Kdyz cestuji tak neradeji poznavam mistni kulturu pres jidlo. A neni lepsi zpusob jak to udelat nez kdyz mate nejakeho mistniho pruvodce, ktery vas zavede kam byste jako turista nikdy nesli.
V Soulu se mi to postestilo hned dvakrat. Potkal jsem cloveka, ktery je zakaznikem Shipito a ten nas zavedl do fantasticke restaurace na korejske BBQ. Jeli jsme zhruba 15 km za mesto. Predem me varoval jestli mi nevadi, ze to neni nejaka luxusni restaurace, ale ze jidlo tam maji vyborne. To je presne styl, ktery mam rad. Radeji obycejnou restauraci, ale vyborne jidlo kam chodi mistni. Stravili jsme nadherny vecer se skupinou jeho kamaradu.
Ke korejskemu BBQ (maso si sami grilujete u sveho stolu) musi vzdy byt spousta priloh (banchan). Nejznamnejsi je kimchi (tech je spousta druhu). My jsme meli mlade kimchi (vice krupavejsi) a take uz vice nalozene. Kimchi je nejcasteji fermentovane zeli (muze byt i jina zelenina) s palivou cervenou paprikou. Maso je vetsinou nekorenene. Po grilovani si ho bud namocite do omacky, osolite, zabalite do listu salatu, apod. Zalezi na vasi chuti.
Ty velke flakoty masa, se vzdy nastrihaji nuzkami na male kousky, ktere se daji jist hulkami. Korejci miluji nuzky na vareni (ono to je docela prakticke) a take ocelove hulky (ja je nemam rad, protoze klouzou v porovnani s drevenymi).
Na korejskem BBQ se griluji ruzna masa. Korejci maji velmi radi pork belly (bucek). Udajne jsou nejvetsim spotrebitelem na svete (tvrdili u teto vecere). Kombinace ugrilovaneho tucneho bucku a kimchi je fanstaticka.
U stolu se dodrzuji urcite ritualy. Nikdo si nedoleva sam. Musite si drzet sklenicku pravou rukou a levou si pridrzovat tu pravou ruku. A stejnym zpusobem vam takto nekdo doleje treba pivo. A pak mu to takto muzete oplatit. Dolet si sam do sklenicky vam privede smulu.
Korejci fakt na ty spolecenska pravidla daji. Nevim jestli jsem neudelal mezinarodni incident, kdyz jsem potajmu sel pred koncem za vsechny zaplatit. Kdyz jsme odchazeli tak vypadali tak vyplasene, kdyz zjistili, ze jsem uz zaplatil a ja jsem delal jakoze nic. Pak jsem nekde cetl, ze ten kdo zve na veceri tak vzdy plati. Taky jsem cetl, ze se nikdy z korejci nema diskutovat jejich kulturni zvyky. To jsem delal cely vecer:-).
O druhe prilizosti na kulinarsky zazitek napisu priste.
Toho jednoho jsi polil, když si mu dolíval? :))
Ne polil se sam.. jak byl ten stul oblozen vsim moznym tak si rukou bouchl do misky s cibuli a sojovkou.. a chrstl to na sebe. Nikdo se z Korejcu nesmal.. 🙂
Takze jsi se smal sam? 🙂
moc ne
Kdyby mel clovek dodrzovat vsechny spolecenske konvence, tak mu z toho za chvili hrabne. Je potreba dat nalezite najevo, ze jste cizinec a pak ve vetsine zemi nejake to fopa toleruji (i kdyz si o vas mozna budou myslet, ze jste buran) 🙂
Pripadalo me, ze ty konvence korejci berou mnohem vazneji nez jine narody.
To je pravda. Korea je zemou, ktora asi najmenej nasleduje zapadnu kulturu, resp. prijima zvyky inych krajin na ukor tych ich. Seoul je ako velkomesto v tomto popredu (uvolenenjsi), v inych castiach krajiny je to citit este omnoho viac.
Je to super. Taky mnohem raději chodím do nějakých zapadlých restaurací (hospůdek), než ty co jsou co nejvíc na očích. V těch zapadlých se mi často stalo, že to chutnalo mnohem lépe. A mnohem raději mám osobitý přístup, než nějaký “strohý číšník”.
To stejne.. melo to krasnou atmosferu.
Johne včera jsi mě pobavil ve Dni D…
J: Co jste si dnes napsal do diaře?
U: Že jdu sem
J: A co byl cíl?
U: Získat investici
J: No vidíte a nefunguje 😀 😀
Skvělé, Johne, máte recht, země je třeba poznávat přes talíř 🙂
Skvělé, Johne, ideální způsob, jak poznat zem – přes talíř 🙂