Dost casto slysim (napr. z komentaru okolo Den D), ze investori se v CR boji riskovat a chteji investovat jen do “jistych” businessu. Jistych pisu v uvozovkach, protoze jisteho neni nic. Kazda firma muze zkrachovat. I kdyz je dobre rozjeta. Vzdy se muze neco zmenit. Takze jisteho krome uroku na sporicim uctu neni v podnikani vubec nic.
Jakoby to dost lidi poburovalo, ze investor nechce prijit o svoje penize a peclive si vybira do ceho je da. Prece to je rizikovy kapital, ne? Tak proc je investori nedaji do nejakych teoretickych napadu, kde je to riziko skutecne velke? Tohle je bezne premysleni. Ja to docela chapu, ale taky to vidim z druhe strany jak spousta napadu nevyjde. Mam desitky napadu, ktere bych se neodvazoval nekomu nabizet dokud aspon trosku nezjistim, ze to funguje. A i kdyz je firma rozjeta tak skutecne muze zkrachovat kdykoliv a neni to nici vina. Staci, ze se zmeni kompletne podminky v ekonomice, ktere ani nemuzete ovlivnit.
Co mi vsak u techto lidi chybi je, jak si vubec neuvedomuji, ze ten podnikatel/strtupista by mel byt ten kdo nejvice riskuje. Ze podnikani neni jako zamestnani se vsemi jistotami, kde vezmu investora, zacnu si vyplacet vyplatu, k tomu mam podil ve firme… a kdyz to nevyjde tak se hold neda nic delat, investor jen prijde o svou investici. Hlavne ze v tom nemam nic sveho, protoze od toho tady jsou investori, aby investovali.
Teda ze dne D mi prijde, ze investujete jen do tutovek a to jeste za pomerne velke podily. Ale proc ne, aspon mas dalsi prijem 😀
Právě proto si myslím, že není moc dobré chodit do holportu s investory. Pokud pominu projekty s nějakými extra vysokými náklady, kde je nějaká investice potřeba, tak mi investor ve firmě přijde spíše jako škodná než jako přínos. Jen málokterá z českých firem, které byly zainvestovány (dnes se tomu moderně říká startup) je nakonec dlouhodobě úspěšnou. Na anglosaském trhu je to trochu o něčem jiném, protože je řádově mnohem větší, a tak se tam občas investice vyplatí. Ale v Čechách se investice do startupů podle mě nemohou moc vyplatit. Myslím si, že řada lidí chce investora jen právě pro tu jistotu pravidelné výplaty a nemají pak takový tah na branku jako někdo kdo si musel tvrdě všechno vybojovat sám, obracel každou kačku a než přijmul prvního zaměstnance, dělal si všechno sám. Jakékoli podnikání by mělo vytvářet hodnoty. Pokud je o danou službu nebo produkt zájem, tak se to dá v 99% případů rozjet i s minimem nákladů (vždyť jsi tak sám rozjel Shipito a všechny tvoje ostatní podnikání). Podle mě investor brzdí kreativní myšlení a má spíše demoralizující a demotivující vliv na podnikatele. Proto za sebe říkám – nebrat :).
No myslím, že to tak úplně být nemusí, záleží na konkrétním případu, ale v zásadě souhlasím. Investor je poslední možnost, jak vyřešit problém s nedostatečnou akcelerací a to ještě musí být opravdu jasné, že ty peníze pomůžou.
Tenhle článek srovnává podmínky pro začínající firmy v U.S.A. a evropských zemích. Jak je už u Economistu zvykem, je čtivý a důkladný.
European entrepreneurs – Les misérables
Europe not only has a euro crisis, it also has a growth crisis. That is because of its chronic failure to encourage ambitious entrepreneurs.
http://www.economist.com/node/21559618
Sokujuce je, ze v Europe vznikli za poslednych 35 rokov len 3 firmy svetovej kvality. Duch podnikatelskej europy je zvrateny.
Psik, to si zabil peknu blbost, zfleku ma napadne Skype, Eset, GoodData, AVG, Sygic a to len za poslednych par rokov a na poli IT.
To je citace z toho clanku, ktery se vztahuje tusim na Fortune 500 za poslednich 35 let
V clanku je elegantna tabulka kde to mas vysvetlene. Taktiez sa tam pise, ze v Europe by google nemohol vzniknut. Len si predstav, ze by prisiel Brin k nejakemu ceskemu investerovi a povedal mu, ze ma tu napad ako vytvorit lepsiu Altavistu. Ten by ho poslal do hajan, pretoze napady sa nepocitaju.
Hejl dostal investici.:-) Videl jsem jeho investora osobne
A jakpak by vám, Johne, měl dotyčný startupista dát nejlépe najevo, že podstupuje riziko? Třeba tím, že vám svěří, že už je dostatečně zadlužen, protože na svém projektu pracuje na plný úvazek (což je vždy požadavek každého tzv. rizikového investora) a z něčeho žít musí? A jeho projekt holt ještě není v té fázi, aby nesl? Aby pak slyšel z blahosklonných investorových úst: “Nojo, koukejte, pane, kolik jste v tom utopil svých peněz, a ještě byste v tom utopil ty mé, to tak!”
Skutečnost je taková, že s vysokou pravděpodobností neexistuje v této zemi osoba, která by ráda investovala peníze do cizího podnikání a zároveň se chovala nějak výrazně jinak, nežli kterákoli z bank. S jedním rozdílem: banka se chová zpravidla méně povýšeně, méně arogantně a méně nadutě.
Je zcela na zkušenostech, inteligenci a intuici investora, aby odhadl potenciál projektu, do kterého vstupuje, aby využil nástrojů pro kontrolu a spolurozhodování o své investici. A to zcela bez ohledu na fázi, ve které do projektu vstupuje.
Omezuje-li investor své investice pouze na projekty, které se v zásadě bez investice obejdou, není v jeho investici více rizika, než které podstupuje běžná investiční úvěrová banka. Jen sám sebe proboha přestat opájet pocitem, jak, cituji: “…umožnil růst další vlny mladých nadějných podnikatelů”.
Rekl bych, ze obrovsky zalezi na tom, kdo za tim projektem stoji. Pokud tam prijde clovek, ktery ma mnozstvi zkusenosti se souvisejici cinnosti a uz neco dokazal, budou se urcite investori rozhodovat jinak, nez kdyz tam prijde nekdo naprosto nezkuseny (tady se hodi upozorneni, ze to jsem treba ja).
Prijde mi celkem hloupe kritizovat chovani investoru z pozice cloveka, ktery nema penize ani zkusenosti jako oni (to nevztahuji primo na vas, ale celkove na diskutujici z webu CT). Konkretne diky tomuto blogu je videt, ze prinejmensim John asi vi co dela. Mam takove tuseni, ze kdyby tu vyjmenoval vsechny chyby, kterych se kdy dopustil a ktere nyni ovlivnuji jeho rozhodovani, prislo by to vsem najednou uplne logicke.
Souhlas. Asi jen v Česku se objeví lidi, který začnou kritizovat investory, že nedávaj peníze do tupých projektů :)))
Vzhledem k tomu, že investor má motivaci vydělat, je naprosto nelogický nařknout ho z toho, že nechce dávat peníze do super projektů se super lidma. On ten projekt asi tak skvělej není a lidi za ním, který místo byznysu, kterej má potenciál růst, v něm jen utápí peníze, za moc nestojí.
Hlavně primárně jde o člověka, který byznys dělá, projekt je až druhotnej.
Ono říct “Víte kolik peněz už jsem v tom utopil a dělám to na plnej úvazek 15h denně” – je buď obrovská motivace (ovšem evidentně bez kýženého výsledku) nebo děsná tupost. A to prostě není důvod, spíš varovnej signál, aby investor peníze do projektu (ne)dával.
Chapem co myslis, ale keby sa tymto riadil napr. Steve Jobs, tak by mozno nikdy nevznikol Pixar. Steve Jobs do Pixaru sypal 5 rokov milion $ rocne, chalani tam travili cele noci a zjavne im to az tak nesypalo. To iste sa da povedat aj o FB, Google etc.
Je pravda, ze takychto investicii do projektov, ktore nie su ziskove, ale investor v tom vidi aj napriek tomu buducnost (vizionar?) a je ochotny do toho 5 rokov davat peniaze na SK ani v CR naozaj vela nie je. Aspon, ja osobne, som ich vela nevidel, ak vobec nejaky.
A toho vysledok je aj to co pisu pani nizsie. Ak sa stavia na istotu (zisku), tak sanca na vytvorenie naozaj vynimocneho projektu je velmi nizka.
ja vychazim z toho co mi chodi na email.. ve vetsine pripadu lidi neinvestuji vubec nic.. ani svoji snahu natoz penize.. a chteji v podstate nekoho kdo to zainvestuje vcetne jejich platu, aby mohli podnikat..
to ze ma niekto peniaze z neho hned automaticky nerobi superinteligetneho a superneomylneho. to ze sa vyzna v niecom co mu vynieslo vela penazi mu nemusi zabezpecit skills v inych oblastiach.
aj v dni d bolo vidiet ako decky investori pristupovali k technickym navrhom a nevedeli ich zhodnotit. bolo tam viac napadov ktore vyzerali zaujimalo a investori ich odkopli bez premyslania a naopak
Vam asi nekdo investici nedal a jste z toho mrzuty, ze? 🙂
Pokial viem uspesnost startup je 1 z 10 projektov. Ked je taka mala uspesnost, preco sa to stale postupuje podla zazitej schemy vyberu? Preco by investor nemohol pracovat s hyper-seba-kritickym tvorcom napadov, ktory by bol schopny spracovat ovela vacsie mnozstvo premennych ako normalny smrtelnik. Napad by ponukol spickovym tvorcom a zapojil by do toho aj super marketerov a predajcov. Efekt by bol ovela vyssi ako dnes. Radsej by som bol spickovy tvorca napadov ako priemerny podnikatel.
Není tomu tak, že by “sa” postupovalo podle zažitého schématu. Skutečnost je taková, že tak postupují investoři. A proč? Protože je zde málo skutečně kvalifikovaných investorů. Běžný český “investor” je osoba, které se podařilo v minulosti realizovat a nyní provozovat nebo posléze úspěšně odprodat vlastní projekt. Nyní má jisté množství peněz, které by rád zhodnotil. Mimo to má své vlastní dvě-tři aktivity, které ho většinou zaměstnávají na plný úvazek, k tomu nějaké to hobby, rodina…
Takže pomyšlení, že by se naplno věnoval kontrole a rozvoji projektů – cizích myšlenek, do nichž by investoval a které by mu jeho kapitál zhodnocovaly, je to poslední na světě, co jej láká. Ty stresy už si přece absolvoval s vlastním projektem a nyní chce mít klid.Takže hledá něco velmi jistého, co nejprostšího rizika a co nejvýnosnějšího.A aby sám před sebou nevypadal blbě (je to přeci jen zpravidla inteligentní člověk), obratně si přizpůsobí používaný slovník a vytvoří z něj defacto nový standard (dokonce bývá citován na wikipwdii): investice hodný projekt je pouze startup. A startupem se nazývá aktivita, která má již svůj produkt, zaběhnutý chod, již si na sebe vydělává, má své zákazníky, provozovatel má své zaměstnance nebo partnery…Prostě si “investor” zajde na burzu a koupí si podíl ve víceméně zavedeném podniku. Nebo témuž poskytne úvěr.Toto se nazývá riziková investice do startupu made in Czech.
Přesně tak. Podle mě investor je tady jen od toho, aby jeho peníze umožnily urychlit expanzi. Pokud zvládnu tohle financovat, nebo z nějakého důvodu je expanze takového toho startupového typu (1000ce %) nemožná nebo pro moji branži neaplikovatelná, nemá v mojí firmě investor co dělat. Na burzu se chodí pro peníze na expanzi. Jinak ne. Spousta velkých firem na burze není. A z toho všeho plyne jediné: Dobrý investor je ten, který dokáže naprosto minimalizovat riziko. Tudíž chodit jen v uvozovkách do “jistých dealů”. Nikdy se nedá říct, že investor se bojí riskovat, protože investor není od toho aby riskoval. A pokud mi investor nechce dát peníze, tak jsem mu hold nenabídl dostatečně dobrý deal. Ostatně ve Dni D bych dobrý dealy spočítal na prstech jedný ruky, pokud bych jí vůbec potřeboval.
Omlouvám se, že jsme si zjevně neporozuměli – taktéž s panem Slavíkem. Ani by mne nenapadlo, že úvodní Johnův článek se týká situace ve Dni D . Tento seriál nepovažuji za investorskou aktivitu, ani si nedokážu představit spojení skutečného investování s podobným dryáčnickým divadlem.
Pokud jsem zde hovořil o investování, pak jsem měl na mysli vždy venture kapitál, tedy investici s vysokou mírou rizika, avšak v oblasti s rychlým růstovým potenciálem Právě tento potenciál je faktorem, jenž má ve vysokých číslech vyšší míru rizika eliminovat.
Tvrdím, že investoři rizikového kapitálu v této zemi neexistují z důvodů, jež jsem popsal níže. Ze zásad venture kapitálu akceptují jen ten druhý faktor – to jest oblast s vysokou nadějí růstu. A protože se v této oblasti pohybují (obecně IT a Internet), říkají si ze setrvačnosti rizikoví investoři – nebo investoři do startupu, někdy dokonce mentoři, angels a tak podobně. Avšak jsou ochotni jít do rizika, srovnatelného s nákupem akcií ČEZ nebo Komerční banky.
Podnikatelé, kteří shánějí investora mají často dojem, že nejdůležitější je ten jejich nápad, ale pro investory je podstatná i osobnost daného podnikatele. Co už dokázal, zda má praxi v řízení lidí, zda pracoval řadu let v špičkové technologické firmě, zda už vybudoval nějaký vlastní business, zda má za sebou už úspěšný exit apod. Tyto vlastnosti totiž předurčují budoucí úspěch mnohem více než jen samotný nápad. Pokud nic takového za sebou nemáte, nezbývá než na svém nápadu zapracovat tak, aby jste prokázali jeho životaschopnost. Pokud investorům jasně ukážete, že když odečtete náklady na získání zákazníka (pokud možno z globálního trhu) od toho kolik Vám zákazník platí a po zaplacení nezbytného provozu Vám ještě něco zbyde, tak máte nakročeno k úspěchu.
K věčným cirátům typu “radši žádného investora” – pokud Váš business je skutečně startup – má nízké vstupní náklady, rychlou škálovatelnost, globální ambice, tak i když budete v zisku, tak ten nebude dostatečný na to, aby jste rychleji než konkurence vyrostli ve skutečně velkou firmu. Dřív totiž Váš projekt zrealizuje někdo kdo investora nebo kapitál mít bude.
Většina těch lidí co takhle píšou jsou jen závistivý hlupáci… To je celé… Myslí si, že stačí nápad a zbytek se udělá sám, resp. že zkušenosti a peníze investora se postarají o zbytek. Den D pak vnímají jako reality show, kde nenávidění boháči vybírají výherce cesty do ráje. Bohužel si neuvědomují, že vaše extrémní opatrnost je výsledkem vašich zkušeností. Nikoli, že na základě vašich zkušeností proměníte h*vno ve zlato… Nevím co víc dodat…
Ten posledni odstavec nema chybu, ale vyplacet vejplatu by me nenapadlo myslim si ze dost casto v tom zacinajici podnikatele maji veskery majetek a cas. Spis ten podil potencionalniho zisku/rizika je celkem nizky. Minimalne dle meho nazoru pokud budete obchodovat na burze napr. tak pro stejne zisky delate mnohem rizikovejsi obchody.
Nemám zdání, co píší lidé Johnovi do mailu. Ani neznám historii značek, jako je Pixar, FB nebo Google (i když je ke svému prospěchu užívám). Nicméně mé zkušenosti jsou takové, že se můj projekt zaplaťpámbu úspěšně rozvíjí, má svůj finanční model, svou cílovou skupinu a už i zákazníky, kterým rozumím, vím, nač slyší a umím za nimi jít a mluvit s nimi jejich jazykem. Takže pohoda. Jsem ovšem schopen si představit, že s finančním polštářem bych v podstatě obsadil daný trh dříve, než se vzpamatují velké ryby, kterým se tohle sousto zalíbí a které prostě ten kapitál na rozdíl ode mne mají. Takže jsem skutečně pár investorských jednání absolvoval. Tristní zkušenost. Tuhle oblast až na nepatrné výjimky (jako nakonec celou zdejší podnikatelskou sféru) obsazují typičtí zbohatlíci v první generaci: za okázalou blahosklonností a na odiv stavěnou vůlí “pomáhat” najdeš jen chamtivost, nadutou bohorovnost a naprostou nepřítomnost velkorysosti. Samozřejmě doprovázenou patřičným newspeakovým žargonem, bez toho to nejde.Taková je realita. Samozřejmě nepíši o Dni D, toho jsem viděl kdysi jeden díl, to je reality show bez sebemenšího kontaktu s realitou
Myslim ze The Economist to rekl jasne – na investice jsou tu jen americani. Vsude jinde, at uz Evropa nebo Australie kde ted bydlim plati, ze pokud se vam nabizi investori tak je to znak toho abyste je nepustili ani do kancelare.
Ono je asi opravdu nutné vidět to, že má podnikatel velkou snahu projekt rozjet, dává tomu opravdu vše … a když toto investor vidí tak je jasné že tomu spíše uvěří také. Pokud tomu nevěří podnikatel, a je opatrný, tak tomu těžko přesvědčí investora.
http://luzr.cz