Měl jsi se na to Johne vykašlat. Shrábnout prachy a nic už proboha nedělat.

Měl jsi se na to Johne vykašlat. To že jsi měl se Shipito štěstí neznamená, že jsi geniální podnikatel…Shrábnout prachy a nic už proboha nedělat. Pizza v zisku nikdy nebude…Utopíš prachy jako Hašek v té sračkolimonádě.

Takoveto komentare jsou me nejoblibenejsi. Pobavi me to. A myslim, ze i chapu tu perspektivu, jak se na to tento ctenar diva.

Ta moje perspektiva je trosku jinaci. Da se to srovnat s tim jak jsem rozjizdel XYZ bikes. V obchode se mi nechtelo kupovat drahe kolo na plaz. Nasel jsem vyrobce v Cine. Dovezl prvni kontejner a rozprodal ho na eBay. Zkusil jsem si importovat z Ciny (bez toho abych tam jezdil osobne). Zkusil jsem novy typ podnikani. Byl tam nejaky risk, ale z meho pohledu velmi maly. Moc jsem do toho neinvestoval. V nejhrosim pripade, bych musel rozprodavat levne kola na nahradni dily nebo neco takoveho. Ale koupil jsem je hodne levne tak to doopravdy risk nebyl. Byl to experiment. Zkouska. Test.

S tou pizzou je to podobne. Mam nejake predstavy jak by mela pro me vypadat dokonala pizza. V zadne restauraci kolem me ji nemaji. A ja si chci zkusit jestli to oslovi i jine zakazniky. K tomu strasne rad varim. Tak me proste i bavi si to vsechno vymyslet jak to bude fungovat, jak se budou delat recepty, jakymi postupy se vse bude pripravovat, aby to splnilo to me ocekavani a zaroven bylo efektivni. Je to takovy experiment. Risk to znovu moc velky neni. Sice investice do provozovny je mnohem vetsi nez do XYZ bikes, ale tim, ze provozovnu vlastnim tak vzdy muzu vycouvat a nekomu ji uz zarizenou pronajmout.

A zisk? Ten to musi generovat. To neni o stesti. To je proste jako remeslo. Hlidat naklady, delat veci efektivne a mit dobre nastaven business model. Tohle treba vyrazne resim pres software. Napriklad sledujeme Food cost v realnem case. Kdyz se nakoupi treba drazsi rajcata tak hned vidim jak to ovlivni ziskovost na menu u kazde polozky. Vidim jestli je potreba udelat nejakou zmenu. Nebo kdyz se zmeni velikost porce, prida nejaka surovina navic, apod. Okamzite vidim jak je to menu ziskove.  Tohle jsou pro me zakladni veci jak delat business, ale naprosta vetsina restauraci to dela jen obcas. Kdyz jsem byl na konferenci Pizza Expo tak na jedne prednasce se ptali jestli nekdo pravidelne a casto  prepocitava Food cost naklady. Ze salu, kde bylo par stovek lidi zvedli ruku dva! A ty pochvalili, ze jsou fakt dobri. Ja to chapu, kdyz ma nekdo restauraci tak to asi vypocita jen kdyz dela nove menu. Je to spousta prace na papire nebo v excelu prepocitavat kolik je presne porce jake suroviny na kazde polozce v menu, a za kolik je nakupuje. Ale toto presne je strasne jednoduche udelat v softwaru. Stejne tak mam real time stav skladu. Hned se vse odecitaji suroviny podle toho jak se prodava jidlo. Vim presne kolik ceho mame mit. Presne. Tim i hlidam mozne kradeze. Ted mam vymysleny modul jak optimalizovat smeny pracovniku, aby byla maximalni efektivita. Planovani smen podle ocekavanych prodeju. Optimalizovat ridice na rozvoz i lidi v kuchyni. Znovu je duvod jak hlidat Labor cost a maximalne delat vse rychle a efektivne. Tohle jsou postupy co zajistuji ziskovost firmy. Ne nejaka genialita nebo stesti!

O obecny business model prodavani jidla nemam strach. Spise jde o ty moje teorie s tim, ze chci aby pizza jako fast food, byla z naprosto z nejlepsich surovin. Cerstvych, BIO a od lokalnich farmaru. Stejne tak salaty a polevky co budeme delat. Tohle je doopravdy velky logisticky orisek. Je to taky duvod proc to tak zadna restaurace nedela. Spousta prace navic. Problemy se sezonnosti dodavek od farmaru, apod.  To je ten test. Ja jen proste vim, ze to jidlo pak chutna mnohem lepe, tak to chci zkusit.

Ale kdyz to nevyjde tak je mozne zmenit pristup. Treba tim, ze nebudu trvat na drahych BIO lokalnich surovinach, ale budeme pouzivat levne jako vsichni ostatni. Jen proste rikam, ze ten pristup se da jednoduse menit. Ale ten vlastni pristup si chci prave vyzkouset. V tom je to kouzlo.

Spread the love

28 thoughts on “Měl jsi se na to Johne vykašlat. Shrábnout prachy a nic už proboha nedělat.

  1. Bohužel takto myslí lidé, kteří sami velkým jměním nikdy nedisponovali a bussines taky žádný nevytvořili. “chudý” člověk žije v představě že když má někdo hodně peněz (což je hodně relativní pojem mít hodně peněz) nemusí už nikdy pracovat ale zpravidla lidé co mají hodně peněz z toho že něco vybudovali mají prostě v povaze pořád něco dělat. Já osobně v tom vidím to, že je sice fajn sedět na truhle se zlatem a do konce života už nepracovat ale, protože jsi podnikavý člověk tak s penězma nebo bez nich budeš mít pořád touhu něco dělat, protože příležitosti přicházejí každým dnem a správný podnikatel se jich chopí. Já osobně si myslím, že za 5-10 let si na blogu přečteme jak prodáváš úspěšnou frenčízu nebo nějaký bussines model s pizzou stejně tak jako jsme na začátku četli XYZ bikes a pak shipito 🙂

    Děláš to dobře a jsi inspirací nám ostatním. Měj se fajn

  2. Já si nemyslím, že jses nato měl vykašlat, ale spíš nechápu že jsi se pustil zrovna do restauračního biznysu. 🙂 To je podnikání pro hokejky a kopačky, aby měli kde utopit svoje uspořené peníze. Je to jak prodávat hadry, to je taky podnikatelské peklo.
    Vyznáš se v nemovitostech, logistice, optimalizaci procesů a ty si začneš hrát s těstem.. 🙂

  3. Můžu se Johne zeptat na ten SW o kterém píšeš?
    Je to vlastní, na míru? Nebo jen nějaké hotové/upravené řešení 3. strany?
    A proč jsi vybral to anebo to?
    A je tajné, na kolik takový SW pro jednu/řetězec restaurací přijde?
    Díky

    1. Romane, je to vlastni reseni. Nenasel jsem nic co by melo presne co chci ja. Software asi nikdy nebude hotovy v tom, ze porad budu pridavat nejake funkce. Coz se presne deje. Mam velmi sikovneho programatora. A musim se drzet zpatky, abych premyslel co je hlavni priorita a co muze pockat. Tech funkci co to ted ma na to aby to krasne slapalo je strasne moc. Specificky vymyslenych na ten business jak si ho predstavuji. Je to pripraveno na retezec restauraci. A cenove to vychazi jak asi v jakemkoliv businessu, ktery je trosku komplexni, ale ne nejak strasne moc (a clovek se drzi zkratka co tam da za funkcionalitu hned nebo pozdeji)… desitky tisic USD. Z meho pohledu nejlepsi investice do celeho businessu.

      1. Me se tento model velmi líbí, jen by mne zajímalo jak vlastně funguje cenotvorba u těch lokálních farmaru a jak dxnamicky ( a na základě čeho) se mění. Jinak moje mama se živí obchodem se zemědělci a příjemným bonusem tohoto je, ze máme doma v sezone levne a chutné ovoce a hlavně zeleninu. Už delší dobu si pohravam s myšlenkou jak by se dalo toto zboží lépe dostat k zákazníkovi.

        1. Podle sezonnosti. Kdyz je nejvetsi sezona tak je zelenina chutove nejlepsi a zaroven i nejlevnejsi. Kdyz ji zacina byt malo, tak ji zdrazuji.

    2. Taky se přidávám se stejným dotazem. Jde o něco aplikovatelného i na běžný byznys ? V mém případě jde o výrobu doplňků stravy, kosmetiky.

  4. jasně a ty nemovitosti taky prodej, ted je to nahoře a musíš se o to starat :), nikdo schopný se nevydrží flákat dlouhodobě a jestli ano tak pak odjede do Las Vegas nebo jinam a o vše příjde. držím palce k vybudování 100 poboček anásledného prodeje třeba Amazonu 🙂

  5. Sice nevím kolik ti peněz ze shipita leží na účtech, ale myslím že i kdyby pizza za rok krachla tak na nule nebudeš. A jak se říká, trouba na pizzu, to je zlatá žíla restaurace, aspoň tady to tak funguje.

    Naprosto mě zaskočilo, že ty restaurace nemají/nedělají žádný naceňování, počítání nákladů, vstupy, výstupy. To je snad základ každýho podnikání. Já to tak ve svém podnikání dělám, uplně automaticky. Systém počítá co potřebuji vědět, programuji si ho sám.

    Ale jinak klobouk dolů, já bych se do restaurace nikdy nepustil, hlavně kvůli tý byrokracii kolem toho. No a já mám radši stroje než lidi, ty je dřina řídit 🙂

  6. Johne,
    myslim, ze nejdulezitejsi otazku se te jeste nikdo neptal.

    Budes prodavat pizzu s ananasem? To bychom s Verzanou urcite prisli. 🙂

    Jinak chapu to, ze nemuzes jenom sedet na zadku. Je docela zajimave jak normalni kariera v korporatu, je vlastne past. Clovek je zahackovany a pak mas dycky pocit, ze o neco prijdes, kdybys chtel neco zmenit.

    Me taky bavi vareni, tak kdyz tak dej vedet kdybys nekoho potrebova. 🙂 Bych ti i zmeril radiaci v kuchyni. 😛
    Martin

      1. Johne, nikto sa tu nepýtal, či nám čitateľom blogu dáš aspoň 10% zľavu. Aby sa nám oplatilo kúpiť letenku 🙂

  7. Čtenář se na to dívá stejně jako ty, ale trošku mu chybělo takový to rozvinutí myšlenky, proč zrovna pizza, proč ne něco jinýho…Kdybych se zeptal normálně, tak se nedozvím, co jsi teď napsal. Čekal jsem, zda tě ten komentář nakopne, zda ho vůbec zveřejníš, zda na něj budeš reagovat. Díky za článek.
    BTW XYZbikes podnikání a reporty o něm jsem četl jedním dechem, to bylo fakt super!

    1. Ona za tim hluboka myslenka neni. Jen proste rad experimentuji. Kdybych to moc analyzoval, tak ani ty XYZ bikes nerozjedu. Me se ten komentar libil! Jakou z toho mame zivou debatu! Vazne.

  8. Ono to taky muze dopadnout tak ze john pizzakramek pronajme portorikanum a bude prodavat jen ten software za 99USD/mesic. A ono se to tem restauracim kdekoliv na svete vyplati koupit protoze rozkradacka materialu je bezna vsude na svete. Kdyby ale nezacal delat pizouna nikdy by nezacal vyvijet ten software… Takze vzdy je lepsi delat neco co se pak pretvori v neco jineho podle situace, nez nedelat nic

  9. Johne moc moc rad te sleduji ctu a vazim si te. Davas nam super tipy, zkusenosti a i tva ucast v poradu Den D se me libila. Doufam a verim, ze nam to vesmir ci napr ma vule umozni a uvidime se osobne.
    Po precteni clanku me doslo, ze na to jdes uplne z jineho uhlu pohledu a take, ze je urcite spravny.
    Me napriklad zarazi proc podniky nenajeli na max 6, 7 hod smeny a porad napr v gastru jedou v CR model kratky, dlouhy tyden a lidi delaji denne 15 hodin,,, jsou total vystaveny, protivny koukaji na hodinky.. At si kazdy rika co chce toto musi jednou zkolabovat. Lide potrebuji zit, mit cas na sebe, rodinu, sport a jine.

    a nejvetsi prilezitost nejen v CZ ale i jinde vidim v modelu a jak rikas je to opet o nejakem SW a to flexibilita smen a prizpusobeni lidem. napr jeden tyden se neciti clovek dobre, anebo chce byt s rodinou a odpracuje jenom 10 hodin, druhy je napr zena doma s detmi ci rodice atd a muze delat 50hod a tim srovnat, dorovnat si nejaky prumer.
    Treba ti i tato nejak pomuze protoze z meho pohledu kdyz majitele budou premyslet o stesti a spokojenosti svych lidi tak mu budou mene fluktuovat a podaji vyssi vykon. Ja bych napr v mem podniku nedovolil aby clovek delal denne vice nez 10hodin, anebo vice nez 50 hod tydne. nekde se oba vime delaji i 18 hod denne a tydne klidne i 100 hodin a co potom lide mohou podat za vykon ? pocitaji hodiny, kdy vypadnou a toto maji v hlave skoro porad.
    a z meho pohledu i umoznit lidem delat 3-6 hod uvazky napr nekdo chce delat nejaky sport, skolu ci ma deti. Dnesni system v CR ale i mozna v USA umozni temto lidem delat spise uklizecky ci neco podradneho a ten kdo jim nabidne delat poradnou praci tak ti lide pojedou ty 3 hod jakou sroubek budou spokojeni, nebudou potrebovat pauzy atd.
    Co si o mem postrehu myslis a do jake miry by jsi to chtel vyuzit v pizza obchode ??
    pekny den zdravi Jirka Z Policky.

    1. Krasne se to cte…bohužel např. ted v CR absolutne mimo realitu, nulova nezamestnanost, všichni si pretahuji zamestnance a kalkulace na naklady na mzdy, které jsem mel uz davno neplati. Potkam spolumajitele vyhlasene mistni restaurace a ten je na pokraji zhrouceni, protože mu na konci zari odchazi najednou cela smena z kuchyne a jemu hrozi ze ho to muze polozit…a roli nehraje to ze by neplatil, nebo malo…proste se to tak seslo a proste není kde brat. Do toho se oteviraji nove provozovny…
      Mam provoz na rozvoz pizzy, vim velmi dobre kolik me stoji naklad na jednu pizzu a ze 1,- koruna na kile mozzarelly dokaze v mesicnim objemu udelat hodne penez, myslim, ze málokdo si hlida naklady tak jako ja a nepotrebuju na to extra software, staci excel a vedet na co se zamerit a hlidat mam pripravenou expanzy do dalších mest a jedine proc jsem to zatím neudelal jsou naprosto silene naklady na mzdy a nedostatek lidi.

  10. Pracoval jsem v Pizza Hut pred 15 lety a pamatuju si, ze jejich SW pocital i s pocasim za nekolik let zpatky. Pokud melo nasledujici den prset, tak se podle toho zvysoval objem surovin, ktere jsme chytali. Pokud narazite na nekoho z PizzaHut, tak se zkuste poptat. Urcite se dozvite dalsi zajimavosti.

  11. Rád to tu čtu, je to velmi inspirativní… Jak se mi zdá ten Pizzabyznys dost podivný, napadlo mne při čtení článku, co udělat z pečení pizzy zážitek?
    Byl jsem pozván k příteli na večerní návštěvu, že se bude péci pizza. No popravdě, moc jsem od toho nečekal. Jaké bylo mé překvapení. Na zahradě rozpálená cihlová pec, vedle stolek s mramorovou deskou a válečkem, další stolek se surovinami, seděli jsme, popíjeli víno a každý měl možnost si pod dohledem paní domácí vyrobit vlastní pizzu, dát si suroviny podle vlastních chutí a přání a sám strčit do pece, hákem otočit vytáhnout a následně sníst. Tohle bylo fajn, tohle se moc nepovedlo, za chvilku to zkusím znovu trošku jinak. Musím konstatovat, skvělý večer, kde se všichni dobře bavili. Kdyby to bylo někde za peníze, půjdu na takový večer znovu a znovu.
    Na této bázi by se dal postavit skvělý zážitkový byznys, jako přílepek ke komerční pizerii.

  12. Tak pro takovéhle komentátory doporučuji si to užívání vyzkoušet, vzít si nějaké prachy, odletět na měsíc do tropického ráje, a tam se na ostrově měsíc čvachtat u vody.

    Ono se to asi nedá úplně předat, ale mě to samotného zajímalo, tak jsem to zkusil, a nemám na to dobré vzpomínky.

    Docela Johna chápu, že ho prostě baví řešit všední problémy. Někdo okopává zahrádku a staví kůlnu, John podniká. Srovnání s Haškem silně pokulhává, četl jsem s ním rozhovor, Hašek je možná dobrý sportovec, ale o to mizernější podnikatel. On si prostě myslel, že když na energetickej nápoj dá svůj podpis, že se z toho lidi “poserou”, a pak přišel na to, že trafika v horní dolní bude raději jednat s Coca Colou, protože jim dodaj celej chlaďák plnej různých nápojů včetně logistiky a nemusí se o nic starat. Což jenom ukazuje, jak je Hašek špatnej podnikatel, když před startem podnikání nebyl schopný dojít ani do první trafiky a popovídat si s nimi a zeptat se, co jako zákazníci potřebují.

  13. Přiznám se že mě napadl podobný koment. Ale ne proto že si myslím že krachneš atd. Ale protože když jsi si přivezl obytňák z Las Vegas, psal o tom jaké plány máš s kite-surfingem,čekal jsem spoustu travel reportů, fotek, zážitků atd… Ale zatím stavis pizzu a sklad:)

  14. Johne, zvídavý dotaz – jak dostáváš do systému “nákup surovin a ceny”? Manuální přepisování z faktur nebo se faktury automaticky nahrávají od dodavatelů do vašeho systému?

    Tehle projekt bude challenge, ale díky tomu, že to děláš všechno jinak než je “standard v odvětví” tak to ve finále bude velkej úspěch. Good luck!

    1. Vsechno jeste vyladene nemam. Standardnich dodavatelu bude minimum, kde bysme dostavali fakturu. A u tech nestandardnich bud nebude faktura zadna nebo proste na rychlo nacmarany ucet rukou (v tomto je USA jine, ze se na ty faktury moc nehraje a nejsou potreba). Takze se chystam rovnou pri nakupu se podivat do telefonu, videt za kolik jsme stejnou vec kupovali minule a rovnou oznacit, ze jsme nakoupili znovu a za jakou cenu. Takhle je to zatim v teorii a v praxi se to vyladi.

  15. Jasně, stejně jako jsi měl štěstí při realitce, XYZ a IncParadise. A možná že i jo, ale myslím, ze podnikavemu člověku jde štěstí naproti. Ale nejdřív musí člověk něco začít, poučit se z vlastních chyb a pak ho stesti/úspěch najde samo. A to myslím, že autorovi komentáře nikdy nedojde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *