Jak za 10 let vydelat 20x nasobek

Prumerna pizza restaurace ma obrat $600,000 rocne (podle statistik). Profit marze 8-16%. Pro muj pripad, beru skeptictejsi a jednodussi prepodkladanou marzi 10%. Zisk je pak $60,000 rocne na jednu provozovnu. Jadoufam, ze dosahnu lepsich cisel. Jak v zisku tak obratu. Ale v predpokladech radeji pocitam s horsimi hodnotami.

Otevrit pizza restauraci stoji zhruba $200,000. Kdyz investuji 2 miliony USD tak jich muzu otevrit deset. Znovu si myslim, ze to dokazu udelat levneji, ale vychazim ze statistik.

Po otevreni 10 restauraci bude mit firma obrat 6 milionu dolaru a zisk 600 tisic rocne. Ten zisk sam o sobe umozni otevrit dalsi tri restaurace pristirok (bez dalsich externich investic). Dalsi rok uz pujde ze zisku otevrit ctyri restaurace. A podobne jak se sit bude rozsirovat tak poroste zisk a kazd rok moznost otevirt vice restauraci. Vypada to pak podobne5, 7, 9, 11, 14, 19 …

V desatem roce bude mit firma 63 restauraci, obrat 37 milionu dolaru a zisk $3.7M. Kdyz bych ji chtel prodat, tak verim, ze u takto rostouci firmy pujde dosahnou valuace 10x EBITDA (zjednodusene 10x zisku). Domino’s Pizza se treba ted obchoduje za 40x (to je valuace co se mi libi:-). V mem prepokladu, kdyz zustanu u toho desetinasobku tak by prodejni cena byla $37.6M + hotovost na uctech. Zhruba a zjednodusene 40 milionu dolaru.

Nerikam, ze presne takto to chci delat. Ale je to jeden z moznych scenaru. Investice $2M a po 10 letech z ni je hodnota $40M (dvacetinasobne zhodnoceni). Kdyz se to rozpocita na tech 10 let tak investice vychazi na rocni vynos 35%. Coz vubec neni spatne.

Samozrejme to jsou uvahy. Je potreba brat s rezervou. Jako vsechny business plany tak i tyto uvahy jsou proste jen teorie. Ve skutecnosti to muze byt mnohem lepsi.:-)))))

Spread the love

33 thoughts on “Jak za 10 let vydelat 20x nasobek

    1. Na společní­ky bych se asi vykašlal.

      Ví­ce společní­ků = ví­ce rozhodovací­ch hlasů – jeden bude chtí­t udělat něco tak a druhý zase naopak. Menší­ rozepře a zbytečné zdržování­ (Určitě se to může/nemusí­ dí­t ve firmách – jen můj názor). V pří­padě takového plánu co tady John rozepsal (že to po 10 letech prodá) bych společní­ky nebral – jenom v pří­padě rovnou otevření­ hned na začátku např. 30 poboček mí­sto 10 mí­t další­ dva společní­ky a mí­t nad nimi procentuálně větší­ právo o rozhodování­ (i když by ho mohli stejnak přehlasovat).

      V pří­padě Johna bych do toho šel bez společní­ku tak jak to popsal s tí­m, že kdyby vše šlo podle business planu, tak bych to buď po 10 letech prodal celé anebo většinový podí­l s tí­m, že do chodu firmy bych se pak ví­c nezapojoval a ten podí­l by ještě něco generoval do doby, než to budou chtí­t dotyční­ odkoupit celé.

      Co myslí­te?

      1. a ještě jen dodám k “jenom v pří­padě rovnou otevření­ hned na začátku např. 30 poboček mí­sto 10 mí­t další­ dva společní­ky a mí­t nad nimi procentuálně větší­ právo o rozhodování­ (i když by ho mohli stejnak přehlasovat).” do toho by asi nikdo nešel, když by měl mí­t menší­ právo o rozhodování­, když investují­ všichni stejně 🙂

  1. Když se dí­vám na cenu akcií­ Domino’s Pizza za poslední­ch 10 let, tak je to tam taky slušný, po krizi v 2008 pod 4 USD a teď 180 USD! Přitom je to ani ne 650 tisí­c USD tržní­ kapitalizace na jednu restauraci. Akorát mě zaráží­, že počet zaměstnanců je skoro roven počtu provozoven. To jedou čistě na brigádní­cí­ch? (Nechce se mi to teď hledat)

  2. Jak se sezene pro tech 20 pobocek 40 dobrych smenovych sef-kucharu ? Ja chodim do restauraci jen kdyz tam vari dobre jidlo a jakmile se vymeni osazeni kuchyne, vetsinou to jde do kopru. Pizza stejne jako burgery jsou asi pomerne blbuvzdorne (da se na to udelat manual a spoustu procesu zpresnit, aby nedochazelo k chybam), nicmene i tak se tam myslim da pos*at spousta veci. Staci aby jeden dodavatel zmrvil nejakou surovinu (treba syr: kupuju na domaci pizzu levnou mozarellu od Madety – asi 3kg baleni – a uz parkrat se jim na ni neco nepovedlo, proste to nechutnalo).

    Prijde mi to, ze jidelni business je o tom, kdo to jidlo dela. Nechapu moc jak to smysluplne a udrzitelne skalovat.

    1. Tak lidé jsou vždy klí­čová věc, ale zkusil bych to pojmout jako startupy v US (oproti našim končinám jsou tam daleko ví­c zvyklí­ na podí­l ve firmě)
      1) motivace aby neodcházeli
      Dát jim podí­l na provozovně a rozumně nastavit odměňování­ podle bodu 2.
      2) hlí­dání­ zákazní­kem
      Vytvořit systém kdy každý zákazní­k ohodnotí­ svoji pizzu. V systému ví­m kdo pizzu objednal/dělal/donesl takže pokud tento řetězec začne vykazovat větší­ podí­l horší­ho hodnocení­, chyba je někde v něm a i když se mi směny točí­, dokážu nají­t problém. Zákazní­ka pak donutit hodnotit formou kreditu a hlavně to dělat co nejjednodušeji – fotka QR kí³du a rovnou jí­t tam dát tři (super, ok, fuj)

      V datech je velká moc a když se s nima umí­ pracovat…

      1. Ad bod 2) podle me neni takovy problem mit informaci o tom jak vari kuchar, staci ochutnat kazdy den a je jasno, ze :). Problem asi neni ani ziskat dobreho kuchare. Problem vidim v tom ziskat tech 40 kucharu na urovni.

        Me prijde, ze restaurace (ne hospoda) stoji a pada na kuchyni. Klidne budu jist na bedne od bananu, klidne budu jist “predrazene” jidlo, kdyz bude dobre. Uz jsem takhle zanevrel na nekolik restauraci, kde vymenili jidelnicek nebo sefkuchare.

  3. Mě se to teda nelí­bí­ vůbec, když to bereš jako široký realitní­ bussines tak nechápu, proč jdeš do pizzy, která je nejspí­š na vrcholu, a může z něj klidně začí­t padat ve prospěch jiných jí­del nebo domácí­ho vaření­.

    Realitní­ bussines můžeš dělat jak už prokazatelně umí­š přez sklady, nebo jestli chceš něco nového, tak se má vracet průmysl do USA, tak dělat střední­ budovy pro menší­ polorobotické výrobní­ linky.

  4. Opí¤ť super čí­tanie. Dí­k Johne.
    Pozerať na picerku a realitný biznis inými očami. Spojiť “nespojiteľné”. Tvoj pohľad na veci vždy imponoval a inšpiroval.
    Cez takto navrhnutú páku na peniaze ešte poslúžiš zákazní­kom slušnou a zdravou pizzou.
    Ako vždy si na veci našiel medzierku ako to spraviť efektne.
    Pre mňa si svojí­m spí´sobom pokračovateľ Edisona, Teslu, Forda, Jobsa a teraz Muska. Možno nie tak veľký, ale stále king. Americký prí­beh v jeho pravej podstate.
    Len keby sme takých mali u nás doma na starom kontinente. Ale aj tak, ako to tu dlho čí­tam, si inšpiroval množstvo z nás “pred mlákou”.

  5. Kdysi byl u šulina Motejlka na rozhovoru borec z Penty a ten ří­kal, že se snaží­ dělat zhodnocení­ 20 procent PA u vlastní­ho kapitálu (a prý se jim to daří­). Někde jinde jsem zase četl rozhovor se Šmejcem z PPF/Home Creditu a ří­kal, že těmi payday loans dokáží­ zhodnotit vlastní­ kapitál (jenom) kolem 7 procent ročně, což mi přišlo hrozně málo. Ale je fakt, že oni toho kapitálu mají­ hrozně moc a asi je obtí­žné velké prachy zhodnocovat dvouciferně.

    1. Vzpomí­nám jak tu John utrousil: Hm mám poloprázdný sklad. Asi budu spojovat malý balí­ky do větší­ch a posí­lat je do Evropy. Taky tu bylo pár komentů s pejorativní­m nádechem.
      Ale jinak vás chápu, jen hledáte problém tam kde není­.

    2. On je úspěch vesměs velmi primitivní­. Problém je, že spousta lidí­ v tom hledá zbytečné složitosti a pak se diví­, že jim to nefunguje.

    3. tak tohle je jeden z top10 komentaru vsech dob na tomhle blogu 😀

      ze by to MBA vazne nebylo nutne potreba?

  6. Tak to je dobrá teorie 😀 Ale mí­t desí­tky Pizzerii není­ to samé jako vlastnit zlatý důl 🙂 Není­ to jen přehazování­ balí­čků,ale business hodně závislý na lidech,konkurenci a další­ch okolnostech. Spí­š si myslí­m,že kdekoli na světě mají­ větší­ efekt speciálky restaurace avšak tam je už i ví­ce lí­tání­.Pizzu se naučí­ troufám si ří­ct každý amatér – samozřejmě to jak se ji naučí­ je na jeho “učiteli” jestli dobře nebo blbě.
    Mimochodem na téma dolů a nafouklé bubliny je dobrý film “GOLD” s M.McConaughey

  7. Cisla vypadaji zajimave. Coz o to. Prijde mi ale trochu komicke, ze kdyz byl kdysi Den D a nekdo tam prinesl podobnou “projekci rustu” tak ho John & spol vyhodili. Na druhou stranu legitimitu temto propoctum dava to, ze John uvazuje nad vlastnimi penezi. A nikdo nemuze rict, ze by zrovna John (opakovane) nedokazal ty penize vydelat.

    V cem ja bych videl rozdil mezi skutecnou analyzou a timto clankem/nametem na diskusi/ je pochopitelne to, ze spousta pobocek uspesnych nebude. Dilem proto, ze budou blizko oblasti, kde nikdo pizzu nema rad. Kde je vysoka konkurence. Nebo je tam prirozene malo rozezranych lidi. A to se neda presne odhadnout.

    Dale neni zohlednena financni kanibalizace cash-flow uspesnych pobocek temi malo uspesnymi/problemovymi.

    A v neposledni rade nejsou zohledneny naklady na hledani bestselleru v dane konkretni oblasti. Protoze do dnesniho dne nezname to hlavni – core product – nosny produkt, tu super-pizzu ze ktere si vsichni sednou na zadek a po dojedeni jedne si hned objednaji dalsi dve. A najit neco podobneho zkousi rada zavedenych firem denne. A McD ma na hledani bestselleru dokonce instituci.

    To je asi tak ve strucnosti vse ke kritice.

    Pak je tu ale druhy pohled a ten rika, ze jsme zrovna v obdobi kdy jde ekonomika celosvetove nahoru a lide maji tendenci zkouset nove veci. Takze by se zde dalo vypsat dalsich 10 duvodu proc to ve vysledku muze byt mnohem, ale mnohem lepsi a ta navratnost muze byt primo raketova..

    1. O hlavní­ produkt je dle mého soudu postaráno, pizzu budou dělat stejnou jako všude jinde, akorát ji budou dělat z kvalitní­ch surovin. O to přece jde, dáte si pizzu Margheritu, protože tahle Vám chutná. Taky ví­te, kde jí­ umí­ a neumí­ udělat. Bio je třešnička na dortu. Neví­m jak u Vás, ale u nás je mi z toho všudy pří­tomného eidamu k pláči.

      1. Podle mě žádá návod na nabí­rání­ dobrých lidí­, což už tu možná v menší­m bylo.
        Ale určitě tu nebyl návod jak postupovat proti stresu při vyhazování­ lidí­.

        1. Ten klic je v systemu… Aby se lidi dali zaskolit bleskove rychle, aby bylo vse dostatecne jednoduche, aby na vsechno byl jasny system a pravidla. Pak neni takovy narok, aby lidi museli improvizovat. S rychlym zaskolenim jsou schopni byt produktivni. Dalsi je, ze se musi menit pozice lidi, aby kazdy umel vsechno. Kdyby pak nekdo onemocnel, aby ho nekdo jiny v te praci mohl zaskocit.

  8. Johne, ty budeš mí­t 20 pizzerií­ v jednom baráku????
    Nějak mi v těch počtech chybí­ pronájem nebo koupě nemovitosti pro každou pobočku a pak by ta čí­sla asi nebyla tak hezká. Aspoň tedy, jestli dobře chápu, že 200tis. USD jsou náklady na vybavení­ a personál jedné restaurace a není­ v tom nemovitost.

    1. Najem je zahrnut ve vypoctu zisku. A i kdybych koupil nemovitost tak ji kupuji na separatni firmu a pronajmu firme co provozuje pizzerii.

      1. Nerika se tomu u nas tunel? Zamestnanci maji slibeno 30 % ze zisku aby byli motivovani. Majiteli se to po case zda moc a tak zvedne najem, aby snizil zisk 🙂

  9. Tunel, ze najem je zahrnut v nakladech? To asi ne, ze? Ale vymyslet nejake zpusoby jak nekomu neco slibit a pak to ojebat je moc.. .. ale na takovych zakladech se neda vybudovat solidni firma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *