Cau Johne,
Vcera jsem mel obed z jednim kamosem co ma v cechach “creative
agency.” Byl tady v New Yorku na navsteve a zajimal se o to tady zacit
pobocku. Chtel jsem se zeptat jak teda presne je kdyz clovek ma v CR
zabehlou firmu, a chce si zalozit v USA pobocku. Zvlaste mne zajima
jak je to s vizama atd. Podle toho co jsem slysel tak je k tomu je k
tomu potreba invertice 1mil USD aby clovek dostal investorske viza,
coz je asi pro vetsinu cechu dost nedosazitelne. Proste hlavni problem
je v tom klienti jsou v New Yorku a je potreba se s nimi byt v osobnim
kontaktu, a pokud je tady clovek na B1 B2 viza, tak tady muze byt
pouze 3 mesice.
Dekuji za odpoved,
Dave
Presne na tuto situaci jsou L-1 visa. Dej L-1 visa do Google a najdes spoustu informaci.
Je to pro firmy, ktere maji kancelare v domaci zemi (CR) a druhou kancelar (sesterskou firmu) v USA. Takze kdyz se rozhodnete expandovat se svou ceskou firmou do USA tak tyto viza muzete vyuzit. Podminkou je, ze pracovnik, ktery bude pracovat v USA musi pracovat pro ceskou pobocku minimalne jeden rok. Je to urceno pro manazery nebo stavajici zamestnance, kteri jedou do USA expandovat domaci firmu.
Vyhoda je, ze kdyz prijedete na L-1 visa do USA tak vase manzelka (manzel) mohou legalne pracovat pro jakoukoliv firmu.
Neni potreba investovat nejakou konkretni castku (treba 1 milion dolaru). Musite vsak dokazat, ze skutecne nejakou kancelar otevirate (napr. smlouva o pronajmu nemovitosti), musite popsat jak vas business funguje (business plan), investice musi odpovidat business planu. Vase investice musi zajistit dostatecne zazemi, aby bylo na vyplaty a provoz firmy (idealne s dostatecnou rezervou).
Ohledne vyse investice zalezi co budete delat. Kdyz budete otevirat opravnu aut, kde je potreba nakoupit drahe vybaveni tak investice musi byt vetsi. Kdyz budete otevirat graficke studio, kde je potreba par pocitacu tak bude mnohem mensi. Zkusil bych spocitat veskere naklady na provoz takoveto pobocky. A kdyz budu schopen prokazat, ze mam dostatecnou investici na pokryti vsech nakladu na jeden rok, tak si myslim, ze investice je dostatecna.
Diky moc za rychlou odpoved. Necekal jsem ze je to tak jednochue, takze doufam ze po zverejneni tohohle clanku se porostou v Americe cesk0-slovenske pobocky jako houby po desti. Zakazky oblasti webdesignu nebo programovani se tady v New Yorku daji sehnat pomerne snadne, a trh na tyto sluzby je tady obrovsky.
Chtel bych upozornit johna ja jednu drobnost..
nelze lidem rict informaci zadej "xxx" do google a mas dost informaci..
Problem je vtom ze Google ma ruzne vysledky pro ruzne staty i kontinenty. V pripade te L-1 najde info na prvnich 4 vysledich.Jenze v CR je to 441M pages a v usa 435M pages..
a jeste jedna drobna vec adwords se chovaji take jinak samozrejme. Za zadnou se vam nepodari v cr zobrazi adwords pro jednu firmu co mame v DC
David Pirek: Zrovna webdesign je taková činnost, na kterou nikde nepotřebuješ dělat pobočku. Stačí komunikovat v angličtině, inzerovat v lokálních reklamních médiích a nemusíš to tam ani v životě vidět 🙂
John:
Někteří solo webdesignéři pracují tak tvrdě a náruživě, že ztrácí pojem o čase. 🙂
Lidi porad radeji delaji s nekym lokalne nez na dalku (obzvlast kdyz tam neni nejaky obrovsky cenovy rozdil).
Kdyz budu moc stejnou praci zadat firme, co sidli kousek ode me tak to udelam. Prace na dalku ma treba problem v casovem posunu. Nejsem schopen se spojit s lidmi v CR.. kdyz ja mam rano (a nemam moc cas) tak uz je v CR pozde odpoledne. Kdyz mam odpoledne (a vice casu) tak je v CR noc.
Sem tam nejaky ten osobni vztah s nekym z reklamni agentury/nebo zakaznikem taky nemusi byt na skodu. To se na dalku tak snadno nevybuduje.
No znam i lidi, ze i ja toho mam uz vecer dost a chci prestat delat a vidim je porad online:-)
L-1 (resp. L-1a – executive) má určitě své výhody, především pokud je tvým cílem získat v budoucnu zelenou kartu. Doporučuji prostudovat i podmínky víza E-2. Vyžaduje sice minimální investici (při žádosti na cz ambasádě bude většinou stačit prokázat investici $100,000), na druhou stranu je méně byrokraticky náročné – těch papírů je tak polovina. Další výhodou je to, že pokud se´konzul dobře vyspí a tvoje dokumenty budou vypadat důvěryhodně, získáš úvodní vízum hned na 5 let. U L-1 to u firmy, která se teprve rozbíhá, bude vždy jen jeden rok (následně lze prodloužit dvakrát po třech letech a pak už ne). Vízum E-2 se prodlužuje v pětiletých intervalech a může být prodlužováno donekonečna (pokud firma funguje). Stejně jako u L-1 jej lze získat i pro závislé osoby (manželka, děti do 21 let) a manželka také může pracovat i u jiné firmy. Hlavní nevýhodou E-2 je to, že to není vhodná cesta k zelené kartě.
Ale ta degenerace češtiny. John celkem v pořádku, ale ten dopis. au.
Clayton: Docela by mě pak zajímalo jak postupovat dále v případě L-1 k zelené kartě.
Informace najdeš třeba tady: http://www.visapro.com/Immigration-Articles/?a=85…
Nicméně zelená karta už není ve srovnání s L-1 nebo E-2 taková legrace. Víza L-1 nebo E-2 si můžeš vyřídit sám a vykašlat se na to platit $3,000 právníkovi. U zelené karty už bych do toho sám nešel a právníka bych si zaplatil.
Clayton: Tak me napada, pokud mam E-2 a fungujici firmu, je mi pak vlastne k necemu jeste zelena karta? Teda pokud pominu moznost stat se "plnohodnotnym" americanem. 🙂
V podstatě máš pravdu. Dokonce to pro tebe může být za určitých okolností třeba daňově výhodnější (to se týká zdaňování příjmů z ČR, je to dost složitá problematika a smlouvu o dvojím zdanění ČR/USA moc daňových poradců neovládá, na rozdíl třeba od smlouvy UK/USA, tam jsou ale podmínky jiné). Nevýhodou je třeba to, že pokud přijedeš do USA s malými dětmi, mohou být v USA s tebou pouze do 21 let a potom je otázkou co s nimi (studentské vízum F je k naštvání, protože platíš třeba v CA potom 3x vyšší školné na univerzitě než rezidenti). Obecně je to s dětmi po dovršení 21 let, pokud nemáš zelenou kartu, docela velký problém (samozřejmě je do jisté míry řešitelný). Pokud žádné děti nemáš a narodí se ti až v USA, mají legálně dvojí občanství a vše je vyřešeno, dokonce po dovršení 21 let mohou pro tebe zažádat o zelenou kartu.
Pozor na to, zelená karta má také nevýhody. Především o ni snadno přijdeš, pokud budeš v jednom roce déle než 6 měsíců pobývat mimo USA. Druhou nevýhodou je to, že již od podání žádosti jsi daňovým rezidentem v USA a teoreticky i příjmy z českých společností (dividendy apod.) daníš v USA. Smlouva o dvojím zdanění mezi ČR a USA není tak jasná jako u jiných států (typicky UK), takže o tom výše napsaném se dá polemizovat, ale hádej se s berňákem… To jde vždycky špatně.
Informacia o tychto vizach je naozaj zaujimava. Poznam par ludi, ktori by chceli zacat podnikat aj v USA. Takze nelenim a hned ich odkazem na tento blog 🙂
2CLAYTON neni na tebe nejake spojeni prosim te? predpokladam ze o vizech typu L1 a E2 neco vis a potreboval bych se s tebou nejak spojit.. mail mam [email protected] nebo icq 33409251 pls posli mi nejaky kontakt…
p.s. nebo kdyz by jste ho nekdo znal pls pisnete mi… dekuji LuCaS
Ja jsem nasla uzitecne informace zde:
http://www.immigrationbiz.cz/services/manager-work-visa/
Doporucuji.