Jak ziskat reference od vyznamnych lidi v oboru, ve kterem vy neznamenate skoro nic

Guest post od Josefa, ktereho jsem se ptal jak ziskal vyborne reference do sve knizky. A slibil mi, ze o tom napise clanek. Tady ten clanek je:

Mnoho lidi se divilo, jak se mi podarilo pro moji knihuPeople as Merchandise: Crack the Code to LinkedIn Recruitmentziskat prime reference s fotografiemi od lidi jako HR reditele spolecnosti IBM, HP, AVG, Barclays, Google, T-Mobile, Manpower, Robert Half Technology, investoru a podnikatelu jako Barbara Corcoran (znate z show The Shark Tank, americke verze Dnu D), Ondreje Bartose, Vladimira Kovare a nakonec ostatne i Johna. Protoze predmluva knihy je vlastne napul take takova reference, zminil bych i Davida E. Perryho, autora bestselleruGuerrilla Marketing for Job Hunters. Musim rict, ze jsem takoveto vysledky sam necekal.

Ukazka referenci z knihy:

http://www.peopleasmerchandise.com/reviews/

Nikdo z techto lidi me pred zadosti o reference neznal. Navic ja sam jako byvaly software engineer a IT headhunter pro vlastni personalku, jsem byl v oboru HR prakticky nikdo a me jmeno v nem take nikdo neznal. Mohl jsem se ohanet pouze produktem, jehoz vysoka kvalita se objektivne potvrdila az po jeho vydani.

Jak tedy na to?

1)Nebojte se vtirat, statistika hraje pro vas.Je jasne, ze neziskate referenci od vsech oslovenych. Dostanete hodne NE ‘“ nekteri nechteji delat takoveto reference z principu, zamestnavatel jim to nedovoli nebo nechteji byt spojovani v tomto pripade s trochu kontroverznim nazvem knihy. Moje celkova uspesnost byla tak 10-15 %, takze jsem celkove obeslal stovky lidi celosvetove. Zdrojem oslovovanych je jednoduse LinkedIn. Castecne take zebricek the World’s Most Influential Headhunter podle magazine BusinessWeek. Oslovovanym jsem psal na jejich firemni e-maily.

2)Zamerte se na vyse postavene osoby.Troufnu si rici, ze takovouto referenci je snazsi ziskat od manazera nebo reditele nez od radoveho zamestnance. Cim vyse postavena osoba, tim byl proces ziskani reference rychlejsi, snazsi a primoracenjsi. Ti nejvyssi me dokonce sami uhaneli. Kdyz jsem se dele neozval, tak mi psali, jestli s nimi pocitam, ze tam urcite chteji byt. Naopak ti nize postaveni delali proces komplikovanejsi.

3)Ziskejte prvni3 reference a mate napul vyhrano.Vmomente, kdy se vam podari ziskat nekolik prvnich referenci, muzete upravit svuj pruvodni e-mail o veticku, ze vam referenci jiz schvalili HR reditele spolecnosti X, Y, Z. Timto se vyrazne zvysi uspesnost, protoze kdyz uz jsou tam vsichni kolegove zoboru, tak ja tam musim take byt. Důvěryhodnost zadosti jde strme nahoru. Pokud nechcete pouzivat nejake black-hat taktiky, tak první­ reference musite ziskat proste pouze pouze ukazkou sveho produktu ‘“ vmem pripade ukazkove kapitoly nebo cele nedokoncene knihy.

4)Nabidnete asistenci s napsanim reference.Pracujicilide obecne nemaji cas a takovymto zalezitostem s nizkou prioritou nechteji venovat usili. Nabidnete jim, ze pokud souhlasi, udelate navrh reference za ne a oni ji pouze doupravi. Par lidi tim asi nastvete s tim, ze takovou referenci urcite nedaji. Ale obecne se to vyplati a zvysite tim procento lidi s kladnou odpovedi, kteri by vam bez teto moznosti asi vubec neodpovedeli pri predstave jake usili by tomu museli venovat. Nezapomente pozadat o fotografii nebo nabidnete, ze pouzijete fotografii z LinkedIn profilu. Ctenari stejne nakonec ctou pouze o jakou osobu a spolecenost se jedna a divaji se na fotografii. Malokdo cte samotny text referenci slovo od slova.

5)Vyuzijte reference na maximum.Je skoda nevyuzit vytvoreneho vztahu s osobou, ktera vam poskytnula referenci, zvlaste kdyz je to vase cilova skupina. Diky tomuto se mi vratila investice do knihy prakticky ihned po jejim vydani a prijmy primo vazane na reference tim nekonci. Je to skvely door opener. Vyuzijte osoby i k dalsimu marketingu, ted uz pro vas udelaji vse: ) Muzete se s nimi a vasim produktem nechat napriklad vyfotografovat a dodat vasi referenci jeste vice autenticnosti.

Josef Kadlec

Ondrej Bartos 8

Ondrej Bartos

Vladimir Kovar 4

Vladimir Kovar, Unicorn

John Vanhara

John

Agnieszka Nordbo

Agnieszka Nordbo, Randstad

Spread the love

27 thoughts on “Jak ziskat reference od vyznamnych lidi v oboru, ve kterem vy neznamenate skoro nic

  1. Muzu potvrdit stoprocentne zkusenosti s prvnimi 4 body, delali jsme to presne tak. Nedavno jsme zadali o zelenou kartu v USA, kde bylo nutne prokazat ze narodni zajmy USA budou negativne ovlivneny, pokud memu muzi zelenou kartu nedaji (ano, pekny BS). Potrebovali jsme svedectvi od svetove vyznamnych odborniku, prevazne Americanu, nejlepe od tech, co meho manzela vubec neznali. Kazdy dopis mel mit 2-3 stranky velmi specifickeho svedectvi, v cem konkretne je muj muz tak dobry, ze by narodni zajmy utrpely. Nase ceska povaha nam rikala – to prece nemuzem vubec uvazovat o tom, ze bysme nekomu o tom napsali a chteli po nem 3 stranky takoveho bullshitu…

    Ale stacilo si uvedomit, co se vlastne stane, kdyz nekomu napiseme o takovou laskavost. To “nejhorsi” je, ze nas odmitne, resp. spis se vubec neozve. Nic vic, tito busy lidi o tom zitra nebudou ani vedet. Chtelo to hodne trpelivosti a nic si nedelat z negativni/zadne odpovedi. U nekterych lidi nam trvalo rok, dostat z nich takovy dopis (dokud rikali, ze to napisou, volali jsme jim a otravovali). Casto si to pak overovali, co jsme po nich chteli podepsat (je to sice bullshit, Americani jsou zvykli prehanet, ale lhat se nesmi). Je treba pocitat i s tim, ze nekteri lidi to nejdrive odsouhlasi, vy napisete 3 strankovy dopis na miru, ktery chcete aby podepsali a oni pak couvnou. Nemusi to znamenat, ze nechteji, ale muzou to zatrhnout firemni pravnici (proste to neni v zajmu firmy). Presto jsme ziskali vynikajici a velmi specificke dlouhe dopisy od vyznamnych lidi z NASA, ESA, Boeing, Berkeley, Cambridge atd. Musi se to zkouset a nebat se…

  2. Rozhodně dobrá práce! Když se chce, všechno jde, jen jí­t za svým cí­lem a vytrvat… ale…
    Nemáte pocit, že v dnešní­ době aby se člověk prosadil, musí­ podnikat tyhle naháněčky a ukecávačky? Já chápu, proč do toho dotyčný šel, ale osobně mi je tohle proti srsti… Neni jiná cesta? Možná na to koukám z špatného úhlu, nebo jen toho mám plné zuby z korporátní­ho světa.:)

    1. Je mnoho dalsich cest jak jit.. a toto je jen jeden zpusob. Ono kazdy zpusob prinasi jinaci vyhody… je pro jinou cilovku. Ale proste je dobry videt co za tim stoji.. jak se takove veci daji zaridit

      1. např já jsem založil celou svou kariéru na twitteru. Od kontaktů na byznys až po nábor lidí­. A taky to de a je to extrémně levné a efektivní­.)

        1. Jasně, dobrá cesta. Mnohem ví­c mi sedí­, i když trvá delší­ dobu někam se dostat… Já se jen snažil vyjádřit, že v dnešní­ době je úplně jedno, jaký mám produkt, ale ví­c záleží­ na tom, kolik času a vlezlosti a peněz jsem ochoten obětovat.
          Ono je to podobné s reklamami v televizi… Jednou za čas tu bednu pustí­m a nestačí­m se divit… každých cca 15min reklama na jeden a ten samý jogurt, nebo kapky do nosu, atd… Vždy mě napadne “To musí­ být ale shit, když to musí­ někdo tak moc tlačit”… Stejně i u panáčka s kní­žkou z tohoto článku. Panáčka neznám, asi je opravdu odborní­k když o něm pí­še John, ale přece jen to malinko vzbuzuje dojem, že by tu jeho kní­žku asi nikdo nekoupil, kdyby se o ní­ zmí­nil na Twitteru, nebo na několika blozí­ch…

    2. Diky!

      Pokud jsou tvoji zakaznikci korporace, tak s nimi stejne budes jednat. Proc si to neudelat prijemnejsi a neformalnejsi.

      Myslis, ze dostat svuj prispevek na nejaky vysoce influencni blog v oboru je ta snadna a prijemnejsi cesta? V tom mem urcite ne. Budes tam muset zvolit velmi podobnou strategii, jako u techto pre-launch referenci. I autori bestselleru si to musi vyslapat, rict si o ty reference a to za nimi stoji vetsinou nakladatelstvi, kteri udelaji znacnou cast marketingu za ne.

      There’s no easy way out: ) … at si zvolite jakou cestu chcete.

      1. Nene, mluví­m o prosazení­ se v korporaci… též člověk musí­ dělat všechno možné, aby si ho někdo všiml…

        Prodávám na internetu ( USA ) a moc dobře ví­m, co všechno se musí­ udělat, aby se přitáhla pozornost. Je to hodně podobné s Tvým pří­padem. Nesoudí­m, chápu, obdivuju. Jen jsem se pozastavil nad tí­m, že je dnes v podstatě jedno, co máš za produkt, stačí­ tomu věnovat dost času a ty lidi k sobě přitáhnout. Osobně je mi ale pří­jemnější­ méně tlačit na pilu…:)

  3. By ma zaujimalo, ci vsetci ti, co dali referenciu na knihu, tu knihu aj celu citali.

    Ten bod 4 sa mi totalne nepaci, ak to ma byt referencia, tak spontanna, pravdiva, a originalna, nie predpripravena autorom.

    BTW Petra Hruskova z Google imho nie je staffing lead….

    Podla mna vacsina tych busy manazerov knihu necitala, len tam hodila nejake vyjadrenie, aby zviditelnili svoje meno v knihe, ktoru sa niekto pokusa pretlacat k ludom na podobnych poziciach, aby si aj oni urobili svoju personalnu reklamu a dostali svoje meno pred relevantnych ludi z brandze.

    1. Janci, iste – ale si vezmi, ze ako marketingova praktika je to super.

      Ak chces pre svoj produkt ziskat referencie a tym padom userov (ved vieme, co dokaze dobra refka), absolutne ta nemusi zaujimat, ze to ten clovek, co referenciu pise nemysli vazne.

      Iste, nie je to uplne white-hat, ale…

        1. Aaaaaaa hej, lenze tu predpokladame, ze o tom user vie, co je kolko…percento? dve?

          Kazdopadne si predstav vyuzitie v digitalnych produktoch, tam si aj tak vsetci myslia, ze su tie refky bullshit – no funguju stale :))

          (priznam sa – ziskavanie referencii mam pre svoje projekty na blizkom plane, takze asi som biased 😀 )

          1. Jasne. Referencie od top business ludi na vyznamnych postoch, co makaju 12+ hodin denne. Plne superlativ v takej hustote, ze aj zly copywriter by sa za to hanbil. Na knihu cloveka, co je v brandzi absolutne neznamy. Seems legit.

            1. Ako iste dobre vies – velka vacsina platiacich zakaznikov nerozmysla ako ty, ci ja. A hej, ja ako copywriter by som to okresal, aby to nebolo podozrive.

    2. Vsichni knihu dostali predem a kazdy si ji do nejake miry precetl nebo prosel. Nikdo by se zase nepodepsal jen tak bez premysleni pod cokoliv. Podpisem pod spatny produkt by si tu reklamu moc neudelali.

      1. Jasne, ja predpokladam, ze si vsetkych oslovil podobne, ako mna, s knihou v prilohe atd. Ako hovorim, naozaj by ma zaujimalo, ci dali tie referencie po precitani celej knihy. Prelistovanie je mozno vhodne pri nakupe, ale na odporucanie treba imho precitat celu knihu, vediet, o com sa tam pise, a idealne niekolko postupov namatkovo vyskusat, ake vysledky to hodi v realite.

    3. Myslí­m, že je spí­š na mí­stě Josefovi poděkovat za to, že se podělil o své zkušenosti než hledat pochybnosti. Už jenom napsat knihu v angličtině zaslouží­ obdiv. Doufám, že se Josef časem pochlubí­ prodaným nákladem a bude to tak inspirace pro další­ autory co budou chtí­t zkusit štěstí­ na anglicky mluví­cí­m trhu. Moc jich takových neznám.

  4. Skvely clanok, isto vyskusame! Prave nieco podobne potrebujeme zabezpecit.

    Ku #5, ako konkretne sa existujuce referencie (resp. ti ludia) daju dalej vyuzit na zvysenie prijmov a marketing?

    1. Pointa je predevsim v tom, ze pokud jsou reference zaroven vasimi zakazniky, tak jsou to lide, se kterymi jste si jiz vytvorili oboustranne nejaky vztah, ktery je skoda ztratit. Oni pozitivne hodnoti vas nebo vase sluzby, takze si i o vase sluzby casto sami reknou nebo je velmi snadne jim (spolecnosti, kterou zastupuji) vasi sluzbu prodat.

      Narozdil od nekterych ostatnich si nemyslim, ze lze dobre prodavat a vydelavat na garbage sluzbach nebo produktech bez kvalitni pridane hodnoty. Pokud se zamerujete na jeden obor, tak i ty reference se mezi sebou znaji a budou se na vase sluzby informovat (i kdyz jsou k sobe v konkurencnim vztahu) bez ohledu na to, jestli vam drive dali referenci napr. na knihu nebo nedali.

  5. Mí´žem potvrdiť z vlastnej skúsenosti, že najťažšie je zí­skať asi prvé 3 referencie a potom to už ide. Platí­ to rovnako aj s predajom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *