Kiosek na objednavani i placeni podle vaseho obliceje

V Kalifornii se zveda minimialni mzda. Za chvili to bude v celem state $15 na hodinu. Takze fast foody zacinaji premyslet jak omezit pocet zamestnancu na pokladnach a objednavani automatizovat.

To objednavani musi byt super jednoduche. Jinak to proste zakazniky jen nastve. Co se mi libi je reseni popsane v tomto clanku o Caliburger. (Caliburger je takova kopie slavneho In-N-Out.)

Introducing "FACE" the AI Kiosk from WINTERSTONE on Vimeo.

Budou mit objednavaci kiosky u kterych objednate a kiosek vas pozna podle obliceje a rovnou i zaplatite bez vytahovani kreditky. Proste ta uz je ulozena na vasem ucte a podle obliceje se jen verifikuje platba. (Tohle by me zajimalo jak spolehlive bude fungovat).

Me by se libilo, kdyby kiosek podle obliceje rovnou nabidl co si nejcasteji objednavate (at se objednani jeste urychli) a pak rovnou zaplatili. Proste kiosek treba napise: “Ahoj Johne, das si syrovou pizzu jako naposledy?”.

Jak jde neco podobneho se soucasnymi technologiemi co jsou dostupne realizovat? Jestli jste nekdo na necem podobnem delali muzete mi prosim napsat nejake zkusenosti?

Spread the love

31 thoughts on “Kiosek na objednavani i placeni podle vaseho obliceje

  1. McDonald’s alebo Burger King v Rusku: objednas si cez obrovsku obrazovku, zaplatis kartou, pockas 2 minuty a “vydavac” ti vyda tvoje jedlo na zaklade blocku. Odpadne nutnost zamestnavat 4-5 ludi. Aj ten vydavac by sa dal automatizovat. Urcite spolahlivejsie ako face recognition, hlavne pre dvojicky. 🙂

  2. Ahoj, pracoval jsem s cognitive services od Microsoftu a jsou pro rozpoznání­ obličeje docela spolehlivé, ale dají­ se při troše snahy hacknout s fotografii, což jsem nezkoušel , ale v prodejně by to asi nevadilo.

  3. Samoobslužné kiosky už jsou i v českém McD, mě to jako zákazní­ka trochu sere, chodí­m k nim jen když je u normální­ kasy fronta, jinak vždy preferuju živého člověka. Za chvilku abych si po sobě v restauraci i umyl nádobí­ 🙂

    1. Tak automatizace je nevýhnutá to ví­š když jim klesají­ zisky :-))) Jakou myslí­te lidi,že mají­ v těch Fastfood výrobní­ cenu při tom velkém objemu ? Myslí­m si,že i po započtení­ všech nákladů bude zisk přibližně polovina ceny (a tam se podělí­ majitel brandu+nájemce nebo franchizant.

      1. Zisky jim ještě klesnou, na skutečnou automatizaci a robotizaci jsou daleko vhodnější­ japonské koncepty jí­delen, a do nich nově stavěných narvat hamburgery a kuřecí­ kousky bude daleko jednoduší­ než přestavovat stávají­cí­ McDonaldy.

  4. Tak Face ID co má Apple v iPhone X funguje docela dobře a spolehlivě, ne? Tahle technologie by se asi dala použí­t, ovšem od Applu ji asi nějakej burger chain těžko dostane… 🙂

  5. Jinak diví­m se, že na to nemají­ nějakou appku do telefonu (nebo mají­? do fast foodu prakticky nechodí­m).
    Tam by se člověk registroval, naklikal si objednávku a rovnou zaplatil, to by mi přišlo mnohem jednodušší­ než se dohadovat s nějakou obsluhou v McDonalds…

  6. Cau John, ak mas nejake specificke otazky, tak sa mi kludne ozvi. Ja momentalne pracujem na face recognition technologii, nad ktorou si ten restauracny frontend vies postavit.

    My s tym vieme otvarat dvere, riesit dochadzku (coskoro), pridavat ludi manualne alebo automaticky do nejakych watchlistov (vip, vegan, stiplave, kavickar ….), nad ktorymi si ty vies vymysliet a implementovat nejaku business logiku (vernostny program, zlavy, recommendations, reklamne oznamy / emaily, analytiku (ktoru v zasade vieme dodat aj my) atd.

    http://www.innovatrics.com/face-recognition-solutions/

  7. Nápad dobrý, ale obávám se, že pokud v názvu použijí­ slovo “Face” tak je facebook zažaluje a sedře je z kůže 🙂

    1. Slovo Face je poměrně obecný název,tak si nemyslí­m,že by to měli tak dobře ochráněné pro všechny možné obory.

  8. Vsichni tady resi JAK, ale nikdo se moc nezamyslel nad JESTLI. Ja bych rozhodne nechtel, aby biometrika meho obliceje byla nekde ulozena. Ty self-kiosky co ma Mekac uz roky a roky jsou imo dostatecne, stejne jako objednavka pres app (napr. americky Subway).

    1. Vzhledem k tendenci vlád stejně dří­ve nebo později bude každý proscannovaný od hlavy až k patě.Ří­kají­ tomu ochrana před živli a terorem ale realita je spí­še aby mohli co nejví­c vše kontrolovat a diktovat. Takže lidé byli původně ovce které aspoň měly občas svojí­ hlavu a teď se snaží­ jen udělat z lidí­ roboty…

    2. A myslí­š že face recognition už dávno nefunguje? Podle mě bezpečnostní­ složky ve vyspělých zemí­ch tohle už dávno testují­ a použí­vají­ na high-profile mí­stech jako jsou velká letiště, nádraží­ apod.

  9. Podle mě je do budoucna lepší­ systém objednávání­ pří­padně i placení­ přez telefon, kdy si tam zadáte čas jí­dla, a čekací­ doba u fastfoodů se zkrátí­ skutečně na pár sekund.
    V Česku tyhle velké objednávací­ panely podle mě ekonomický smysl nemají­, v USA možná jo, jestli tam je nějaké větší­ množství­ lidí­, co nepouží­vají­ hotovost a zároveň se bojí­ platit přez mobil.

  10. Chapu nutnost snizit naklady na minimum, ale prijde mi to jako extremni reseni. Objednani pres obrazovku jako ma McDonald’s si myslim dostacuje. Nevim jak bys resil bezpecnostni rizika, treba pokud by nekdo nakupoval pres fotografii nekoho jineho (pokud to je mozne), nebo systemovy chyby jako ma ted Iphone. Nekdo by musel rucit za tuto bezpecnost. A nevim jestli bych vubec chtel mit svuj oblicej vcetne osobnich udaju v databazi jakyhokoliv retezce. Asi to zakazniky prilaka ale nektery mozna I odlaka.

    1. Beznyho troubu bohuzel tohle asi prilaka, nakonec fotky vlastnich deti vystavuje na Facebook dobrovolne taky kde kdo…
      Ja se jen zacinam obavat, abych bez techto “vymozenosti” mohl za chvili jeste pouzit verejnou dopravu nebo se nekde ubytovat (to, ze uz dneska musim predkladat prakticky v kazdem hotelu pas/obcanku, je samo o sobe skandal).

    2. Tak zcela jistě lze toto zrychlení­ nabí­dnout jen těm, kteří­ s ní­m budou souhlasit. A určitě AI umí­ rozpoznat nějaké abnormální­ vzorce objednávání­, protože jen nějaká obrovská objednávka by asi stála za riziko při takovém podvodu. Ono asi nikdo nebude tisknout cizí­ obličej nebo si dělat latexovou masku kvůli pár pizzám a riskovat, že jej někdo uvidí­ (přijde mi to docela nápadné). Určitě bude v obchodě nějaká kamera, která bude zabí­rat prostor kolem automatu. A určitě lze tu rychlost odbavení­ navázat i na nějaký čip v kartě, pří­padně čip, co dostane člověk – třeba čip ve tvaru plastického Pizzouna, jako pří­věšek na klí­če.

      1. íščet svázaný s čipem by se pak mohl nabí­jet penězi, klidně třeba i kryptoměnami 🙂 Nevim teda, jak si lidi radi neco v US predplacej, ale pro obchodnika je to zase moznost, jak mit zaplaceno driv, pripadne pocitat i stim, ze ne vsichni vse vubec kdy vycerpaji.

  11. Já bych hlavně preferoval mobilní­ appku, abych při pří­chodu do restaurace měl už jí­dlo připravené. Jestliže připravit a upéct pizzu trvá cca 10 minut (?), tak nač zbytečně čekat v restauraci, když se může péct cestou. Samozřejmě na mí­stě může být i kiosek – aby třeba i upozornil prvně pří­chozí­ pro pří­ště na tu appku 🙂

  12. Nesnasim novy McDonád v CR. Driv sem dostal behem 10 sekund 2 cheese a sel pryc a ted cekam s cisilkem v ruce jak cuuuuraaaak 5 minut na Ceske poště!!!

    1. McDouchebag, protože někde nedodržovali naří­zení­, a prodávali do zásoby nadělané hamburgery při menší­ poptávce i nakonec studené, protože na vyhazování­ jako v USA tu nemáme.
      Na mé pobočce se to ještě kombinovalo s frančí­zou, která k tomu ještě naopak striktně dodržovala nově reklamované kořenění­, takže to bylo v podstatě neslané a bez dokoupení­ kečupu skoro bez chuti.

  13. No jde kombinace obličej + wifi MAC adresy jako ověření­. Ale spí­š fakt info tabule a mobilní­ app. Každej není­ geek mobilní­.

    Já se osobně styděl volat do pizzerie objednávat, protože jsem to objednaval 10 minut. Chtěl jsem velkou pizzu s kukuřicí­ a bez cibule atp…

    Takhle bych si v mobilu vybral pizzu jakou chci a co k ní­ chci nechci. Třeba chci 200g kuřecí­ho masa a 40gram sýru naví­c… Takhle každá pizza original. Ten týpek v restauraci by uviděl na displeji jaké množství­ čeho tam chci a jako robot by to naskládal na těsto. Každej student podle fotky krokově z tabletu by mohl pracovat po jednom dni zaučení­ se systémem a vylučovalo by to chyby brigadniku atp…

    Potom sdí­lení­ “profilu” pizzy, uložení­ do oblí­bených v aplikaci a podobně… Možností­ milion, výhoda pro zaměstnance že nebude vadit jejich fluktace. Vážení­ všeho zajistí­ eliminace plí­tvaní­ a nerozvážnosti nějakého zaměstnance. Každá miska s vahou která ukazuje odebrané množství­ atp…

    Můj známý takhle dělal projekty na Ukrajinu a Rusku (SSSR). Trochu jsem mu pomahal. Tam je teď oblí­bené franchising… Byla to vždy zábava mu pomáhat psát projekty na pizzerky. Tam si bohatí­ pánové staví­ pizzerie pro manželky aby jim doma nekecali, je to lepší­ než kosmetický salon 🙂 Ní­zké vstupní­ náklady, whitelabel řešení­ bla bla bla… 🙂

  14. Na tomto je vidět, jak je zvedání­ minimální­ mzdy úžasně prospěšné. Určitě budou ti vyhození­ zaměstnanci rádi, že si budou moci přijí­t (až budou na podpoře) objednat bez čekání­ u kasy. Ale zas je fajn, že tí­mto jsou nepří­mo podporovány nové technologie. Na což mají­ už ale připravený fix – už jsem někde zahlédl, že chtějí­ někdy zavést, aby firma platila sociální­ pojištění­ i za mí­sta, která nahradí­ třeba roboty…
    Nechť všichni levičáci na světě pochcí­pou! Dopředu levá, zpátky ni krok.
    (jen aby nevznikla mýlka – samozřejmě s institutem minimální­ mzdy zásadně nesouhlasí­m – i když v takovéto formě mi to vlastně přináší­ práci, jelikož se o technologie starám)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *