Je lepsi podnikat v oboru s velkou konkurenci nebo bez

Lide co nemaji zkusenosti s podnikanim si mysli, ze je obrovska vyhoda podnikat v oboru, kde neni zadna konkurence. Az na par ojedinelych vyjimek to je pro me naopak obrovske varovani. Kdyz v necem neni zadna konkurence tak to muze znamenat, ze o ty sluzby nebo vyrobky neni zadny zajem. Takze bych nedoporucoval s takovym podnikanim zacit.

Muzete skoncit tak, ze to rozjedete, nainvestujete penize, cas a nakonec zjistite, ze nemate vubec zadne zakazniky. Naopak davam prednost, kdyz se podnika v oboru ve kterem je velke mnozstvi zakazniku i konkurence. Ale je potreba dokazat delat veci o dost lepe nez konkurence. Treba prijit na to jak delat neco o dost levneji, rychleji, kvalitneji, apod. Kdyz se to podari tak mate okamzity prisun zakazniku a podnikani se rozjede. Nemusite nic slozite prodavat. Pujde to temer samo.

Dobrym porovnanim je, kdyz se podivate na stavajici konkurenci a najdete zpusob jak muzete delat vse o dost lepe. Treba prijdete na nejaky novy zpusob jak resit ruzne situace a problemy. Nebo kdyz stavajici konkurence dela spatne sluzby. To je taky dobre znameni. Jestlize najdete stiznosti od zakazniku a vite jak to stejne delat o dost lepe tak mate velkou sanci na uspech.

Spread the love

19 thoughts on “Je lepsi podnikat v oboru s velkou konkurenci nebo bez

  1. Autor blogu je sam dukazem, ze to funguje. Mne by na prvni pohled prislo jako blbost, zakladat v Nevade firmu na zakladani firem, kdyz tech zavedenych tam funguji jiz mraky.

  2. Je rozdiel podnikat v obore bez konkurencie v CR/SR a v USA. V CR/SR to moze byt vynikajuca obchodna prilezitost, samozrejme ak tam nie su privysoke vstupne/administrativne bariery typicke pre socialisticku Europu.

    V USA sa treba nad oborom bez konkurencie naozaj vazne zamysliet, kde je problem.

  3. Ale zase ty argumenty USA / Evropa…

    tohle si myslim plati vsude. Kdyz neni zadna konkurence, tak jsou dve moznosti.

    1) nikdo o to nestoji a jestli to uz nekdo delal, tak zkrachoval a s velkou pravdepodobnosti to ceka i nového nástupce.

    2) je to dira na trhu, o ktere nikdo nevi… to je ale velmi mizivá pravděpodobnost. Museli byste si vybudovat celý nový trh, lidé by se museli dovědět, že to chtějí.

    a pokud je někde konkurence, tak to znamená jediné…

    Je to lukrativní obor, ve kterém se vyplatí podnikat. Jinak by to prece konkurence nedelala.

  4. Ako si tak citam tento tvoj blog, tak vidim, ze je tu kopa cennych informacii, ktore v buducnosti urcite vyuzijem. Aj ked si este na plnoletost musim pockat, myslim, ze tieto rady nebudu na zahodenie.

    Ked nebudem mat spociatku ziadny kapital, budem musiet citujem: "upliest z hovna bic". Ale vacsina najvacsich korporacii na svete takto zacinala, ak nemali bohatych rodicov, nevyhrali sportku alebo nieco podobne.

    Knihu si urcite kupim, ani tak nie kvoli tomu mega, ked je vraj malo pravdepobne to vyhrat. Ale preto, aby som sa dozvedel nieco nove od cloveka, ktory zacinal od nuly a teraz je uz vysoko nad bodom mrazu.

    Inak chcem sa opytat, ako to bolo na zaciatku s anglictinou, ci si obcas nemal problemy sa s niecim dohovorit. Lebo ja si seba viem predstavit ako v obchode kupujem mlieko. Ale neviem si predstavit ako rokujem s nejakou inou firmou alebo si vybavujem bankovy ucet, zivnost a pod.

  5. Rozhodně je podle mého názoru lepší začít podnikat na trhu, kde je konkurence. Chce to ale být opravdu lepší (levnější, rychlejší) než konkurence a potom je to již jenom o tom nastavení těch procesů tak, aby to fungovalo. A to je podle mého názoru to nejtěžší – většinou to buď skončí na lidském faktoru nebo na neschopnosti managementu.

  6. Viz SHIPITO..:)

    Petr:

    Jo máš pravdu. Nabízím jednu službu, kterou u nás ve městě měli možnost dělat jiní, ale nešli do toho. Asi nejspíš ze strachu. Protože jiné vysvětlení mě nenapadá.

    Ale žádná velká "bomba" to není. Ta možná až časem..:)

  7. Jo si vsechno co jsem kdy delal uz melo nejakou konkurenci. A kdyz jsem vymyslel neco unikatniho (v me mysli genialniho) tak o to zakaznici nemeli zajem:-)

  8. Něco na tom bude, když vidím některé majitele firem (autodopravci, uklidove firmy, prodej stavebnin) ve svem okolí tak je evidentní že se svým IQ mohli tak maximálně obšlahnout (okopírovat) konkurenci.

  9. Problém nemusí byť ani v tom, že zákazníci nemajú záujem a že je nápad úplne na nič. Akurát stojí nesmierne úsilie vytvoriť si trh (doteraz neexistoval), naučiť ľudí, že služba/produkt existuje a na čo je dobrá atď.

    Tam kde je veľká konkurencia, tak samozrejme ľudia presne poznajú produkt, vedia prečo ho kupujú a na čo slúži. Netreba sa zaoberať vytváraním trhu (už existuje). Stačí vyrábať predávať a poskytovať.

  10. Sakra, prečo si to napísal až teraz? 🙂 Ja sa roky snažím vymyslieť niečo geniálne čo ešte nikto nerobí, a všetko zbytočne? :-)))

  11. Toto je veľmi cenná rada, vďaka. Koľko času som už strávil vymýšľaním vecí ktoré ešte nikto nerobí, aspoň viem že s tým nemusím strácať čas 🙂

  12. No jo je to tak, teď při čtení tohoto článku mně to došlo.

    Takže už nevymýšlím žádný kraviny a jdu dělat jen odzkoušené věci 🙂

  13. "Treba prijit na to jak delat neco o dost levneji, rychleji, kvalitneji, apod." To je teda pěkná kravina. Tímhle se dá postavit na nohy menší lokální business. U každého, který se stává masovým, už má hlavní slovo marketingová strategie.

  14. Tiez sa priklanam k nazoru, ze najlepsie je zacat v odbore, ktory ma konkurenciu, lebo je uz vytvoreny isty okuh zakaznikov, ktori tento produkt alebo sluzbu poznaju, treba len zlepsit system a niecim sa odlisit od konkurencie. Tiez je dobre zacat podnikat v niecom, co vo svete funguje, ale nie je to na lokalnom trhu. Vymyslat nove veci je mozne, ked ma clovek dostatok penazi a casu a berie ako urcitu nadstavbu k tomu v com uz podnika. Ludia su konzervativni a na vsetko nove si musia najprv zvyknut a az potom su ochotni za to zaplatit.

  15. To John:

    Tak google teda nejsou uplne optimalni priklad teto strategie. Google sice nebyl prvni fulltextovej vyhledavac, ale jejich obchodni model si prinesli uplne sami a trh si sami sobe vytvorili… Totez trebas Apple s iTunes, to jsou take tvurci uplne noveho trhu, co sami opanuji…

    Dobry priklad toho, ze nejvic penez nemusi vubec vydelat ten prvni co prinasi novou myslenku je Microsoft. Ten nevytvoril ani prvni, ani nejlepsi operacni system (v dobach MS-DOS). Ani s windows nebyli prvni operacni system s podobnym rozhrannim a uz vubec nebyli prvni s Wordem a Office a presto v techto trech klicovych dobach dokazali nasledne trh ovladnout a vydelat nejvice penez…

    Ale na Apple je krasne videt, jak se to muze vhodne stridat, s operacnim systemem udelali mensi business nez MS, totez s pocitaci versus PC svet, prestoze byli v ledascem vic inovativni, tady vyhral ten dalsi v poradi lepsim marketingem atd.

    S mobily a hudebnimi prehravaci si obracene vzali bezici hw business a ukrojili si mnohem vetsi podil diky lepsimu zvladnuti a jeste si vedle stvorili trh novy pres obchod hudbou a aplikacemi 🙂

  16. OK 🙂

    Pionyra v nejake mensi firme najdem ve vsech oblastech. Jen nevim, jestli trh pro google existoval a firmy na nem profitovali, spis bych rekl, ze ne. Ze oni proste vytvorili tak dobry vyhledavac, ze trh pro pridane produkty si tim take vytvorili a profitability na nem jako prvni docilili oni…

    Zatimco MS sel proti velkym a profitujicim firmam. Proti SUN a ruznym Unixum s DOSem, proti Apple s Windows, proti WordPerfectu s Officem…

    A Apple sel s iPody proti Sony, Samsungu, LG a vsem moznym jinym a s iPhonem take sel na existujici a funkcni trh proti obrovskym firmam…

    Ale konec koncu je to jedno, oba dva chapem, ze je jednodussi startovat na existujicim a rostoucim trhu, nez nekoho presvedcovat na sve vize. A to ze trh existuje jde snadno poznat z ekonomickych vysledku konkurentu, to ze roste a jeste par let poroste se holt musi poznat z penetrace a pokryti zakazniku atd…

    Sice vytvorit si sam sobe trh a ten tim opanovat je mnohem lepsi business, ale s mnohem vetsim rizikem a to jde delat az s rizikovym kapitalem, tedy ve stylu nevadi, ze to nevyjde, delame to v X ruznych projektech, ono se to nekde povede a to zaplati ty nepovedene a i kdyby ne, tak se nic nestalo 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *