Dum z katalogu za $938 v roce 1916.
Docela je podobny tomuto, ze?
Tenhle byl postaven v roce 1907 a stal tehdy podobne penize. Jen od te doby cena trosku vyrostla. Asi tak 5000 krat.
Me fascinuje jak inflace ovlivnuje nase chovani a investice. A jak dlouho tento fiat svet bude jeste takto dale fungovat. Docela se ty trendy akceleruji. Inflace narusta i kdyz s temi statiskami delaji ruzne machinace, aby to tak dramaticky nepusobilo. V USA se zrovna nedavno zmenila metodika jak se inflace pocita.
K tomu je strasne mazane, ze kdyz naroste hodnota aktiv jako jsou domy nebo akcie, tak pak pri prodeji clovek zaplati dan z kapitalovych vynosu. A cim je inflace vetsi tim vetsi vynosy investori maji. Jen to jsou teoreticke vynosy. Treba akcie vyrostou o 10%, jenze 10% je inflace, takze k zadnemu narustu ve skutecnosti nedoslo, ale kapitalovy vynos tam pro ucely zdaneni je. Cim vetsi inflace tim je to pro vlady lepsi zpusob jak ziskat vetsi vynosy z dani. Jedine reseni na toto je, ze se rozsiri pouzivani bitcionu, ktery nikdo takto manipulovat nebude.
P.S. Mimochodem v tomto dome bydli filmovy reziser ze Slovenska! Jen nema rad neohlasene nastevy, tak mu neklepejte na dvere.
Korekce clanku: Pan reziser mi napsal: ale len pre upresnenie pekne slecny prijmam aj neohlasene 😄
Asi by bolo dobré doplniť, že minulého storočia.
uz to upravuji
Ta fotka toho domu je z Hermosa Beach, CA jestli se nemylim takze ten barak je par metru od oceanu a je v oblasti Los Angeles takze podle me je ta cena 5000x zvysena za 100 let je realna,ale kdybyste srovnaval ceny domu pred sto lety a dnes nekde v Missisipi nebo Alabame a podobne jizanske prdele tak tam by ten narust rozhodne nebyl tak velky.
P.S.Jaky je to “slavny,,Slovensky reziser Johne,me to hrozne zajima,protoze Jakubisko nebo Herz jsou uz mrtvi a jineho slovenskeho rezisera uz neznam?
To by zaujimalo aj mna, o koho sa jedna.
Z principu toho, jak funguje inflace – tedy jako “compound interest”, tak to muze vypadat jako dramaticka krivka, nicmene je to jen obycejny exponencionalni rust. Ono to totiz ani nic jineho byt nemuze.
Bitcoin toto resi jen castecne – tam je omezeny pocet BTC, takze nelze tisknout dalsi – jen proste bude realna cena co si koupim za jeden BTC klesat taky.
Je zajímavé, jak se všechno znehodnotilo a někoho zajímá jen bitcoin, virtuální nic… krásně to všechno došlo. Ještě že ho tu máme, bez Bitcoinu to dál nepůjde, nejhorší je, že to bude jenom horší.
Pro ty, co nechtějí hledat:
$100 in 1907 is equivalent in purchasing power to about $3,200.43 today, an increase of $3,100.43 over 116 years. The dollar had an average inflation rate of 3.03% per year between 1907 and today, producing a cumulative price increase of 3,100.43%
>> Treba akcie vyrostou o 10%, jenze 10% je inflace, takze k zadnemu narustu ve skutecnosti nedoslo, ale kapitalovy vynos tam pro ucely zdaneni je.
Třeba v ČR (a asi i na Slovensku) stačí fyzické osobě držet 3 roky (nebo prodat za méně jak 100K ročně) a výnosy se nedaní. V USA tohle asi není, co? Ale je to dobrý postřeh, že člověk může platit daň, i když reálný výnos očištěný o inflaci může být nulový nebo záporný…
akcie v dlhodobom horizonte radikalne outperformuju inflaciu … john je velmi ovplyvneny poslednym rokom 2022, ale ak sa pozrieme na obdobie 10 alebo 20 rokov, tak inflacia bola OOOOOOMNOHO mensia ako rast akcii od 2002 alebo 2012. OOOOOOMNOHO nizsia.
na Slovensku dokonca staci drzat iba jeden rok a je to bez akejkolvek dane 🙂
Od 1971 sme v USA nemali žiadnu menovú reformu takže už celkom nadsluhujeme.
Pokiaľ človek nechce investovať a chce držať len peniaze si môže kúpiť zlato. Ale to môžu znovu zakázať ako to už urobili od roku 1934 do 1975. Potom už len človek to môže len schovávať v pivnici a za 50 rokov to vykopu deti.
Bitcoin digitálna alternatíva super len to môžu tiež zakázať. A zakopať seed v pivnici a za 50 rokov ho vykopat bez minerov a funkčných uzlov no neviem.
Každopádne obidve alternatívy sú lepšie než zakopať do pivnice dolár.
Nakoniec človek zistí, že najväčšiu hodnotu za 50 rokov má tá pivnica 🙂
Tampíšou že je to cena bez cihel, betonu a omítek.. (a asi i bez práce?)
Takže to je cena tak za střechu a okna, ne? 😀
Ani nie,nakoľko je to drevodom…pravdepodobne cena bez zakladov/komina
Ta stránka je ze Sears katalogu – amarická obdoba Quelle, nebo amazonu. Zákazník připravil základovou desku a přivedl inženýrské sítě. Na jeho železniční stanici mu pak byl doručen rozložený dům – montovaná dřevostavba. Skládačka obsahovala stěny, střechu, dveře, sanitu, včetn finálních povrchů – podlahová prkna, ukončovací lišty. Velmi často si ze stejného katalogu lidé pořídili i veškerý nábytek, včetně dekorací. V podtatě to bylo jako IKEA, ale dovezli vám vše domů, včetně domu samého.
POznámka: Cihlový dům je ve státech relativně vzácným úkazem, vyskytujícím se spíše na východním pobřeží.
Problém u nemovitostí je, že se staly široce rozšířeným investičním artilkem a ne pouze místem k životu nebo podnikání.
A levné peníze (úvěry) umožnily pár šikovným lidem a firmám skupovat velké množství nemovitostí.
Vždy pobaví, jak majitelé BTC propagují jako měnu budoucnosti, ale v reálu jsou fanaticky závislí na kurzu BTC/USD. Bez konverze na fiat krypto nikoho nezajímá. Je to něco jako stravenky.
presne tak a este, ze bitcoin sa neda manipulovat, az na to ze za mesiac moze ziskat, ci stratit 100% hodnotu. V podstate bitcoin je este horsi ako fiat peniaze. Za fiat peniaze ti aspon stat garantuje.
Výhoda FIAT je, že za ní stojí stát a za ním stojí armáda. A když jde do tuhého, tak ta armáda je to důležité….
Sranda je, že keď ide do tuhého a používa sa armáda, dochádza k najväčším zmenám menového systému = okrádanie bežných ľudí o ich úspory. Predsa sa to musí z niečoho zaplatiť.
stat muze mit armadu a valcit jen proto, ze ma fiat
Tak tohle je lol názor roku! ♂️♂️♂️
Ma pravdu, predsedo. Fiat byl genialni vynalez na dluhovy financovani armady i jiny komparativni vyhody pred staty, co jely deflacne. Naopak to, ze za menou stoji stat, uz vyhoda neni. Stat byl nejvice stabilnim z nestabilnich “backeru” men a proto vyhral nad penezi soukromych bank. Ale decentralizace, kod a vypocetni sila mineru, je proste duveryhodnejsi nez vypatlani politici, bankeri, socialni smir a preregulovana ekonomika. Jde jen o to, kdy lidi, co maji penize, dojdou k aha momentu v nadkritickym mnozstvi. Kazdy halving je jako vlna. Kazda ekonomicka krize je jako poryv vetru. Jina alternativa neni, takze bitcoin bude tou menou rozvracene spolecnosti.
Jedinou výhodu bitcoiny oproti FIATu vidím v tom že je do určité míry víc anonymní a lze relativně jednoduše/anonymně přesunovat po světě.
I když pokud vás bude chtít najít FBI, tak věřím tomu že si vás najdou i podle btc adresy..
Uchovatel hodnoty? LOL, ta věc lítá o stovky procent ročně nahoru a dolů, to i argentinské peso je predikovatelnější..
Platební prostředek? LOL, platit fiatem je 10x levnejší a jendodušší, zvládne to každá babka, platit bitcoinem je okrajová zábava pro pár promile tech geeků.
Zedníci s tim nikdy nebudou platit salám a rohliky na svačinu.
Taky se ozvu. Ohledne Bitcoinu a jinych men, akcii a podobnych komodit platí jednoduché pravidlo.
Jsou dobré jako investice. Jenže člověk musí vědět jak na tom vydělat. Když to neví jsou mu tyto věci o ničemu. Když vše krachne třeba válka či co já vím.
Tak s těmito věcmi prostě platit nepůjde. Nikdo si nekoupi pytel brambor za bitcoin na disku či papírky v zemi která je nedokáže změnit zhodnotit. To fakt ne. Podobné to může byt i s dolarem či s jakoukoliv jinou měnou.
Investor prostě musí vědět kdy investici prodat a za co a v co největším zisku a ve správný čas. Jinak o vše přijde.
Vždy si vzpomenu na jednoho US vojáka když nabízel dolary v jedné valkou zdecimované zemi v Asii jednomu místnímu rolníkovi kde složil na misi. Rolník Byl velmi chudý a vse mel rozsekané vojsky co tam válčily. Řekl mu, ten voják, že mu dá kopec dolarů aby se měl lepe. Chtěl mu pomoci.
Víte co mu ten rolník odpověděl?
že mu stejně ty dolary budou k h… K ničemu… Ať mu dá raději zlato. To dokáže zpeněžit či vyměnit mnohem rychleji, ale za dolary nezíská nic v té zemi.
Proč? kdo by chtěl papírové dolary byly jim tam k ničemu ale zlato si mohl vyměnit třeba za traktor pluh či naftu. Zlato v jejich zemi je pořád zlatem. To platí platilo a bude platit. Kdežto papírové peníze i když to byla tehdy supr měna ve svět,ě pravé dolary, v jejich zemi zrovna v té době neměla žádnou hodnotu. Válka vše zničila Musel by je změnit na zdecimovanou místní měnu ale nebylo kde a navíc by si za místní menu nic nekoupil. A nikdo by to tuto menu od něj nevzal. Páč valka vše znicila stát nefungoval a místní penize prostě ztratily jakoukoliv hodnotu.
V tom měl ten rolník pravdu. Zlato zustane zlatem. Je ovsem třeba mit ho v takové formě aby ho šlo změnit. Ne kilovou cihlu.
jsem zvědavý kdy to takto dopadne v celé Evropě či světě, kdy už se toho dočkáme 🙂
Tá ázijská krajina musela byť teda fakt totálne zdecimovaná, keď si tam necenili ani americký dolár – ten bol predsa obľúbeným platidlom (popri pár ďalších) aj v Zimbabwe počas hyperinflácie, otváral tajné sklady v obchodoch s potravinami, ktoré za regulované ceny nemali nič v ponuke…
neverim nahodnym neozdrojovanym vykrikum z netu… ta story je jak od jehovistu v parku
ad adresa, jasne, FBI zatuka na bc12abc…. kdo chce byt s bitcoinem anonymni muze (a ma to i svoje nevyhody), kdo nechce, neni (a ma to svoje vyhody a naprosta vetsina lidi anonymni neni)
ad hodnota: btc ani nic (krome teda silenosti jako ropa v covidu) nelita ani o 100% dolu, protoze to je nula a pod ni u btc jit proste nelze
uchovatel hodnoty nema s volatilitou nic spolecnyho, me taky FVE v polojasnu litaj volty nahoru dolu, ale do baterek se ta elektrika ulozi
ja drzim btc uz dekadu a je to pro me uchovatel hodnoty a to ten nejlepsi ze vsech
chces me presvedcovat, ze to tak neni? kdyz za prvy to tak objektivne je a btc drzi hodnotu narozdil od USD nebo ARS nebo i burzy, ktera oproti btc ztraci.. za druhy tak proste btc subjektivne beru, je to pro me nikoliv spekukace, ale beru btc jako uchovatel hodnoty a hedge proti inflaci
narozdil od tebe se mi to vyplaci, patrne jsi za dekadu nezbohatl o 10000%
proste tak to je, to je realita a neda se s ni nic delat, muze te to srat, muzes si myslet, ze je to cely spatne, ale realita je realita
platit bitcoinem je neskutecne jednodussi i kdyz jsi uplny dement a neumis pouzivat a zabezpecit penezenku
proste zaplatis z burzy na burzu nebo v ramci burzy
zkus si dnes poslat par set tisic dolaru z banky do banky frajere… bez prdele po tobe budou chtit ucely platby, dokladat puvod penez, zivotopis, compliance projede tvy socialni site a budou se te ptat jak komunisticky kadrovaci
pak si zkus poslat par mega USD z binance v libovolnym kryptu… a bude te to stat jeden klik /ok, 3fa pokud nejsi riskujici debil a za par sekund je hitovo/
To jsou lidi co mají stabilní příjem, vše platí kartou a pak logicky není moc zkušeností s nějakým KYC. Hlavně ale zůstává potřeba ke všemu mít svůj jedinný správný názor.
moda a zaroven tragicky omyl je, ze spolu ted vsichni musi souhlasit a uniformne se chovat – nevim kolik tragedii bude jeste treba, aby lidem doslo, ze kolektivizace nefunguje
vsichni vy, co tady jasne vidite, jak bitcoin neni to reseni, jak selze, jak pujde k nule a dokonce i pod, jake je to letadlo, … si prosim uvedomte, ze NAZOR NEMA ZADNOU HODNOTU – seberte se a jdete svoje presvedceni podlozit tim ze budete bitcoin shortovat – teprve pak si muzete dovolit neco rict, jenze to by v tehle diskusi bylo ticho…
Ono to zvýšení cen domů zase není zas tak vysoké, je třeba se na to podívat trochu jinak. A určitě nelze, jak už tady někdo zmínil, porovnávat ceny v mimořádně atraktivní lokalitě. Podívejme se na moderní historii. V roce 1950 byla střední cena domu v USA (median) přepočteno na USD z roku 2022 cca $85,000 při velikosti 983 sqft (91 m2). V roce 2022 to bylo $428,700 při velikosti 2,561 sqft (238 m2). To není ani dvojnásobné zvýšení ceny v přepočtu na podlahovou plochu. Dnešní domy jsou přitom lépe vybavené (klimatizace atd.) a stavěné podle daleko vyšších standartů (odolnost proti zemětřesení) a nejspíš je vyšší i životnost (viděl jsem některé hodně staré domy). Pro mnohé by třeba bylo řešení bytové situace se trochu uskrovnit a začít bydlet v menších domech.
Vím, že někteří dnes vsází na to, že ceny domů výrazně klesnou, třeba na třetinu. I kvůli tomu, co jsem zmínil výše, si to nemyslím. Byrokracie je stále vyšší a vyšší a ceny domů výrazně prodražuje. Dlouhodobě nemohou být ceny domů nižší, než jsou náklady na jejich výstavbu.
Samozřejmě, jsem si vědom problémů při inflačním přepočítávání hodnoty dolaru. A stejně jako tebe mě i neskutečně štve to, že ačkoliv jsem kvůli inflaci nic nevydělal, tak z kapitálových výnosů musím platit daně. To je neskutečné svinstvo. Bohužel stát neustále nabobtnává. Potřebovali bychom prezidenta, jako byl Ronal Reagan.
Co se týká té ceny nemovitostí – další významný faktor je finanční moc velkých developerů a investorů, a jejich vliv na politiku i ekonomiku. Všemi prostředky se budou logicky snažit o to, aby cena nemovitostí dlouhodobě neklesala.
Me prijde ze to byl podstatny faktor do ted, ale zadny strom neroste do nebe. Nejde jen o investory doplnim, ale i o banky a centralni banky, kde ten cely financni system stoji na hypotekach a jejich produktech a snizeni ceny domu znici cely tohle divadlo. Vsak proto se to nesesypalo uz v 2008/9. A proto se dal jede ruska ruleta.
Myslim ze ceny nemovisti jdou nahoru i kvuli tem i zde zminenym pruserum s pracovni silou. Kazdy puldement, co se umi podepsat, jde dnes na humanitni vysokou skolu. Driv staveli stavby i inteligentni lidi. Dnes jsou to opravdu preplaceni nesikovni retardi, takze se stavby priserne prodrazuji. V tomhle obrat bohuzel nevidim. Mozna az nejaky 3D tisk baraku…
Ach jo. Hodnota nemovitosti se počítá v dostupnosti. Na číslovce nezáleží.
Co se týká BTC, zatím nebylo nikdy nic tak manipulováno jako BTC. Většinu jich drží několik účtů a těch pár procent v oběhu má pocit že drží budoucnost. Kolik že stál dům v btc před třeba čtyřmi roky, kolik před 14ti měsíci, kolik před čtyřmi měsíci a kolik dnes. No, ještě že s bitcoinem nikdo manipulovat nebude. Svatá ty prostoto.
Zlatý standard nevyhovoval nikomu proto byl zrušen. A ti co tomu nerozumí ať si koupí btc.
Bitcoin neni o tom jestli nekomu vyhovuje. Bitcoin je o tom, ze neni moc jinych alternativ, ktere by prinasely nejakou rozumnou sanci na uchovani aspon nejake hodnoty.
Žiješ ve své bublině. BTC před 15 lety neexistoval a ten co ho stvořil věděl moc dobře proč zůstat v anonymitě. Je to čistě okrajová záležitost která za 15 let může byt kriminalizována a nemusí existovat.
Představa, že bude někdy hrát roli světové měny je iluzorní. Uchovatel hodnoty? Fakt? Pokud je tak cool není ti divné proč ještě nemá hodnotu 100 000 a každý další den dvojnásobek?
Jeho největší nevýhody jsou jeho uváděné výhody. Jako měna nemůže sloužit něco umělého s omezeným počtem bez možnosti zásahu vydavatele a zároveň to všichni potřebují. Fiskální a monetární politika by přestala fungovat. Firemní plánování a rozpočty, všechno pryč. Pokud zlatý standard nevyhovoval, tak si přece nezvolíme jeho pankáčskou verzi.
Zkus si vytvořit nějaký model ekonomického chování při přechodu na btc pomocí AI a uvidíš totální destrukci.
Ja ziju ve svy bubline a ty v cizim bublifuku.
Samozrejme ze Satoshi vedel, proc chtel zustat v anonymite, na to nemusi bejt jeden Einstein. V tom je BTC taky vyjimecnej, ze nema svyho Vitalika.
Ano BTC je pro me uchovatel hodnoty a pro mnoho lidi taky. To ze si z toho kaknes, je tvuj problem. Ted jde jen o to, zda ta skupina co v to veri ma dost penez. No a ona mela.
Nevim nic o tom, ze by byl bitcoin cool, tak mi to nevkladej do ust. Tez nevim, co je to za halucinacni kecy o 100K a zdvojnasobeni. Proste nekdo nakupuje, nekdo prodava protoze si chce neco koupit a nekdo drzi. To je cele. Byly deflacni meny za zlatyho standardu v modu, ze byly kazdy dalsi den na dvojnasobku? Nebyly.
> Jako měna nemůže sloužit něco umělého s omezeným počtem bez možnosti zásahu vydavatele a zároveň to všichni potřebují.
Zkus to napsat tak,, aby ta veta sla pochopit.
> Fiskální a monetární politika by přestala fungovat.
Monetarni politika prestane fungovat samozrejme, protoze uz si zadna centralni banka nebude moct hrat s urokama a penezni zasobou. Fiskalni politika neprestane fungovat, ale bude fungovat jinak. Prestane fungovat hospodarska politika, ktera je vyslednici tech dvou predchozich. Ano, je to ten reset. Heureka, doslo ti to. A ano takovy svet bude kruty pro vetsinu lidi. Tak to byva party linych dementu konci.
Zlaty standard nevyhovovoval centralizovanym statum, protoze prave nemohly delat monetarni politiku tak jako ted. Odklon od zlatyho stadardu byl urcite velkym pokrokem v historii. Nekryte penize a dluhy umoznily naprosto bezprecedentni rozvoj ekonomiky i statniho vmesovani do lidsky spolecnosti. O tom zadna.
Ale bitcoin proste se nepta na to, komu vyhovuje nebo ne. Bitcoin je tady, urcite je to pruser pro staty a bude to i pruser pro lidi, co jsou zvykli zit na dluh a bude to i pruser pro lidi, co jsou zvykli tem predchozim pujcovat. Bitcoin je takova collateral damage, asi jako AI. Vtip je v tom, ze na individualni urovni v tom veznove dilematu, se proste kazdymu vyplati do toho jit a nestat bokem. Vlastnit bitcoin je hedge proti spolecnosti, kde je bitcoin rezervni menou.
> Zkus si vytvořit nějaký model ekonomického chování při přechodu na btc pomocí AI a uvidíš totální destrukci.
To neumim, ale ze to prinese destrukci je prece jasny. Stejne jako ta AI samotna nebo vliv cloveka na zemi nebo zavody ve zbrojeni. Vsechno je to tragedie obecni pastviny. Bitcoin by byl zakazanej uz pred 10 lety, kdyby to slo.
Svet se zasadne neridi nejakym utilitarismem. To je jen hack v hlavach lidi jako jsi ty, co si preji co nejlepsi svet. Realita je jinde.
Jeden příklad, nemovitost třeba v Arkansasu, cena v USD 300 000 platíš v BTC.
6.10.2014 platíš 909 btc
další stejnou vedle 18.12.2017 ti stačí 15,5 btc.
další zase vedle 23.9.2019 už platíš 31 btc.
a poté 17.4.2021 už jen 5 btc
Poslední 26.2.2023 12,7 btc
A to neuběhlo ani deset let. Fakt myslíš že tohle by nikoho neovlivnilo?
Trh s čímkoli by se v podstatě zastavil. Buďto by nikdo nic nekupoval nebo by nikdo nic neprodával. Nikdo by nemohl nic plánovat, stavět, vyrábět. Vznikl by výměnný obchod jak při Burning manu.
je smutny, ze je dolar tak volatilni vuci btc – prodejte ho dokud je cas….
Haha. Tak jinak.
První ho koupil za 909 btc ale po třech letech ho prodal jen za 15.5 , ten po dvou letech za 31 a za další dva roky už prodavající dostal jen 5 btc atd.
Lepší?
Proc by nikdo nic nekupoval? Kdyz zustanu u tech baraku, tak by si holt lidi koupili barak nebo baraky co by sakra potrebovali na zivot. A kaslali by na to, ze si porizuji “investicni nemovitost”. Protoze jestli je neco shitcoin nejshitcoinovatejsi, tak jsou to prave ty prazdny byty, “co nemuzou ztratit na cene”. Ten hate hodleru shitcoinu a nemovitosti je totez. Je za tim strach, ze mam toho cernyho petra.
Zajimave jak energicky resime ten nas system, zalozeny jen na presvedceni. A je fuk zda bitcoin ci fiat papirek. Proste virtualni hodnoty ze kterymi se vetsina zene a system nas naucil ze to tak je… Zajimave ze strom nepotrebuje byt placen aby plodil ovoce. Ptak si nenecha zaplatit za postaveni hnizda…Priroda funguje na jinych zakonech… A je lepsi svuj zivot ridit predevsim prikladem prirody, ktera je pro zivot smerodatnejsi, nez ten umele vytvoreny system s penezi, bez kterych se toho moc neudela.. Vedlejsi produkt je pak ta destrukce realnych hodnot.. Vsichni chteji rust a maximalizovat penizky podle ekonomickych teorii, ale to bude mit jednoznacne za dusledek kolaps ekosystemu jak je zname. Takzi priroda tuto slepou vetev zalozene na teorii a ne realite urizne chte nechte. A nekdo tady porad resi zda vydela vic na tom ci na tom:-) Ale je to pry ten “development”…
Ja nevim Jardo, ale je to blog hlavne o podnikani. Proste se resi ekonomika, penize… to je jak kdybys chodil na sportovni server a psal, proc se vlastne treba resi jak rychle ubehnou bezci, nebo jake je skore ve fotbalu, protoze realne hodnoty jsou prece uplne nekde jinde. Vzdyt i ti sportovci by se mohli na tu travu lehnout a divat se jak krasne sviti slunce, nez soutezit o nejake “virtualni” ceny. Ani si nedovedu predstavit jestli nekde pracujes nebo mas zakazniky a ti by ti misto vyplaty nebo odmeny ti vysvetlili, ze to je vse virtualni a ty realne hodnoty jsou nekde jinde (zvirata v prirode taky nedostavaji vyplatu). Ja myslim, ze nad timto by ses mel zamyslet.
+1
Ja myslim ze chapu kam tim Jarda miri, podle me nema uplne pravdu ani jeden. Pokud bysme se jako lidstvo ridili 100% jen penezi, treba uplne kaslali na prirodu, tak si tu znicime totalne vsechno a k cemu ti budou prachy kdyz nemas kde zit, protoze mas treba znicenou ozonovou vrstvu(jelikoz nejaky vyrobek je nejefektivnejsi z ekonomickeho hlediska). Na druhou stranu, bych nebral penize jako neco k nicemu, nebo na ne plival… jen proto, ze to nema alternativu v “prirode” – je to abstraktni koncept, ktery byl vytvoren lidskym mozkem, ktery produkt prirody rozhodne je 😉 A ten koncept stavi na nejakych zakladnich vecech, proste nekdo neco potrebuje, nekdo jiny mu za to neco da(treba mravenci ?) a penize jsou abstraktni uchovatel hodnoty, ktery byl schopny nas lidsky mozek vymyslet. Stejne jako dalsi skvele vynalezy. Nevidim na tom nic spatneho, ulehcuje to zivot – *pokud* se to neprezene a nenechame se chytit uplne do te bubliny, a zapomeneme na nasi planetu(na druhou stranu, nejsem priznivcem eko extremistu). Ano, je to blog o podnikani a je jasne ze si tu John bude psat hlavne o podnikani. Ale ty poznamky jako ma Jarda taky nejsou uplne od veci – obcas je dobre se zamyslet nekam dal. Aspon v komentarich 🙂
lidstvo se neridi penezma, ale ekonomickou kalkulaci – jeji soucasti je samozrejme zivotni prostredi, ve kterem zijeme – resp. museli by nam statni mafie dat moznost ekonomickou kalkulaci delat, vyjadrovat sve preference nikoliv v dementnich volbach, ale ekonomickou silou jednotlivcu a nechat nas legalne diskrimitovat jednani a subjekty, ktere nepreferujeme – joo, nezni to moc progresivisticky, ani romanticky, ale jinak to nejde a stejne u toho skoncime, jen to bude bolet
nikdo nemuze zpochybnit, ze se neda prozit stastny zivot v kmeni na urovni doby kamenne se vsim, co k tomu patri – 90% umrtnost do reprodukcniho veku, reprodukce ve 12-15 letech, smrt prumerne ve 30ti – proc ne… za me uplne fajn, pokud se clovek sam rozhodne, ze mu to vyhovuje
pisu zamerne o tomhle extremu, ale jiste si kazdy umi predstavit celou skalu, co ma a ceho se vzda v zavislosti na tom, jaky styl zivota si zvoli (davam stranou, ze zlocinecka statni organizace vam tuhle moznost zvolit si upira)
pokud se ale nekdo rozhodne, ze chce zit jiny typ zivota na druhem konci toho spektra, potrebuje konzervaci energie (kapitalu, svych uzitecnych skutku, ktere vykonal, nebo rezerv pro budouci nepriznivy vyvoj udalosti – je uplne jedno, jak tomu budeme rikat a jak na to budeme koukat) a nastroj pro jeji prenos v case a prostoru
no a v tehle konzervaci naprosto selhava vsechno, co dosud lide pouzivali pocitanaje zlatem a konce fiatem z mnoha duvodu, o kterych se da mluvit desitky hodin – a pointa je, ze BTC jsou dokonale penize… tecka… bohuzel se o tom nepresvedcite z titulku v novinach, televize ani z internetovych diskusi – je potreba studovat (pro opravdu bystre staci verim tak 50 hodin) a kdo to udela, nevyhnutelne to pochopi, zmeni mu to cely zivot a (jakkoliv to zni romanticky) znovu ziska nadeji
neni cloveka, co by si mohl dovolit ted nevlastnit BTC – je to ignorantske selhani
Zajimave ze strom nepotrebuje byt placen aby plodil ovoce. Ptak si nenecha zaplatit za postaveni hnizda…Priroda funguje na jinych zakonech…
Avsak podľa základného zákona prírody t.j. zákona silnejsieh, vtak musí akceptovať fakt ze je potravou pre niekolkych predatorov a jeho potomstvo v hniezde zadarmo na strome zadarmo ma šancu na prežitie 50:50(u ľudí je ta šanca podstatne vyššia)…človek ako živočísny druh s obmedzenými fyzickými predispozíciami a základnými zmyslami sa musel v záujme prežitia zákonom prírody prispôsobiť,naučil sa založiť oheň,neskôr vymyslel koleso a nejak sa to posunulo až sem,ze namiesto inštinktívneho výberu ideálneho miesta na stavbu hniezda,diskutuje online na tému fiat vs bitcoin…osobne na tom nevidím nič zlé a s tým vtákom by som urcite nemenil
Vole ja bych te chtel fakt videt jak a kde s tema kecama zijes. Ja prezivam na konci sveta jen diky tem virtualnim papirkum, diky kterejm sem treba dovezu solarni panely a diky kterejm mi nekdo virtualne poradi jak je zapojit. Pred rokem sem se pyco koupal v rece co mela 6 stupnu a zral tu syrovy houby a nejak to nebylo ono.
Tyhle kecy miluju. Patrne posilas kourovy signaly a saman to transkriptuje nejak nevirtualne do netu. Nevidis si na spicku vlastniho nosu. Napis kde a jak zijes, mimo tyhle virtualni hodnoty. A zamysli se jak daleko mas treba k nejblizsi asfaltce a kdo a proc ji tam postavil. Tipuju ze nemas auto a chodis bos. Kuoujes lokalni potraviny. A jak asi byly vyprodukovany ezoEinsteine? Zemedelec si dovez stroje, vyrobeny z technologii a kovu z druhy strany sveta. Co az tvoji starou klepne pepka? Fakt ji nezavolas zachranku? To ses borec. Ja bydlim tak dakeko od nemocnice, ze mi starlink nepomuze, ale zkusim to. Ses produkt dnesni doby, jako kazdej jinej. Ses konzumerista ne mensi nez john. Ale k tomu jsi taky pokryteckej kokot.
Mam otazku, nemoze stat znicit alebo zakazat Bitcoin ako konkurenciu statnym peniazom, pripadne nemoze ho nahradit ina kryptomena?
zakazat muze, vzit nebo znicit nemuze
taky vam muze zitra nekdo vzit pulku vkladu v bance nebo znarodnit druhou ci treti nemovitost nebo zakazat vlastnit zlato
podstatne je, ptat se po pravdepodobnosti a incentivach
Myslel som to tak, ci jeho hodnotu a pouzitelnost nemoze znicit stat jeho zakazom, alebo ci ho moze v buducnosti nahradit ina kryptomena. Ak ano, je tazke ho povazovat za nahradu penazi a moze stratit viac hodnoty ako fiat inflaciou alebo nie?
Tá otázka bohužiaľ nie je dobre položená. Lebo odpoveď bude vždy áno všetko sa môže stať. Je to hra s pravděpodobnostou. Takže niekto chytrý by mohol vypočítať aká je P že BTC skončí do 5, do 10, do 20 … Ja to bohužiaľ nedokážem 🙂
Spravna otazka je, ci je vacsia sanca, ze za 20 rokov si kupim viac zlata za 1 BTC alebo 10000 USD. Otazka je, ci z pohladu risk reward je Bitcoin lepsi ako tradicne investicie ako akcie, nehnutelnosti, dlhopisy, kovy a ci je vobec lepsi ako FIAT, ktory straca hodnotu inflaciou ale je podporovany statmi a armadou. Bitcoin moze davat zmysel idealistom pri dnesnej ekonomike, ale co z toho, ak jeho hodnota a pouzitelnost moze radikalne klesnut bud zakazom a regulaciami statov pri zavadzani CBDCs, ruseni hotovosti alebo ho moze nahradit ina kryptomena-to mi pride prilis velke riziko. Kym mi toto niekto nevyvrati, nema zmysel do Bitcoinu investovat viac ako 1% portfolia.
Pokud stát získá absolutní kontrolu nad tím co s Bitcoinem můžete dělat, tak pak pro Vás fakticky ztratí hodnotu, ikdyby za hranicemi byla astronomická. Tedy je třeba se i zajímat, abyste se do takové situace nedostal.
Pro představu myšleno zákaz cestování mimo oblast kontroly a 100% sdílená online činnost. Zůstala by stále možnost výměna papírových adres atd, ale ve světě, kde by technika cíleně kontrolovala i Vaši činnost mimo síť by jste asi nikoho nekontaktoval.
Pokud stát jen zakáže nákup Bitcoinu přes banku, tak takových států je celá řada a obchod tam i tak funguje.
To je už lepšia otázka :-). Aby som to až tak nemusel riešiť a hádať kde bude aký druh aktív za 20 rokov, tak investujem aj do zlata aj do BTC aj do cenných papierov aj do nehnuteľností. štátneho Fiatu držím len toľko koľko je nutné. Všetci tu máme aj keď sa to nezdá spoločný cieľ a to udržať hodnotu ktorú vyprodujeme dnes na ďalších 5, 10, 20 … rokov. Hádky o tom či jedna trieda aktív je lepšia než druhá nedávajú zmysel.
Suhlasim, otazka nie je co je lepsie, ale kolko percent akcii, nehnutelnosti, zlata, cashu, btc, kryptomien do portfolia. Najlepsie si urcit strategiu-pomer aktiv v portfoliu, pravidelne investovat a pri velkych rastoch alebo poklesoch niektorych z aktiv rebalancovat. FIAT podla mna tiez treba v portfoliu, da sa vyuzit pri poklesoch niektorych aktiv. Ako hovoril John kedysi (pri nehnutelnostiach) najviac za zaraba na (vyhodnom) nakupe, plati aj pri inych assets.
No a to ze inflace je vzdy monetarni jev to te nedesi? Me to desilo uz jen kdtz se tiskly ty penize a inflace jeste nebyla videt. Zajimavy, ze ted infkace uz je a furt to lidi neberou vazne. Dokonce i kdyz je vse v kopru, ale uz se ma zas uvolnovat monetarni politika. Bitcoin je mozna sazka na nejistotu. Ale fiat je sazka na jistotu. Na jistotu, ze z fiatu brzo nebude nic. U btc je aspon sance. U fiatu ne.
To opravdu věříš že může existovat ekonomika kde pasíva lidí, firmem ap. se povedou ve fiatu a aktiva povedou v btc?
Byl bys ochotný si vzít uvěr v btc? Dejme tomu 10ti násobek tvých na 15-20 let?
Nejlepší uchovatel hodnoty jsou investice do pokroku, nových technologii, ekologie ap. Kdo potřebuje miliardáře co drží mrtvou hodnotu na nějakém účtu. Kde by byl svět bez Steva Jobse, E. Maska,W. Buffetta, Pfizeru, ap a jejich investorů?
Inflační měna má i mnoho výhod a jednou z nich je pohon pokroku. Přínos odchodu od zlatého standardu je obrovský.
Inflace je dlouhodobě nevýhodná většinou jen pro držitele celkem malých úspor a malých výnosů. Lidé a firmy s většími výnosy umí většinou s inflací pracovat.
Ja si uvery neberu, nemam ten mindset, takze ptat se me zda bych si ho ja vzal v kryptu, je nesmyslne. Ale point taken: samozrejme ze mnohem min lidi by si bralo uvery v krytpu a tim by se zadrhl ten stroj. O tom zadna.
Viz moje predchozi odpoved. Ten svet se zadrhne. On se jaksi zadrhava uz ted a to jsou uroky jeste porad dosti nizko.
Kde by byl svet bez investoru, co u nich konci prachy na hromade od vsech pitomcu, co nejsou schopny setrit? To se rict neda! Ale pokud se btc stane rezervni menou tak to uvidime. Zase neco bude existovat, i tehdy bude nekdo chtit vydelavat. Za zlatyho standardu se taky zilo a taky byli vynalezci. Lidi si nebyli tak rovni jako dneska, takze zhebne cely woke hnuti, liny lidi zhebnou, nebo pujdou makat nebo nejspis zacnou delat poradny revoluce. Svet bude o dost hustsi misto k ziti, vetsina lidi bude nasranych, ja se tesim. Protoze zit dneska v tech srackach, kde kdejakej debil ma Iphone na splatky, silha po Tesle, papouskuje WB a nakonec me napichaj nejakou zasranou vakcinou, protoze potrebuju letet z A do B a pak nemuzu pul roku hejbat rukou, me uz kurevsky nebavi a radsi budu killnutej nejakym potrhlym revolucionarem, nez dozivat v tomto.
Anyways, bitcoinu je to jedno.
LOL. Kde by byl svet bez investoru, co u nich konci prachy na hromade od vsech pitomcu, co nejsou schopny setrit?
Jestli nekde končí prachy od všech pitomcu je to bitcoin.
A budeš se divit ale investory hledal i Kryštof Kolumbus a každý kdo kdy posunul svět vpřed.
Nevim nic o tom, ze by byl bitcoin cool, tak mi to nevkladej do ust. Tez nevim, co je to za halucinacni kecy o 100K a zdvojnasobeni. Proste nekdo nakupuje, nekdo prodava protoze si chce neco koupit a nekdo drzi. To je cele. Byly deflacni meny za zlatyho standardu v modu, ze byly kazdy dalsi den na dvojnasobku? Nebyly.
Vidět že nevíš která bije. Je denní obrat u devizových obchodů je kolem 6 bilionů USD. To jsou obraty turistů na kreditkách a mezinárodní investice ap. Na hotovosti obíhá po světě více jak 80 bilionu USD. V akciích jen v USA kolem 35 bilionů USD, V derivátech kolem Trilionu. A to rozhodně není všechno, to je začátek.
Kolikrát by se musela denně zdvojnásobit hodnota bitcoinu aby pokryl alespoň zlomek obratu byť jen dolaru?
O světě nevíš nic, jen co ti nakukal guru satoši.
Výše jsem psal že žiješ ve své bublině, to se musím omluvit. Ty žiješ spíše na psychiatrii.
No ono to tak je, ze clovek si do druhych projektuje svy vlastni nejistoty. Viz tady ten text vyse.
Taky se rika, ze nejvetsi problem s bitcoinem maji nocoineri.
Ja nevim, co v tom je tak magickyho, ze kazdej nouma, co si nekoupil bitcoin, musi trousit nejaky nahodny cisla, nepochopitelny souvstaznosti a psuedoduvody, proc to cely nefunguje, kdyz to ehm jaksi stale funguje.
To ze bitcoin nemuze fungovat ctu uz pres dekadu. A vidim jen chudaky, co jim z toho furt praska zilka. Znal jsem jednoho dedu, kterej se ze svy nenavisti k bitcoinu fakt regulerne zblaznil. Zacal na jednom niche foru nadavat nejdriv lidem, co byli pro-btc, pak zacal nadavat uz vsem, pak sel zrovna btc dolu v cryptowinter, tak psal jakej je genius a pak mu jeblo uplne a zacal psat nejaky konspiracni zvasty i na twitteru a pak bud umrel nebo dostal vsude ban.
Kdyz nad tim tak premyslim, tak je to dalsi argument pro bitcoin. Proste nenechava nikoho chladnym.
Zda jeho hodnotu a pouzitelnost muze znicit zakazem? O to se preci staty snazi od zacatku at v soft nebo hard zakazech. A bitcoin zije. Pamatuju si 10 let cca stary rozhovor s nekym z FBI. Parafrazovane tam psal nejaky agent “chteli jsme zakazat bitcoin, ale zjistili jsme, ze to nejde”. Proste o tom to cele je. Bud to pujde a bude konec nebo ne. btc vyhraje. Trik je v tom, zda btc proroste do ekonomiky, az bude too big to avoid. Ano bitcoin muze nahradit jina kryptomena. Zatim kazda dalsi byla technicky pokrocilejsi a zadna ho nenahradila. Tusim ze od predposledniho halvingu stoupla tak nejak ve vazenym prumeru jen jedna a to ADA. Nicmene dalsi vec je likvidita. Tu ma BTC. ETH tez opticky, ale tam je slozitejsi resit jakou likviditu ma.
Tak hlavní je, že Bitcoin přináší stabilitu a jistotu, inflace na něj nepůsobí a daně se z něj neplatí 😉
5000x je blbost ne?