Lokalni vs. Globalni nesmysl II.

Pekny clanek od Tomase Cupra LOKíLNí VS. GLOBíLNí NESMYSL. Nedavno jsem nad stejnou problematikou premyslel a ted vidim jeho odpoved na tento clanek. On ten jeho pristup je prave tou ukazkou uspesneho pristupu jak dobyt lokalni trh, stat se jednickou a pak se divat dal. A proti tomu nic nemam.

V Shipito mame spoustu nove konkurence treba v Rusku coz je pro nas obrovsky trh. A maji presne ten super lokalni pristup, kdy vsechno dokonale vyladi, aby to vyhovovalo mistnim zakaznikum. Proste vsechna ty specifika, ktere zatim sam nejsem schopen v Shipito resit. Uprimne z toho mam vice strach nez z nasi americke konkurence. Ono se totiz neda rict, ze globalni zpusob je super a lokalni spatny. Ale tohle je o cem Tom nepsal. Ten v podstate rekl, ze ta diskuze o lokalnim a globalnim je naprd. Ja se na to trosku divam z jineho pohledu. Ale to nevadi.

Svym zpusobem ma pravdu. Ale me se zase honilo hlavou jak nekteri nasi konkurenti z CR byli vzdy zamereni zrovna na ten cesky trh a do sveta se jim moc nechtelo. Treba Zasilkova Sluzba nebo Shopguru do ktereho investoval v Den D Ondrej Bartos. Kdyz jsem zacal Shipito tak jsem si rikal, jak je to nepochopitelne, ze se ti mi konkurenti z CR tak boji nabidnout stejnou sluzbu globalne. Nechapal jsem proc do toho nejdou okamzite. V podstate to znamena jen udelat preklad do jednoho jazyka navic (anglictiny). Oba maji/meli sklad v Americe. To je ten nejvetsi naklad. Mit tu mistni infrastrukturu. A zrovna v businessu jako Shipito je uplne jedno jestli posilate do jedne zeme nebo do 200. Tezke to zacne byt pouze v pripade, ze se rozhodnete pro kazdou zemi mit vlastni web a customer support v lokalnim jazyce,

Je dobre, ze se o tomto diskutuje. To je vyborny zpusob jak se neco naucit. Diky Tomasovi za otevrenost! Treba dal pise:

Už jste někdo zkoušel jí­t si k českému VC pro 5+ milií³nů dolarů na váš ambicií³zní­ globální­ nápad? Buď je to pro ně “málo jistý” (wtf?) nebo vás stáhnou z kůže na ekvitě.

Kdyz jsem to cetl tak jsem se smal. Presne tohle jsem zkousel. A mam stejnou zkusenost. Ono se fakt neda moc budovat globalni firmu a spolehat se na CR. A 5 milionu ani neni zas tak zavratna castka (na globalni pomery). Jeste bych to upresnil. V CR si myslim, ze horko tezko dostanete 3 miliony (spise ne, nez jo). Muzete mit klidne uz vetsi zisk a stejne to nebude “jistota”.

Ono je to fakt tezke. CR je mala zeme. A tak nejak je tam ta atmosfera se vice drzet pri zemi. Ale na druhou stranu v tom je treba i nase silna stranka. Pripada mi blbost se porad koukat do Silicon Valley a brat si z toho priklad jak delat business. Proste si spise myslim, ze si musime najit vlastni pristup. Kulturne jsme jinaci. Rikam, ze je dobre se ucit. Nechat se vsim inspirovat. Diskutovat. A pak si to udelat tak, abysme dokazali nejlepe vyuzit co umime k nasemu prospechu.

Spread the love

20 thoughts on “Lokalni vs. Globalni nesmysl II.

  1. Nekdo hold nema v podnikani tak velke ambice a spokoji se s malem. Ja jsem zacal bussines v oblasti ktera ma tady v cr celkem velkou konkurenci a jen diky globalnimu mysleni a prodeji do ciziny (evropa a usa) jsem vydelal dost na to abych si i v cr vybudoval stabilni pozici. Ani jeden z konkurentu neprodava ( muj bussines je nakup prodej) do zahranici …. Bohudik pro me 🙂

  2. Tady v cechah je to asi kamen urazu. Ja jsem zacal podnikat v oblasti kde je velka konkurence a jen globalni mysleni a prodej hned od zacatku i do zahranici jsem mi pomohl vybudovat celkem stabilni konkurenceshopnost. Z zacatku se prodavalo z 90% do ciziny a vydelate penize reinvestovane do rozvoje v cr mi pomohlo bejt o krok napred. Nevim proc ani jeden z konkurentu neexpanduje na zapad. Bohudik pro me 🙂

  3. V Chicagu je firma, která posí­lá balí­ky do Ruska a mají­ obrat $ 40 000 000. Zákaznická podpora je tedy v podstatě v mateřštině. Někdy stačí­ být globálně lokální­ ;-).
    Blog pana Čupra jsem přestal čí­st kvůli trapnému použí­vání­ anglických slov namí­sto českých. Ale můj obdiv si zaslouží­ za realizaci projektů. Byť …
    Slevomat – kopie Grouponu
    Damejidlo.cz – kopie Just-eat.co.uk

      1. Johne neví­m. Kamarádi mi o tom řekli po tom, co jsem jim na jejich otázku, kde jsem všude byl tento rok v U.S.A. odpověděl, že jsem se mimo jiná mí­sta stavil u tebe v Mindenu.

        1. Jo jo.. ja to sleduji.. a znam.. jen jsem chtel vedet o te firme z Chicaga, protoze tam zadnou takovou neznam. A myslim si, ze zadna z tech ruskych $40M nedela.

                1. super. diky za link. Presne to jak to delaji jsem uvazoval jako jednu z variant pro Shipito.. dokonce jsem o tom napsal clanek, ale nikdy jsem ho nepublikoval..:-) Podle me to delaji velmi dobre… ze lidi nakoupi a pak rovnou vi cenu az do Ruska.. zadne konsolidovani, virtualni schranky, apod. Jiny pristup.. ktery jsem nikdy nezkusil

  4. Já v podstatě podnikám také lokálně. Jenže pokud je můj lokální­ trh USA, je to podstatně snazší­ dí­ky velikosti trhu a také je podstatně snazší­ průnik na další­ trhy. Z lokální­ho českého trhu je to podstatně složitější­. Upří­mně se přiznám, že se mi to moc nedařilo.

    1. no ono je velka vyhoda, ze ten USA trh je sam o sobe tak velky.. takze to premysleni lokalni/globalni je zase trosku jinak v porovnani s CR

  5. S názorem Tomáš Čupra plně souhlasí­m. A myslí­m si, že se dost podceňuje třeba Ruský nebo Německý trh. Třeba Rusko – 200 milií³nu lidí­, rostoucí­ ekonomika, třeba v Moskvě 10 milií³nu lidí­ s platy větší­mi než v Praze. Samozřejmě je zde spousta komplikací­, ale to může hrát spí­š pro nás. Prostě američan je zvyklý, když někam letí­, že vezme pas a je to. Poté co se setká s byrokracií­ při udělení­ ví­za to radši vzdá (nejsem pří­telem byrokracie, ale o konkurenta méně 🙂 A my jsme na tupou byrokracii zvyklí­.

  6. Oboji je spravne, nejdulezitejsi je to, na co se podnikatel citi 🙂

    Kazdopadne osobne si myslim to, ze z hlediska vyuziti prilezitosti na trhu a rozvoje osobnosti by to mela byt evoluce – hezky to ukazuje tahle infografika: http://fundersandfounders.com/serial-entrepreneurs-how-to-pursue-multiple-opportunities/ -> kazdy miliardar zacinal lokalne. Ale dulezite je neustrnout, posouvat se dal. A pak je velka sance, ze dalsi byznys bude globalni.

    To, ze se nekteri investori (Credo Ventures napr.) zameruji jen na ty globalni, je legitimni a nikdo jim to nemuze vycitat. Naopak jsou investori, co se zameruji na lokalni projekty (Margareta Krizova napr.).

  7. Zdravim,

    jiz delsi dobu ctu tento blog, ale zatim jsem se nezapojoval.

    Myslim si, zda podnikat lokalne ci globalne i zavisi na oboru, v jakem firma/clovek podnika. E-shop samozrejme muzete okamzite zmutovat do x jazykovych verzi, ale napriklad pro vetsinu pekaren bude maximum cesky tedy lokalni trh. Bohuzel v soucasne dobe sledujici, ze se dnes vic prodava nez vyrabi, takze dnes asi globalni pristup bude prevladat.

    1. Treba by ta ceska pekarna dokazala taky pekne prorazit. Jednou jsem cetl pribeh o pekarne v Los Angeles, kterou nekdo takto rozjel nedavno a po par letech prodal za $25M. A to delal business jen lokalne v Los Angeles:-)

  8. 1. start local, think global
    2. fuzia s ruskou lokalnou firmickou, resp. jej odkupenie.. thats how you roll J.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *