Absolutne verim na pristup ukazat co umim vs. verbalni presvedcovani. A se stejnym pristupem se divam na hledani zamestnancu.
Je to zalozeno na osobni zkusenosti, kdy jsem za svuj zivot osobne zamestnal i vyhodil stovky lidi. Je to neuveritelne jak nekteri lide dokazou odprezentovat svoje schopnosti u pohovoru a jaky je to pak propastny rozdil v realne praci. Cokoliv co je na zivotopise nehraje roli. At tam jsou vyjmenovane jakekoliv zkusenosti, tak mam skepsi.
Je to totiz jako hra. Lidi co nemuzou najit praci jdou na nejaky kurz nebo si nechaji pomoci jak maji presvedcit zamestnavatele. Upravi zivotopis, aby vypadal nadherne. Vylepsi ty svoje zkusenosti. Nauci se dopredu jak odpovidat na otazky. A asi jim to na hodne mistech prochazi. Pro me ale tohle vubec neni dulezite. Snazim se u pohovoru jen prokouknout skrze abych videl tu realnou situaci. Abych eliminoval ty nejkriklavejsi pripady.
Veskery duraz davam na tu skutecnou realizaci v praci. Nez o necem dlouze vykladat tak radeji ukazat vysledky. To je co je dulezite. Nic vice.
A tady prichazi ta druha cast. Hned a to doopravdy hned je videt jaky pristup k praci ten clovek ma. Kdyz dostane maly ukol, ktery treba trva 10 minut udelat. Zrealizuje ho okamzite? Nebo treba na neco ceka? Nebo druhy den me rekne, proc to neudelal (ma na to nejaky duvod). Vsiml jsem si, ze hodne lidi vzdy najde duvod proc neco nemuzou delat. Proste jakakoliv malickost je vzdy zastavi a nejsou schopni se pohnout kupredu. Nebo naopak ho zrealizuji okamzite? Tohle jsou uplne jednoznacne priznaky jak to bude v praci dal probihat.
Udelam ten ukol za pet minut, ty me vezmes, protoze si naivne myslis, ze kdyz jsi najal a vyhodil (coz znamena, ze moc dobre najimat neumis) stovky lidi, tak ze me prokouknes a ja se ti za to v praci budu pekne zajebavat a jeste se smat, jak jsem s tebou vypekl. Nepoznas nic. Zamestnanec se musi i vychovavat, neni to jen o tom ho najmout. Az tohle pochopis, uspejes. Preji pekny den 🙂
To je, s prominutím, pěkný bullshit. Pohovor má dobrý / špatný výsledek. Práce má dobrý / špatný výsledek. Jen kombinace dobrý + dobrý vám umožní přežít zkušebku. Představa, že budete s firmou vyjebávat a smát se, je dost naivní.
Fakt, že někdo najme a vyhodí stovky lidí, neříká vůbec nic o kvalitách náboru. I sebekvalitnější náborovej proces propustí do firmy lidi, který buď sami odejdou ve zkušebce, odejdou dřív, než by firma chtěla, nebo je musí vyhodit. Tak to prostě je, protože svět není černobílej. Evidentně nemáte s náborem a následným managementem lidí moc zkušeností.
Ano presne
Je to tak. Typicke procento uspesnosti naboru je 50%. Cili pulka lidi, co se najmou, neprojdou zkusebkou. Ti nejlepsi HR manazeri maji 70% uspesnost – cili kazdy treti je ve zkusebce vyhozen. A to i pri naborovych rizeni, ktere maji nekolik kol a ruznych testu.
To su dost sokujuce cisla. Iba 50-70% uspesnost je obrovske plytvanie zdrojmi, mas k tomu nejaku studiu? Je to v nejakom specifickom odbore alebo lokacii?
Ja sa v HR oblasti pohybujem uz 10 rokov, ale toto cislo som este nezachytil.
To je zkusenost. Pokud mate cisla vetsi, bude to tim, ze si nechavate podrumerne kandidaty. Typicke pro velke firmy.
Řekl bych že u nás bude úspěšnost náboru (lidi co přežijí zkušební dobu) více, tak 80+% (IT firma 150-200 lidí). Ale je pravda že síto před tím, než je někdo pozván na pohovor nebo dokonce přijat je veliké.
A este jedna vec ma zarazila, nechavat najimanie zamestnancov na HR….
A věta “Az tohle pochopis, uspejes.” je v kontexu “neúspěchů” Johna Vanhary fakt vtip dne’¦
Romane, podnikam uz hodne dlouho (25 let)… a za tu dobu se to hodne nascita kolik lidi jsem zamestnal nebo musel vyhodit ve vsech moznych firmach co jsem mel. Takze to jsou zkusenosti ze kterych vychazim. Souhlasim, ze zamestnanec se musi vychovavat. Musi se trenovat, ridit i kontrolovat. Taky preji pekny den!:-)
Super. Jelikož už potřetí kašlu na vysokou školu, tak mě zajímá, jak se díváte na lidi jako jsem já bez univerzity. Je jasné, že na sobě musíme víc makat než lidé s titulem, ale pustíte takové lidi vůbec přes to síto prvních životopisů? Pozice IT nebo marketing. Díky za info .)
No už jsem párkrát slyšel názor (od zaměstnavatelů), že se na dostudování VŠ dá v dnešní době dívat také jako na pětiletý projekt, který jsi byl schopen úspěšně dokončit v termínu a splnil jsi stanovený cíl 😉 Takže pokud na ní už potřetí kašleš, moc bych se s tím nechlubil, druhý pokus možná, ale potřetí nevědět kam a do čeho jdeš, no nevím, nevím… A na zaměstnavatele to také působí tak, že daný uchazeč o práci neví co chce a je větší pravděpodobnost, že brzy skončí.
Presne tak. Ukazuje to neschopnost dotahnou veci do konce. Mala vule prekonat prekazky a premoct se.
Pokud trikrat lezes na skolu a nejsi schopen ji dokoncit a nedoslo ti zaroven uz driv, ze skola je beztak k nicemu, tak je to flag jak krava.
Pokud se pod clankem, kde se pise o tom, ze pri pohovoru je dulezity jen to co clovek skutecne umi, ptas na neco uplne mimo, tak to jdes pod gilotinu.
Ten trik s malym ukolem je zajimavej. Kdyz o tom tak premyslim, tak za celej muj zivot jim prosel jen jeden clovek a byl to regulerni psychopat a alkoholik, co odmital poslouchat, takze to bylo rychly.
Takoveho moravaka znam ;o)))
No no no. 🙂
ak dovolis , tak ti k tomu poviem svoju skusenost. potvrdilo sa mi, ze podobni adepti niesu uplne to co do timu hladam. a dovod je toto.
myslim si, ze sa na to pozeras zo spatneho uhla. V principe vobec nehra rolu ci vysoku skolu mas , alebo nemas. dolezite je , ze si sa uz 3x vzdal a nedokoncil si to co si zacal. ak to clovek urobi raz z presvedcenia, ze to nie je pre neho to prave tak sa to da pochopit. ale pripady, kedy clovek studuje 12-13 rokov , alebo skusa stale nieco ine mozu vyzerat, ze bud nevies co chces, alebo ze nemas pevnu volu. som presvedceny ze vysoku skolu dnes zvladne kazdy a nieje to ziadny big deal. a preto nieje podstatne ci niekto ma titul , ale ako sa k tomu studiu postavil.
Tak jak pise Mika. .souhlas
Ona je taky otázka druhá, a to jestli tě takoví adepti hledají jako zaměstnavatele.
Potvrdilo se mi, že často ti nejnáročnější zaměstnavatelé nejsou ochotni přiměřeně zaplatit.
Vezmu třeba takového Johna, protože ho sleduji již několik let a čtu od něj snad vše, vím jak v nějakém rozhovoru psal, že schopný člověk si u něj může přijít i na 50.000 USD ročně.
To není bůhví jakej plat v US. To není plat ajťáka, doktora nebo právníka. Takže bych zde míněné rady bral s dost velkou nadsázkou, jsou totiž z druhé strany barikády o tom, jak za co nejlepší prachy najít největšího pracanta.
Realita je taková, že kdejaká korporace to neřeší, a šéf v korporaci tě často najme jen podle toho, jak se dneska vyspal. Nároky na tebe budou v pohodě a jediné co se bude řešit je to, jestli zvládáš svoji práci.
A pracovat v korporaci je často o dost něčem jiném než o skvělých pracovních výsledcích, často jde i o politiku atd., kterou třeba John zrovna tak nesnáší.
Takže pro mě za mě i kdyby si školu ukončil třeba 10x, svého kupce si na pracovním trhu najdeš, jen to třeba nebude John.
Tak mel jsem lidi co se vypracovali na 100 tisic USD rocne… a zacali na $10 na hodinu. A uznam, ze me to fungovalo nejlepe. To ze jsem neustale mohl tem nejlepsim pridavat penize (velmi casto) je motivovalo k nejlepsim vykonum. Myslim, ze kdybych najmul manazera za 100 tisic hned tak tak motivovany nebude.. a nedostanu tolik hodnoty jako od cloveka co se vypracuje. A naopak ten clovek co se vypracuje dostal sanci se posunout nahoru. Shodou okolnosti jeden z techto pracantu nemel ani vysokou skolu.
Noo, mě by jako zaměstnavatele zajímalo, proč jste se na ty školy vyprdnul?
Protože flákač, nebo protože jste při škole rozjel X zajímavých projektů a školu tak nestíhal? Nebo živil chorou matku, či sháněl prachy na fesťáky (a jak)?
;o)
No mě by zajímalo, proč na ne vůbec šel.
Nikde bych se tím nechlubil, je to jasný signál že si flákač, nejsi schopen dotahovat věci do konce nebo nevíš co chceš.
Jedna vec je, co umis, pokud jsi delo v tom, co delas, pak samozrejme problem byt nemusi. Ale treba v klasicke korporaci nemas sanci (ani neprojdes sitem na HR), neb jsi ukazal, ze nevis, co se svym zivotem, neumis ridit svuj cas, neumis plnit ukoly (i VS je takovy ukol), takze na kratkodobe ukoly to mozna jeste jde, ale jako staleho zamestnance bych Te nechtel. Je vysoce pravdepodobne, ze podobny pristup, jako jsi mel ke skole, budes mit k praci.
Tak třeba my jsme teď do firmy vzali zaměstnance aniž bychom viděli jeho cv. Dokonce ani netuším, co má za školu a vůbec mě to nezajímá. Zaujal mě tím, jak řeší věci a jak je pro tu práci nadšený. Dokonce je ochoten k nám přejít z firmy, kde pracoval 13 let za lepší podminky, než u nás. Prostě ten dotaz na jeho titul mi přijde úplně zbytečný. Navíc myslím si, že české školy člověka často dost deformují. Odnaučují studenty používat selský rozum.
Ahoj Johne,
Diky za clanek. Ja mam spise problem dostat lidi na pohovor. Zrejme neumim adekvatne nalakat novy personal. Nemame tedy ani poradne z ceho vybirat. Ale souhlasim s tebou ohledne zivotopisu. Nema smysl zivotopisu davat velkou vahu, za vse mluvi skutecne vysledky primo v praci. Kvalitni clovek se pozna jiz po 2 tydnech.
Mozna by stalo za to napsat jak jsi na zacatku v Americe hledal vhodny personal. Pouzival jsi na zacatku portaly s inzeraty, Hr agentury? Jaky jsi postupoval? Myslim ze by to mohlo byt pro mnoho lidi uzitecne. Diky!
P. S.
Pokud nekdo hledate praci v Praze na pozici obchodnika, marketaka dejte mi vedet na email prace@nanoprotech.cz
Já myslím že pozice “obchodníka” není dost atraktivní, je provařená MLM společnostmi a na pracovních portálech je takových nabídek mraky – smrdí to tím, že člověk bude makat za almužnu a nutit lidem nějaký blbý produkt…
Kvalitní lidi je taky třeba kvalitně zaplatit – “pay bananas, get monkeys…”.
tohle je dobrej pohled na vec… osobne vubec nechapu, proc v dnesni dobe kazdej chce posilat zivotopis a motivacni dopis. nebylo by lepsi do inzeratu napriklad napsat: zabyvame se logistikou, delame seriovou vyrobu, jakym zpusobem byste vyresil/a nakup materialu do vyroby za predpokladu, ze chceme v zasobach drzet maximalne 5% z naseho obratu, ktery cini 10m CZK?
sice to muzou obslehnout nekde z netu, ale prece neni problem si vybrat nejlepsi odpovedi pro me a na miste se doptat a hned vim, ktera bije.
nehlede na to, ze nekdo, kdo v tom dela 20 let uz to muze mit patricne na salamu, nez nekdo, kdo chce v danym oboru doopravdy uspet.
hold HR department asi musi vykazovat dostatek cinnosti, aby neskoncila polovina na dlazbe 🙂
Životopis je základní filtr, jestli je ten člověk aspoň trochu relevantní a zda měl šanci setkat se už dřív s tím, co po něm budu chtít. Kromě toho z životopisu zkušený člověk odhalí během pár sekund spoustu podprahových informací. Já životopisy nikdy nečtu do detailu dřív, než během pohovoru. Ovšem metodou “kouknu a vidím” už vím, jestli má smysl kandidáta pozvat nebo ne.
IMHO případů, kdy funguje recruitment proces bez životopisu, je minimum.
Plne súhlasím. Ja tiež na životopisy veľmi nedávam, avšak s ich pomocou vieme odfiltrovať ľudí, ktorých je zbytočné na pohovor volať. Ak sa hľadá osoba, ktorá bude robiť s počítačom a má byť aspoň priemerne inteligentná a pošle životopis, ktorý má 4 riadky vrátane svojho mena a nápisu “životopis” tak viem vopred, že to asi nebude správny človek keď ani životopis nedokáže dať dokopy. Tým čo majú životopis OK, pošleme doplňujúce otázky, ktoré chcem vedieť. Z nich sa snažím prísť nielen na vedomosti a zručnosti ale aj na povahu uchádzača. Napr. aj keď na danú pozíciu nepožadujeme jazykové znalosti, chceme si overiť pravdivosť napísaných údajov v CV.
Ano delam to stejne. Jako pocatecni filtr.
Jo, když vystřídal za 8 let 9 zaměstnání, nebo tam napíše, že veškeré informace mi laskavě poskytne až při osobním jednání, tak nemá smysl se scházet.
Super napad. Taky dam radeji na real nez na kecy v CV
Přesně řečeno, tohle jsem dost řešil ve svojí kariéře. Měl jsem stále problémy ve společnostech a nikdy to moc nefungovalo, protože jsem furt kecal, přemítal v hlavě a bál se něco udělat, protože libovolným krokem jsem se vždy někomu znelíbil. Výsledek byl ten, že jsem ve výsledku neudělal skoro nic a konstantně nasíral management a ve výsledku všechny.
Pak jsem dělal v jedné společnosti, a na místo šéfa se dostal takový “debil”. Ten člověk byl neskutečnej blb, ale furt něco dělal a managementu se to líbilo. Odešel jsem z té společnosti, a v nové práci jsem najednou začal být iniciativní s tím, že to zkusím klidně být za debila a být člověk, který se nesnaží každému vyjít vstříc s tím, že větší debil než můj předchozí šéf být nemůžu. Šlo to o to líp, že mě tam nikdo neznal, takže jsem si renomé teprve vytvářel.
Bylo to úplné procitnutí. Najednou jsem se dostal do skupiny top-performer, a stal se ze mě zaměstnanec, o kterém se lidi baví, že má výsledky. Samozřejmě jsem si svojí aktivitou a prací pár lidí znepřátelil, sem tam někoho nasral, ale byly vidět výsledky a to se počítá. Dneska nechápu, jak jsem to dříve mohl dělat jinak. Za prvé jsem se nudil a za druhé jsem si nyní během roku polepšil na platu o 50% a beru na samé horní hranici spektra lidí v mém oboru a to mi přijde, že jsou ve firmě spokojeni.
Ono to co si spousta lidí s úspěchem neuvědomuje, je že každý úspěšný člověk má nepřátele. Je to normální, že když je člověk aktivní, něco dělá, tak dělá chyby a někoho si cestou znepřátelí a někdy je prostě za blba, to k tomu prostě patří…
Proto je tak těžké sehnat zaměstnance, kteří něco v práci udělají a mají výsledky. Většina lidí se prostě bojí nést nějaké riziko. Lidi toho strašně nakecaj, ale z mojí zkušenosti, když si manažer bude vybírat mezi zaměstnanci koho propustit, tak spíše než na drby, názory a průsery dá na to, kdo má jaké výsledky.
Tak to ten šéf až zas takový “debil” nebyl, že? Ještě přijít na to, že šéf z definice nikdy není blbec a je to 😉
Já jsem tu nepopisoval detaily, ale šéf byl opravdu “debil”. Nebudu zabíhat do detailů, ale za všechno snad vypíchnu to, jak přede mnou dělal návrhy účetní, ať s ním jde do skladu si zašukat (řekl to trošku slušněji, ale ne o moc), všechny buzeroval, všem lhal a po nocích to byl ochlasta, který půlku pracovní doby propálil venku u cíga.
To, že byl “akční” bylo jeho jediné devizum a důvod, proč ve společnosti vydržel celý půl rok, než byl odejit.
Právě to, jak moc fungovalo to, že byl “akční” a přebylo to tak velké množství jeho slabých stránek mě vysloveně nakoplo a ukázalo, že to je opravdu důležitá vlastnost.
Vysloveně jsem si tehdy řekl, že když “takový debil” je uznávaný jen proto, že je akční a iniciativní, tak když začnu být iniciativní já, kam to můžu dotáhnout. A taky že jo 😉
Je to tak. Malokdo je skutecne inciativni = tedy dela vice, nez je ramec jeho povinnosti. A tim nemyslim zustat delat prescasy, ale treba prekopat, jak se veci delaji a tim usetrit cele firme spoustu casu. Mas pravdu, vyzaduje to ambiciozniho a chytreho cloveka – ale pozor ne zadneho ‘asshole’, ktery si mysli, ze je nejchytrejsi clovek na svete (takovych je taky hodne :). Takze je super, ze ses nenechal odradit, a nasel jsi firmu, co to ocenuje. Davej ale pozor, at ti to moc nestoupne do hlavy- takove lidi taky moc nikdo nema rad 😉 Prave proto je tak tezke potkat skutecne dobreho sefa ci manazera 🙂
Mám ČVUT-FEL (počítače), dokončenou v roce 1993, takže ještě tu skutečnou VŠ 🙂 Životopis už neaktualizuju, pokud má někdo zájem, posílám odkaz na LinkedIn, svůj web a svůj blog. A pokud na druhé straně sedí kompetentní člověk, který opravdu někoho hledá/potřebuje, tak přesně toto mu vyhovuje. A nejde o to, že ho tím přesvědčím, jak jsem skvělej a dokonalej (to nejsem), ale o to, že si prohlédne mojí skutečnou práci, skutečné názory, obory a technologie, kterými se opravdu zabývám, a pak zhodnotí, zda bych mohl nějaké pozici nebo projektu vyhovovat. Ne podle obecných blábolů, že mám VŠ, 20 let programuju a ve volném času hraju tenis.
Vlado hezky, ale uvedom si, ze na druhy strane barikady tvuj pristup muze vypadat tak, ze o praci ani moc nemas zajem, kdyz nejses schopen venovat 30min sveho casu a updatnout si cv…protoze my, co delame pohovory, vzdycky jakl první koukame na cv…osobne delam pohovory cca 3roky, jsem developer, zadnej hr clovek, takže pohovory stavím na prikladech, premysleni a kreativite. Kdyz hledame vyvojAre, dostane do ruky fix a musi neco z fleku navrhnout…operativne menime zadani, sledujeme reakce, to jak reaguje kdyz navrhuji treba zamerne horsi reseni a chvíli jej obhajuji jako lepsi atd…pohovor trva na 3 hodiny, vezmem cca kazdeho pateho uchazece, ktery prezil prvotni odfiltrovani dle obecnych zkusenosti v cv…u ceho zpozornim: kdyz nema vs, kdyz ma blbou vs (VSE a spol), kdyz vystrida spoustu zamestnani, kdyz mi rekne, ze je jeste zamestnan a chodi po pohovorech a nema k tomu nejaky adekvatni důvod, kdyz ma hodne zk a male naroky, kdyz ma malo zk a velke naroky, Kdyz prvni otazka je na pracovni dobu nebi homeoffice…ale necham si vse vysvetlit a parkrat se stalo, ze clovek, co nemel vs, nebyl spatny..obvykle ale neschopnejsi lide jsou absolventi matfyzu a jaderky, ktery dokoncili vcas a jeste vedle toho neco delali..tot muj pohled (it firma 1000+ zamestancu)
Pisu z mobilu sry za preklepy