Svedi me ruka, kdyz vidim jak super moznosti jsou na koupi komercnich nemovitosti v Las Vegas. Krasne nove budovy za 1/3 ceny. Osobne radeji vlastnim kancelarskre budovy nez byty nebo domy. S kancelaremi je mene starosti. Dokud firma nezkrachuje nebo se nejak radikalne nemeni (rust, apod.) tak nema zajem se stehovat. Nikomu se nechce tisknout nove vizitky a mit starosti se stehovanim. U bytu a domu je to trosku jinak. Lidi se stehuji casteji.
Na jednu stranu je to smutne videt kolik firem pozkrachovalo za poslednich par let krize. A zustaly po nich krasne nove budovy, ktere jsou ted prazdne. Ale ono se to zmeni. A za ty penize co se to da koupit to proste nemate sanci postavit. Ceny jsou ted pod $100 za ctverecni stopu. To je min. cena za kterou se stavi plus cena pozemku. Clovek si ted muze udelat nadherne portfolio za zlomek ceny. Zamerit se jen na nove budovy viz. obrazky nahore. Nasadit dobre (levne) ceny na pronajmy. Nedavat to zadne management firme. Vse si resit in-house pres sveho zamestnance (udrzbu, management, apod.). A pockat nez se prezene krize. Nedovedu si predstavit lepsi investici v dnesni dobe.
No jedinej problem je, ze ekonomika USA se dokupy neda, stejne jako celej zapadni svet.
Aneb jsou i vyjimky, kdy trh jakousi informaci naznacuje. Jak kdosi rekl, tohle neni krize, tohle je strukturalni reforma.
Takovéto predikce (jakýmkoliv směrem) jsou jen foukáním větru. Ona se určitě do kupy nějak dá, to mi věřte. Vychází to ze vlastnosti samoorganizace komplexních (sociálních) systémů. Je skoro jisté, že systém bude jiný, než je teď, ale to je jen přirozené a je tudíž marné hledat předem, jaká kvalita bude z nového systému emergovat. A ještě jedna věc — trh zcela jistě nenaznačuje žádné informace, data možná. Informace je tvořena až určitými procesy (kognitivní, zpětnovazební, …) v mozku příjemce, jak vychází z její definice individuálnosti (tzn. informace není ani objektivní ani subjektivní).
Když jsme si ujasnili názvosloví, tak ještě k mému přínosu do diskuse: myslím, že je moc brzy na házení flinty do žita. Budoucí systém bude fungovat přesně tak, jak si ho uděláme. Pokud například někdo začne pronajímat kanceláře za rozumné ceny a nové firmy, které vzniknou z popela firem starých tak budou mít kde vyvíjet svou činnost, pak nevidím důvod, proč bychom se nemohli zase na ekonomickém cyklu svést vzhůru.
Trh JSOU informace, pane ujasnene nazvoslovi. To rikal uz Hayek a proto to pouzivam.
Nerekl jsem ze se to do kupy neda. Rekl jsem ze USA se nedaji do kupy. Samozrejme ze nejak bylo a nejak bude. Nechapu, co myslite hazenim flinty do zita. To, ze je USA+EU odepsano neznamena, ze hazim flintu do zita. Svet nepochybne odepsan neni. Zivotni uroven celeho sveta konverguje. A takhle luxusni kancly proste v Cine nebo Brazilii obvykle nejsou.
John napsal ze tam lezi penize na stole a ja rikam, ze tam na stole penize nelezi a ze trh jednou kupodivu zohlednuje vzacnost (to jsou ty informace).
Ekonomicke cykly funguji, jen pokud nedojde k fazove zmene systemu. A to je to, co rikam, ze se ted deje.
Samozrejme je to jen nazor, co bude se proste uvidi 🙂
Trh nám nedává informace, pouze data. Vysvětlím na “baťovském” příkladu: dva obchodníci přišli do Afrika a poslali zprávu zpět. První tvrdí, že je to příšerný trh, protože nikdo nenosí boty. Druhý ale píše, že se jedná o výborný trh, protože nikdo nenosí boty. Data, které nám trh poskytl, jsou stejná, ale informace je jiná. Proč? Protože informace je individuální a závisí na osobě příjemce dat. To také znamená, že informace není objektivní (každý se na něco koukáme jinak a jinak si informaci tvoříme), ale ani subjektivní, protože informace je určitým způsobem kodifikována ve společnosti a tudíž považována za pravdivou. Jen tak na okraj i současné informační systémy nejsou informační ale datové. Toto zjednodušení pravděpodobně plyne z nedostatečného poznání v rámci kybernetiky prvního řádu, kdy bylo na systém nahlíženo jako na “černou krabičku” (tedy deterministický systém). Zkušenost a další hloubka našeho poznání ale jasně ukazuje, že jen málokterý systém je deterministický či stochasticky determinovaný. Proto se v současnosti na systémy nahlíží jako na komplexní.
Nevím, co myslíte tím, že současná úroveň světa konverguje? Konverguje k čemu?
A nemyslím si, že by EU ani USA to měly spočítané. Určitě budeme svědky změn, ale připadá mi velmi nepravděpodobné, že by se tyto celky rozpadly. Netvrdím ale, že se tak nestane. Možná byste byl překvapen, jak luxusní kanceláře mají na některých místech v Číně i Brazílii. Tam je podle mě spíš problém s distribucí bohatství, ale to je úplně jiné téma.
O penězích na stole si nedokáži udělat ucelený obraz – musel bych analýze věnovat více času. Nicméně selský rozum mi říká, že příležitosti tam jsou.
Cyklický vývoj je patrný ve všem, ne jen v ekonomice. Roční cykly, astronomické cykly, vývoj populací, … V rámci nich jsou revoluce spíš výjimečné jevy. Ale souhlasím s vámi, že budeme svědky určitých velkých změn. Tedy doufám. Viz tzv. “španělská revoluce”
Tak ja nevim. Nevypada to ze si chcem rozumet. To jak si kdo interpretuje vystupy trhu je samozrejme individualni, ale o tom od zacatku vubec nemluvim.
Od zacatku si delam takovou interni srandu z toho, ze pravicacky dogma je, ze trh je efektivni. Levicacky antidogma je, ze trh neni efektivni. Takze jsem to jakoze 2x obratil, ze ten trh preci jen nekdy efektivni JE, respektive to, ze v USA padaji ceny nemovitosti JE odrazem urcite informace. A tou informaci jest to, ze USA jsou tezce overrated.
Jinak mi verte ze s rozvojovym svetem mam asi vic zkusenosti. Momentalne jsou tu penize vsude a infrastruktura porad priserna. Zapadni svet je presny opak. Penize nikde a infrastruktura super.
Tedy to, co k sobe konverguje jsou 1ni a treti svet. Aneb globalizacni sen se plni, ale zapad z toho bude plakat.
Protoze jak znamo lidi vnimaji spise relativni hodnoty nez absolutni a k tomu ted zapad se zbytkem stavy slapnul na plyn, takze misto kontrakce a bolestive deflace si prichystal hyperinflaci a valky.
Samozrejme, zit se bude i pak a i tam (na zapade).
Ono je to s těmi dogmaty trošku jinak (podle mě). “Pravičácké” dogma je, že trh je efektivní (stejně jako třeba přírodní výběr), nicméně zde fungující mechanismus negativní zpětné vazby, který je navíc obtěžkán určitým zpožděním, je docela krutý (viz prvotní britský kapitalismus). A proto se do “tržně” fungujícího systému dávají určité solidární mechanismy a i další mechanismy přerozdělování bohatství, které tento systém “deformují” a činí jej méně efektivní. A asi se oba shodneme, že přespříliš nabobtnalý stát není dobrým hospodářem. Myslím si, že právě to reflektuje “levicové” dogma, které neříká, že trh je neefektivní, ale zlý (~ sociálně nespravedlivý, nesolidární). Ale ruku na srdce, přece jenom “tržně” založená ekonomika funguje lépe, než ta “levicově” založená. Resp. pokud mi dáte příklad byť jen jediné tradičně levicové (socialistické, komunistické) země, která prosperuje a lidé se tam cítí dobře, tak sním klobouk.
Určitě máte pravdu s tím, že současná krize je důsledkem přílišného sebevědomí (~ nadhodnocení). Problém je také v tom, že minulé dejme tomu tři čtyři generace vyměnily řadu svých práv a povinností za pocit relativního bezpečí, stability a růstu. Toto se ale nyní mění a ono to bolí.
O rozvojovém světě toho moc nevím (dlouhodobě jsem jen v Portugalsku :-)), ale o vztahu infrastruktura vs. peníze s vámi v rámci souhlasím. Jenom si nemyslím, že by rozvojové země měly moc prostředků. Možná ale myslíte latentní bohatství.
Promiňte, víc už se mi toho sem nevejde, protože tato diskuse je na víci, než na tuto “nudli”. 🙂
Chlapi, tohle je nejpraktičtěji založený blog, který jsem zatím měl to štěstí číst.
Vy zde vytváříte školní prostředí.
Jestli se sem jeste vejdu 😀 Zas je to lepsi nez cist si diskuze na idnes nebo novinkach, ne? 😉 Obcasny vylet do teorie neuskodi, sice obecne tu nikdo moc nema rad ciste teoretiky, ale zatracovat ji uplne taky neni v poradku.
Tak ja jen zkousim jestli se sem taky jeste vejdu. :-))))
Třeba Švédsko.
Souhlasim s Vasim nazorem, ackoliv mam chvilkami pocit, ze ctu svoje vysokoskolska skripta (sprosta sluvka jako stochasticky determinovany, konvergence atd) 😀
John má pravdu, podle mého názoru právě vlastnictví zajímavých nemovitostí a pozemků nezatížených dluhem je skvělá investice do doby, kdy existují nejasnosti ohledně vývoje ekonomiky a ve vzduchů visí strašáci jako hyperinflace, dvojité dno, měnová krize, státní bankrot atd.
Presne tak. Dobre cash flow z najmu. Moznost promajimat levneji nez konkurence, protoze koupis levneji nez vetsina ostatnich soucasnych majitelu. A do ceho jeho jinak investovat? Porad mi ta nemovitost pripada jako dobra vec.. (hodnota + cash flow)
S kancelaremi je mene starosti. Ano, pokud jsou pronajaty, pokud nás makléři příliš neodírají o provize… atd. K diskuzi níže – méně teorie – více praxe 🙂
Asi 300 dnu v roce je takto modra obloha
Jinak jeste zajimavost.. neni to o tom, ze by se nedali sehnat najemnici. Vetsinu techto krasnych kancelari vlastni banky. A ty banky je vubec nenabizeji k promajmu (neni to jejich business). Chteji je jen prodat. Takze kancelare zustavaji prazdne, protoze malokdo ma penize nebo ma moznost ziskat pujcku. Banky se celkove chovaji dost podivne a ztraceji zbytecne penize, protoze doufaji, ze prodaji.. A banky jsou taky nejhladovejsi kdyz za nimi prijde clovek s nabidkou platbou hotovosti.
aký percentuálny výnos by ti tam vyšiel keby si dal to nízke nájomné?
Na najmech cap rate 10%. To je ted realne mozne. Pro ty co neznaji
pojem cap rate, ktery se pouziva v realitach. Napr. cena nemovitosti
$500,000. Na najmu se rocne ziska: $80,000. A naklady jsou $30,000
(udrzba, reklama, management, pojisteni, administrativa…).
Cap rate = $50,000 (prijem) / cena za budovu ($500,000). Cap rate = 10%
Nie je zlé pokiaľ to financuješ hotovosťou. Ale zase na druhú stranu keď kúpiš sklad pre Shipito, tak je to možno ešte lepšie. A aspoň nebudeš rozrieďovať aktivity.
A co zalozit realitni fond, do kteryho by lidi dali penize a ty bys ho ridil? Nakupoval bys podobne “speky” a mel bys za to podil na zisku.
Chces investovat svoje miliony?:-) Nebo prevest fazole na dolary?
Komercne nehnutelnosti su pre tych co maju vela penazi, ti co ich nemaju mozu na komercnu nehnutelnost zabudnut. Proste clovek s priemernych prijmom si komercnu nehnutelnost nemoze dovolit kupit, alebo sa mylim?
Kazda investice je pro lidi co maji nadbytek penez. A ti co nemaji by
vubec nemeli investovat a radeji maknout na tom aby ty penize
vydelali.
jak jsem psal vyse..”VYDELAT” na to temi prave prumernymi prijmy je nemozne. Vsak pocitat kazdy umime, prumerny plat v CR je 20tisic (ikdyz to uz je NADprumerny, ale tak DEJME TOMU)..nevim jak ty nemovitosti u vas, ale zde. Casto vidam 30ti lete frajery, kteri si jezdi tamhle v nejakych audinach za 2milionu, carrerach, atp..pri tomto platu, kdyz clovek utrati kazdorocne 40tisic (2vyplaty-leto), je mozne na takovyhle auto za 2mil vydelat za 10LET!!!!! (kdyz mimo tech 2vyplat neutrati ani korunu!!z ceho tedy bude zit??) clovek, ktery si jezdi v nejakym napriklad bmw x6 v 99% nebude bydlet na sidlisti (i taci jsou, ale je jich sakra malo)..ale bude bydlet v baraku za prahou, minimalne za cenu nejakych 8mi milionu. Tudiz to uz nejsou jen 2miliony. ale je to 10milionu. K tomu predpokladam, ze bude mit i nejake druhe “normalnejsi” auto treba “jen” za milion..to uz je 11milionu..pri platu 20tisic to je schopny mit za +-55let (stale pocitam s 10ti mesici 100% setreni :))!!..pri platu 200tisic to dela uz “jen” nejakych +- 5let..jenze KDO ma plat 200tisic mesicne :)..a kdo z nej neutrati po dobu 5ti let ani korunu..:)..nikdo :)..
je sice krasne, ze je to za 1/3 ceny, a dokonce i podle tech obrazku to vypada nadherne 😀 ale kde tech “smesnych” par milionu (tu 1/3tinu ceny) vzit 😀 to je vec druha. Tohle jsou podle me spis veci uz pro velke rybky, jako jsi ty. Ale urcite ne pro zacatecniky. Pokud zacatecnik nema moznost si od rodicu popujcovat par milionu 😀 nekdy i par desitek milionu..v 90% normalni “smrtelnik” na takovouhle vec neni schopny vydelat (pocitam s lidma v CR, nevim, jak tam u vas)
Can u call me please. I whant make a invest but i dont know were