Vyjednavani s cinanem o smlouve na rozjezd Shipito v Singapuru a Cine je brutalni orisek. Necekal bych jak to bude komplikovane. Osobne jsme se dohodli. Po telefonu me nekolikrat ujistil, ze si perfektne rozumime. Pokazde se nekolikrat ptam a pokazde me dlouze ujistuje jak tomu presne rozumim.
Jakmile se to ale da na papir tak to neni schopen podepsat nebo vse meni.
Treba me pred tydnem zavolal, ze nechame uplne stejnou smlouvu jak jsem to navhrl. Ze nic nezmenil. At to teda podepisem a rozjedem to. Poslal smlouvu. Vse bylo kompletne jinak.
Lidi co maji zkusenosti dojednavani obchodu v Cine mi tvrdi, ze to je naprosto normalni. Ze takto se dojednavaji obchody s cinany. A jeste dodaji par silenych historek co se jim jak stalo. Ukradene dusevni vlastnictvi, know-how, zakaznici… Cinsti partneri zacnou delat svoji vlastni firmu a pritom se tvari, ze podnikaji s vami.
Ajajaj. Co takle na ně zkusit jejich vlastní taktiku. Pokud oni chtějí zjistit how-to, měl by jsi ho více chránit a více se zajímat o to jejich.
Držím palce, ať obchod nakonec dopadne úspěšně a ne nějakým podrazem.
Takové jednání nesnáším. Na druhou stranu vidina zisku je asi dost velká motivace. A to si nejspíš také on uvědomuje. Třeba ho zkusit postrašit, že pokud bude kličkovat, oslovíš někoho jiného.
GOOD LUCK!
bud rad, ze si tam nemal SK cigana 😀
to by si len videl, za vsetko by bol diskriminovany 😀
Co mu poslat zpátky podepsanou tu původní smlouvu? Nevim jestli bych dokázal podnikat s někym, koho musim při každym kroku kontrolovat, aby mě nepodrazil… Existuje vůbec v Číně nějaká vymahatelnost podmínek smlouvy ve chvíli, kdy ji poruší?
Treba to je zase nejaka nepochopitelna asijska taktika "jak prelstit velkeho bileho muze ze zapadu" 🙂 Prehnane te pohosti, vsechno naslibuji a spolehaji, ze tim otupi tvoji ostrazitost. Pokud by se rozjel spolecny biz, tak te z neho vysoupnou nebo prevedou zakazniky pod svoji firmu (se ziskanym know-how). Ceska skola 🙂
Presne tohle mi reklo nekolik lidi.. dohodnes se.. a mezitim si oteviraji vlastni sklad jeste vetsi.. a rozjizdeji to stejne:-)))
Johne, co ti říkali ti lidé o praktikách číňanů, jsem na to strašně zvědavý :), jen se poděl se příběhy…
Jojo, Číňané jsou opravdu dobří v tom, jak cokoliv okopírovat :), taky mě napadlo, že je to možná past.
Ale kdyby to byla past, a chtěli by jen zjistit procesy atd., tak by nedělali problémy u smlouvy, chtěli by ji co nejdříve uzavřít za každou cenu aby se dostali k materiálům, a smlouva by jim byla ukradená.
Spíš to vypadá na klasický střet kultůr.
S cinanama je spousta legrace…
Treba budu mit za chvili vlastni dobre pribehy.
Spoustu legrace si užijeme tak maximálně akorát my /čtenáři blogu/
čínani dokážou okopírovat úplně všechno , stačí když nějaká firma vystaví na nějakém veletrhu svůj výrobek a za chvilku už to montují nějaké čínské pacičky.
Asi máte ve smlouvě nějakou klazuli o mlčenlivosti a nekradení nápadu.
Maj v Číně tyhle smlouvy nějaký smysl?
Bude zase sraz v Brne? 🙂
Ja jsem to rikal: "Vzdy ve strehu". A uz je to tu.
Z vlastni zkusenosti mohu potvrdit, ze snaha o jakoukoliv dohodu s nimi je mrhani casem, protoze s nimi zadne dohody neplati.
Johna uz drive ruzne obkladali na kolech. Bud natahli cenu nebo nemeli modely co chtel i kdyz je slibili nebo dali nekvalitni soucastky. Nebo rovnou zkouseli okopirovat cely business s Copacabanabikes. Vzdycky neco.
A okopirovat Shipito by nebylo moc tezke. Takze ja bych se docela bal.
A co takhle okopírovat Číňany 🙂 ?
Lol, okopirovat cinany a kopirovat kopie 😀
Beru to jako vyzvu .. nejak to chytre vymyslet:-)…
2finer: Budu v Brne navstevovat rodinu, ale detailni program teprve promyslim:-)
Jinak uz mam perfektni prihodu s cinanem… ale to nemuzu ani napsat na blog… Nekde u piva to nekomu v CR povykladam… za 14 dnu:-)
John: Problémy se smlouvou? Založ si vlastní Shipito China (pokud to v Číně jde).
Ahoj Johne. Na ty cinany bych si dal vazne pozor. Opravdu je to tak jak rikas. Neni problem sepsat smlouvu s Tebou a pak si pojedou svoje vlastni podnikani a budou se tvarit, ze spolupracuji s Tebou. Dokonce v pripade dusevniho vlastnictvi coz jsou vynalezy apod. je bezne, ze si tvuj napad vypujci a vydavaji ho za svuj a ty z toho nemas nic. Je to docela bezna praxe. Byl bych hodne ostrazity.
Ja som mal v Sydney zaujimavu debatu s korejcanom (okolo 40-45 rokov), ktory uz dlhe roky zije v amerike, ma tam svoj business a teraz si v Sydney otvara dve nove pobocky. O cinanoch sa vyjadroval nie velmi lichotivo, aj ked je pravda ze korejcania ich vseobecne nemaju radi.
Zrovna řešššíte Čííínu?? To mě těší já tam studoval, teď už jen dovolená.Podnikání s číňany, nikdy ne dohromady! pozor! Opravdu ne. Číňané mají na univerzitách kurzy jak kopírovat. Jednou mi profesor řekl, že nemuho přijít na další přednášku. Já přišel, po 10min přednášky si všiml, že tam sedím, byl jsem vykázán. Oni ví jak na nás. Těch 10 min mi stačilo k tomu abych viděl co řeší. Problémy při smlouvě? To nic není, ta pravá legrace teprve přijde až budete řešit rutinu! Pokud myšlenka podnikání v Číně? Ano, ale jen s někým kdo je "tough " a zápaďák. Základ podnikání a jeho úspěchu v Číně je mít 100% vlastnictví a hlavně 100% kontrolu!Jen někoho najít kdo by tam zůůůůstal nebo nejlépe kdo tam už je, i to neni záruka kvality hodně fakařůů nebo čínalogů, kteří nejsou dobří v podnikání. Třeba já utekl…lol 🙂 and never again :-). Opravdu, zkuste si tam žít a Váš ČESKÝ PESIMISMUS Vás přejde jedna dvaï¼
Každopádně good luck J
John: Osobně z tohoto mám pocit, že tomu Číňanovi jde o jediné. Získat Tvoje know-how. Jakmile se mu to podaří, tak Tě už potřebovat nebude. Klidně s Tebou může naoko podnikat, ale tomu, aby si udělal třeba separátní vlastní firmu (firmy?) a používal Tvoje know-how absolutně nezabráníš. V Číně jsi absolutně bez šancí se něceho domoct nebo uhlídat. Uvědom si, že Shipito je business, který nepotřebuje prakticky žádné velké investice. V podstatě Ti stačí sklad a zmíněné know-how. Idea start-upu s minimálními náklady je v tomto případě obrovskou pastí.
Jak rika Honza Dvorak. Souhlasim. Taky mam z toho takovy dojem.
Johne je vůbec možné si rozjet to podnikání v Číně sám?
S vlastním skladem, vlastními zaměstnanci atd…
Co je vlastně nejcennější, tvé know-how a asi informační systém. Know how ti stejně ukradne kdejaký zaměstnanec (i když partner se dostane rovnou ke všemu).
Hmm, no je to dilema, buď otevřít pobočku lehce s místním partnerem, který to stejně protahuje, a nebo si ji otevřít sám s velkými nečekanými problémy, ale vedět, na čem člověk je.
Copacabana bikes byli číňani?
Johne tohle mi teda taky přijde dost podivné. Doufám, že si dáváš velký pozor. Ale asi jo, protože vypadáš celkem v klidu :-). Přeju ať to dobře dopadne!
I kdyby to rozjel v Cine tak najme lokalniho managera a za par dnu ma stejne know-how okopirovane… Jak to tedy vnimas Johne – velka prilezitost s velkym riskem ?
Já si nemyslím, že číňani dokáží dobře okopírovat fungující byznys, to bysme tu měli mraky bot v kvalitě Adidas. Jenomže ten číňan prostě takovou kvalitu nikdy sám nevyrobí, na něčem tam ušetří a zákazník to pozná na tom, že se mu bota rozpadne a příště nekoupí.
Podle mě stejné by se stalo, kdyby okopírovali Shipito byznys, udělali by to špatně.
Fandor: ad "Copacabana bikes byli číňani?"
To je můj názor založený na jejich obvyklém způsobu při ovládnutí nějakého trhu… tj.: Nechat si ukázat, jak se to dělá – a pak udělat to samé čistě na sebe. Dělají to tak s ponožkama, převodovkama, zkrátka se vším.
Nikdy se to neprokázalo, původce byl dobře ukryt.
Martin: To že většina Číňanů jsou pitomci a neumí nic udělat pořádně je pravda. Na druhou stranu, výrobci jako Puma, Adidas nebo Nike, tak ti všichni už dávno vyrábějí mimojiné také v Číně…
Tak jednani s asiaty je vždy o tom, že umí kývat hlavou jen nahoru a dolu. Prostě říct ne je pro ně prohra. Tudíž se usmívají a všechno odsouhlasí. Základem je nepokládat otázky na ANO-NE.
Pokud musí odpovědět celou větou, jde poznat, zda to pochopili. Takhle jsme si naběhli, když jsme v J. Korei dělali výstavu. Poslali jsme výkresy a na vše odpověděli OK. Pak jsme se divili, až jme přijeli a pak se divili oni, že to musí předělat.
Možná to jejich "Ano na vše" pochází z jejich mentality, že nechcou urazit člověka tím, že řeknou ne, a ani nechcou postavit do špatného světla sebe, je to jiná civilizace :).
A nebo to je tím, že by to opravdu chtěli odfláknout? Co jsem slyšel o číňanech, tak se snaží vždy vyhovět, ale pokaždé to udělají tak nějak jina a "po svém" :).
Je třeba vzít v úvahu, že mentální rozdíly mezi jednotlivými národy v Asii mohou být obrovské, daleko větší než v Evropě.
Singapur je země s velmi malou korupcí a značnou (na naše poměry) vymahatelností práva, to by mohlo vysvětlovat ono kličkování při podpisu písemné smlouvy. Já bych se na Johnově místě snažil okopírovat toho singapurského obchodníka – tj. zjistit, co je třeba a co chce udělat v Číně, jaké je nutné mít předpoklady atpod., a podle toho udělat to, čeho se (proč asi?) nejvíc obává – tj. vybrat si jiného obchodního partnera.
já myslím, že Číňani jsou značně protřelí obchodníci. Nikdy nebutete schopni odhalit co si skutečně myslí, že to co říkají není to co chtějí apod. Bylo by dobré se spolupracovat s někým kdo se v těchto reáliích vyzná….
Taky si myslím, že "Ano na vše" říkají buď z toho důvodu, že nechtějí urazit ,nebo že nerozumí. Každopádně jsem zvědavý, jak bude obchod s Číňany pokračovat…
Uz se na tu pobocku v Cine fakt tesim!;-)
Muzu rozjet sam… ale hrozi presne to co pise Martin.. zamestnanci ti taky vsechno ukradnou..
M. Vym. diky za prispevek
to John: sw udělej jako webovou sluzbu a zabastli i ostatní kroky, at se to da co nejhúře kopírovat. Stejně něco takového řešíš, co? :-). Vytvoř něco, co je pro byznys zásadní a co případně poroste na hodnotě a na co nebude mít partner možnost šáhnout, značku … co já vim…
zaměstnej tam amíky 🙂
A co takhle se vykaslat na cinany a sehnat si nejakeho tchajwance. Jsem jiz nekolikaty mesic pracovne v Shenzhenu a mohu rict ze je mezi nima propastny rozdil…
Kua John, mne sa inak paci tvoj optimizmus!!!! Drzim palce! 😉
Zamestnani Americanu by nemusel byt spatny napad. Prave Americany lze potkat i ve fronte na potvrzeni v Manpoweru v Brne (kazdou chvili rozdavaji nejaky papir) – a to jde o bezne pozice, zadni manazeri. Kdyz se s nimi da clovek do reci tak reknou, ze prijeli za praci jako ostatni cizinci.
Johne, tohle by se Ti mohlo hodit: Čínská obchodní etiketa/Scott D. Seligman (http://www.dobre-knihy.cz/detail-12024/cinska-obchodni-etiketa.htm). Málokde ji mají, ale stojí za to. Držím pěsti 🙂
enjoy it 🙂
Ora: "Nikdy nebutete schopni odhalit co si skutečně myslí, že to co říkají není to co chtějí apod."
A jaké národnosti musí být člověk, abych to mohl odhalit? A taky jak se to prosím dělá. Rád bych lidem četl myšlenky…
Na to som sa presne chcel opytat, urcite su v amerike plenty knih o obchodovani v cine a s cinanmi. John, necital si ziadnu?