Vsadili jsme na chlazeni v ponorenem mineralnim oleji a chlazenim vodou. Osobne si myslim,ze to je budoucnost kvuli lepsi efektivite, jednodussim chlazeni v extremnich podminkach zapadniho Texasu a mensi poruchovosti pro hardware.
Jinak tohle leto je velmi zajimave pro lidi co se motaji kolem elektriny. V Texasu je rekordni demand. Treba ted se prekonalo 80 GW v cervnu (pro porovnani v Cesku je to 6-7 GW). Kdyz chytneme 15 minutova okna v cervnu, cervenci, srpnu a zari, v okamziku kdy je nejvetsi demand v tom konrektnim mesici, tak dalsi rok mame skoro o jeden cent levnejsi cenu za elektrinu (v podstate se odpusti velka cast poplatku za distribuci). Takze ted 26 GW tezaru a jinych uzivatelu (muze se zapojit kdokoliv) se snazi tech 15 minut chytnout a vypnout. Kdyz se to chytne castecne, tak je sleva jen castecna.
V cem je to zajimavejsi je, ze je tolik nove kapacity v solaru a vetrne energie, ze kdyz roste ten demand, tak treba jsou velmi nizke ceny elektriny. Staci trosku v necem chyba a ten dopad je stovky tisic dolaru. Tuhle odpovednost bych chtel, aby nekdo misto me delal a nebal se toho:-). Rozhodnout kdy vypnout kdy zapnout. Poupravit kriteria. Tim jak byla unikatni situace, tak se nam nam to v systemu pralo, protoze pri nizkych cenach chceme zapinat. A ten demand kolisa jak vlny namori. Takze se nam pred par dny pralo zapinani s vypinanim. Ja byl zrovna na konferenci a upravoval kriteria kdy a jak se ma co delat behem treba jizd v Uberu:-). Bavi me to, ale nekdy toho je uz moc. Fascinujeme je, ze i ty tools co se pouzivaji jsou nove. Meni se nam pod rukama i podle feedbacku co na to davame. Citim, ze to je doopravdy revolucni doba jak zmanazovat elektrickou sit s tak velkym objemem solaru a vetrine energie. Tohle jsou reseni postavene na trznim principu a participovat muze kazdy. S velkou transparentnosti a pristupem k obroskemu mnozstvi dat.
Mě se to líbí, jako člověk co i spravoval datové centrum (dneska dělám spíše cloud) mi to přijde jako fajn hračička.
Je škoda, že už ale nepodnikáš, nemáš prostě ty zákazníky, nad kterými uvažuješ, jak vyřešit jejich problém a mít je spokojené.
Mě přijde, že jde o hledání té jistoty v životě, toho zázemí, a to já tak nějak trošku víc spatřuji než v nějakém čísle na účtě či počtu akcií (což je fajn, ale strašně snadno o to lze přijít), prostě když znáš ty poslední tužby té masy lidí a jak uvažuje. Alespoň takhle nad tím uvažuji teď já. Mít prostě ten kapitál v hlavě, a ne někde na kontě nebo v počítači.
K té úspoře energie, osobně víc než bych si tím zaobíral mozek bych někoho třeba podílem na úspoře motivoval, ať to vyřeší za mě a jde to mimo mě.
Proc musi to vypinani a zapinani resit clovek, neslo by to zautomatizovat?
Ono to je zautomatizovane. Jen se kompletne meni podminky za behu, tim jak se meni energeticky trh. Takze bez lidskeho kontaktu to nefunguje. Nekdo musi jeste premyslet a nespolehat se kompletne na technologii.
Určitě tam máš neco podobného, ale můj bejvalej klient Smappee z Belgie – udělal systém na využívání elektřiny právě jen když je cena nízko, a to v sekundových intervalech. Uživatel to vypínání a zapínání (protože to vykrejvá baterka / Solar atd) ani nepozná – ale šetří se tím hrozný dardy. Kdyby cokoliv – můžu propojit s Founder / CEO
A nepozna to menic? Nevadi mu to?
Pokud ma danej clovek menic nekde relativne blizko, tak to pozna na hluku. Ne ze by byl nejak velkej, ale poslouchat zmeny frekvence/hukotu co sekundu…
Podle mě to každý kus HW zválá jinak a tvůrce programu zas až tak nemusí řešit životnost HW, pokud má za cíl prodat SW s maximální okamžitou úsporou.
Vedle toho kontejneru je co?
“ten demand” se cesky rekne “ta poptavka”. v mnoznem cisle minuleho casu by se ty poptavky psaly s tvrdym y: “poptavky v cervnu bylY vysoke”, ne s mekkym jak tu nasi onassisove maji ve zvyku.