Je to neuveritelne jak jsem progresivni

Progressivism is the support for or advocacy of social reform. As a philosophy, it is based on the Idea of Progress, which asserts that advancements in science, technology, economic development, and social organization are vital to the improvement of the human condition (Wikipedia)

Kdyz jsem zacinal podnikat v USA s firmou IncParadise (zakladani firem), tak jsem nejradeji zamestnaval zeny!

Uprimne jsem muze dokonce diskriminoval. Mel jsem spatne vzpominky na me podnikani v CR, kdy z me firmy vzniklo nekolik dalsich konkurencnich firem. Zamestnanci odesli, zalozili si svoji vlastni firmu a pretahli klienty. Tohle se stalo nekolikrat a opakovane po sobe. A vzdycky to byli muzi! Ono to je asi v povaze chlapu, ze vice riskuji a hledaji ruzne zkratky, jak co nejrychleji vydelat prachy. U zenskych jsem mel pocit vetsi stability. Ze praci delali s vetsi laskou. Nenudili se. A proste celkove mi kancelar lepe fungovala v plne zenskem slozeni. I v Las Vegas jsme jednou zamestnali nejakeho muze a ten se pak taky pokusil zalozit vlastni firmu! Nastesti se mu nedarilo. Ale stejne, ze! Takze zenske jsem mel ve firme nejradeji!

Nedavno se v USA vedli obrovske diskuze o tzv. gender neutral bathrooms. Proste je problem, kdyz se na zachody napise, ze jsou pro chlapy nebo pro zenske. Kdyz jsem rozjizdel Shipito tak jsem trnul, ze mam zaveden prvni neutralni zachod. Bylo to dlouho predtim nez se zacala vest tato diskuze. U me zase uprimne slo o to, ze jeden zachod jsme meli ve skladu a druhy v kancelari. A developer dal na ten v kancelari cedulku pro zeny a na ten ve skladu pro muze. Jenze me se strasne nechtelo chodit daleko na zachod do skladu. Predelal jsem cedulku a napsal na zachod, ze je pro oboji pohlavi.

Celou dobu jsem se trepal strachy, kdy si kdo bude stezovat, ze to nemame oddelene. Treba, ze jsem nejaky uchyl co chce lezt na stejny zachod co zensky. Ale ted vim, ze jsem byl progresivni a to s obrovskym predstihem. Vlastne se u me museli zamestnanci citit nejlepe, protoze jsem vyresil problem se zachodkem mnohem drive nez se to stalo ve zbytku Ameriky!

Treti vec jak jsem progresivni jsem zjistil ted (ano taky me i moji manzelku objal, ale myslim, ze jsme oba bez ujmy). Americka kultura je zalozena na tom, ze se porad nekdo nekde chce objimat. Potkate cizi lidi. Seznamite se a rovnou vas objimaji. Ja na to nejsem zvykly. Moc se mi to ani nelibi. Vzdycky doufam, ze se objimani budu moci vyhnout, ale snazim se akceptovat spolecenske normy, protoze tady dlouhodobe ziji. Nejradeji bych jen podal ruku, ale mam pocit, ze lidi pak berou, ze jsem moc chladny. Znovu jsem mel takove cerne svedomi, ze do te americke kultury nezapadam. Jenze vsechno je jinak. Instinktivne jsem ta vyjimka, kdo neni uchyl a nesnazi se na nekoho sahat, objimat ho a takto zpusobovat neprijemne situace s dotykem. Jak se to ted zrovna probira v mediich a myslim, ze neni konec ruznych pripadu co jeste uvidime.

Tleskam sam sobe jak intuitivne dokazu vsim proplout a vim co je spravne!

A myslim, ze uz jsem zase o krok vepredu. Jak uz jsem tady dokumentoval, ze nesnasim ruzne schuzky a konferencni hovory, tak vlastne nemam sanci nikoho nejak obtezovat i timto zpusobem. VAROVANI: Az se na nekoho z vas za 30 let provali, ze jste nekoho nekde osahavali na osobni schuzce (treba nejakym nechtenym dotykem napr. ze vyzadujete pozdrav podani upocenou rukou – to fakt muze byt spouste lidem neprijemne a taky vam to hned na rovinu nereknou) nebo obtezovali slovne po telefonu nejakym trapnym konferencnim hovorem, na kterem se budete vykecavat, tak bacha…Je tam risk, ze prijdete o vase vydelane miliony, kdy budete platit pravniky a napravovat krivdy, kterych jste se napachali (nebo vas vyhodi z prace). I kdyz trosku to musim upresnit, plati to jen v pripade, ze se vam skutecne podari zbohatnout nebo tu atraktivni praci budete mit. Jestli to chcete pojistit a byt neprustrelni, tak doporucuji zustat chudy a nic nedelat, pak se nemusite bat. Nic se na vas neprolakne. V USA to takto funguje.

Tak doufam, ze to znovu ocenite, ze se delim o uzitecne know-how. A nezapomente i na to moje varovani!

Spread the love

26 thoughts on “Je to neuveritelne jak jsem progresivni

  1. kdyz jsem to zacala cist, chtela jsem to hned zavrit – uz i tady, to snad ne?
    ja se jen desim, kam az tohleto pujde a kdo kterou “krivdu” zas zacne resit. Asi zacnu Amikum vypravet zazitky z ceskych vysokoskolskych koleji. Zensky chodi kolem pisoaru zatimco tam stoji chlap (snad jenom moci), ve spolecnych sprchach obcas chybi zavesy, sprcha neni jen prostor ke sprchovani… Mozna by pak prestali resit takovy p*coviny 🙂

  2. Počkej, opatrně s tí­m… Když jsem to dal přečí­st svým holkám, které prošly US vzdělávací­m systémem, tak se zděsily, že ten první­ odstavec máš plný genderových stereotypů. Tohle bys tedy jako nějaký vysoký zaměstnanec US firmy napsat nemohl, to bys na hodinu letěl 🙂 Naštěstí­ se u toho holky řehtaly, ale prý se najde hodně lidí­, co by to vzali naprosto vážně a protože nejsi ten chudý, tak by to mohl být parádní­ průšvih.

  3. Ze všech důvodů tady uvedených už 20let zaměstnávám pouze holky/dí­vky/ženy.
    Jsou prostě spolehlivější­ a pracovitější­. Já sám jako chlap a jejich nadří­zený jsem lí­né hovado, takže to co pí­šu není­ nějaký gender stereotyp, ale jasná vlastní­ zkušenost 🙂
    Naví­c mě moje zaměstnankyně motivují­, abych častěji chodil do kanceláře. Kdybych tam měl chlapy, mnohem ví­ce bych to jen ří­dil na dálku.

    Myslí­m taky, že Američané jsou posedlí­ vydělávání­m peněz a jejich soudní­ systém umožňuje těm chudší­m fakticky vydí­rat ty bohaté tí­m, že budou z jejich (i minulých a nevinných) krtinců vyrábět hory 🙂
    A bohatší­ to sami podporují­ tí­m, že se v takových pří­padech raději mimosoudně dohodnou, protože nemají­ chuť/sí­lu/čas projí­t klasickým soudní­m procesem… jenže tí­m právě dávají­ střelivo a naději i ten další­m, kteří­ to chtějí­ zase a znovu vyzkoušet…

    Je ovšem taky pravda, že pokud jsem bohatý, tak taky nemůžu být úplné prase a dělat třeba přijí­mací­ pohovory v hotelu: -) Myslí­m, že žádnou českou holku/slečnu/paní­ by ani nenapadlo jí­t na přijí­mací­ pohovor do hotelového apartmá 🙂 A jestli ano, tak se slevu a jsem prostě ze staré školy 🙂

    1. Že je něco potvrzená pravda přeci ještě vůbec neznamená, že to není­ brané jako genderový stereotyp a že se to tak smí­ psát 🙂 Svět jde do pr… Tedy, svět se pozitivně mění­, jsem chtěl napsat.

    2. U nas nie. Ale v americkych filmoch vidis bezne schodzky v hoteloch. A nie su to izby 5×6 len s postelou ako z inych filmov 😉
      Aj na slovensku som zazil, ze velmi dolezite rokovanie, ktore malo byt tajne do momentu odhalenia, tiez robili v hoteli.

  4. No před 10ti lety jsem dělal v jedné cestovce, která fungovala podobně jak dnešní­ AirBnB (pronajala si byty v centru Prahy, a ty pak přes internet pronají­mali cizincům).

    Tam si dvě zaměstnankyně založili podobnou firmu, a aby toho nebylo málo, tak uplatili ajťáka, ať jim ukradne všechna firemní­ data a zdrojové kí³dy webu, sí­la co.

    Právně to řešit nějak moc nešlo, ale ty lidi byly prostě horší­, my jsme je předběhli a jim zůstali oči pro pláč.

    Taky jsem se bavil s jední­m majitelem z obchodu nábytku, a stalo se mu něco podobného, týpek si vzal všechny seznamy dodavatelů, a otevřel si obchod o 500m dál na menší­m městě. A ví­to co udělal podnikatel? Zavolal svým dodavatelům, a řekl jim, že jestli chtějí­ dodávat jemu, tak on od nich nic neodebere, a protože odebí­ral jako hodně a byl zavedený, tak se žádný dodavatel nebavil s tí­m zaměstnancem.

    Vykrádat někomu byznys je vždycky risk, myslí­m že smysl to má, když si člověk chce otevří­t pekárnu, tak se v nějaké nechá na chví­li zaměstnat, a pak si udělá vlastní­ koncept, ale většina ex-zaměstnanců jede skoro 1:1.

  5. Nechápu proč by někomu měli až tak vadit společné záchody, kabinky jsou stejně uzavřené a oddělené tak jako tak. A že se potkám u umyvadla s ženskou? Co je na tom divného?
    Jediný problém by asi byl u záchodů kde jsou i pisoáry, tam to chápu, že by to pro ženy nebylo moc komfortní­ chodit kolem močí­cí­ch mužů :-))

    Spí­š co mě v Severní­ Americe udivuje jsou ty WC kabinky, kde se člověk postaví­ a vidí­ ven + dole je taky snad 0,5m mezera 😀

    1. V Holandsku som pred časom videl pisoáre priamo na hlavne ulici pešej zí³ny. Bolo tam asi tak 6 pisoárov do kruhu, úplne otvorené na ulici.

      1. to je bezne aj v UK, ale len na piatok sobota vecer, aby muzi nestali na budovy tak kazdy piatok a sobotu mesto dovezie na tie iste miesta otvorene pisoare a rano su prec. Sam som to vyuzil ked clovek musi a do baru nestiha dojst tak sa tam vysti.. Pri zenach si to moc neviem predstavit ale u muzov to fungovalo.

      2. Tak na letní­ch festivalech to taky tak funguje, ale tam je asi trochu jiné prostředí­ ke kterému to patří­ 😀 Tam jsou asi holky rády, že chlapi močí­ do těch otevřených pisoárů, než jim na stan.. 😀

  6. Instinktivne jsem ta vyjimka, kdo neni uchyl -> John, no neviem… ako pises na konci clanku o dostatku penazi a varujes zvysok sveta, tak sa da ocakavat, ze tym uchylom jedneho dna budes 😉

    Mal by si mat nejaku tajnu rezervu pre pripad.

    To,co sa v poslednych rokoch deje, je obycajna genderova vojna sialenych feministiek proti chlapom.

    Problem je daleko hlbsi a nejaky “sexharasment” je len spicka ladovca – a v podstate (zatial) namiereny len proti bohatym ci uspesnym -> pretoze ak zasiahnes “silneho chlapa”, ti priemerni sa poseru aj sami.

    Premerni chlapi prichadzaju po rozvode/rozchode (rozvodovost cca 50%) nielen o existenciu, ale aj o deti, ktore potom vychovavaju vylucne tie feministicke kravy.

    Napriklad okolo rozvodov je vybudovany cely priemysel, ktoreho vysledkom je, ze chlapi prichadzaju nielen o peniaze, ale aj o deti. Ide v podstate o genocidu pachanu na detoch – a nikto s tym nic nerobi. Lebo by ho nahodou este obvinili zo zneuzivania, sexagresie a podobne.

    Feministky sedia v uradoch platenych statom alebo z fondov EU, programovo a vedome robia cokolvek, co chlapa poskodi,pripravi ho o peniaze, o deti a v podstate o existenciu. Vytvaraju si rozne spolky, v ktorych si radia, “ako dojebat toho hajzla”, pricom ide o brutalne vysoke percento “pripadov”. Nejaky zaujem dietata ci spravodlivost, pravda a podobne? Zabudni. Verim, ze presne rovnaka sablona je pouzita aj v mnohych pripadoch obtazovania a podobnych obvineni.

    Tu mas dalsi priklad: https://ekonomika.idnes.cz/amazon-cqi-/ekoakcie.aspx?c=A171122_114816_ekoakcie_jn

  7. Sorry, ale na tohle se moje česká mentalita prostě nechytá, to je surrealismus. Progresivní­ lobby v USA už překročilo všechny liberálně konzervativní­ rámce. Za to, že někdo plácne ženskou po prdeli, jen tak ze srandy a v dobré naládě, přece nemůže jí­t za mří­že, natož za poklepání­ na rameno nebo objí­mání­. To je přece normální­ lidské chování­, ke kterému dotyky patří­. Vždycky se to řešilo tí­m, že úchyláka kopne ženská mezi nohy, ale nikdy by mě nenapadlo, že může vzniknout takový cirkus jako je nyní­ v USA.

    Sociální­ systém a vztahy mezi lidmi obecně začí­nají­ ovládat ženy, to je katastrofa. Podí­vejte se jak to dopadne, když systém výchovy dětí­ přerostě v totalitu do Norska. Barnevernet zaměstnává naprostou většinu žen, v establishmentu a úřadech jsou také v naprosté většině ženy, agendu a legislativu tvoří­ také v převážné většině ženy. Muži mlčí­, ignorují­, akceptují­, aby náhodou nebyli politicky nekorektní­, nebo neměli společensky negativní­ nálepku extrémisty nebo stigma.

    Já mám se zaměstnávání­ žen zase opačnou zkušenost, dvakrát přetáhli podnikový business model (a interní­ data tzn. dodavatele a odběratele) a šly dělat na sebe, provozoval jsem i hospodu a během deseti let vystří­dal asi dvacet čišní­ků a čisnic, čisnice v daleko větší­ mí­ře podváděly při platbách v hotovosti než muži.

  8. Johne, jestli se trepete strachy z reakce ze zamestnancu protoze jste zavedl univerzalni WC, tak samotne podnikani musi byt uplna selanka. :)))))))

  9. Ano s tí­m klonování­m firem mám z minulosti podobné zkušenosti zvlášť u činností­,kde není­ potřeba pří­liš velká cash na profinancování­ zboží­ apod..

  10. V Česku toto považuji v podstatě za samozřejmost – hodně smutnou samozřejmost. Snad v půlce pří­padů, kdy jsem se s někým rozloučil, jsem viděl do půl roku obdobu našeho byznysu, nebo pokus o. Ultimátní­ byly pokusy o přetažení­ klientů stylem, kdy si vybral někoho, kdo mu nezvládal psát na bývalý firemní­ email, takže se to celé provalilo ještě dří­ve, než jsem si toho náhodou všiml sám).

    Některé klienty jsem o odchodu konkrétní­ch osob informoval a ujistil je, že mám zájem na jejich další­ spokojenosti (zvlášť pokud šlo o ty, kteří­ měli s dotyčnými komunikovat dlouhodobě), a popravdě pokud někdo odešel i přesto k dotyčnému, bral jsem to jako “máš co jsi chtěl”. Většinou to pro něj dobře nedopadlo, spousta lidí­ nechápe rozdí­l mezi “obchodní­kem” a “celkovou službou” a že být dobrý obchodní­k ještě neznamená umět dobře poskytovat služby.

    Tak jak tak je to dost smutné.

    1. Nechápu proč se mí­stní­ podnikatelé takto slovně rozčilují­ nad tí­m, že od nich odešel zaměstanec a pokusil se postavit na vlastní­ nohy. Mě to přijde jako zcela normální­ a ušlechtilá věc (pokud samozřejmě takový člověk např. nedělá nějaké nekalé praktiky jako pomlouvání­ bývalého zaměstnavatele, ukradne databázi zákazní­ků apod.).
      Vždycky to tak fungovalo třeba i v řemesle, že tovaryš šel do světa na zkušenou, pracoval u mistra a potom co nebyl zkušenosti, stal se mistrem sám…
      Přijde mi docela logické, že když bych si chtěl otevří­t restauraci, tak v nějaké nejdří­v pár let makám, abych se naučil co a jak…

      1. Dobrý podnikatel se toho přece vůbec nemusí­ bát. Pokud má v něčem pár let náskok, nemusí­ se bát nové konkurence (pokud se sám stále posunuje vpřed) 😉

        1. To ti připadne normální­,že si zaměstnance zaplatí­š,zaučí­š,vycvičí­š a on ti pak zdrhne s know-how a databází­ klientů ? Tyhle úlety jsou specifické pro východní­ blok – v západní­m světě se toto neděje tak často. A srovnání­ s pohádkama je trošku out 🙂 Jak jsem se již zmí­nil nejví­c je riziko u činností­,kde není­ třeba velký kapitál.. u větší­ch projektů to riziko je spí­š ,že přeběhne ke konkurenci. A konkurenční­ doložka ? Ta je v naši zemi neučinná,protože soud je vždy na straně chudáčka zaměstnance ! 🙁

          1. Konkurenční­ doložka funguje, háček je v tom, že firma po dobu její­ platnosti musí­ zaměstnanci platit 60% platu nebo tak něco, což je ve své podstatě i fér, protože zaměstnanec pak ve své podstatě nemusí­ sehnat mí­sto v oboru.

            Já jsem něco takového podepisoval u jedné společnosti, když jsem se jich ptal, kde je ta zmí­nka o finanční­m vypořádání­, tak to konstatovali slovy “že jejich právní­ci to nějak obešli, aby to nemuseli platit”. Tak jsem to podepsal, protože taková doložka je neplatná, a zejména jsem to taky podepsal proto, jak mi řekl šéf firmy, konkurenci v Praze nemají­ a já věděl, že se stěhovat nebudu.

          2. Ví­š proč na západě lidi tolik nepodvádějí­, nepřetahují­ klienty, nekopí­rují­ firmy atd? Není­ to dané nějakou větší­ počestností­ lidí­ na západě, je to stejné jako s tí­m, proč je hodně hackerů v Rusku, a mnohem mí­ň v USA.

            Důvod je ten, že na západě ty firmy legálně velmi slušně zaplatí­ schopné lidi. Schopný programátor se na západě nestane hacker jednoduše proto, že ho tam někdo přijme za velmi nadstandardní­ plat, což se nedá ří­ci o Rusku.

            Proč bych prostě v obchodě kradl housku, když si na ní­ za 2 vteřiny legálně vydělám?

          3. Zaměstnanec není­ nevolní­k ani otrok, je přirozené, že vždy nějaká část zaměstananců odejde “za lepší­m”, je to normální­ a nijak tomu nezabrání­š, zí­skáné know-how jim taky nesebereš zpět… 😀
            Jako majitel firmy neseš tato rizika, ale zároveň máš za to jiné benefity.

            Byť samozřejmě neschvaluju nějaké krádeže databází­, přetahování­ klientů a podobné nekalé praktiky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *