čí­m chcete ví­no kombinovat:
    – Husa, telecí­ nebo vepřové = červené ví­no.
    – Kuře + králí­k = bí­le.
    – Dezerty = slámové, ledové resp. výběr z cibéb.
    – Ví­no jenom na chuť = záleží­ na uživateli. Mladší­ lidé mají­ radši bí­lá ví­na, starší­ lidé červená (je to i zároveň spojeno s vyšší­m obsahem kyselin v bí­lém ví­ně.)
    Když to blbě zkombinujete tak to prostě nebude dobře chutnat.

    2) Cena – neví­m, jak je to třeba v Americe, ale v ČR najdete dobré ví­no v rozmezí­ 100 – 200 Kč. Nedoporučuji jí­t s cenou ani nad ani pod. Z mých zkušeností­ musí­m ří­ct, že se i v Kauflandu / Bile / Tescu dá sehnat kvalitní­ ví­no, nedoporučuji kupovat ví­na zahraniční­ (95% takovýchto ví­n nám prostě nechutnalo).

    3) Značka ví­na – Kupte si ví­no od Michlovského a poznáte, co je kvalita. V ČR existuje ví­ce takovýchto značek, stačí­ jen hledat. (pana Michlovského zde uvádí­m z toho důvodu, že vyšlechtil moji oblí­benou odrůdu Pálava)

    4) Kontrola před vložení­m do koší­ku – trochu protřepu, podí­vám se na láhev, když to perlí­, tak byla láhev špatně skladovaná, ví­no začalo znovu kvasit ale v láhvi = FUJ.

    5) Druh ví­na = nejlepší­ jsou asi Kabinet / Pozdní­ sběr / Výběr z hroznů. Když chcete něco fakt sladkého pak Výběr z bobulí­, resp. slámové nebo ledové (ale připlatí­te si). Jestli je ví­no sladké nebo suché si přečtěte na obalu.

    6) Roční­k – když moc prší­ nebo je málo slunce, pak je ve ví­ně mí­ň cukru. Potom třeba ví­no co mělo být Výběr z bobulí­ je Výběr z hroznů. Jestliže bylo celý rok úžasné počasí­, ale pijete ví­no z konkrétní­ho mí­sta, kde bylo krupobití­, tak to ví­no prostě dobré nebude. Proto roční­k neberte jako věc, která by vám při výběru ví­na měla pomoct.

    Tento komentář si vytiskněte na papí­rek a až půjdete kupovat ví­no, tak si projděte všechny body. Nemusí­te mí­t pak “ajFoun” a aplikaci za pár stovek.

    Tento návod slouží­ pouze v ČR, protože ne na celém světě funguje dělení­ ví­n uváděné např. v bodě 5. Konkrétně v ČR použí­váme německý systém na takovouto klasifikaci ví­n.

    Stejně mi ale přijde vyloženě divné, že všichni lidi tady popisují­ frameworky aniž by se zamysleli nad základní­mi věcmi, nebo zeptali nějakého vinaře, jak vybrat dobré ví­no.

  11. Koukám, že diskuze je nekonečná 🙂 Jen jsem chtěl dodat, že bych nedoporučoval úplně potlačit sociální­ aspekt – i podle výzkumů neuroekonomie je prokázaný, že se lidem v mozku odehrává pozitivní­ aktivita během konzumace/spotřeby, kterou sami neovládají­, pokud jim někdo (ideálně důvěryhodný) řekne o daném produktu/službě předem, že to je skvělá věc – pochopitelně výjimky existují­, ale toto chování­ lze dobře zobecnit. (To stejné v pří­padě subjektivní­ho pocitu, že koupil levněji než je hodnota, opět pak během konzumace má pozitivní­ aktivita v mozku lepší­ charakteristiku než když si není­ vědom ceny, či koupě za běžnou cenu.)

    Tzn. nechat to jako sekundární­ či volitelný parametr, anebo jak jste tu diskutovali podle lidí­, kterým chutnají­ podobná ví­na či pří­mých přátel. Jinak by z toho byla asi dost niche app vydávají­cí­ se dost odvážně proti proudu.

  12. Lepší­ než mobilní­ aplikace je každoroční­ košt ví­n, cimbálovka, zábava. Tam si nají­t to pravé ví­no.
    Mobilní­ aplikace pomůže, ale ohodnotit už musí­ ten kdo pije.
    Přece i když ví­no má stejné parametry, pokaždé chutná jinak.
    Baví­me se o ví­ně ne o pivu – Heineken je každý rok stejný.
    Ví­no většinou býva každý rok jiné.
    A kde udělat nejví­ce objednávak na ví­no, než na koštu, kde jsou zakaznici v dobré náladě. 🙂

  13. Ja bych ten socialni datamining nepodcenoval. Precejen, kdyz “followuju” tri lidi, kteri maji nejoblibenejsi vino/film/hudbu jako ja, tak je vysoka pravdepodobnost, ze jejich druhe nejoblibenejsi vino mi bude chutnat taky.
    Ono to totiz neni tak, ze uplne kazdy ma naprosto rozlisne preference na vse. Ale dají­ se nají­t lidé s podobnými zájmy či chutěmi a dí­ky nim se muzes napr. dozvedet o vine, ktere ti bude chutnat taky, protoze oni ho uz vyzkouseli a jinak se vase preferovana vina prekryvaji treba ze 70%
    pokud se ten vypocet provede na vetsim vzorku, tak bys mel byt schopen pomerne dobre vypocitat jake dalsi vino by ti mohlo chutnat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *