Ahoj Johne,
Predem bych Ti rad podekoval za vyborny blog a popral mnoho stesti v podnikani do budoucna.
Chtel bych se Tebe a ctenaru blogu zeptat jestli nekdo nema zkusenosti s kodovanim applikaci na “smart phones” nejakou spolehlivou firmou v Indii?
Mam napad na IOS a Android applikaci a predpokladam ze by jeji kodovani v Indii vyslo levneji nez tady v Kanade pripadne v Americe. Zajima me tez, jestli ma nekdo zkusenosti s tim jakym zpusobem ochranit to aby firma ten napad a hotovou applikaci pak neprodala sama. Budu vdecny za jakekoliv informace.
Dik moc
S pozdravem
Andre
elance.com
Zajímavý dotaz, já sám jsem se pokoušel podobnou firmu/jedince najít. I přes nízkou hodinovou mzdu mi ovšem vyšlo lépe zadat aplikaci zde v ČR. Je to super kontakt, dodal mi velice kvalitní aplikaci za nízkou částku.
Pokud budete chtít, můžete napsat a já Vám aplikaci nechám nacenit, klidně rovnou napište částku, do které se potřebujete vejít -> tenisakb@seznam.cz
Indové na tohle určitě nejsou dobří, pro kvalitně napsanou aplikaci bez bugů je třeba, aby to dělal někdo s širokou zkušeností, kdo si na tom dá záležet a bohužel app development je opravdu drahý. Pokud máš ovšem dobrý nápad, tak by to neměl být problém – dokonce bych ti s tím mohl pomoct nebo zainsvestovat něco zajímavého – víc na info@vaclavbedrich.cz .. Jinak, aby ti nic neukradli, tak je dobrý sepsat NDA, klasická smlouva o mlčenlivosti na bázi vysoké pokuty relevantní k tvému nápadu, většinou se ale moc nestává, že by to bylo něco tak originálního, aby to někdo kradl 🙂
25 EUR/hod. na Slovensku. Neviem, preco riesiť kradež nápadu. U softwaru je to podľa mňa blobosť, ak v tom nie je nejaký know-how, ktorý sa nedá tak ľahko skopírovať.
Čo myslíš? Nie je lepšie si na aplikáciu počkať kým ju niekto vytvorí a potom ju skopírovať? Prípadne jej dať iný a krajší vzhľad a a nejaké funkcie naviac?
Nápad sám o sebe nič neznamená 🙂
Co to je za hovadinu? Čekat, až to někdo vytvoří?
Ten druhý odsek fakt stojí za to, ví¤čšiu sprostosť som ešte nepočul 🙂
Kolko klonov vzniklo z Grouponu? Jeden vymyslel ostatni skopirovali. A to ze mas vymyslenu aplikaciu ako prvy este nezarucuje, ze budes uspesnejsi v predaji ako ten co ju vymysli ci skopiruje od teba. Moze mat trebars lepsi marketing, investorov a pod.
Pochopte, ze napad na aplikaciu vam kradnut nikto nebude. Nema preco.
Ved si mi dal krasny priklad: Groupon zacal ako prvy, vzniklo milion klonov a jednotkou je stale Groupon. Ja som nepovedal, ze vytvorenim klonu nemozes prekonat konkurenciu, ale ak mas originalny napad a mas cakat, kym to spravi niekto iny, tak to je absolutna sprostost.
Na to sa hodi taka pekna veta z filmu Margin Call:
be first be smarter or cheat
freelancer.com – penize posilate do uschovy a vyvojar je dostane az vy dostanete aplikaci
Vedel by niekto doporučiť aj Sk/CZ štúdia alebo vývojárov ?
Brněnské studio Reinto – http://www.reinto.cz
Záleží na typu aplikace, jsme schopni udělat datovou aplikaci. Hry ne. Pokud by to mohlo byt zajimavé, prosím o kontakt na martin.sebesta@spc.cz.
Všechna řešení mají své výhody i nevýhody. Jak už tu někdo zmínil, menší projekt určitě lze řešit i s pomocí třeba freelancer.com a docela ušetřit. Je dobré si ve smlouvě vymínit, že po dokončení projektu získáš i jeho zdrojové kí³dy, jinak můžeš mít docela problém.
Se spoluprácí s někým z Indie zkušenosti nemám, ale pokud vím, téměř nikdo není s indickými programátory spokojený. Možná je to i tím, že ti lepší už jsou všichni v USA 🙂 To samozřejmě neznamená, že by to nešlo a nemohlo se to nikomu podařit, ale úspěšnější bývá třeba vývoj v Číně.
Nicméně pro jeden projekt mi přijde podstatně snazší a s větší šancí na úspěch nalézt někoho v ČR. Sice to bude dražší, ale i vymahatelnost nějaké smlouvy bude reálnější.
freelancer presel do scam modu btw. kdyztak elance vyse zminenej, nicmene nemam ani s tim dobre zkusenosti
proste predstava ze si nekoho najmu a on udela perfektni praci, bez nejakyho vztahu a dohadovani s nim, se mi empiricky neosvedcila a prodrazila
vymahatelnost smlouvy… na to bych zapomnel, penize co nacpu do nekoho jsou proste odepsany; je mnohem levnejsi proste vyhodit trochu penez za neco mensiho a videt, jestli ten clovek je pouzitelny nebo aspon tvarny nebo neni… vetsina programatoru je proste katastrofa
skutecne ta samotna prace s tema lidma co to cele spou do jednicek a nul, to je absolutne klidova zalezitost, pokud teda clovek neco vyviji a neindtaluje forum nebo eshop, ale i tam je to slozitejsi nez se zda
to proste neni o tom, tady platim cash a ty mi to dodas na klic, jak uz nekdo podotknul, internet je silene variabilni prostredi a nic neni nikdy hotove, ty programataori musi pochopit o co vam jde, jinak to bude stat za prd
Freelancer jsem kdysi asi jednou nebo dvakrát použil, ale je pravda, že už to bylo hodně dávno a bylo to pro malé a jednoduché projekty.
Věřím, že bych jej (nebo třeba ten zmiňovaný elance) díky svým zkušenostem dokázal použít znovu. Jenže je pravda, já se v tomhle oboru pohybuji už hodně let a pro někoho, kdo v podstatě neví o co jde a potřebuje realizovat svůj nápad, to může být hodně těžké. Vlastně si to nedovedu ani představit.
Smlouva obecně nějaký smysl má, aspoň v ČR. Do jisté míry je to určitý klacek v ruce, kterého se občas někdo bojí a donutí ho to něco dělat. Je to dobré v tom, že jsou ve smlouvě popsané termíny, odměny a sankce. Aspoň je to na papíře a lidé se pak mezi sebou nehádají co bylo jak domluvené.
V jiném příspěvku jsi zmiňoval model 50-50. Souhlasím, také jsem ještě neviděl, že by to někomu fungovalo. Je tu někdo takový?
S tou smlouvou nesouhlasim prave pro ty duvody, pro ktere se ti libi. Clovek, co neumi delat bez smlouvy a dodrzovat to co ma, je proste problematickej a radsi si zaplatim v ty ztrate a v tom, ze na to prijdu driv a lacino. Ono se to totiz pak muze projevit v kriticky fazi. A faze je tim kritictejsi, cim vic je ten clovek insider.
Zkratka chci delat jen s lidma, ktery dodrzi dany slovo, protoze pak se na ne muzu spolehnout a o to fakt jde. Samozrejme i diky tomu je extremne problematicky vubec nekoho sehnat. Ale kdyz se ten clovek sezene, tak proste udela praci za hodne lidi, i ja jsem produktivnejsi a nakonec ho muzu i nadstandardne zaplatit. Je to tak nejak pod uroven hedzovat se smlouvou vuci cloveku, kterymu ukazuju vsechno, co umim a to je nakonec mnohem cennejsi.
Jinak 50-50 model jsem mel 2x. Jednou programator, kteryho jsem znal 15+ let a proste pote co jsme zacli neustale odmital makat, ze to prej nema smysl, a i kdyz to slo dobre diky tomu, ze ja makal mnohem vic tak porad stridave mlel ze to nema smysl, eventuelne mel pocity viny, ze nedela dost a nakonec zacal neco o tom, ze to neni “normalni prace”, pricemz mu to vynaselo vic nez IT job v zapadnim svete a to defcto nic nedelal. Proste kazdej chce byt svobodnej, ale skutecne malokdo tu svobodu s odpovednosti skutecne unese a jakoby si lidi spis prali failnout, aby teda nakonec mohli jit delat ten 9 to 5 job viz http://www.misantrop.info/o-startupove-zkusenosti/. Domluvili jsme se na rozchodu a vyplaceni, po nem me obvinil, ze jsem ho vykop, od ty doby se nebavime. Jeste mi z trucu neposlal nejaky hesla k licencim, co jsem musel nakoupit znova.
Druhej 50-50 nebylo s ajtakem, ale s amikem, se kterym jsme si byli hodne blizci. Skoncilo to tak, ze me okrad po letech o vsechno (tj. i o mejch 50%), protoze jak to zduvodnil “se nase cesty rozdelily”, pricemz se rozdelily, protoze se on posral a nesel se mnou do veci, na kterych jsme se od zacatku domlouvali a i proto jsem se s nim dal dohormady (a ted je delam sam).
Tim chci rict, ze 50-50 neni nikdy 50-50, ale je to proste neco jako manzelstvi. Proste si toho cloveka berete se vsim vsudy. Bylo by to hezke, kdyby to fungovalo, ale to by byl celosvetovej mir taky. Od ty doby, co jsem hlavne diky tomu druhymu byl na pokraji krachu, uz preferuju fer byznys vztahy a placeni cashem za praci co potrebuju/je potreba, s tim, ze je v tom proste clovek sam v dobrym i ve zlym.
Problem je, ze proste odpovednost si lidi nerozdeli. Jsme zvirata v tlupe, a nekdo musi mit nejvic odpovednosti a predevsim konecny slovo a ten mozek musi byt presne jeden. Jinak ten model 50-50 dopadne jako klasickej startup, coz je defacto to samy (modifikace 33-33-33, 25-25-25-25 atd.) I kdyz to jede, je to casovana bomba, az se zmeni podminky/vydelaji prachy/prijdou problemy/zmeni preference ucastniku atd.
Souhlasím téměř se vším. Jen mám prostě trochu jiné osobní zkušenosti se spoluprací s jinými lidmi. Jasně, ideální je, když smlouva není potřeba. Ale už se v tomhle businessu pohybuju více než 20 let a tvrdím, že to jde i s takovými, které musíš neustále hlídat a mlátit jim těmi dohodnutými podmínkami o hlavu. Hodně lidí s takovými lidmi dělat nechce a oni přesto mohou být hodně dobří, jen je třeba zvolit jiný režim spolupráce 🙂 Ale to je skutečně na tom, jak to komu vyhovuje.
Hele ja vim, ze z lidi se da samozrejme ruznyma trikama vyzdimat leccos. Ten problem je, ze proste cim jsou mi blizsi, coz proste lidi, co mi delaji moje veci jsou tak nejak z definice, tak proste hlavne kvuli sobe proste tohle delat nechci. Hrani stupidnich her mam dost s tim “vzdalenejsim” svetem. Doted si myslim a vsadil bych boty na to, ze kvuli tomu ze “doma se snazim mit cisto”, mam jakz takz efektivitu. Ale samozrejme se treba mylim. Nicmene nejvetsi ztraty co jsem mel, byly proste po letech, neb pitomec se starim samovolne nemoudri, kdyz dostane co chce, ale naopak. Tech blbych zkusenosti, je samozrejem strasne moc, nebot samotna absence smlouvy jeste nezajisti pracanta s tahem na branu. Takova podminka nutna nikoliv postacujici.
A s clovekem, co je kreten, kteryho udrzuje ve funkcnosti smlouva, lepe receno ten posvatnej ceskej papir… co s nim? Hrat to nadosmrti, s tim, ze mi to bude uz brat jen vic a vic energie? Ten problem je, ze samozrejme, pokud to cele funguje a clovek tedy po te ulitbe dodava co ma, tak ten dotycnej zbohatne s tebou. Kdyz zbohatne a zacne si kupovat ty kraviny, po kterych touzil a zacne byt jeste min progresivni, a tak pak uz tuplem ze svy demence nevybredne. A to je ten problem, proc to chce rezat stromek dokud je mlady.
Posledni argument: Samozrejme vydelavat se da ruzne, ale ty prachy jsou jen zaminka k nejakymu rozvoji nakonec. A koneckoncu i k rozvoji tech lidi, co na tom delaji. Funkcni byznys, a to jak mu clovek podrizuje svy ego a jak se proste my musime sehnout pred trhem a ne trh pred nama, to je to oc tu nakonec bezi. A tihle lidi, co si tak nejak se smlouvickou jedou svoje a zijou si svuj priposranej zivutek, proste IMO nejsou worth of my energy. Zvlast kdyz jinde jsou i snazivejsi, kteri si tu prilezitost zaslouzej vic.
Máte niekto skúsenosti ako je to s právami na aplikáciu, ktorú Vám niekto naprogramuje na ďaľku? Podľa mňa všetky práva má autor. Neviem si predstaviť, že mi niekto cez elance, odesk, ci guru vytvorí aplikáciu a ja získam na ňu kompletné práva keď nemám zmluvu.
Tech aplikaci jsem pro lidi naprogramoval uz peknou radku (at uz pres oDesk nebo jinak) a proste to funguje tak, ze ty jako autor predavas zdrojove kody a veskere podklady oproti kterym ziskavas zaplaceno. Zakaznik sam si dela deploy do AppStore ci na web (pripadne mu ho udelam ja, ale na jeho ucet).
To, že máš zdrojový kí³d neznamená, že vlastníš práva. Ak by autor preukázal, že robil soft na objednávku mohol by sa súdiť o to, že zákazník pre ktorého to vyvíjal nemá právo na jeho ďalší predaj.
Ak by zistil, že ho predáva bez jeho súhlasu.
Samozrejme ak to nebolo zmluvne dohodnuté. A zakáže niekto autorovi software predať niekomu inému aj s právami?
Dneska pokud chceš s aplikací prorazit tak zvlášť pokud začínáš, tak nestačí, aby aplikace byla dobrá, musí být kurevsky dobrá. To ti žádný kontraktor nezajistí. Zvlášť pokud ho budeš řídit ty jako člověk bez praxe z branže.
Lidé jako jsi ty nás oslovují s (dle nich) skvělými nápady každou chvíli. Jako osvětu děláme občas to, že si s nimi sedneme na kafe a vždy to dopadne tak, že a) nápad není vůbec unikátní nebo b) nápad je unikátní, ale autor má absolutně zcestné přestavy o tom, jak je velká cílovka pro jeho nápad (reálně obvykle někde kolem 0).
Hlavně v tomhle businesse to bohužel není o tom, že něco udělám a pak to zajišťuje pasivní příjem. Mobilní apliakce jsou hodně dynamický svět, aplikaci je třeba aktualizovat (např. pro to, aby fugovala na novějších verzích systémů). Takže to chce alespoň někoho na delší spolupráci.
Osobně bych se v tvé situaci snažil nadchnout pro tvůj nápad nějakého programátora, který by do toho s tebou šel na půl a za projekt by taky dýchal. Samozřejmě ty musíš přinést něco víc, než ten nápad.
Bohuzel programatori jsou programatori, protoze proste neumi pracovat s rizikem. Existuje nekdo, kdo skutecne vydelava a model 50-50 se mu osvedcil? Ja v tom failnul nekolikrat a povedlo se az kdyz jsem platil cash (pricemz ta cash je zlomecek vydelku). Pricemz paradoxne mi i ten programator potvrdil, ze kdybych mu dal share, tak by nebyl schopen tak moc pracovat. Je to debilni, ale je to tak.
Mne zase nikdy neponukol nikto shares. A keby sa jednalo o nieco zajimave, tak by som do toho isiel (teda mozno kombinacie cash a kombinacia podielu). Ale mna zase zatial kontaktovali len ludia, ktori nic nedokazali v zivote a tie projekty boli smiesne a nerealne.
http://blog.urbasek.cz/jak-udelat-aplikaci-skoro-zdarma/
Jak tu pár lidí zmínilo freelancer.com, který taký doporučuji.
Největší problém je se domluvit a pevně stanovit co je třeba a co potom získám. Něco samozřejmého pro nás neznamená že v Indii je to samozřejmé. Já jsem strávil celý večer (10h) na vysvětlování toho co je třeba a další večer jsem třetinu udělal sám no a potom to nějak dodělal.
Že řekne, že je vše jasné neznamená, že opravdu je vše jasné 😀
Jako vietnamci “pekné pana slusí a dobra velikost”, ale v reálu vypadá v tom jako vepř v saku 😀
V Indii si nechávají vyvíjet aplikace jen blázni a naivní korporace. Indové vyvíjet kvalitně software prostě neumějí. Levné nerovná se dobré nerovná se použitelné. Vyvinout dobrý, kvalitní a použitelný software (jakýkoliv) prostě *je drahé*. Cena práce samotného programátora přitom není až tak nejzásadnější věc.
Vseobecna mienka je taka ako pises, akurat, ze tie miliardy, ktore rocne firmy platia azijskym software housom maju svoj zmysel a ucel. To co platilo v roku 2000 +5, kedy vladol boom outsourcingu a firmy v 60 poschodovej budove vyhodili 40 poschodi plnych ludi a outsourcli vsetko od payroll, IT az po archivaciu dokumentov do Indie, a podpisali 10 rocne kontrakty lebo si mysleli, ze to bude super, lacne, a efektivne na vecne casy, to uz neexistuje. Po prve, nikto, kto nebol v Cine, Indii, Malajzii, Filipinach by fakt nemal hovorit o tom, ci tam niekto dokaze alebonedokaze vyvijat kvalitny softver.Teraz nemyslim ist na dovolenku a pozriet si Taj Mahal, ale byt v Azii koli biznisu. Je rok 2014 a poslednych 5 rokov ak niekto nieco dava robit Indom, nedava im to robit preto, ze su lacnejsi. Nie su. Su povacsinou uz drahsi ako Europa. V Nemecku si priamo Siemens PLM uctuje cca 800 EUR za manday. V Indii 1000. Korporacie si nedavaju sw vyvijat do Indie pretoze je to lacnejsie, pretoze to uz davno, davno, naozaj davno neplati. Davaju to preto, pretoze nikto iny na to nema kapacity. Chod za Siemensom a povedz, ze tvoj podnikovy softver beziaci na frameworku z roku 2002 potrebuje upgrade a potrebujes to stihnut do konca roka kym skonci podpora na tvoje databazy a operacne systemy. Potrebujes 80-100 developerov. Myslis, ze nejaka firma v US alebo EU ma take mnozstvo ludi niekde na drate, s velmi specifickou odbornostou? Nema. V Indii ich najdes. A draho za nich zaplatis. Nemozes porovnavat niekoho z freelancu za 100 USD/hod s niekym co berie 1000. V Indii su software housy so 100k developermi. Predstav si nejake business centrum v Prahe alebo Bratislave, par vyskovych budov, 10000 stoliciek vnutri. A teraz si to predstav 5x vacsie, 20 budov, a vsetko je to jedna firma. A teraz si to predstav, ze takychto komplexov je jeden vedla druheho 50. Pune, Bangalore, nech sa paci. Prejst autom z konca komplexu na druhy trva hodinu. Desiatky tisic ludi v talianskych oblekoch, ktori si pytaju na hodinu viac ako metrosexuali v Goldman Sachs. Nemozes porovnavat krajiny ako India a Cina s nicim inym na svete, pretoze na kazdeho jedneho developera z EU sa tam najde 20, a lepsich. India bude SW velmoc, nie teraz, nie o 10 rokov, ale mozno o 20. Pretoze teraz najprv musi padnut na hubu, musi splasnut bublina a musia si uvedomit, ze ten zlaty dazd co na nich pada posledne roky sa rychlo zmeni na chcanky, pretoze zapadne korporacie si ich jednoducho nebudu moct dovolit.
Zapadny svet si ako keby nechcel uvedomit, ze Azia rastie, geometricky. Vsetci chcu stale vidiet spinave ulice a chudobu, rovnako ako ked Rakuski dochodci pridu autobusom do Prahy, kde boli naposledy v 78om, a nechcu vidiet Prahu aka je dnes, chcu vidiet len tych bezdomovcov v metre aby stale mali pocit, ze su lepsi, krajsi, bohatsi.
Přiznám se bez mučení, že svůj názor neodvozuju od půl roku stráveného v Indii. Nikdy jsem tam nebyl a zatím se ani nechystám. Odvozuju ho od zkušeností lidí ze svého okolí (třeba seniorních vývojářů, se kterými dělám pohovory), kteří s nějakou tou indickou sw firmou spolupracovali. A taky z “indických” otázek na Stack Overflow. Tak nějak mi to stačí 🙂
Odporucam aspon prelistovat tento wiki clanok, len tak pre rozsirenie obzorov http://en.wikipedia.org/wiki/Information_technology_in_India . Ja mam dlhorocne skusenosti s dvoma top IT providermi – Wipro (hlavny partner Siemensu) a Cognizant (hlavny partner T-systems/Deutsche Telekom). Len tych top korporatnych IT ludi je v Indii viac nez 5 milionov. To nie su ludia, co dvihaju telefony, robia 1st level support, robia nocne backupy serverov a nastavuju firewally na switchoch. IT Support, to su dalsie miliony ludi, co dvihaju telefony pre cely svet, a Kumar Prakash sa predstavie ako Steve from Kansas, do toho este zafejkuje southern accent.
Ako je mozne, ze CZ a SK su pomerne silni hraci na poli IT sluzieb a desiatky tisic pracovnych miest od velkych korporacii skoncili tu a presuvaju sa z Nemecka ci UK k nam. Lebo tu mame 10tky tisic samoukov, skolakov co v 90tych rokoch vydrankali od rodicov nejake AMD K5 a sami si to poskladali, lebo na Pentium z Autocontu mali len ti bohati. Windows 95 na no-name hardveri padal, pokutne kopie softveru padali tiez, a ked sa niekto chcel zahrat Dooma najprv si musel ten pocitac sam ofixovat. Nebol ziaden helpdesk, nebol ani internet, boli casopisy a knizky z Grady. V tom istom case mali nemecke deti doma nabusene PC od HPcka, playstation, nintendo, lepsi laptop ako mal v CR prezident, a ked sa nieco pokazili tak stacilo zavolat na HP support.
A teraz si predstav ze to iste sa dialo v Indii, akurat tam to neboli desiatky tisic deti a studentov, ale desiatky milionov, s ovela, OVELA vacsou chutou ucit sa a pracovat. Minuly rok som jednu Indku, co sedi u nas v kancelarii poslal na Java intro skolenie do Prahy. Dovtedy bola len sysadminka, nie velmi technicky zdatna, ale s velmi dobrymi analytickymi schopnostami. Chcela sa zapojit do developmentu, no nech skusi, prinajhorsom 1500 eur za skolenie a 1000 travel costs bude aspon predrazeny vylet do Prahy, ale ved nech si pozrie tie slavne hodiny na namesti :). Dnes ta baba robi rychlejsie a kvalitnejsie change requesty ako jej nemecki kolegovia, ktori to robia uz 10 rokov. Makala na sebe 16 hodin denne, cely rok, minuly rok nevedela co je heap space, dnes posiela bug reporty do Oracle k weblogic patchom. Take odhodlanie, nasadenie a vytrvalost som videl, s velkym odstupom, len v US, ale ti americania boli motivovani hlavne peniazmi. Sudit nieco podla otazo na stack overflow je fakt trochu kratkozrake. Nadobudnut presvedcenie o niecom na zaklade otazok na stack overflow, to je, poviem to slusne, slabo premyslene :).
Takhle já bych si dovolil nesouhlasit. Zrovna jsem pracoval a s Indama, Britama, Američanama atd… taky… Jedno co jsem se v mezinárodní společnosti naučil je nesoudit lidi podle národnosti.
Ano, určitě jsou indové, co ti zafekují Jižní akcent USA, ale upřímně, jsou také Indové, kterým v angličtině nerozumíš ani slovo, protože mají tak strašně indickej přízvuk, že to až bolí.
Taky jsem žil v UK a názor mám furt stejnej, lidi na světě jsou všude stejný. Prostě někdo je blb, ať je to Brit nebo Čech, to se takhle nedá brát.
To je jak, kdyby tu někdo řekl, že češi jsou bezvadní/hrozní programátoři. Ani jedno z toho přeci není pravda, je to člověk od člověka.
Jedno je ale fakt. Když jsou ti Indové tak supr jak tu furt píšeš, proč Google nevzniklo v Indii? Zkus se zamyslet, které firmy, jako fakt velké světové vznikly v Indii (nikoliv outsourcing). Ono i kdyby byla pravda, že Indové jsou supr programátoři, tak mají furt kastovní systém a jiné překážky v kultuře, kapitálu atd… co jim brání prorazit. Svět není jenom o kvalitní abstrakci v aplikaci.
To je samozrejme pravda, ze som sa jednostranne zameral na creme de la creme aby som poukazal na fakt, ze nie je mozne povedat “do Indie si davaju softver vyvijat len blbci a korporacie. Preco Google nevzniklo v Indii?.. a preco nevzniklo v Cesku? :). Skus si pozriet co take vsetko dodava a vyvija Infosys. Potom si otvor oracle.com, a ak mas cas prejdi si historiu vsetkych ich financial produktov, ak nemas cas tak ti to zhrniem – prakticky vsetky velke corp. finance IT produkty, ktore Oracle predava kupil v Indii.
Ja nie som padnuty na hlavu, je velmi dobre viem, ake prekazky ma India, ktore nema zapadny svet, (a kastovnictvo to urcite nie je), a zazil som v zivote viac Kumarov, co nevedia po anglicky ako tych s americkym prizvukom (ja som sa snazil ukazat na fakt, ze preco velke korporacie chodia do Indie, aj ked je to dnes uz drahsie ako na zapade), a tiez som zil kratky cas v UK (6 mesiacov v najhorsom meste na svete – Slough pre, vtedy este pomenovany RIM, kde som ako sluzobny telefon dostal Galaxy Nexus). Ale teraz neviem, ci hodnotit Indiu podla stack overflow nie je predsa len trochu rozumnejsie ako klast otazky, ze preco India nevymyslela “ziaden Google”. Ale aspon si mi potvrdil, ze my na zapade proste nechceme uznat, ze India moze byt lepsia ako my. Ja nehovorim, ze IT biznis v Indii je lepsi ako v US, ale to ze je lepsi ako CR/SK, o tom nemoze nikto pochybovat.
Můžu se zeptat na ukázku těch finančních produktů co Oracle koupil? Jinak v ČR z firem, například Avast, Netbeans, myslím že GoodData a další ukázky… Přeci jenom jsme takovej malý český rybníček, kolik bys tu těch korporací chtěl…
ze ja sa vzdy necham zatiahnut do debaty s ludmi ako ty 🙂
Pekny den, vela zdravia a dovidenia.
Hele, taky se priznam ze s Indii nemam zkusenosti, ale s rozvojovym svetem ano a mnohalete. Neverim tomu, co pises, vidim, ze jsou lini a hodne. Zkusenosti s Indem ma muj bratranec programator pro BMW a prestali outsourcovat, protoze je pro ne skutecne lepsi udelat si to sami a indove nezvladali. Teta programatorka pro DT rikala to samy, ze to byla katastrofa. Strasne tezko generalizovat, zvlast kdyz nejsem programator, ale zase ten 3rd world vidim na vlastni oci – a pracovat se tu proste neumi. Ta predstavivost a promysleni veci do dusledku, proste videni sirsiho kontextu, to je to v cem je Evropa napred. Problem je, ze od zbytku sveta do byznysu nejde natvrdo.
Problem Indu je, ze nejsou kreativni (coz neznamena jen graficky, ale i technologicky – cili nedokazi vytvorit aplikace, ktere by bezeli rychle, bez chyb a nekdo se zamyslel nad tim, jak to bude vubec fungovat do budoucna s novymi updaty, rozsirenim atd.) a naprosto je nezajima kvalita. Nevim, zda je to problem kulturni ci jiny, ale jejich prace je katastrofa. Chtit po Indech dobre odvedenou praci je jako si jit koupit cinsky produkt a myslet si, jak moc usetrim, a pak se divit, ze to rozpadne po prvnim pouziti. Rozhodne se vyplati investovat trochu vic a najit nekoho z Cech nebo z vychodni Evropy obecne. Uplne nejlepsi je, jak tady uz nekdo zminoval, najit si programatoru a jit do toho spolu napul – sdilet naklady, risk i zisk.
Ten boom okolo Flappy Bird urobil svoje, podobne diskusie vsade kam oko dovidi :).
V podstate na vsetko ti uz odpovedali ludia nizsie 1) napad ma cenu prdu vo vetre 2) bat sa ukradnutia kodu – Groupon je skvely priklad, ked uz sme cisto teoreticky pri tom, ked nahirujes 5 lokalnych ludi, hoci i tvojich spoluziakov zo skoly, to riziko, ze niekto to odkopiruje a rozbali vlastny kram je rovnake, ak nie vyssie 3) ak vsetko co mas je napad, a mobilna appka nie je tvoj framework (k inej sluzbe) ale finalny produkt, obavam sa, ze si to zrejme nemozes dovolit, ci uz lokalne alebo off shore. Rovio vydalo 51 aplikacie a hier kym zozali uspech s Angry Birds. Tym ta nechcem odradit, len zrealnit. Len na samotny ios mas 5 roznych rozliseni, ktore musis brat do uvahy, a musis urobit tough call ci vylucis z hry ludi so starymi iphonmi alebo ipadmi alebo nie, ci optimalizujes na ios 7 alebo starsi. Keby si chcel sam robit betatest musis si tie zariadenia kupit, simulator je simulator, ale uzivatelia nestahuju na simulator. A to IOS je cakewalk proti Androidu. 20+ rozliseni, fragmentacia androidu, ine hw architektury. To aj pri 15USD/hod sa dostavas k pomerne vysokym sumam ze zhotovenie aplikacie. A ak nemas niekoho, kto ti to je technicky schopny supervisovat, tak to moze byt fakt drahe. Najprv si sprav poriadny risk assesment, dobre si to spocitaj a premysli. Ja som este nepocul o appke, ktoru niekto s minimalnym vlastnym usilim dal nakodit freelancerovi a o pol roka urobil exit za miliony alebo generoval adword revenue v 5 cifrach denne.
Jinak ještě, http://www.tapmates.com dělají už jen za podíl, takže pokud je přesvědčíš, hurá a nemusíš nic řešit 😉
Proč nápad na aplikaci pro Android a iOs? Proč opomíjíte třetí Os do mobilů WindowsPhone?
Neptám se, kvůli ukřivděnosti (jak se v ČR rádo prezentuje), ale na důvod výběru jen dvou OS.