Mate radi dlouhe emaily

Ja teda ne. Nekteri lidi dokazou napsat email na dve A4 a pak zjistite, ze vlastne jde o jeden problem, ktery staci popsat jednou vetou. Jenze nekdy se vyznat v zaplave textu je docela obtizne.

Vemte si, kolik omacky se casto vejde do lidske komunikace. A casu mame vsichni cim dal mene. Co kdybyste byli nuceni komunikovat s omezenim na 140 znaku podobne jako Twitter? To by byla velka motivace se rychle dostat k veci.

Dokazali byste dojednat treba nejaky kseft nebo neco vyridit? Ja si myslim, ze by to mohlo jit. A bylo by to docela zabavnejsi nez cist zaplavu emailu.

Premyslim nad projektem jehoz soucasti je diskuze. V ramci te diskuze si treba domlouvate podminky investice nebo nejake spoluprace. A mam chut tam dat omezeni 140 znaku jako na Twitteru. Je to totalni utopie, nebo to neco ma do sebe? Ocekavam, ze si lidi mezi sebou budou dojednavat seriozni obchod.

Spread the love

38 thoughts on “Mate radi dlouhe emaily

  1. Než se dohadovat, tak to bude lepší­ otestovat. A/B testování­ a pak porovnat počty uzavřených obchodů.

  2. Myslí­m že omezení­ je skvělý nápada. Drtivá většina lidí­ se nedokáže vymáčknout a já si tu jejich omáčku musí­m vytrpět až do konce, i když už po pár slovech ví­m o co jim jde.

    1. No, neví­m. To platí­ spí­š pro těch několik málo nápadů typu uděláme Google nebo Facebook. V praxi pro normální­ business potřebuji aspoň pár větami vysvětlit o co jde. Samozřejmě bez omáčky, krátce a věcně.

      1. Kdo rika, ze nemuzes zvednout telefon a povykladat si co chces.. a dospet k tomu jednoznacnemu 140 znakovemu rozhodnuti… Jakoby ta myslenka byla spise ve snaze zkracovat vse do duleziteho.

        1. Velmi nerad s někým řeší­m něco po telefonu, obvykle to má samé nevýhody a je to hlavně zoufale pomalé… Naví­c, po telefonu ti každý navykládá všelicos, pokud to ale má napsat, tak si to daleko lépe rozmyslí­.
          Je pravda, že v USA moc lidi čí­st neumí­, těch nekolik vět je bohužel maximum, které většinou dokážou pochopit a tí­m se i ve svých mailech ří­dí­m. Radši pošlu několik mailů postupně rozví­její­cí­ch problém, než bych vše popsal v jednom. Nicméně nemyslí­m si, že bychom se nutně museli ve všem rodilým Američanům přizpůsobovat.

  3. a proc zrovna omezeni na 140? jen protoze to ma twitter? proc ne 100 nebo 200? i sms umi 160znaku

  4. Vynikajuci napad. Neznasam ludi, ktori sa nevedia vyjadrit strucne, jasne a rychlo. V podstate, ak nepovie podstatu do piatej vety, uz ho pocuvam alebo necitam. Vela podnikatelov to oceni.

  5. Jeste horsi jsou confcally. Zrovna jeden probiha a me uz ne fakt depta, jak se da stravit hodina casu 5 lidi (tedy 5 clovekohodin) neproduktivne…. 🙁

    1. ja som rad, ze mi ludia na mobil nevolaju odkedy som v australii, no na druhu stranu som stratil dost klientov iba pre to, ze boli “lenivi” napisat email a radsej maju dlhy nudny telefonat kde vsetko zopakuju aj 5 krat alebo este horsie rozne stretntia, ktore zabiju este viacej casu…

  6. Člověk nemá rád omezení­, občas je potřeba napsat delší­ text. Když vyjednávám s čí­ňanem, tak taky pí­šeme jen to důležité (protože ani jeden neumí­me anglicky :D) a je z toho třeba 5-10 řádků. A to nemluvme o tom než se takový projekt dostane mezi lidi.

  7. Imho je to dobrý nápad – omezení­ počtem znaků nastaví­ úvodní­ očekávání­ všech na stručnost (a kdo bude výjimečně chtí­t poslat delší­ text, najde si věci typu twitlonger/clipboard.cz).
    BTW, včera jsem narazil na výborný web o postřezí­ch čtenářů z vědy s podobným pří­stupem: http://aha.betterexplained.com

  8. A ja som zas proti obmedzeniu. Uz to ze sa clovek zbytocne rozpisuje napovie vela druhej strane o tom aky asi business neskor bude. Je to trochu taka “body language” cez net 🙂

  9. Nemám rád dlouhé maily. Na druhou stranu, ještě méně mám rád zbytečná omezení­. Je nesmysl posí­lat dvě zprávy jen proto, že někdo někde nastaví­ nějaký limit. Dostojevskij sice řekl, že stručnost je sestra talentu (Краткость – сестра таланта), ale někdy je množství­ potřebných informací­ prostě větší­.

  10. Twitterovske obmedzenie na 140 znakov pobavilo, ale ked sa nad tym clovek zamysli, zivot by bol omnoho efektivnejsi. Stretnutia “na kavicke” s notebookom, kde sa po 1 hodine omacok doriesi 1 problem, ktory sa dal vyriesit “na Twitteri” bez zbytocnych omacok, to by sa mi naozaj pacilo…

    Tietz mi prislo este na pobavenie, ked som cital, ze v Amerike sa dokazu biznismeni stretnut za ucelom dojednania problemu kludne aj na 1 minutu. Podaju si ruky, “how are you”, doriesia a o minutu su prec. Nemohli si zavolat? 🙂

  11. Strucnost je strasne prijemna. 140 znaku je ale malo. Treba 500 znaku na popis businessu by ale stacit mohlo.

  12. Ještě radši mám, když mi někdo přepošle celé emailové vlákno (třeba 5-10 mailů a odpovědi na ně) a napí­še jen “mám problém, viz dole v textu”

      1. Odesí­latel je hulvát bez vychování­.. Odepisuji na to že jsem to tam nenašel … 😉 Slušnější­ se omluví­ a napí­ší­ o co jde, neslušní­ se alespoň naučí­ že mi to mají­ přežvýkat .. 🙂

  13. A nebude to časově náročnější­ než neomezená diskuze?

    Dojednat všechny detaily pomocí­ 140 znakových zpráv bude zákonitě vyžadovat daleko ví­ce odpovědí­. Čekání­m na každou odpověď řekněme 12 hodin se může uzavření­ samotného kontraktu protáhnout na týdny.

    I kdyby to probí­halo daleko rychleji, čtení­ a reagování­ bude odvádět od práce. Člověk musí­ přepnout a soustředit se na úplně něco jiného. A pak návrat k původní­ práci – to samé.

    Smysl by to mělo možná ve formě instant messagingu, ale tam se mi teda nikdy nestalo, že by někdo psal wall of text.

    Oproti tomu v neomezené diskuzi napí­šu co potřebuji. I když na odpověď budu čekat 24 hodin, může taková zpráva obsahovat daleko ví­ce informací­.

    Ve výsledku to není­ o nějakém omezení­, ale o věcnosti. A o té rozhoduje každý z nás, ne systém. Člověk dokáže psát mimo mí­su i do těch 140 znaků.

    A ještě mě napadá kolik může vzniknout nedorozumění­ jenom kvůli snaze smrsknout zprávu na 140 znaků.

    1. Kdyz se neco stejne neda vyresit po jednom emailu a musi se psat spousta dlouhych odpovedi neni lepsi uplne jinaci zpusob komunikace? V tom to je. Kdyz je moc napsaneho textu tak ho stejne nikdo poradne necte.

      1. Jenže někdy nejde komunikovat jinak. Mnohdy je nějaký způsob komunikace jediný a pak takové omezení­ pěkně nas… Jasně, pokud je k dispozici mobil, pevná, email, SMS, ICQ, Skype, blablabla, tak si vybereš to nejlepší­ pro danou věc, ale kdyby všechny tyto služby zavedly omezení­ na max. délku textu či hovoru, tak vytahuji brokovnici a vyráží­m na “lov” výrobců.

  14. Nesnáší­m Facebook, kde člověk nemůže napsat na zeď smysluplný text bez jeho 10x přepisování­ a vypouštění­ faktů.

    O smysluplnosti tohoto návrhu nejlépe hovoří­ samotná statistika tvého článku: 876 znaků bez nadpisu. A přitom stačilo napsat: “dokážete diskutovat s omezení­m na 140 znaků?”. Vše ostatní­ je jen omáčka, kterou přeci neuznáváš.

  15. Johne zaloz rovno celosvetovu sluzbu “mini mail”. Mne sa do toho nechce ist,ale mozes mi potom vyplatit nejake love,kde to bude uspesne :))

  16. Johne, ví­š přece, že OMEZENí jsou špatná, lepší­ je MOTIVACE. Co třeba – čí­m kratší­ zpráva, tí­m tmavší­ pí­smo. Nebo tí­m vyraznější­ pozadí­. Napadla mě i velikost textu, ale to by asi bylo o oči to pak čí­st 😉 Nastavit nějaké rozumné limity a podle mého by to bylo fajn 🙂

  17. Aby to nedopadlo jak SMSky, kdy mí­sto zavolání­ si člověk vyměnuje 10 SMS s tí­m, kdy a kde. Podle mě je to špatný nápad. Pokud někdo chce, pí­še krátce a pokud je někdo grafoman (jako já) tak ho takové omezení­ bude štvát, pokud se bude chtí­t rozepsat.

  18. Johne, když si spočteš počet pí­smen v tvém pří­spěvku (882), tak myslí­m, máš odpověď na svou otázku… Je to blbost… Pokud ty nedokážeš do 140 znaků vměstnat jednu myšlenku na svém blogu, jak tam chceš vměstnat popis projektu, leda že by člověk řadu důležitých věcí­ zatajil. Tohle není­ limit pro ořezání­ blbostí­ ale pro ořezání­ i těch důležitých údajů.

    Malé rýpnutí­ ;): Kdybys chtěl maximálně zkrátit popis projektu, tak to můžeš rovnou přetypovat popisek na integer a požadovat udání­ pouze čistého zisku po zdanění­, což je nakonec stejně to nejdůležitější­… Žádné další­ kecy nejsou třeba.

  19. Mimochodem, kdybych chtěl napsat opravdu krátký pří­spěvek na tvůj post, tak napí­šu:

    “je to hovadina”

    ale to se doví­š jen urážejí­cí­ adjektivum, NEdoví­š se, co jsem tí­m myslel, proč jsem to tak myslel, a celý tento blog (na výměnu myšlenek) by tak byl nanic. takže ještě jednou:

    “je to hovadina”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *