Mam jit pristi tyden prednaset studentum MBA co maji zajem o podnikani. A maji za ukol zpovidat nejakeho podnikatele. Takove ty otazky co byl ten nejvetsi problem co podnikatel musel prekonat, jake byly ty nejtezsi rozhodnuti, jake byly duvody, ze podnikani uspelo… a z toho maji udelat nejakou objektivni analuzu.
Ty otazky sami o sobe me pripadaji dost komplikovane, aby se na ne dalo smysluplne odpovedet. Kdyz clovek rozjizdi firmu, tak resi neuveritelne mnozstvi problemu. Je toho moc. Casu je malo. Zdroje jsou omezene. Vypichnout par nejakych problemu je docela zavadejici. Je to vzdy mraky malych rozhodnuti a kroku, ktere zajisti ten uspech.
Podle me uplne nejdulezitejsi je se neukolebat tim procesem budovani firmy, ale jit tvrde za vysledky. A tohle nevim jestli je v te skole nauci. Jako prvni radu jsem chtel rict, at se vykaslou na ztraceni casu studovanim MBA, jestli fakt chteji podnikat. Ale to by asi nebylo vhodne. Takze se budu krotit.
Naopak. MBA jsem studoval rok a kéž by mi někdo otevřel oči předtím 🙂
Doufám, že to bude ve stylu Petera Thiela 🙂
Jakoze si mam vzit sekovou knizku sebou?
Ano, jen si vezmi cash a vysvětli jim, že to tak máme v Evropě raději 🙂
Pro me osobne by bylo nejdulezitejsi jak vubec zacit podnikat. Preklopit praci ze sebe na vic lidi. Ja jsem ten krok nikdy nebyl schopny udelat, bal jsem se. Vidim aktualne hodne prace pro vice lidi, ale nevim jestli to tak bude i do budoucna. Neumel jsem udelat ten krok. Mozna jim poradit v tomhle – je to o tom nebat se? Toho dalsiho cloveka musite zaplatit z nejakeho cashflow, musi se vam vratit.
Jako zakladni pravidlo beru: Zacit podnikat jeste nez si nadelas ruzne zavazky (napr. hypoteku na dum). Proste vedet, ze si muzes dovolit byt nejakou dobu bez prijmu (coz je bezne u rozjezdu podnikani). A pak uz do toho skocit. Experimentovat. To co funguje, tam venovat vice casu. Kdyz nefunguje, tak menit.
Ty sam jsi vystudoval Business Administration (aspon podle wikipedie). Povazujes to zpetne za ztratu casu? Nebo bys to treba doporucil delat az pri podnikani, kdy uz ma clovek trochu zkusenosti?
Dobry point. Nepovazuji. Ale delal jsem to extremne jednoduse, rychle, dalkove a uz jsem pritom podnikal. Takze jsem mel pocit, ze mi to dalo hodne.
Mna by najviac zaujimalo, ako sa zacat naucit delegovat. Najma v pripde one-man-show firmicky, kvoli predideniu rizika v pripade choroby/urazu.
Tak delegovani je oblibene tema a psal jsem o nem uz mockrat.. par clanku
https://www.podnikanivusa.com/2013/08/12/jak-delegovat/
https://www.podnikanivusa.com/2010/11/27/co-nedelegovat/
https://www.podnikanivusa.com/2008/11/22/dovolena-jako-dobry-impuls-k-delegovani/
Cau Johne. Jak bys to udelal, kdyby jsi mel na ucte napriklad jen
10 000 USD ? V cem by jsi zacal podnikat treba i v malem, ale aby to davalo smysl ?
Takto jsem zacinal v Las Vegas.. zakladani firem http://www.incparadise.net. Zalozene na webu. Vetsina se dela online. Neni potreba velka investice.
Pokud jim nejde o to mít titul za jménem, tak ať si koupí tuto knihu: https://www.amazon.com/Personal-MBA-World-Class-Education-6-Sep-2012/dp/B011T6ZZQW/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1517154500&sr=8-4&keywords=personal+mba+josh+kaufman
Jaký máš názor na cizí jazyky? Učil by jsi se např. dobrovolně Francouzštinu ve škole i když víš, že chceš do US nebo států kde ji nevyužiješ?
