Amerika muze za to, ze jsem zacal podnikat. Poprve jsem vyrazil do USA myslim, ze v roce 1991. Byl jsem umelec a studoval jsem vysokou skolu. Tehdy ta zeme na me tak zapusobila, ze jsem prevratil zivot na ruby. Skoncil jsem ze skolou a v 19. letech zacal podnikat.
Tady je historicky clanek kdy popisuji toto obdobi.
Maloval jsem obrazy (zde taky clanek a fotky).
A kdyz jsem jel do USA podruhe tak vim, ze jsem strasne chtel videt Biospheru 2. Cetl jsem o tom projektu clanek v casopise. Osm vedcu se zavrelo v uzavreneme ekologickem systemu. Pestovali si vsechno jidlo. Byla to jak priprava na to, ze jednou takto budeme bydlet na Marsu. Pro me to tehdy bylo naprosto fascinujici pribeh a chtel jsem ho videt na vlastni oci. Jen jsem to Biospheru nemohl najit a nekde jsme stvrdli v aute v noci (a byl pekny mraz), ze jsme to nakonec vzdali.
Se zakladatelem Biosphery 2 Johnem Allenem se mam potkat za par dnu osobne. Tak jsem se dival na ruzne rozhovory a ctu si jeho knizku
Me and the Biospheres: A Memoir by the Inventor of Biosphere 2
Tu jeho knizku absolutne doporucuji. Rikal jsem si, ze nase generace toho hodne zazila. Od padu komunismu, kdy jsme stali v ulicich jako studenti. Zacatek kapitalismu a podnikani. Ale tady s respektem koukam jak tito lide byli neuveritelne pracoviti a jak se dokazali pustit v podstate do cekohokoliv. Doopravdy mam obrovsky respekt. Sli za svym, ale neslo o penize. Realizovali svoje sny. Dokazali zit v souladu s prirodou a svetem kolem nas. A zajimave je, ze tak ziji do dnes.
Kdyz nechcete cist knizku tak velmi doporucuji tento film, ktery dokumentuje co zrealizovali.
Spaceship Earth (na Amazonu)
Na me nejvice zapusobilo, jak se treba rozhodli postavit lod Heraclitus. A ne nejakou malou. Je to dost velka lod na ktere obepluli cely svet. Sakra, kdo toto dnes umi?
Velmi inspirativní čtení, články tohoto typu mám u tebe na blogu nejraději.
Dobre byt schopen si pripustit, ze je to prave mainstream podnikani a business, ktere nas do takovych scenaru jednou dotlaci. Ze prijde kolaps, to je snad patrne kazdemu a za tech par desitek let co m,nozi pamatujeme muzeme ten upadek pozorovat na vlastni oci. A ze ekonomika je vlastne jen vymena virtualnich hodnot za ty realne, a spolecnost jeste tleska kdyz se to nekomu dari fakt dobre, to je fakt, ktery nas system nijak nehlasa. System postaveny na rustu generace a konzumaci virtualnich hodnot. Bez elementarniho navazani na realitu a realne hodnoty pro zivot. Slusna deformace, kdyz se nad tim clovek zamysli… A kdyz tedy business zacne myslet na planetu, co z toho vypadava? Solarek, e-mobilita a dalsi hovadiny. Neochota ukoncit slepe ulicky nasehy “pokroku” a vytloukani klinu klinem. No a pak ti co to opravdu dotahli az nahoru, ta stopa a dopady na prostredim, jen aby nekdo mohl rict hele, mam miliardy, tak pak tito borci zacnou hlasat ze ty miliardy investuji zpet do obnocy prirody. Jako by priroda znala hodnotu penez. Ten kontrast a kontrapunkt priroda a udrzitelnost vs business a ekonomika se bude manifestovat vice a vice, a podle me se nic velkeho bez opravdoveho kolapsu nezmeni. Uroboros – had co pojida svuj ocas – to je nas “developed” system…
> Je to dost velka lod na ktere obepluli cely svet. Sakra, kdo toto dnes umi?
Johne, mrkni na “La Grace” – to je lod, kterou postavili cesi. A mozna by zvladla i ten svet obeplout 😉
A na svou dobu pěkný mořeplavecký počin zvládl Eduard Ingriš
https://krasajachtingu.cz/eduard-ingris-cesky-moreplavec-na-ktereho-jsme-malem-zapomneli/
Jinak sólo obeplutí zeměkoule, tak jak oblet už zvládly děti mladší 18 let.
A třeba přes Atlantik se pravidelně vydává stále více lidí v mini jachtě stavěné v garáži dle Polského modelu s cenovkou kolem 1M kč.
Penize, to jsou jen barevne papirky jak rikal jeden muj znamy miliardar v devadesatkach. Pracovitost, vynalezavost, to uz jsou hodnoty. Tim ze lidsky zivot je kratky, tlacime casto na trh hovadiny, na jejichz otestovani by bylo potreba par generaci. Momentalni civilizace by se dala oznacit jako “exploitacni” protoze na exploitaci cloveka a prirody je zalozeno mnoho veci. Tvrdit ze je to “uzitecne pro zakaznika” je casto smesne. Nejhorsi je nase pycha. Sestavte z molekul jednu funkcni lidskou bunku a uznam, ze necemu rozumite.
Ahoj John,
Ak by si napisal blog o tom ako sa zmenilo tvoje zmyslanie z umelca na podnikatela, resp . Rozdiel / proces / pohlad na svet bol by som vdacny
Ha ha… byt umelec je super. To rozlozeni mysli. Na to podnikani to vyzadovalo dost velke predelani mysleni. Srdcem bych chtel byt radeji ten nezatizeny umelec. Ale prakticky v zivote bych se realisticky daleko nedostal. Ne ze by se umenim nedalo vydelavat, ale jsou to spise vyjimky a idealne az ten umelec umre (tak teprve umeni stoupne na hodnote).
U podnikani je to docela brutalni mysleni co je potreba udelat, aby firma uspela. Zadne sneni. Jen naprosta ponoreni do krute kazdodenni reality. A casto velmi neprijemna rozhodovani nebo naroky na cas.