Woot! je doopravdy neuveritelny fenomen. Obdivuji genialitu tohoto webu, obchodniho modelu, zpusob jak resi/neresi customer support… proste se mi to neuveritelne libi jako vyborny napad na podnikani.
[photopress:woot.jpg,full,pp_empty]Jen trosku predstaveni pro neznale. Woot nabizi kazdy den pouze jeden vyrobek na prodej. Jakmile se vyproda tak uz ho nemuzete koupit. Objednavky se prestanou brat. A dalsi den muzete koupit zase uplne neco jineho. Zakaznicky servis je minimalni. Nemuzete jim zavolat. Kdyz se vam neco nelibi a treba si rozmyslite, ze vec nechcete tak vam reknou at to prodate na eBay nebo Craigslistu a neotravujete je s tim. Doslova vam reknou, ze asi vydelate vice kdyz to takto prodate nez abyste je zatezovali. Tohle je z hlediska americkeho zakaznickeho servisu neslychane, ale pro Woot to funguje vyborne.
Kdyz popisuji vyrobky co prodavaji tak se neboji je kritizovat. Klidne napisou ze nejake zbozi je kram… a at si date jako kupujici pozor nez to koupite. Neboji si delat legraci ze sebe nebo z tech vyrobku. Ale vsechno co prodavaji je strasne levne. Kdyz si date porovnat ceny a hledate nejlevnejsi alternativu tak hodne casto nejlevnejsi porovnatelny vyrobek stoji treba dvojnasobek.
Nahodou jsem mel sanci zahlednout statistiku jak uspesny je Woot pri prodejich. Kdyz se totiz nejake zbozi vyproda tak mate sanci zahlednout kolik kusu se prodalo a kolik byl celkovy prijem penez (a take prijem na hodinu!). Je to tam videt, ale jen chvilku (pouze kdyz je zbozi vyprodane) a nez tam daji neco noveho.
Pred par dny se na Wootu prodaval tento vysavac.
[photopress:dyson.jpg,full,pp_empty]Rikal jsem si kdo by si proboha mel kupovat vysavac po internetu. Nebo jak casto si nekdo vysavac kupuje. Jednou za pet let? Mozna ani to ne. Nedovedu si predstavit kolik nejaky obchod s domacimi spotrebicemi proda vysavacu za rok. Nemyslim si, ze to je nejake zavratne cislo.
Tohle je statistika z Woot!
[photopress:dyson_stats.jpg,full,pp_empty]4224 vysavacu prodanych za 1 den. V podstate za pul dne. Protoze v brzke odpoledne bylo jiz vse vyprodano.
Prijem za hodinu (Woot revenue): $45,008.29.
Vysavace se prodaval za $149 x 4,224 = $629,376 obrat za jeden den!
Ty cisla fakt obdivuji. Zajimali by me statistiky u jineho zbozi. Treba u neceho vice atraktivniho, mensiho, neco co se casteji prodava pres Internet. Kolik kusu je Woot schopen prodat. Pripada mi to jako neuveritelny obchodni model.
Jojo, uz jsem premyslel, jestli by Woot nesel prenest do CR. Ale problem treba je, ze se neda vyvazat ze zakonne podminky na 14denni vraceni zbozi apod.
V ČR už jsem takový e-shop viděl, bohužel si nevzpomenu na jeho název.
Tak už vím, odkud má http://fluky.eu svůj obchodní model 😉
Taky jsem nad obchodnim modelem ala woot uvazoval. Problem je o tom, ze sehnat dodavatele, kteremu jde o kvantitu je docela problem.
V kazdem pripade,udelat 45K $ je docela sila:)
No tomu říkám skutečně síla. Mimochodem Dysony jsou jedny z nejlepších a nejúčinějších vysavačů vůbec (http://en.wikipedia.org/wiki/James_Dyson). Za tu ceny bych si ho taky koupil 🙂
Mě zaujalo to s tou nemožností reklamací/vrácení zboží. V USA to není zákonem nějak ošetřeno?
Tady v ČR mi to přijde jako noční můra – zákazník eshopu může bez udání důvodu vrátit zboží do 14ti dní a má na to zákonné právo. To, jak to řeší ve woot! je z pohledu amerického práva v pořádku? Jestli ano, tak těžce závidím právní prostředí…
Incredible :-O
Problém v ČR je ten, že je tady málo lidí aby se dosáhly takové prodeje, ale může to fungovat pokud takových "shopů" nebude moc.
V česku tohle fungovat nebude, teda určitě ne samotný.
Tady nikou nemůžeš říct aby to prodal na ebay a že se tim nehodláš zdržovat. Když začneš něčeho prodávat větší množství, budeš mít na krku obrovskej počet reklamací, nebo si to někdo nevyzvedne, vrátí to v 14 denní lhůtě a tak.
Jediná možnost jak něco takovýho provozovat by bylo pod záštitou nějakýho velkýho internetovýho prodejce. Dokázal bych si představit, kdyby alza udělala tyhle akce, nebo jinej e-shop. Ale rozíždět jen tohle samotný, to těžko.
Kdyz jsem woot před nějakým rokem viděl poprvé, taky jsem přemýšlel jak by se to dalo udělat u nás. První věc je, že by to asi nebylo za den $44.000 ale třeba 44.000 kč vzhledem k velikosti trhu.
druhá věc je, že by se třeba 2% zboží vrátilo ve 14tidenni lhute, a dalsich 10-20% třeba za rok, nebo rok a pul, protoze povinna zaruka je 2 roky.
I kdyz v tomto pripade je to prodavano jako repasované, takže tam by se asi dala udělat záruka jen 6ti měsíční.
Pekna stranka, pekny alexa rank. Poslali sme im ponuku, takze ked to vyjde dam vediet 🙂
kdyz jsem byl v US tak jsem kazdy den sledoval http://www.dealsucker.com/ – integruje vsechny tyhle vyhodne weby do jednoho
Podobnou akci nabizi i nemecky ebay, tzv. WOW! Angebote 🙂
http://pages.ebay.de/wow/
Kazdy den jsou tam k prodeji ruzne typy zbozi za celkem vyhodnou cenu az do vyprodani zasob. Obcas se tam daji najit opravdu velmi kvalitni znackove veci velice levne. Urcite se nechali Wootem inspirovat 😉
O wootu už ses myslím jednou zminoval. Trochu jsem o tom premyslel a mozna by to slo udelat u nas dalsim zpusobem.
Domluvit se s e-shopem, ze by ti nechal par kusu za levnejsi cenu – tak bys to mohl prodat levne i ty.
Shop by mel u tebe na webu u zbozi ktere ti dodal reklamu – takze pokud by se vsechno zbozi prodalo, mohli by to jit koupit k nemu, sice za vyssi cenu, ale i tak by to pro nej nemuselo byt spatne.
Nebo jeste jinak… vybudovat jen web, znacku a navstevnost a "pronajimat dny" ruznym prodejcum za pausal nebo provizi. Nakup by byl primo u prodejce, cimz by provozovateli odpadly problemy se zarukami. Ale obavam se, ze vzhledem k velikosti CR a minimalnich marzich u takto zlevneneho zbozi by to nebylo az takove terno… tak ci onak…
To je opravdu parádní obchodní model – prodávat použité šuntové zboží s minimálním zákaznickým servisem a jako marketingovou strategii zvolit nízkou cenu.
Nerozumím, co na tom obdivuješ, jediná zajímavá věc je měřítko, v jakém dokáží nalákat chudáky, kteří ty krámy koupí.
Jinak slovem "vydělat" (viz nadpis) se obvykle označuje zisk, ne obrat.
Toto je sila. Vzdy ked vidim ako nieco taketo funguje tak mi srdce krvaca ze ja som na nieco take neprisiel.
No co, snazim sa, makam, nieco zo mna bude:D
Já si naopak myslím že tohle by fungovalo v Česku úplně stejně jako v USA. Myslím si, že "obnošené nebo repasované zboží" by se asi prodávalo hůř, ale nové věci stejně dobře. Jde jen o to, kdo najde odvahu takový projekt udělat. Důležité je podle mě dohodnout se s velkoobchody na skutečně megaslevách a prodávat věci u kterých není riziko reklamací nikterak velké. Chce to jenom vymyslet jak získat fakt levné zboží.
Problem s SR/CR trhom je, ze je strasne malicky a strasne socialisticky. Ziaden velkoobchodnik tu nebude pchat extrasuper ceny, ked vie, ze preda pat a pol kusov tovaru a rozny "vychcanci" mu to este pridu za rok a pol reklamovat.
Lacny tovar nie je absolutne ziaden problem ziskat, ale odber musi byt taky, aby sa to vyplatilo aj obchodnikovi.
O podobném modelu jsme v ČR už uvažovali (jen s novým zbožím), právě s využitím zázemí největší eshopové skupiny – dodavatelé skutečně nejsou problém, do podobných akcí se dají dávat hromady doprodejů atd… na to se mnoho velkoobchodů po Evropě i specializuje, že stahují zbytky od výrobců za pár € a prodávají to o něco dráž dál, za zlomek původních cen, jen se přesně bavíme o 1000+ kusech od produktu.
Problém je, že u nás prostě nejde udělat systém – neřešíme, prodejte si to na Aukru, to by tu byla ČOIka pořád:-) A pak samozřejmě velikost trhu, i když se spojí CZ a SK, tak je to pořád dost málo na to, aby v jeden den zrovna třeba 500 lidí (poměr 300M v USA a 20M v CZ/SK je 15x méně = 4224 / 15 = 282 ks by byl rovnocenný úspěch) pocítilo potřebu objednat dejme tomu spacák, kávovar, MP3 přehrávač, televizi 🙂 A všichni zrovna na internetu a zrovna v tomto obchodu a zrovna jim na tomto produktu nebude nic vadit (výbava, barva, značka atd.)…
Nicméně pokud to někdo zkusí a dokáže (nemyslím prodej 5 kusů denně, ale fakt velká zajímavá množství), tak má můj obdiv. A naschvál si asi vytáhnu, kolik vysavačů denně v průměru tak projde ze skladu:-)
Ten model jsem uz videl jinde.
Jinak Dyson prave neni obycejny vysavac.
Cesky trh je maly. Melo by se to udelat minimalne pro V4.
Zní to zajímavě, ale o obchodním modelu jsem se tu nedočetl 🙂 Kolik z toho asi tak mají zisk? Nemyslím marži, myslím zisk…
Existuje již déle mutace pro český trh, ale zatím není v provozu http://www.frik.cz/
Lidi vždycky koupí to co je levné – nebo co vypadá levně. Psychologie prodeje masám je v podstatě velmi jednoduchá. Asi tak 60% starších 30ti let například nejsou schopni spočítat následující příklad: Kolik procent je když vezmu 13 jablek z hromady která měla původně 17 jablek. – matematika 5té třídy.
Nejenom cesti duchodci chteji nakupovat za babku 🙂
Jeste k tem zarukam. V USA je to tak jak si to kazda firma zavede. Kdyz na neco nejaka zaruka neni tak to musim jasne napsat. Kdyz je neco nevratneho tak to musim jasne napsat. Dokud nepodvadim klienty, ze budu tvrdit jednu vec a delat jinou tak to neni problem.
V jednoduchosti systemu podnikani v USA je doopravdy krasa. Kdyz si prectu reakce a vidim, ze spousta veci nejde kvuli ruznym prekazkam (treba ty zaruky, vraceni zbozi).. tak me z toho prechazi energie:-)
Zacit podnikat, rozjet firmu … vyzaduje spoustu energie. A kazda prekazka ji odebira.
proc pises jak vydelat 45k$ kdyz 45k$ je pouze obrat nikoliv vydelek, ktery bude mnohem mensi? … hm
Woot tam ma napsano WOOT WAGE.. Wage = vyplata…
Mozna v anglictine se tohle nebere tak serizone.. proste kazdy vi o co jde.. a zni to lepe rict neco jako vydelek, vyplata…
Keď sa na tejto alebo jej podobných stránkach objaví tovar čo je 2x lacnejší ako ostatný tak ho väčšinou vykúpia obchodníci ktorý ho predávajú na E-bay. Schválne sa pozrite koľko tam bude behom mesiaca tých vysávačov …..
Mimochodom v USA je takýchto "obchodov" viacej a dohromady sa na všetkých stránkach spraví objednávek podľa môjho odhadu asi 20x viac ako na tomto jednom takže v amerike sa na 300mil predá denne podľa mňa podobný tovar asi 50 000 zákaznikom ….. model V4 by mohol byť úspešný ak by sa vychytali muchy ….
a este tam majú Adsense… 🙂
dal bych si pozor na slovo "refurbished" – ty vysavace jsou podle vseho pouzity, upraveny k opetovnemu prodeji, znovu zabaleny atd. ale muzou na sobe mit nejakej skrabanec, chybejici manual ci nejakou cast, mensi vadu nebo tak. proto je cena tak nizka.
Jo a taky těch 45 000 dolarů nebude výdělek, ale celková cena těch vysavačů. Musíš si od toho odečíst nákupní cenu.
