Nektere vymluvy nebo vysvetlovani radoby podnikatelu nemuzu vystat. Treba ruzne zduvodnovani proc je lepsi nemit vlastni firmu. Dotycny clovek nejdrive rekne, ze vybudoval super firmu. Vydelaval spoustu penez, rostly zisky, rostly obraty a mel spoustu zamestnancu. Proste uspech. Ale pak najednou zjistil, ze nechce byt odpovedny za zamestnance. Nebo ze to je moc prace. Nebo proste nejaky takovy duvod proc uz nechce podnikat (i kdyz s firmou bylo vse naprosto v poradku).
Kdyz to slysim tak me hned zacnou behat cervene vykricniky pred ocima, protoze tomu neverim.
Podnikani, ktere je upesne = hodne vydelava neni problem zorganizovat tak aby se vse nadelegovalo. Problem s delegovanim je kdyz nejsou penize na zaplaceni jakekoliv pomoci. Cim vice je penez k dispozici tim jednodussi je cele podnikani zorganizovat, aby s tim majitel nemel zadnou praci.
U podnikani je to stejne jako kdyz vlastnite nemovitost. Bud vydelava a pak neni problem najit lidi, kteri vam se vsim pomuzou. Na jakekoliv opravy zaplatite remeslniky. Mate manazera, ktery bude vybirat najem a davat vam ho na ucet. Budete mit pravnika, ktery bude resit problemy s neplatici. Kdyz nemovitost vydelava hodne tak nic neni problem. Nemusite delat vubec nic. Takova nemovitost vam prinasi penize temer bez prace. Proc byste se ji zbavovali? U podnikani to funguje stejne.
Cim vice je penez k dispozici tim je to mensi stres ridit nejakou firmu. Kdyz mate obrovsky zisk a nahodou se neco pokazi tak vam to je teoreticky uplne jedno. Mate spoustu prostoru na delani chyb. Kdyz mate miniaturni zisk a mala chyba ho vymaze nebo dostane firmu do ztraty tak je to samozrejme mnohem vetsi stres.
Kdyz firma ztezi uzivi sveho majitele, ktery pro ni naplno pracuje tak to rozhodne nepovazuji za dostatecny zisk. Zisk musi byt tak velky, aby pokryl veskere pracovni sily, naklady a pak jeste dost zbylo. A to bez toho aby majitel byl otrokem nebo levnou pracovni silou.
Kdyz majitel odjede na dlouhou dovolenou tak se v nejhorsim pripade vydela o trosku mene penez. Nebo zamestnanci nevyresi nejaky problem tak rychle jako by vyresil ten majitel. Ale v konecnem dusledku jde jen o penize. Jestli jich vam zbyde trosku mene nebo vice. U uspesne firmy vam to bude jedno. Nikdy nic nefunguje dokonale a neni potreba byt otrok, ktery se nervuje kvuli kazde korune a snazi se kazdemu stat porad za zady. Muzete si jezdit po dovolenych nebo klidne nemusite chodit do kancelare. A bude to fungovat a prinaset zisky.
Mozna to vidim moc radikalne, ale podle me jsou jen dva typy firem. Bud podnikate v dobrem oboru, mate vse dobre zorganizovano. Pak vydelavate dost penez a bez velkeho stresu. Proste nejste potreba k tomu, aby ta firma fungovala. Mate maximalni svobodu co budete denne delat. Bud zlepsovat sve podnikani nebo nedelat treba nic.
Nebo je nekde chyba. Bud jste ve spatnem oboru nebo je nejaka chyba ve vasi firma. Pak jste zbytecne vystresovani z problemu. Treba mate moc malo lidi na mnozstvi prace. Nebo je vse spatne zorganizovano. Ale chyba je v te firme jak je rizena.
Je to tak, kdyby měl úspěšnou firmu, tak by jezdil po horách, dělal co ho baví a firmu nezavíral…
Fakt dobrý postřeh. Docela často potkávám podnikatele i manažery, kteří sami sebe považují za nezastupitelné a mají potřebu řídit úplně všechno. V konečném důsledku tím firmě děsně škodí. Krom toho, že nemají čas sami na sebe, tak nedávají prostor k růstu svým zaměstnancům, kteří by se mohli učit nové věci, získávat zodpovědnost, víc peněz apod. Příliš mnoho lidem záleží na tom, že je přesně po jejich – nedokáží se soustředit na cíl – zisk, ale soustředí se jen na to, jak moc mají pravdu právě oni. Je to smutný, je to průser, ale je to bohužel tak.
Většina firem do několika let od založení zanikne a jen malé procento přežije 20 let, tyto statistiky se stále zhoršují. Dosazení manažeři jsou dle teorie "správci", málokdy vám zajistí přežití firmy v měnících se podmínkách. Role majitele je nezastupitelná a nelze ji vykonávat pasivně.
Doporučuji přečíst si například od Collinse "Good to Great", je to založené na studii zkoumající dlouhodobě úspěšné americké firmy. Jen výjimečně se firmám daří dlouhodobě prosperovat, a i tyto firmy mají velmi nepravidelnou křivku růstu a jsou závislé na výjimečných lidech. Nová konkurence vzniká neustále a je zpravidla schopnější inovací.
Kéž by firmy přežívaly jako nemovitosti, to už bych byl na permanentní dovolené 🙂
Neexistuje zly alebo dobry odbor. Aj dobry odbor v podnikani sa moze zmenit vplyvom vonkajsich podmienok. Prikladom su strojarske firmy. Osobne poznam ludi, ktori zacali v tomto odbore podnikat s vyrobkami vyrabanymi v CR a SR v 90 rokoch, vo velkom ich predavali na domacom trhu, ale aj exportovali. Vybudovali firmy, ktore mali zaujimave zisky, ale vplyvom Ciny, kde sa zacali tieto vyrobky vyrabat za tretinovu cenu, museli tieto firmy skoncit, lebo neboli konkurencie schopne. To iste dnes plati pre dodavatelov do automobiloveho priemyslu. Podobne skoncili aj MLM spolocnosti, ktore mali urcitu organizaciu postavenu na osobnych kontaktoch predajca – zakaznik, ale so vznikom internetu a e-shopov museli uplne zmenit organizaciu a vela tychto predajcov – malych podnikatelov skoncilo.
Preto si myslim, ze kazdy podnikatel by sa mal zaujimat aj o vonkajsie vplyvy, aby vcas vedel na ne zareagovat a prisposobit tomu svoje podnikanie.
Zdravím. Mě by zajímalo, jak dlouhá doba je optimální pro rozjezd firmy. Začínala jsem s hodně nízkým kapitálem, momentálně zaplatím nájem, soc a zdrav, nakoupím zboží ( nekupuji nějak pravidelně, zboží doplňuji dle potřeby ), ale jaksi mi nic nezbývá jako výplata ( a splacení vloženého kapitálu )…. Obchod provozuji momentálně 6.měsíc ( jen upozorňuji, že pro mě je mnohem více výdělečná sezóna v zimní období ). Ale zajímá mě, jak dlouho lze považovat v podnikání nulový zisk za "běžnou obtíž začátku podnikání", nebo kdy se už jedná neúspěch. U mě tedy pravděpodobně rozhodne až nástup podzimu, ale pokud bychom to zobecnili, tak přece ne každá firma se může pyšnit závratnými zisky první měsíc, leckterá ani první rok….
Johne, jak tě rád čtu, tak dneska tady vidím nějaké velmi zkreslené a subjektivně omezené názory. Ono je opravdu něco jiného “nadelegovat” vedení prodejny jízdních kol nebo firmy na zakládání firem, ve srovnání třeba s nějakou tvůrčí firmou na “vývoj software”.
Nejprve k tomu tvému – “Podnikani, ktere je upesne = hodne vydelava“:
Co třeba si představit, že pro někoho je “úspěšné podnikání” takové, kde se plně realizuje a které ho baví, kde zaměstnanci jsou spokojení, motivovaní a hrdí na to, co dělají. Musí taková firma hodně vydělávat? Ale kdeže… stačí, když vydělává na náklady a generuje odpovídající zisk.
Dále k tomu – “U podnikani je to stejne jako kdyz vlastnite nemovitost“:
Jsou různé druhy firem a různé druhy podnikání, na to navazuje i různý způsob delegování pravomocí ve firmě. Ty si opravdu myslíš, že každé podnikání je jako vlastnit nemovitost, kterou můžeš lehce svěřit nějakému správci, nestarat se o ni a jen si užívat vydělaných peněz?
Některé obory podnikání (prodej jízdních kol) umožňují přesně definovat všechny postupy a procedury, majitel nemusí být vůbec přítomen, vše se dá popsat a “delegovat” na zaměstnance a může fungovat skoro samo. Jsou ale obory, kde delegovat vedení firmy není tak jednoduché a určitě nelze dát rovnítko, že každé podnikání je to samé, jako vlastnit nemovitost.
Jo, ještě k tomu tvému – “Bud podnikate v dobrem oboru, mate vse dobre zorganizovano. Pak vydelavate dost penez a bez velkeho stresu. Proste nejste potreba k tomu, aby ta firma fungovala.”
Co ale pak děláte, když “nejste potřeba”? Co když vás nějaký obor baví a chcete být potřeba?
Dokonce snad i podle českých zákonů je podnikání činnost prováděná za účelem zisku. Čili rozhodně a v každém případě je úspěšný byznys takový, který vydělává.
Hodně v tomhle souhlasím s Johnem. Je jasné, že když malujete obrazy, těžko si na to uděláte továrnu, i když i to by šlo. Ale v článku vidím jedno trochu jiné poselství – úspěch firmy není vystresovaný majitel, který má falešné představy o tom, jak je všude různě nenahraditelný.
Z mého pohledu je podnikání každého věc (dokud tím neškodí jiným.) Ať si klidně podnikatelé krachují, i to je věc, se kterou by měl každý počítat, když jde do byznysu. Taky se říká, že mnoho z úspěšných podnikatelů tak 3x zkrachovalo než se jim začalo opravdu dařit. Někomu chvíli trvá než pochopí, že se sám musí přizpůsobit cílům, které si sám dal.
Souhlasím s tím, že firma plná spokojených zaměstnanců je super a je jen dobře, když to podnikateli stačí, je-li to dlouhodobě únosné. Reálně je to dost nepravděpodobné a většinou vznikají problémy, firma se různě mění (dlouhodobě musí každá), to přináší chyby, stres, nespokojenost apod…
Della: Z principu bych nulový zisk nepovažoval za přirozenou obtíž a snažil bych se to změnit hned. Podnikání není čekárna, ale pakárna – neboli – musíte se vždycky snažit. Jinak se vám může stát, že v zimě zjistíte, že o vás nikdo neví, což můžete měnit už dnes. Pro nulový zisk to přece neděláte, tak s tím něco dělejte :-).
U sezónního byznysu se navíc musí počítat s rezervami na tu horší část roku, ale spousta firem (pokud to jde) to vyvažuje nabídkou, která má sezónu jindy. Často mají obě sezony velmi podobnou cílovou skupinu.
Romane pekne jsi to vystihl.. V USA zi zakladas bud non profit nebo for profit corporation.. proste delas to za ucelem profitu. To ze chceme mit vsichni dobry pocit z toho co delame je pravda, ale v podnikani se musi vydelavat. Jinak je lepsi byt zamestnanec.
Kazde podnikani se rozjizdi a nemusi byt profitablni hned od prvniho dne. Kdyz je tak o to lepe. Ale musi byt videt nejaky trend. Clovek musi videt, ze to smeruje k lepsimu. Kdyz ne tak je potreba neco zmenit nebo delat neco jineho.
Cayamane: Ja si to podnikani taky muzu zaridit tak, ze nic nevydelam a budu litat jak splaseny a shanet zakazky pro zamestnance… Kdyz uz jsem je zamestnal tak at pro ne mam vic prace. A treba muzu i verit, ze to je jediny zpusob jak to jde. To ze se to snazim delat jinak je proste muj zpusob jak to vidim ja. Ty to beres jako zcestne nazory.. Me to funguje.
Jinak snad skoro vsechny velke a uspesne firmy maji nejakeho CEO… a ve vetsine pripadu to neni majitel. Nemam pocit, ze by meli problem s delegovanim.
Fakt to neni o tom byt upachteny podnikatel ve zpocene kosili co se snazi delat vsechno, shani zakazky je naprosto nepostradatelny.. nakonec nic nevydela a rekne, ze na podnikani kasle protoze to je moc starosti a radeji bude delat sam na sebe.. To je fakt chyba v tom v jak to podnikani je rizeno.
I kdyz delas v software businessu tak mas neskutecne zpusobu jak fungovat. Delat software na zakazku, delat software a pak ho prodavat bez uprav zakaznikum, delat software davat ho zdarma vydelavat uplne na necem jinem (treba reklame)… Jen musis zjistit co ti nejlepe vyhovuje.