Petr Ocasek pred casem napsal clanek o finacovani do startupu. Cekal bych, ze ten jeho clanek vzbudi trosku vetsi odezvu a vice komentaru.
Nevzbudil. Vyvozuji tyto zavery:
- Financovani startupu zas takovy problem v CR neni. Dobre napady a teamy penize nepotrebuji, protoze si to umi sami zaridit. Vetinou si startup rozjedou s malymi naklady a financuji si to sami, protoze tomu veri a nechteji se s nikym delit.
- Dalsi a vetsi skupina startupistu chce jen sehnat investora, protoze se jim nechce riskovat. Takze si reknou, ze kdyz dostanou penize, tak do toho pujdou. Jinak ne. Tohle je podle me prvni naznak, ze to pravdepodobne nebude fungovat. Kdyz tomu natolik neveri, ze do toho nejdou za kazdou cenu (i kdyby se meli sami zadluzit a nechat zainvestovat sve pratele a rodinu), tak pri prvnim skobrtnuti se na to stejne vykaslou. At uz maji penize od investora nebo ne. Podle me jde jen o ten zpusob mysleni. Nerikam, ze se kazdy musi zadluzit nebo nejak strasne riskovat. Ale musi tomu verit natolik, ze ho nic nezastavi. Bud najdu investora nebo nenajdu, ale startup se zrealizuje. Proste upravim plan a jedu dal. V zadnem pripade me nesmi nic zastavit.
jj, je to tak, sám se potýkám s financováním, ale nevzdal bych to ani za
nic. Jde o to, že občas se různé věci potkají najednou a pak je umění
to ukočírovat/ufinancovat apod… Ale od toho je plánování cashflow v projektu (které osobně moc rád nemám…), které pokud vychází z reálních čísel a je pečlivě připraveno,
tak vám pomůže právě v čase, kdy je nejvíce potřeba… je to takový
koloběh… A ještě jedno “moudro” ode mně na závěr a už dám pokoj 🙂
Jděte za svojím cílem jak nejvíc můžete! když to neuděláte budete později litovat a přemýšlet co by bylo kdyby… a to je cesta do pekel!
Hezký víkend !
ja mam pocit, ze uz aj zo skrine na mna vyskoci nejake financovanie startupu, stale len citam o tom ako sa niekde “rozdavaju” peniaze. Myslim si, ze v dnesnej dobe zohnat financie na dobry projekt nie je problem. Je problem zohnat dobry projekt.
To už je fakt jak náboženství. Ufinancujte se z toho a všichni.
Koukam ze s kvantitou ctenaru klesa kvalita diskuze, skoda 🙁
Jinak trosku te opravim – ten clanek nebyl o tom ze by financovani byl problem sehnat, ale ze to nefunguje efektivne – proste bezny startupista nezna moc investoru a opacne. Tzn. trva to dlouho a ty penize jsou mensi nez by mohly byt. Stejne tak je pak slozite (mozna jeste slozitejsi) pro investory ten podil prodat jinemu investorovi.. a tak “musi” cekat na exit ci dividendy.
Nicmene dostal jsem v reakci na ten clanek do mailu par napadu co s tim (napr. videopitching) a info o projektech, ktere se chystaji toto resit. Takze se blyska na lepsi casy :o)
Johne, to co pises je delani startupu “po cesku”. Nadseni fouderi udelaji prvni verzi, finacuji to ze sveho atd. Ten rozdil v pristupu me dosel v panelovce na demoday startupyard – kde tusim Patrick Riley popisoval zajimavou vec z USA – startupy si mohou dovolit zamestnat “A class” programatory, potricne je zaplatit. Rocni plat 90k USD neni vyjjimkou. Proste je to alternativa oproti praci v Google vcetne penez.
Nicmene spickovi programatori se v Paze plati podobne jak v USA a velky rozdil je v tom, ze si je startupy nemuzou dovolit. Nemuze tady tak podle me vzniknou skupina “profesilonalnich zoldaku pro startupy”, kteri by delali spickovou programatorskou a designerskou praci. Mit seed investici 1mil Czk a 1mil USD je proste rozdil.
Proto me prijde, ze startupy dnes v Cr delaji budto studenti, nebo lidi kteri to mohou zafinancovat z predchozich aktivit. Opticky to na me pusobi tak, ze delat startup v USA je mensi riziko a muze do toho jit i clovek s hypo bez velkych rezerv.
Takze myslis, ze hlavni problem startupu v CR je, ze si nemuzou dovolit zaplatit programatory?
Ano, tedy s výjimkou těch, kdo mají koule shánět investory s “nápadem” a stránkou “začneme brzy”…
Pokud chce někdo aspoň něco ukázat, obvykle to dopadne tak, že sežene co nejlevnějšího kodéra/grafika, jejichž práce bude na hony vzdálená původnímu záměru, neumí vše, nenadchne uživatele natož investory.
Anebo třetí cesta, pokusit (!) se získat pár milionů od banky, udělat vše “áčkově” a doufat, že to vyjde…
Jinak se doporucuji sledovat AngelList.. ono ne kazda seed investice je 1 mil USD.. spise vubec ne. Naprosta vetsina jsou mnohem mensi a obrovske mnozstvi startupu zadnou investici nedostane (a to jsou IMHO docela dost solidne rozjeti nebo maji dobry projekt). Samozrejme, kdyz uz ma nekdo jmeno a nejaky uspech za sebou tak ziskavani kapitalu je o necem jinem.. ale kdyz je obycejny zacinajici clovek, bez uspechu nebo zajimavymi zkusenostmi tak to ma velmi tezke. Na tom Angellistu je to krasne videt. Strasne moc investoru se honi za par investicemi o kterych si vsichni mysli, ze jsou super.
Nevím, asi je to dost individuální a záleží na tom, pro jaký typ práce programátory sháníš. Já mám opačné zkušenosti – relativně levní programátoři v ČR pracují často o dost lépe než ti drazí v USA. Navíc pro mobilní aplikace není často reálné drahé americké vývojáře používat – taková aplikace se pak nikdy nezaplatí a konkurence používá vývojové týmy v Číně (takže i Češi jsou často relativně drazí). Firmy které znám a které mají vývojové týmy v USA jsou málokdy v zisku a spíš počítají s prodejem firmy než s nějakým ziskovým modelem (což je přístup, který se mi moc nelíbí). Mimochodem, $90,000 za špičkového programátora v USA je dost málo, tihle lidé mají často příjmy nad $150,000.
Pokud jde o investice, stejně jako John se obávám, že to není až tak růžové. Ano, i já sám jsem měl hodně nabídek – v okamžiku kdy jsem mohl prokázat takový zisk, že jsem si mohl financovat další rozvoj sám a žádného investora nepotřeboval… Je pravda, že jsem žádnou investici sám nesháněl ale stejně jsem přesvědčený, že nějaká větší seed investice bude spíš výjimka než pravidlo.
V současnosti vidím jako hlavní výhodu podnikání tady v Kalifornii především to, že tady svítí sluníčko a člověk má tak nějak lepší náladu a díky tomu udělá víc práce 🙂 Jinak tu také samozřejmě člověk snáze naváže nějaké užitečné kontakty. Ve svém oboru dost často vidím problém v tom, že US konkurence má kontakty lepší – prostě studovali spolu na Harvardu, na Stanfordu…
@clayton4x4 jasny, ja mluvil o tech prvotridnich. Kdyz potrebuji nekoho na PHP tak v CR je pomer cena / kvalita velmi dobry. Pocitam ze na skriptovaci jazyky pro EDU aplikace to bude podobne. Nicmene u Javistu / C++ / lidi co umi navrhovat skalovatelne aplikace je to bida a tam jsou vetsi penize potreba.
Bohuzel zrovna takove lidi potrebuji ty typy startupu, ktere maji velke ambice.
Nevtrdim, ze by kazdy mel dostat $1M (stejne jako nedostava v USA). Ale melo by fungovat neco jako gausova krivka, ze tech par nejlepsich by melo. Mozna zatim fakt chybi “ti nejlepsi” na strane starupu – 1 Roman Stanek mi prijde proste trochu malo.
1. Poslední poznámka Petra Ocáska v této diskusi je charakteristická: založit startup, který by pomáhal startupům ve financování… Hurá, kočka se zakousla do svého ocasu. Jinými slovy: množství startupů je bublinou, která nemá šanci obstát v běžném modelu něco koupím, něco k tomu přidám, pak to prodám.
2. Neexistuje žádný tuzemský investor, který by byl schopen a ochoten pomoci na svět startupu, který se doposud neocitl ve fázi, kdy se bez investice v podstatě v klidu obejde. To jest, kdy má pan investor své jisté. OK, proč ne. Ale proč si pak říká investor rizikového kapitálu?
3. Je řeč o českém startupu. To jest, vymýšlejí ho Češi v tuzemských podmínkách, z nich také vycházejí. A když to zafunguje zde, proč ne jinde, chování spotřebitelů je plusmínus obdobné. Ne tak chování investora. Správný nafrněný echt český investor se s vámi nebude bavit, pokud nemáte pobočku v Silicon Walley a nehodláte zatopit samotnému Googlu.
4. Ergo existuje množství projektů, jejichž autoři nikde nekonzultují, neshánějí “investora” (neboť je přestalo bavit rozesílat maily z 25% úspěšností byť i prosté reakce typu “Dobrý den, nemáme zájem”), prostě sednou a něco udělají a když to funguje, udělají zase kus něčeho dalšího a ono si to časem začne vydělávat. Tento stav vytváří optický dojem nedostatku vhodných projektů pro investici. Což je spíše ale problém investorů – nebo spíše těch, co by se za ně rádi považovali. Akorát si rizikový kapitál představují jako nákup Kalouskových dluhopisů, které jim ale ponesou 25%p.a.