Woot klon se nedá v česku pravděpodobně provozova úspěšně. Jsme (i dohromady ze slovenskem) malý trh a v rámci celé unie jsou poměrně "nepřátelské" poměry. Jedinná schůdná cesta by byla vybírat zboží kde je záruka danná výhradím dovozcem. Což ale naráží (u mě) na druhý problém, a sice mé vlastní přesvědčení, že takovýto business se dá dělat jen celoevropsky. Možná by se dalo najít nějakou milou evopskou zemičku, (San Marino, Monako a spol.) která je mimo unii a nemá v legislativě "nesmysly" jako např. Vrácení zboží možné bez udání důvodů do XY dnů, a hlavně povinnou záruku.
Možná by se celá věc dala provozovat pod hlavičkou firmy sídlící v US, ale zde by to chtělo prostudovat příslušnou, zešjména daňovou legislativu. Danný busines by pak bylo nejvýhodnější provozovat společně z fultiment/skladovacími/zásilovými službami, v danném případě by se dalo získat výrazné slevy na poštovném po evropě.
Johne, díky za tip!
Zrovna včera jsem využil nabídky Woot.
Koupil jsem iRobot Roomba 530 za třetinovou cenu oproti ceně v ČR např. http://www.kuptolevne.cz/eshop/index.php?productI… I s posláním přes Shipito se nedostanu na polovinu ceny v ČR.
Fluky.eu vypadá zajímavě.
No super! Zrovna na to Roombu jsem taky koukal:-)
jak uz bylo napsano, nadpis je znacne senzacechtivy. a co se tyce vysavace iRobot, neznam presne podrobnosti prodeje, ale psalo se tu, ze se tam prodava repasovane zbozi. tak asi nepujde jen jednoduse srovnat cenu (s novym v cesku) .o)
Vetsina zbozi na Woot je nove. Refurbirshed nabidky tam jsou tak ve 20% pripadech.
Jeste v USA refurbished neznamena, ze neco nefunguje a neco chybi (aniz by to bylo jasne napsano.. napr. chybi originalni baleni, chybi navod).
Refurbished produkty vznikaji takto:
– Zakaznici vrati zbozi a obchodnik nemuze prodat jako nove. Posle je zpet vyrobci. Tam zjisti jeslti funguji, pripadne opravi. Znovu zabali. A nemuzou to prodavat jako nove. Proto refurbished. Nekdy staci, ze nekdo jen otevre nejakou krabici/originalni baleni… Nemuze se to pak prodavat jako nove.
– Poskozeni pri doprave. Posle se krabice s prehravacemi do obchodu. Krabice prijde pomackana a s dirou. Obchodnik vse vrati rovnou vyrobci. Ti vse zkontroluji, otevrou, pripadne opravi, a znovu prodaji (jako refurbished).
– Chyba pri vyrobe… kdy se chybna soucaskta vymeni.
Je to popsano treba tady:
http://hometheater.about.com/cs/beforeyoubuy/a/aa…
Kamarat tomu neveri. Hovori, ze 5 ludi kupi vysavac a oni tam tie cisla strielaju a pocas dna len zvysuju cislo na stranke, aby sa tvarili, ze su uspesni a ide to na dracku.
Ked to ma alexu 996 tak tam asi nenakupuje 5 ludi 🙂
woot ma minimalne 3 miliony uniques. amazon do toho investoval $4mln. 2007 trzby $117mil
dobre je na tom hlavne to, ze maju kazdy den niceo ine, teda tam ludia chodia denne. na nobelovu cenu to sice neni, ale videl som uz aj horsie biznis modely.
Vubec bych se neceho takovyho v CR nebal. Vzdycky kdyz se neco chyti v USA, tak to casem uspesne prijde i do CR.
Jen skoda, ze v CR se tezko bude hledat dodavatel, ktery by zbozi daval za takovy nizky ceny.
Z hlediska vydelavani penez je to dobre, chce to proste stado lidi dostat do nakupni horecky a to je taky urcity druh umeni. Pro rozumneho zakaznika to ovsem nema cenu, jelikoz zakon schvalnosti funguje, a to , co zrovna potrebuji tam neni.A abych kupoval neco, co nepotrebuji jenom pro to, ze to je levne, to me logika nedovoluje.
A co takhle nakupovat zbozi hromadne pres shipito (klidne i na puvodnim wootu) a prodavat pres nejaky "cesky woot"? Tim by se teoreticky dala obejit zaruka, vraceni zbozi atd … Nebo ne?
Luke: a jak bys to jakoze obesel? 🙂
Ta cena za Dyson je velmi lakava..dnes je napr. na eaby tento vysavac v Daily Deal za 399 dolaru –
http://cgi.ebay.com/Dyson-DC15-Ball-Animal-Vacuum…
Mne by zajímalo jak je to s tím prodávat z USA jako US firma s lokalizací do češtiny, slovenštiny a polštiny. Pokud chceme teda mít trochu větší prostor pro prodej. Podle mne pro firmu pak platí zákony USA a ne EU. Tzn. délka záruky je na prodejci a žádné vrácení do 14 dnů. Možná pak by ten prodejní model měl šanci v EU. Je to opravdu hnus s tím uzákoněným vrácením do 14 dní. Logicky, když už jsem si teda něco vybral, zaplatil a odnesl domů proč by prodejce měl tohle zboží vzít zpátky? EU je na můj vkus až moc sociální a to jí jednou zlomí vaz.
Rychlý google search: http://www.woot.com/Forums/ViewPost.aspx?PostID=3… http://www.woot.com/forums/ViewPost.aspx?PostID=2…
Případně: http://tinyurl.com/njkcq8
Když čtu tuto diskusi, tak nechápu. Zkuste mi někdo prosím jako potenciálnímu zákazníkovi vysvětlit, proč bych měl nakoupit něco dražšího, něco, co se může porouchat (řekněme třeba foťák nebo notebook, nebo kolo), v internetovém obchodě, který mi k tomu nebude nabízet záruku 2 roky, možnost opravy v servisu v ČR (protože s americkým záručákem vás většina servisů pošle do patřičných míst, byť by šlo o "celosvětovou záruku"), nebudu to moci do 14 dnů vrátit? Proč bych dal přednost takovému riziku, když v českém shopu nakoupím s menším rizikem?
Samozřejmě že vím, že existují komodity, kde záruka není problém, protože se tam nemá co pokazit (oblečení, ty kola asi taky ne, cokoliv v čem není elektronika apod.), které jsou v USA velmi levné, ale o těch se tady nebavím.
Ale neumím si představit, proč bych měl něco, kde riziko poruchy reálně existuje, nakupovat bez záruky.
Možná bych doporučil těm, kdo chtějí toto riziko přenášet na zákazníka, aby se inspirovali u Johna a radši si našli dodavatele, který jim dokáže levně dodávat to zboží do ČR. Nemusí to být přímo zboží z Číny, levní výrobci jsou i ve východní Evropě. Ale pokud chce někdo prodávat něco někomu v ČR, a chce být úspěšný, tak se bude muset smířit s tím, že tady nějaké zákony a zvyklosti platí (John na ty kola taky poskytuje záruku, přestože mu ji zřejmě neposkytuje čínský výrobce…). Na nákladech se dá totiž ušetřit nejen díky levnému nákupu, ale i díky levnému způsobu prodeje a optimalizací celého prodejního procesu. Náklady na záruku myslím nejsou tím hlavním problémem…
A ještě k dotazům na registraci firmy v USA a prodeji do ČR. Samozřejmě to možné je a je možné se vyhnout zájmu českých úřadů, až do okamžiku, kdy si v EU zřídíte pobočku. Ono totiž po chvíli asi takový prodejce zjistí, že dosáhne výrazných úspor, pokud sem pošle to zboží ve větším objemu, tady ho rozdělí a pošle koncovým zákazníkům. Takže v tomto okamžiku to začne zajímat přinejmenším daňové úřady. Stejně tak je třeba z příjmu zaplatit daně. Proto je asi lepší si založit firmu třeba v Irsku, kde je dobrá firemní legislativa a irská firma u nás bez problémů může podnikat (všechny velké nadnárodní firmy, podnikající v EU, mají sídlo v Irsku a v jednotlivých zemích jsou pak jen pobočky, které se starají o zaměstnance, ale finanční toky řeší irská centrála…). Pak sice platí některé pravidla v EU, která se vám nelíbí, ale díky irským daním ušetříte mnohem více, než když od pár lidí přijmete zpět zboží nakoupené přes internet.
Mimochodem, ta povinnost brát to zpět do 14 dní by nebyla, kdyby se provozovatelé e-shopů a zásilkových obchodů chovali k zákazníkům slušněji v minulosti. Ono to začíná řečmi o dvouleté záruce a končí to odmítáním jakýchkoliv reklamací. Pak se nelze divit podobným legislativním opatřením.
2Tomek: Diky za ty linky! Velmi zajimave. Nenapadlo me takto hledat.
Dyson mam taky,uz 4 roky neni to obycejny vysavac…je nejlepsi!!