Tak ja jsem se musel na gymnaziu ucit ve skole rustinu. A kdyby nebyla revoluce, tak propadnu. Kdyz nam dali moznost, ze nemusime maturovat z rustiny a muzeme si vybrat treba anglictinu tak jsem po tom okamzite skocil. Ale z cele tridy jsme byli jen dva. Ja a spoluzak co byl neuveritelne nadany na jazyky (a umel anglicky perfektne). Proste jsem vzdy mel problemy se ucit neco kdyz jsem nebyl presvedceny, ze to doopravdy vyuziji.
Podle mě učit se cizí jazyk jen tak aniž by to člověk rovnou někde využil je ztráta času. Stejně když to člověk nepoužívá aktivně, tak to zapomene.
Ale jasně ve škole když je ještě člověk mladý se asi jazyky učí lépe. Potom bych si vybral jazyky, které mají největší pravděpodobnost využití. U nás v CZ to bude v tomhle pořadí:
1) Angličtina je naprosté “must have” v dnešní době, to musí umět dnes i uklizečka
2) Němčina – spousta firem u nás má německé majitele, zákazníky, dodavatele atd.
3) Francouzština nebo Španělština – další velké jazyky, ale jejich využití je spíše situační…
Mel jsi nekdy problem dovolit sam sobe byt uspesny? Pralo ti blizke okoli vzdy uspech nebo jaky melo postoj k tvym zacatkum?
To neni o tom jestli ti okoli dovoli byt uspesny. Jestli ti preji nebo te podporuji. Teoreticky kdyby te blizke okoli podporovalo tak ti to muze pomoci, ale take nemusi. Je to tom, se s tim poprat. Najit reseni. Zkouset. Realizovat. Az se proste namicha ten spravny elixir, ktery udela ten zazrak, ze to vyborne funguje a vydelava. Nekdy projit vice problemy na zacatku nastavi v cloveku tu spravnou odolnost (a ta je potreba).
To vyznieva tak americky
Rebricky: najvacsia prekazka, najtazsi problem, tri dovody uspechu …
Ja sam mam MBA popri praci, resp. podnikani. Naucil som sa viac strukturovane mysliet a lepsie rozoberat problemy/ulohy na drobne.
Ano jsou ty otazky takove americke.. Coz znamena, ze to zavadi ke zjednodusovani.. coz nemam moc rad. Ono to je vsechno na delsi diskuze a zjednodusovat se moc neda. Ze by treba jediny duvod mel za dusledek, ze podnikani je uspesne.
Nemám sice s US praktické zkušenosti,ale řekl bych (aspoň to znám z větších států EU) že asi největší výhodou je obrovské množství lidí v US a jejich kupní síla. Je to tak ? samozřejmě to nesmí být obor který ovládají velké korporace,ale i tam si myslím,že se dají najít skulinky,jak se třeba povedlo Johnovi s Shipito. Ovšem asi větší perspektiva se jeví třeba na čínském trhu,tam jsou ještě větší možnosti zvlášť s něčím co je luxusní a pochází z Evropy – ale musí si na to najít dobré spolehlivé partnery.Dneska střední třída je tam obrovská a neví za co by utráceli 🙂
Myslím že Asie nebo Čína jsou pro Evropana prakticky uzavřené trhy bez místního partnera. Ta jiná kultura a jazyk jsou obrovské překážky… Potom konexe na politiky a úředníky. Stejně to platí třeba pro Rusko.
Tak samozřejmě partnera potřebuješ spolehlivého všude a to nemusíš jít ani tak daleko do Ruska nebo Asie.V okolních zemích se taky bez toho neobejdeš.Ono v podstatě až na nějaké vykutálence jsou číňané velmi spolehliví a přátelští lidé (ale mají své specifikum že neradi říkají NE :-)) ) samo jsou vyjímky kterých je hodně díky velké populaci,ale když už si tam člověk za roky vybuduje i přátele nejen obchodní vztahy,tak pak to jde už samo 🙂 A ostatní asijsté země jsou velké rozdíly,mezi ty poměrně dobře fungující jsou i další třeba Malajsie,Taiwan. Ale opět to už nejsou levné země,takže kdo vyrabí něco levného mimo elektroniku(tam drží prim stále čína,taiwan) tak už se zadává výroba spíš Vietnam,Indonesie,apod ale tam to je větší adrenalin 🙂
USA je obrovsky trh s jednotnym jazykem a relativne jednotnymi pravidly. Jasna pravidla a zakony, ktere funguji. Cinsky trh muze mit perspektivu, ale pro cizince je to obrovske riziko, ze se v nem ani nevyzna a nabije si hubu. Ono to je rozdil podnikat ve vyspeke zemi nebo tam kde se to rozviji a pravidla nejsou jeste poradne jasna. Treba perfektne rozvinuty financni trh je obrovska vyhoda, apod.
Zkušenosti s Asii (hlavně čína,Hongkong,Taiwan a něco i Thajsko,Indie) mám víc jak 15let a ty kulturní rozdíly i trh není až zas tak rozdílný,ba bych řekl že v některých věcech (drží se dohody podáním ruky apod. ) mají i lepší.Spíš jsou rozdílné zvyklosti – možná je to tím že mám asii rád i jako cestovatel,tak můj pohled už je určitě tím ovlivněn 🙂
Dneska oproti minulosti kdy byla levná pracovní síla už ty rozdíly nejsou tak velké (v evropě jsou i levnější země na výrobu) ale spíš jak jsem zmiňoval jsou atraktivní věci na puštění jejich trh.Pár známých se tam aktivně pustili do různých činností a všichni zatím úspěšně (gastro,luxusní evropské zboží apod.) Ono je třeba si uvědomit,že třeba oblast kolem Hongkongu na mainland má cca 150mil lidí na velikosti CZ.To samé aglomerace Shanghai.Takže tam když evropan otevře pobočku s kde jakou ptákovinu,tak má obrovský potenciál (samozřejmě nesmí podceňovat vykutálené konkurenty,kteří nespí).A nejde taky dělat vše,musí vědět zvyky těch lidí v té oblasti a ty nejsou stejné.Paradoxně číňané z jihu si moc nerozumí jazykově s těmi na severu 🙂
Nechci tady působit jako nějaký propagátor,ale holt se stalo realitou,že “nenažrané firmy” z celého světa tam vběhli kvůli nízkým cenám a za těch posledních cca 15-20let se výrobci přesunuli do číny a tím,že dále vyrábějí obrovská kvanta zboží,tak už není reálné výrobu přesunout zpět. Leda formou jak jsem čet US,takže zavádí antidumping cla.Otázkou jak to bude v praxi. V evropě se taky zkoušelo zavést nějaké antidumping a moc to teda nefunguje (krachli třeba většina výrobců solárních panelů v EU). Jinak čína je poměrně transparentní a není už to dávno jungle. To spíš jsou státy typu Vietnam,Indonesie apod.
Udelej i záznam na kameru a hoď to sem z tej prednáški …
Zdravím tě Johne, čtu tvé články a jsem tvým velkým fandou. Chci se tě zeptat jestli je pro provoz webového portálu/magazínu a nabídky služeb potřeba nějaké speaciální vízum apod.? Jednalo by se o podnikání z České republiky. Děkuji
Jaký je vlastně trochu soukromý život v US? Aspoň částečně nahlédnout?
Planetexpress
https://www.youtube.com/watch?v=wMsWogj7524
Ahoj John. Paci sa mi tvoja stranka a dlho ju studujem. Mam na teba dotaz. Co si myslis o mojom zamere prist na Floridu a investovat 300,000 usd do prevadzky cerpacej stanice. Ktoru by som chcel prevadzkovat. Zaujima ma tvoj nazor na tento typ podnikania a investicie. Dakujem za tvoj cas a nazor.
AhojIvan
Tak uprimne s tim nemam zadnou zkusenost
dakujem za uprimnost
Priatelia nema niekto z Vas skusenosti s prevadzkou cerpacej stanice? Alebo nepoznate niekoho ktoremu by nevadilo podelit sa o poznatky a skusenosti. Ak ano vopred Vam dakujem za Vas cas a namahu.
S pozdravom Ivan
cau Johne
uz si dlho nenapisal nic o P2P pozickach. zaujimalo by ma ako to ide a aky mas vyhlad na dalsie roky v tomto.
Filip
uz mam rozepsany delsi dobu clanek jen jsem ho nedopsal. Dopisu