Libi se mi zpusob jak premysli kluci z 37signals nad budovanim sve firmy. Berou to tak, ze pracuji na svem nejlepsim napadu (Basecamp) a svoji firmu nikomu neprodaji. Staci jim ze vydelaji miliony a nejsou hladovi vydelat jeste vice (treba stovky milionu). Chteji mit pocit, ze delaji co je bavi. Se vsim vyse popsanym se dokazu ztotoznit.
Jedina vec ze ktere bych mel v jejich pripade strach je, co kdyz se do stejneho podnikani treba pusti firma jako Google. Ja jsem drive Basecamp pouzival hlavne na ruzne ukoly (TO DO). Napsal jsem si co potrebuji udelat a zaskrtl kdyz to bylo hotove. Jenze ted to stejne mam v Gmailu (Tasks). Takze jsem stejnou funkci v Bascampu prestal pouzivat. Porad ho pouzivam na dalsi veci, ale v okamziku kdyby mi Google nabidlo dalsi funkce a zdarma, tak asi predplatne Basecampu prestanu platit. V Gmailu je to pro me pohodlnejsi. Nemusim otevirat dalsi WWW stranku. Email kontroluji denne a mit tam navic ukoly se mi hodi.
Je to trosku k diskuzi jestli ma clovek prodat firmu kdyz se mu dari, protoze nikdy nevi jestli treba konkurent jako Google neprekazi vsechny plany.
Bohuzel jakmile se do neceho zapoji gigant typu google tak uz moc nezalezi na tom zda to nejaka firmicka dela lepe. hold znacka je znacka. omlovam se za chyby pisu to z telefonu
Videl bych to stejne. Jen bych k tomu zakladu sel trosicku jinak, a sice, ze:
Spousta lidi ma hromadu stupidnich napadu.
Spousta lidi ma hromadu dobrych napadu.
Ale jen zlomek lidi dokaze presvedcit ostatni lidi, ze jejich napad je ten spravny a ze by bylo dobre ho zrealizovat (dohromady, a treba ve volnem case).
Ne nadarmo se rika, ze podnikani je kolektivni sport a sami toho zmuzete ve skutecnosti velmi malo.
Takze ja si cenim hlavne toho, ze to je team lidi, kteri se dokazali dat dohromady a neco udelali.
No a kdyz uz jsou takto daleko, tak jim nejaky Google skutecne muze byt, s prominutim, u zadku. Protoze pro male stiky v rybnice je sance vzdycky.
Kedy sa poucis a prestanes pouzivat google na firemny ucel ? 🙂 co vsetko sa ti musi stat aby si prisiel nato ze tade cesta nevedie ?
Google prece neni vsemocny, jsou veci, ktere umime u nas ve firme lepe! 🙂
Síla basecampu není v osobním to-do listu, ale v kolaboraci, která je tak jednoduchá, že ji používají spousty firem. A hlavně ve filosofii.
Jinak na osobní to-do je hodně dobré TODOIST (www.todoist.com)
Nerika nahodou prvni poucka pro startupy, ze posledni o co se ma clovek starat je, ze mu nekdo ukradne jeho napad?
Nedávno jsem poslouchal podcast s Petrem Márou http://webaplikace.cz/post/707351381/epizoda-9-vubec-ne-o-ipadu
Jeho služba EasyResearch.biz, kterou spoluzakládal, nabízí vytváření online dotazníků. Zatímco oni službu nabízejí od 10 000 Kč, tak prakticky totéž lze vytvořit zadarmo prostřednictvím Google Spreadsheets. Jejich business je ale postaven tak, že se soustředí na velké firmy, které jednak nemají důvěru v nějakou službu zadarmo, jednak chtějí mít jasné řešení a nehodlají zkoumat a hrát si s Googlem a jednak ani takovou Google službu možná ani neznají.. Navíc v případě problémů / dotazů se mohou obrátit na podporu, což například u Googlu je docela složité 😀
Takže určitě i malá firma dokáže konkurovat například gigantu jako je Googlu. Důležité je poskytovat servis okolo, hýčkat si různě zákazníky, komunikovat s nimi. Google jen předhodí free službu a buď ber nebo neber…
Je ale pravda, že tohle asi platí u služeb firmám, živnostníkům, kteří ocení službu a nedělá jim problém si za ni zaplatit. Udržet si běžného člověka-zákazníka bude asi těžší…
male startupy co riesie svoj niche market vascinou niesu konkurencia pre velke firmy.
1. aby to bolo pre velku firmu zajimave, musi tam byt kopa penazi a obrovsky potencial (kolko vseliakych inovacii vymyslel microsoft a kolko z toho aj zrealizoval ako produkt – velmi malo)
2. velkej firme trva dlho kym to "skopiruje", lebo kazde rozhodnutie tam trva sto rokov.
case study: FINVIZ.com
leader na trhu finance.yahoo.com vyzera 10+ rokov tak isto. my sme doniesli nejake inovacie, prevazne zamerane na aktivnejsich traderov. z velkych firiem nam z toho nikdo neokopiroval absolutne nic. ale vznikaju male stranky co nam to "vykradaju".. a z tych mam 100 krat vacsi strach jak z finance.yahoo.com, reuters alebo bloomberg.
Basecamp je hezká záležitost a věřím, že pro střední fa. i přínosná. Nicméně já hledám něco podobného, ale free a nemusí to mít tolik funkcí. Zatím jsem u http://www.ganttproject.biz/, ale není to úplně ono a pro změnu http://www.phprojekt.com/ se mi nedaří rozchodit… Ale k tématu, já jsem zastáncem prodeje když je to rozjeté, protože kdykoliv může někdo přijít a tvůj biz zníčit přestože nepřináší nic nového (viz. česke sociální sítě a příchod facebooku), ale chápu že pokud tvuj biz je jediná věc na které makáš chybí ten správný nadhled ho včas prodat a začít dělat na něčem novém.
to karel: v jistem smyslu mas pravdu, na druhou stranu je kazda firma (vcetne Google) omezena (jakoby setrvacnosti) co udela do budoucnosti…
my poskytujeme sluzby v oblasti inteligentnich budov, elektropozarni signalizace, termovize apod. a oproti gigantum se umime velmi vyrazne odlisit
basecamp jsem také jeden čas používal, na google task jsem nedokázal přejít ani když používám gmail a další google aplikaci na GTD používám Nirvanu.
Je to otázka kvality a přidané hodnoty.
To je stejné, jak teď Microsoft nabízí antivirus zdarma pro všechny uživatele svého operačního systému Windows, ale není tak kvalitní, zachytí méně virů… A teď je tu otázka kolik lidí jsou schopni si za kvalitu zaplatit a podle mě je takových lidí pořád ještě hodně.
Ale samozřejmě, pokud některá velká firmy nabídne novou službu, se základní funkcionalitou, která byla nyní jinde pouze za peníze, tak urve ohromný kus trhu…
Všechno je to podle mě o tom co člověk potřebuje a jak to využívá. Je potřeba si to propočítat z hlediska nákladů a výnosů zda se investice do nějaké aplikace vyplatí nebo zda postačí využívat službu zdarma. Problém je vždy v nákladech a výnosech. Nedávno jsem se bavil s jením klientem, který dělá ve stavebnictví na malém okresním městě a protože má poměrně velkou firmu musí dělat větší zakázky. Dnes ho nejvíce živí program zelená úsporám a zateplování paneláků a bytovek. Říkal mi, že na každou poptávku je šest firem, které o ní mají zájem a jeho firma většinou vyhrává jenom proto, že mají vlastní lešení (úspora nákladů za pronájem) a že nakupují obkladové panely dopředu (výrobci v sezóně zdražují, a tak vhodným nákupem dokáže majitel stavební firmy ušetřit hodně peněz). Tyhle dvě věci mu v konečném součtu umožňují nabídnout klientům lepší cenu než konkurence a díky tomu vyhrát výběrové řízení. A stejným způsobem je potřeba uvažovat v jakémkoli podnikání. Pokud budu využívat službu zadarmo nemusím investovat každý měsíc 90 dolarů do Basecampu a mohu klientům nabídnout levnější ceny než konkurence. I když všichni tvrdí, že žádný výrobek nebo služba není drahá jenom neumíme zákazníkovi vysvětlit přínos a prodat mu tu dražší sulžbu, není to pravda. Všude na světě je cena jedním z nejdůležitějších měřítek a pokud člověk dokáže být levnější než konkurence tak vyhraje.
To je otazka, v jake pozici chce byt ten majitel v budoucnosti, z ceho bude mit stale radost, s cim starost. Asi mu nejde v techto pripadech jen o penize. Moc jsem vzdy fandil Skypu a rikam si, cim asi ti majitele dnes prochazi..
@Vembl: Tvuj zakaznik ti sveril informace o svem podnikani a ty jsi je ted vyslepicili verejne na webu. Snad ti podekuje.
Mam webstudio specializujici se na jednu konkretni cast webu. Jsme nejdrazsi na trhu, ale presto nemam nouzi o zakazky a chodi za mnou klienti, kteri vzali levnejsi firmu, co zakazku pokazila. Nemas pravdu 🙂
Je to jen o tom, zda se rozhodnes orientovat na nizke ceny a pak budes resit stovky zakazniku, jejich absurdni pozadavky a nebo se budes orientovat na vetsi klienty, kteri vedi, za co plati
Osobne si myslim, ze spousta online sluzeb prechazi do modelu, kdy zakaznika nelakaji na rozsah sluzeb, ale jejich podporu. Vidim to u nas na hostingu. Spousta firem tu vyrukovala s ruznyma sluzbama ktere chce minimum lidi, ale hrajou na rozsahlost nabidky. Ale ve vysledku prevazne stiznost ktery slysim na spoustu konkurence se tykaji podpory.
A prave podpora je vec, kterou podle me google nabidnout neumi.
Pokud nekoho prace naplnuje a slusne ho zivi – coz u kluku z 37signals podle me rozhodne je – neni duvod prodavat.
Tomas: To co jsem prozradil jsem říkal jenom pro ilustraci a rozhodně jsem neprozradil žádnou strategickou výhodu. Ono to ve skutečnosti není až tak jednoduché, říkal jsem to jenom pro ilustraci. Nicméně k tvému názoru chci říci jenom to, že máme třeba každý trochu jiné zkušenosti. Pokud dokážeš být nejdražší na trhu a dobře prodávat tak klobouk dolů. Já osobně mám hodně jiné zkušenosti. Již několik let jezdím tlumočit na veletrh Eurosatory do Paříže, kde vystavují největší a nejbohatší zbojařské firmy z celého světa a vidím stále více rostoucí trend kupovat věci v Číně a v Evropě je jenom dodělávat. Dříve se všechno vyrábělo v Evropě, dnes se všechno dělá v Číně a v Evropě se to jenom doupraví a zcertifikuje. A důvod? Cena. Ani armády nejbohatších zemí světa nemají peníze nazbyt a kupují levnější věci. Věřím, že za dva roky, při dalším Eurosatory již budou Čínané normálně vystavovat své produkty a budou mít úspěch. Nebo české textilky. Proč zkrachovaly? Jejich výrobky byly přeci kvalitnější? Protože je rozdrtila levnější konkurence z Číny a Vietnamu. Podle mě je vždycky nutné najít rozumnou rovnováhu mezi trhem akceptovatelnou cenou a kvalitou služeb nebo produktů. Souhlasím s tebou, že v některých oborech je možné rozhodnout se být dražší a nabízet kvalitní služby nebo produkty, ale všude to nejde, protože vždycky se cena musí přizpůsobovat určitému tržnímu standardu a pokud ten je nízko, tak se jenom velmi obtížně člověk dokáže s vysokou cenou prosadit. Ale například v potravinách je to zcela jasné. Řezník Klepiš z Janovic prodává drahé uzeniny a maso, ale ta chuť je prostě nezaměnitelná, takže lidé si to rádi koupí i za drahé peníze, protože kdo jednou ochutnal Klepišovu uzeninu tak ty vodou a škrobem vyhnané blafy za pár šupů již nikdy nevezme do pusy. Ale Klepiš si vysokou cenu může dovolit právě proto, že je ten rozdíl na první pohled snadno poznatelný – podle chuti. Ale v oblasti webdesignu nebo třeba překladatelství je tohle mnohem obtížnější, protože weby nebo překlady jsou na první pohled všechny stejné a třeba web na wordpressu dokáže stejně dobře fungovat jako profiweb za 50 tisíc. Takže pokud se ti daří udržet si klientelu i při vysokých cenách tak ti opravdu a bez ironie gratuluji. Je to totiž hodně obtížné.
Google support poskytuje pre platenu verziu Google Apps
Kluci jsou sikovni. Evangelisti Ruby a úspěšných startupu. Vždyť co je důležitější? Mít kupu peněz na úctu a nevedet co dělat. A nebo práci snu, která mě naplňuje, baví a ještě mě vydělává miliony? Pro mě i pro ne to druhy. Proto ani Lukacovic neprodal seznam, dělají to co milujou. To je rozdíl mezi technologickými firmami, ktere zakladaji ti srdcari a firmami, které zakládají podnikatele za ucelem vydělat připadne prodat. Na sobě ten posun pozoruji už radu let. Měl jsem možnost prodat některý ze svých portalu za částku kolem pul milionu. Což bylo v mých 23 letech docela pekna suma, ale nikdy jsem neprodal, protože to bylo "moje dítko" ted už k tomu přistupují úplne jinak. Jako podnikatel.
TO: Vembl
Fenomenální a nezaměnitelnou chuť uzenin od Klepiše z Uhlířských Janovic potvrzuji, minulý týden jsem si k němu jel pro špekáčky na opekání na ohni, protože ty z hyper a supermarketů jsou nepoužitelné :-). Jeho sekané vyráběné podle bavorských a dalších receptů jsou taky super! Nedávno si Klepiš koupil budovu bývalé fary, otevřel si v ní jídelnu a lahůdky a zákazníci se do ní hrnou stejně jako do řeznictví. Holt je to prostě silná, kvalitní a nezaměnitelná značka regionu.
Ty uzeniny si tam budu muset jet taky koupit az prijedu v lete do CR.. uplne se mi ted sbihaji sliny.
Vembl: Dobré a špatné uzeniny vypadají stejně. Stejně jako dobře a špatně přeložený web a taky stejně jako bunda z východu a bunda od nás. Ta kvalita je uvnitř (maso, kvalitní text, dobré zipy a švy).
V dnešní době jde hodně o cenu, ale myslím, že se to lepší. Lidé si začínají uvědomovat, že levná bunda se jim rozpáře, levný salám není k jídlu a levný překlad nepřinese zákazníky. Časem snad půjdou po tom kvalitnějším, než po tom konzumním jednorázovém odpadu.
@Vembl cesti vyrobci obleceni zkrachovali, protoze jejich obleceni byl stejny shit jako shit z Ciny.
Úroveň služeb nejde tak jednoduše posuzovat jako uzeniny. V principu jde o budování značky – úspěšnější značka zvítězí i když nutně není nejlepší (např. Microsoft)
To jak majitelé Basecampu publikují o svém businessu jim pomáhá vytvářet určitou značku a tím získávat nové uživatele. Jednou ovšem dojde k tomu, že je taky koupí někdo větší nebo jim business zlikviduje (pamatuje někdo na Netscape??)
Stejně jako Shipito – v momentu kdy objem businessu přeroste určitou hranici , začne to být zajímavé pro velké korporace. Proto je důležité vydělané peníze investovat i jinde (např. nemovitosti)
Ora: přesně na ten Netscape jsem si včera vzpomněl 🙂
Jaromír Adámek: Problém je ale v tom, že ti kdo dělají kvalitně vymřou. Zkoušel jsi někdy koupit dítěti v Čechách slušné boty? Já ano a musím říci, že to nejde. Ani Baťa už není to co býval, Humanic, Deichman a podobní experti prodávají vietnamské šunty, které nevydrží týden nošení. Nejkvalitnější dětské boty dnes dělá bývalý mistr ze zručského Sázavanu (největší výrobce dětské obuvi z našeho města, který zkrachoval kvůli dovozům z Vietnamu a Číny), který si založil malou dílničku a na starých strojích z válečné doby vyrábí kvalitní dětské boty. Ty boty jsou sice designově nic moc, ale vydrží všechno. Jenomže takových firem je hrozně málo a uživí se maximálně regionálně a až tenhle chlápek odejde do důchodu, tak nevím nevím.
Tomas: Vysoce strategicky tajná informace o tom, že neznámá stavební firma vlastní lešení a hromadu polystyrenu.
No jo někdo bojoval za konec komunismu a svobodu slova.
Někdo jako Tomas bojuje za korupční kapitalismus v Česku, kde v televizi můžou mluvit jen manažerští boháči nebo určený lhář na pozici mluvčí, když se novinář zeptá normálního dělníka, tak odpoví, že nesmí o ničem mluvit, jinak by ho vyhodili.
A pár lidí ještě fanatičtějších než Tomas dokázalo zajistit, aby se při výměně vládců na konci Římské říše, lidstvu úspěšně podařilo na 1500 let zapomenout technologii výroby betonu.
@veverka: Re Microsoft/HW: vacsiu blbost som uz davno nepocul
2 Jan Rosa: a co konkretne se ti na tom nezda? Kolik znas koderu, kteri by byli schopni napsat program (napr. sachy) behajici na desitkach kilobytu? Ted programuje kdejake nemehlo, protoze nastroje od MS, rychly hardware a dostatek pameti umoznuje lidem bezmyslenkovite generovat kod velikosti nekolika GB. Vyvoj je rychly, ale ma to blbe dusledky – potrebujes rychlejsi HW.
MS a vyrobcovia HW, ktory umoznili technologicku revoluciu a brutalne znizenie cien umoznili nastup smartfonov, kde sa zase dostavame k obmedzenemu vykonu, kapacite atd, takze ten dobry kod sa vyzaduje. Prasacky kod co sa tyka velkosti je prasacky aj v inych aspektoch – znovupouzitelnost, bezpecnost, chybovost atd, takze to, ze je vela zlych koderov, nesposobuje MS ale zla vyuka na skolach a slaby tlak od spotrebitelov, ktori kupuju shit SW lebo je lacnejsi aj ked si neuvedomuju, ze v konecnom dosledku ich problemy a cas strateny riesenim problemov bude stat viac, ako drahsi a kvalitnejsi SW
to Veverka : robim softy pre mobilne telefony. Obvykle do 128-150 kB, stacim ti ako priklad?
2Veverka tech schopnejch koderu je porad stejne, protoze k tomu potrebujes nejake vlastnosti se kterymi se dotycni rodi, jen ti pribylo nemehel co jim rozvoj technologii umoznuje se za programatory s vetsim ci mensim uspechem vydavat.
Nicmene se mi libi, jak ctu o tom, ze kvalita se proda vzdy na tom samem webu, kde prevlada nazor, ze iPhone prodava pocit byt in… Apple v iPhone prodava zarizeni ktere funguje a za 3roky se mu ostatni nedokazali ani priblizit, natoz jej v necem zlepsit. Tudiz mohou byt drazi a konkurence je v podstate nemusi zajimat…
TO: John
Johne, jestli se ti zbíhají sliny na Klepišovy uzeniny, tak mrkni na jejich web do rubriky Produkty a Fotogalerie ;-):
http://www.reznictviklepis.cz/seznam-produktu http://www.reznictviklepis.cz/fotogalerie
2 Vembl: kvalitu u Bati zlikvidovala Asie. Bata uz nevyrabi, vyrabi asiate. Dopadl stejne, jako on kdysi zlikvidoval obycejne sevce.
Stejne jako Microsoft a vyrobci HW zlikvidovali kvalitni kodery. Nikdo nepotrebuje nacpat kod do par kilobytu, takze se SW musi prodavat na CD/DVD.
Vse vyse uvedene je zpusobeno poklesem cen (bot, kB atd).
2 Tomas: musi byt velkou konkurencni vyhodou mit hromadu polystyrenu? Skladovani take vytvari nejake naklady.
Baťa neudělal nic jiného, než zavedl asijský způsob výroby bot. Dokud to dělal jenom on, pak byl nahoře.
veverka: Microsoft rozhodně nezlikvidoval kvalitní kodéry. Microsoft se etabloval cenou. V té době unixový operační systém stál stovky tisíc dolarů, OS/2 stál 30 a více tisíc korun v době, kdy prměrný měsíční plat byl pod 3 tisíce.
Microsoft jen využil nenažranosti unixových firem a velkovýrobců IT.
Kvalitní kodéry zlikvidoval nikoli Microsoft, ale prostě to, že dnes už nejsou k dispozici tak pomalé, nevýkonné počítače jako kdysi. Staří programátoři museli programovat tak, aby se to vešlo do miniaturních pamětí a jelo to rychle na neuvěřitelně slimáčích strojích.
Dnes jsou počítače tak rychlé, že ekonomicky nikdo neobhájí najímat kvalitní programátory (co dnes vše neprogramují studenti bez zkušeností za plat, který by nestačil ani bezdomovci!).
I dnes je potřeba na řadě míst programovat kvalitně. V microcontrollerech, ve video kodecích, i na řadě míst. Například dnešní kompilátory C/C++ jsou přehlídkou toho nejlepšího, co v programování existuje a nic tak kvalitního za starší doby nebylo.
I smartfouny mají dnes tolik paměti a rychlost, o kterém se starším programátorům ani nesnilo.
Nicméně kvalitních kodérů je stále hodně. Jen se příliš neprezentují, a za kvalitní programátory se označují často lidé, kteří moc toho neumí. Většinou i školí. Zejména v PHP je tak nízká laťka, že jako guruové se označují velmi nekvalitní kodéři.
Ona technická, či programátorská genialita se často vylučuje s prezentační genialitou. A dneska se vidí spíše to druhé.
Z toho skor vyznieva otazka kto ze je to vlastne kvalitny koder. Je to clovek, ktory vie "poskladat krabice" do kvalitneho celku, alebo ten kto tie krabice navrhuje a programuje, alebo ten kto poskytol nastroje na vyvoj krabic, alebo ten kto poskytol nastroje na spajanie krabit alebo ten kto navrhol tenktory programovaci nastroj ?
Hranica kvality kodera je dana cielom, ktory ma dosiahnut a to je samozrejme hodne specificke. Priklad moze byt ked si najmes odbornika na streamovane video aby ti spravil nejaku vrstvu nad databazou. Ked bude tyzden snorit po forach a potom to z nejakych examplov nabusi a nebude to chodit 100% tak ho tiez neoznacis za luzra.
Největším oříškem u programování správný odhad doby, kterou to trvá. S tím má potíže i Microsoft. Řada chytrých programátorů má totiž sklon kód vylepšovat , ladit a tak neustále prodlužovat dobu dokončení…
to ora : s tym suhlasim. Podobne sklony badam aj u seba. Vacsinou to riesim ale nastavenim pevnej funkcionality pre jednotlive buildy a tie potom riesim so zakaznikom. …
Zaujimava tema. Odpovede na otazky, ze kto je kvalitny koder a kto nie najdete na Caymanovom blogu http://www.caymanislander.info.
V podstate existuju tri druhy koderov, ktorych celkovy pohlad na vec sa vzajomne vylucuje. Nizkourovnovy koder v Assembleri pozna dokonale technicke zalezitosti, kodi do dokonalosti a vypipla kazdu malickost, ale nedokaze komunikovat s klientom, nedokaze splnit na 100% jeho poziadavky a nedokaze dodat pracu nacas.
Naopak slabsi (PHP programator) je schopny splnit klientove poziadavky lepsie, ale zase ten vyvoj nie je natolko narocny, aby sa mohol oznacovat za guru v programovani.
Celkovo taketo porovnavanie je dost irelevantne a v podstate aj nemozne. Idealne je, ak je aplikacia hotova nacas, ak bezi rychlo a bezchybne, kod je kvalitny a dobre okomentovany. Vtedy mozeme o programatorovi povedat ze je dobry, pretoze je spolahlivy a svoju pracu si odviedol dobre.
Definice "dobrého programátora"
1. Definice ekonomická = ten, který vydělá nejvíce.
2. Praktická definice = ten, který umí vše, co je potřeba.
3. Buddhistická definice = ten, který ví, co dělá a umědomuje si přesně význam a důsledky každého řádku kódu, který napíše.
4. Genetická definice = ten, který má největší talent na programování.
5. Definice Hollywoodu = ten, který je nejznámnější jako programátor.
6. Definice vojenská = ten, který má nejvíce certifikátů a prošel největším množstvím školení.
7. Umělecká definice = ten, který jde svými cestami.
8. Definice šprta = ten, který zná nazpaměť referenční příručku.
9. Definice veterána = ten, který prošel všemi chybami a namlátil si hubu na všech možných průserech, co je možné, takže si dává pozor. Můžete se spolehnout, že s ním nedopadnete katastrofálně.
10. Definice prozíravosti = ten, jehož zdrojové kódy se dají dlouho udržovat, a není nutné je pro neudržovatelnost zahodit při prvním požadavku na další featuru.
11. Definice dobré architektury = ten, jehož programy mají promyšlenou architekturu.
Hodně jsou za dobré programátory považováni lidi, kteří splňují 5, 6, nebo 8, ale já toto ignoruji a tyhle důkazy nepovažuji za nic jiného, než public relation, případně schopnost se něco nadrtit nazpamět. Body 5, 6 a 8 jsou slepou uličkou, které mohou nastat jako vedlejší efekty při cestě za programátorskou virtuozitou, ale pokud tam není nic dalšího máte před sebou člověka, který si na programátora jen hraje.
Miloslav Ponkrác
Peter Repta: A pak jsou programátoři, kteří dokáží spojit více druhů programátorů do jednoho celku.
V zásadě si to přiznejme, pokud chcete nabouchat jako programátor prachy, je to na 99% práce na pásu. Zvládne to i přeučená uklízečka, kdyby jí někdo dal to správné školení.
Proto v IT existuje mohutná sorta lidí, kteří chtějí dělat projekty jen pro zábavu. I já mám svůj web vzadu vyšperkovaný do MVC, hraju si s ním a mám z něho radost. Napsal jsem si svůj framework, a je napsán tak čistě a nejlépe, jak to pro peníze nikdo dělat nebude. Po více, než 20 letech programování na všech možných úrovních to píšu podle sebe.
Naprosto chápu chlapíky, kteří dělají co je baví. A nadšení hodně zvyšuje laťku i pro konkurenci. Peníze převálcují leccos, ale nadšení, vize a profesionalita nakonec dokáže převálcovat i hodně velké peníze.
Krasne napisane, suhlasim. 🙂
taktiez suhlasim…. tiez mam svoje projekty vysperkovane. Na platenych nabusim pozadovanu funkcionalitu v pozadovanej kvalite a to je asi tak vsetko. Dnes je to skutocne len pasova vyroba. Preto povacsine projekty vyzeraju ako vyzeraju. Na jedneho seniora – 10 juniorov. Senior nabusi kostru a juniori mlatia zbytok. Niekedy ked vidim vysledok tak by som si najradsej sadol do kuta a dlho a horko zaplakal…