Jak se prestehovat do USA

Chodi mi dotazy v tomto stylu:

Ahoj Johne,

měl bych skromný dotaz, v současné době dokončuji prodej svého obchodu v čechách a chtěl bych přesí­dlit do LA a začí­t zde podnikat, nic velkého, chtěl bych mí­t něco jako půjčovnu kol apod. Nejde mi o pení­ze, ty budu po prodeji své stávají­cí­ firmy mí­t, jde mi o to, jak je to s vyří­zení­m potřebných dokladů pro podnikání­ v USA, s povolení­m k pobytu, apod. Je někdo, kdo by mě potřebné formality pomohl zaří­dit.

Vyridit si viza, aby clovek mohl v USA bydlet a pracovat bohuzel neni vubec trivialni. Taky to hodne zalezi na individualni situaci. Mate uz fungujici firmu v CR? Nebo chcete ziskat viza pres zamestnani? Moznosti nejake jsou, ale uplne nejlepsi si je promluvit s nejakym imigracnim pravnikem. V USA vam dost casto daji prvni konzultaci zdarma. Prijdete na schuzku. Povykladate vasi situaci a pravnik vam rekne jestli je nejaka moznost a kolik vas to bude stat (je potreba byt vzdy pripraven, ze to budou minimalne nejake tisice USD jen za pravnika).

Nebo se me lide ptaji na to jestli se maji prestehovat do USA. Treba takto:

Myslí­te že pokud bych se s celou rodinou přesunul do USA mám 2 děti 2,7 let a začal budovat novou společnost s kapitálem 100 000,-us mám dostatečný kapitál na počáteční­ pronájem bydlení­,poří­zení­ auta a začátek podnikání­ ?

Tak uprimne nejsem schopen hodnotit jak kdo stehovani do jine zeme zvladne. Ono to doopravdy neni sranda. Nekdo si zvykne na nove prostredi strasne rychle. Nekdo pomalu. Ale nechci tvrdit, ze ty zacatky jsou jednoduche. Kdyz uz ma nekdo rodinu tak si myslim, ze to je jeste mnohem tezsi. Najednou nemate kamarady a zname na ktere jste zvykli. Vsechno je nove. Neznate ten system v nove zemi. Spousta veci je jinak nez jste zvykli. Je to doopravdy tezke. Me osobne by se nikde nove zacinat uz nechtelo. Takze asi zalezi co si kdo od stehovani do Ameriky slibuje. Ale peceni holubi sem do huby nelitaji. Ani tady nejsme na nekonecne dovolene u more. Tezko se to vysvetluje a asi jediny zpusob je to zazit s tim dobrym i spatnym.

P.S. Omlouvam se vsem kterym na podobne emaily neodpovim. Neda se to casove zvladnout a nekdy je v emailu tolik ruznych dotazu, ze by to bylo tak na napsani knihy. Na internetu se toho da najit mnoho, takze doporucuji cist a hledat odpovedi vsude mozne. Taky moje zkusenost neznamena, ze budete mit uplne stejnou.

Spread the love

40 thoughts on “Jak se prestehovat do USA

  1. Nejlepsi je nejprve do USA vubec zajet. Me to hodne pomohlo si ujasnit priority. Dat si vychod a zapad a trosku si to navnimat…

      1. Pred prvni cestou jsem chtel v USA zit (jako kazdej kdo se necha strhnout americkou produkci v TV). Prvni cesta do NY mi ukazala, ze se tu maka, ze jsou tu zebraci a ze kazdy ma rad svoji praci a vazi si ji i kdyz zrovna prodava parky v rohliku. Vsechno fungovalo skvele, ale chybela mi ta pestrost lidi, kterou mame doma. Takova ta ceska divocina s urady nebo lidmi. Kdyz jsem pak videl i zbytek statu (R66 a podobne) a navstivil pratele a rodinu, tak jsem si uvedomil, ze bych zde par let klidne mohl byt, ale doma v CR mam pratele a takovou prirozenou pohodu. Takze jsem zvolil cestu “vydelat tolik abych si mohl zajet kamkoliv”, ale rad se vracim 🙂

  2. Vybavoval tu niekto E-2 viza? Na viki som si nasiel zoznam formularov, pripravil som si $50k. Vie mi niekto v skratke napisat postup? Ake dokumenty treba pripravit? Chcem zalozit novu firmu v USA, ale az potom ked mi daju viza, inak zbytocne na dialku. Firmu v SR by som zrusil.

    1. E2 ví­za jsem zjišťoval docela dost a funguje to trochu jinak, než pí­šeš…
      V podstatě musí­š nejdří­ve založit firmu, utratit těch 50tis dolarů a pak teprve jí­t žádat o ví­za… K tomu budeš potřebovat doklady o té investici, perfektní­ byznys plán plus další­ doklady. Každopádně 50tis je absolutní­ minimum, i když to není­ jasně definované zákonem.
      Na netu je hromada informací­, stačí­ hledat… Můžeš začí­t na blogu právní­ka Jacoba J. Sapochnicka http://www.h1b.biz. Vzhledem k tomu, že se o E2 ví­za taky zají­mám, tak jsem si s ní­m trochu psal. Má s tí­m zkušenosti, pomohl i kamarádce z Austrálie… Cena jeho služeb je 5tis dolarů.

      Já osobně mám založenou firmu v USA, byznys se rozjí­ždí­, ale problém je těch 50tis.;) Nejen, že tolik nemám k dispozici, ale můj internetový byznys ani tolik nepotřebuje.:) Dostat se do USA prostě vážně není­ prdel.;)

      1. Lukáši, ví­š co je Tvoje výhoda?
        Už jsi pro “svoji věc” udělal mnohem ví­ce, než 95% lidí­, kteří­ by chtěli do USA na stálo. 😉

      2. nie je to tak. Investicia sa da podmienit vizami. Rozpraval som s pravnikom… No dat $5k mi pride vela na to, ze tam treba dat par dokumentov.

        1. Ano, jde to tak udělat, ale není­ to moc časté (spí­š výjimka). Třeba nákup firmy v USA lze podmí­nit zí­skání­m ví­z, pení­ze dát do escrow. Dokumentace k ví­zům ale určitě není­ pár dokumentů. Typická složka má kolem 500 stran a musí­ být velmi kvalitně připravená. Nicméně podklady si stejně musí­š připravit sám a určitě to zabere aspoň pár týdnů práce. Těch $5k právní­kovi je vlastně za to, že to zkontroluje, zkompletuje a pří­padně doplní­. Přijde mi to vcelku přiměřená částka k práci, kterou s tí­m má (pokud ji odvede poctivě) a k sazbám US právní­ků.

          1. Aai tak nějak.:) Předběhl jsi mě…
            Všude je hromada informací­ o tom, že dostat se do US není­ jednoduché, včetně konkrétní­ch pří­běhů. Nechápu, proč se pořád objevují­ jedinci, kteří­ si myslí­, že to nějak přechčijou…

          2. Clayton4x4 – vidim, ze ty si asi robil e2. Mohol by si prosim ta prezradit zoznam dokumentov, alebo hocico k tomu, aby som si to mohol zacat pripravovat? Ked to pripravim, tak kontaktujem ambasadu a skusim ich ako poradnu… Ako vravis, cele si to robis aj tak ty, cize dat pravnikovi $5k mi pride prehnane. Pokial mas nejake existujuce dokumenty/emaily a mohol by si mi ich preposlat, bol by som ti velmi vdacny. noescape@centrum.sk

            Potom by som ti doniesol nejake CZ/SK podpultove produkty do USA 🙂

            diky

            1. Omlouvám se, teď nemám čas se rozepisovat podrobně. Důležitý je kvalitně zpracovaný business plán (ačkoliv to normálně považuji za zbytečné, tady je nezbytný). Budeš potřebovat materiály prokazují­cí­ jak jsi legálně přišel k penězům pro investici a je dobré i dodat reference na tvé dosavadní­ho podnikání­. Materiály pro každý typ podnikání­ budou různé, já jsem třeba dodával i smlouvy s našimi zahraniční­mi partnery již uzavřené na US firmu, fotografie zaří­zené kanceláře v USA atd.

              1. No ja jsem drive byval nastvany kdyz Clayton verejne vubec o E2 psal.. ono to je fakt perfektni moznost na viza… a svym zpusobem i relativne pro cechy jednoducha (napr. v porovnani s lidmi s UK, kterych zada mnohem vice a prochazi vetsi skrutinou). Ale samozrejme cim vice lidi bude zadat tim vetsi skrutina bude i v CR. Spousta veci funguje a daji se velmi jednoduse zaridit nez na to prijde hodne lidi a zacne se to cele jebat.

                1. To se omlouvám. Ale myslí­m si, že pokud o tom pí­šu tady v diskuzi, tak to zase tolik nezmění­. Kolik si myslí­š, že přibude dí­ky tomu ročně žadatelů? Tak pět? Možná ani to ne. Nebo máš nějaké informace, že je to jinak?
                  Ono to není­ zase taková legrace. Lidé o tom spí­š mluví­ než aby vzali aspoň $100,000 a šli do toho. Naví­c většinou je to tak, že musí­ nejprve investovat a potom čekají­, zda dostanou ví­zum. Koupit firmu, dát pení­ze do escrow a žádat o ví­zum, to vůbec není­ jednoduché a ani levné. Podle mě je třeba daleko ví­c prostředků aby člověk zí­skal E-2 koupí­ hotové firmy než na startup. A u toho startupu je bezpochyby třeba nejdří­v pení­ze nevratně investovat a až potom žádat. Mě to přijde podobné jako diskutovat o nějakém nápadu. K realizaci, to má stejně daleko jako ta žádost o E-2 ví­zum. Ale už o tom mluvit nebudu – slibuju. A klidně ty moje pří­spěvky promázni.

              2. Dakujem Clayton4x4.

                Tieto dokumenty som vedel, ze treba. Len nerozumiem, kde je tych 500 stran?

                No ked tam fakt dam vsetko mozne, zoznam zakaznikov v SR, zmluvy atd. tak sa to moze natiahnut na par sto stran. Ja to vsak chcem podmienit, lebo inak tam investiciu neurobim. Takto na dialku to nema zmysel.

                Pokial niekto vie o nejakom do-it-yourself e-2 bundle za par sto $, nech posle link 🙂

                John spomenul, ze si niekde pisal o e-2, mas link?

  3. I ja dostavam podobny emaily. A semtam tady potkam i lidi, co si informace na internetu o imigraci vubec neprectou, vyplni si jen ESTU a prijedou do Ameriky s tim, ze uz tady zustanou.

    Kdysi davno jsem sepsal clanek na tohle tema, jak se sem da dostat legalne http://jakdousa.cz/imigrace-do-usa.html

  4. Me obcas prekvapi ctenari myho blogu dotazy/zadostmi, napr. jestli jim zaridim bydleni a nebo nevim o nejaky praci / jestli jim neco nemuzu teda sehnat. Dam jim odkazy na svy clanky, kde tu problematiku docela podrobne rozebiram – ne, opravdu to neni takovy piece of cake se sem dostat. A na to mi za minutu prijde email: a fakt mi to nemuzes zaridit ? 🙂

    Co se tyce docasnych pracovnich viz pres zamestnani, tri caste typy viz jsem popsala tady: http://www.verzana.me.cz/cestopisy/2012-usa-texas-houston/16-proc-je-tak-tezke-ziskat-pracovni-vizum-v-usa.html

    Pisu take blog o trvale imigraci resene pres kategorii “narodnich zajmu”, nejcasteji vyuzivane zejmena akademickymi pracovniky ( http://www.eb2niw.com ), i kdyz to neni omezene jen na ne…

  5. Roman Staněk vyprávěl, že to dělali tak, že si udělali US firmu (to jde jednoduše), pak její­ českou pobočku. V té české se na rok zaměstnali a pak přišli na US úřad s tí­m, že chtějí­ relokovat managera z CZ do US (na což mají­ v US speciální­ paragraf).

    1. Nebyl by pří­padně odkaz? A není­ to moc komplikované? Do třech měsí­ců vyří­dí­š E2 a nemusí­š se prcat s českou firmou… Přijde mi to jak škrábat se pravou rukou za levým uchem.:)

      1. Odkaz by nebyl, bylo to osobní­ setkání­ (StartupYard a Roman Staněk) v SF. Proč nepoužili jinou cestu neví­m – dávám dál, jak jsem slyšel.

        1. To ví­m, že něco takového existuje.;)) Jen mě zají­malo, jestli by bylo k přečtení­ konkrétní­ provedení­ situace, kterou Michal nastí­nil. Mi totiž připadá trochu mimo starat se ještě o českou firmu, to přece nedává smysl z dlouhodobého pohledu…

          1. Luke myslí­m, že právě z pohledu GoodData to dává velký smysl. Brno je totiž ráj šikovných programátorů, kteří­ tvoří­ páteř GD 😉

            1. OK, v pří­padě GoodData to smysl má. Já toho člověka neznám, proto má reakce. V mém pří­padě ( one man show ) to moc smysl nedává, spí­š v tom vidí­m ví­c starostí­…

      2. Přdevší­m si je třeba uvědomit, že oba typy ví­z mají­ své výhody i nevýhody. Výhodou L-1 je předevší­m to, že jde o tzv. dual intent ví­zum. Tj. jeho držitelé se mohou pokusit o zí­skání­ zelené karty. Výhodou E-2 ví­z je zase to, že jej lze neomezeně obnovovat, dokud je business funkční­ a dokud jsi občanem země, která má s USA pří­slušnou smlouvu o E-2 ví­zech (což se ale může v budoucnu bohužel snadno změnit). Až na výjimky nevede E-2 ví­zum k zí­skání­ zelené karty.

        1. Jasně, ono záleží­ na tom, co člověk dělá a co plánuje do budoucna. Každý ksme v jiné situaci…

  6. Nerozumiem tomu preco vsetci chcu ist na trvalo byvat do USA a pracovat tam. Dnes dava internet velku moznost ludom podnikat z domu bez toho aby museli niekam cestovat a ziadat o viza. Osobne si myslim, ze je uplne jedno ci ste v USA alebo v inej krajine ak musite denne 8 hodin travit v praci. Ak chcete ist do USA pracovat tak sa seba spytajte ci je lepsia slovenska alebo americka kancelaria, lebo tam stravite 1/3 dna + dalsiu tretinu prespite (a to je tiez jedno v akej krajine) a zvysnu tretinu si uzivate. Samozrejme mimo vikendov. Skor by som sa usiloval o to ako pracovat miesto 40 hodin tyzdenne iba 4 hodiny a mal dostatocny prijem na to aby som si zvysok casu uzival niekde na dovolenke ci absovoval 3oj mesacne minidochodky napr niekde v Thajsku, na Bali, mozno obcas aj v tom USA 🙂

    1. Pokud budes pracovat, budes zamestnanec, tak pokud nebudu brat v potaz papiry k legalni praci, tak v USA si vydelas vic nez na Slovensku.

      Jinak souhlasim s tim, ze pokud pracujes 40 hodin tydne, 8 hodin denne, tak je skoro jedno kde jsi. Jenze pokud budes v USA, tak si na tu letenku na Bali vydelas X-krat rychleji nez v doma. Stejne tak spis si zajedes domu na Slovensko nez na vylet do USA.

    2. je to jedno i to neni jedno. Mozna u nejakeho ciste internetoveskho businessu se to da zvladnou odkudkoliv.. Ale to prostredi kde podnikas ma velky vliv

      1. Souhlasí­m … přesně to vystihuje poslední­ věta: ” … Ale to prostředí­, kde podnikáš má velký vliv ”
        Pokud rozjedeš podnikání­, tam, kde tak nějak musí­š – v rámci mí­sta bydliště a naví­c v zemi, kde malému živnostní­kovi se hází­ ze stany úřadů a státu jen klacky pod nohy, tak to člověka vážně nebaví­ … ačkoliv by to zvládl a nápad by to byl sebelepší­. Záleží­ na všeobecném úhlu pohledu – mám děti a jsem samoživitelka a tak musí­m lecos přizpůsobit těmto faktům, ale to je věc jiná. Ale pokud máte dobrý nápad a budete živnostní­k, – předevší­m člověk a budete dělat tam, kde to ocení­ (cí­lové zaměření­) a naví­c to budete dělat s chutí­ a poctivostí­ (sobě vlastní­) … měl by to člověk zkusit i tam, kde se to zdá nemožné … klidně i v USA 😉 Cí­levědomost a pí­le není­ silná stránka Čechů, i když je to individuální­. Každý si od “podnikání­” slibuje něco jiného. Ano, mělo by fungovat a plynule se rozví­jet … ale bez plánování­, trpělivosti a trochu sebezapření­ to prostě nejde nikde 🙂 Budu raději podnikat tam, kde mne to bude bavit, bude to jak se ří­ká svištět a otáčet a možná si i trochu ví­c máknu, ale budu mí­t radost z odvedené práce a když se kouknu za sebe, bude to prostě vidět !!! Tady (v ČR) se jen člověk honí­ jak čokl roky a ve finále zjistí­, že to dělal úplně zbytečně a bez dobrého pocitu a uspokojení­ z práce … Někomu to nevadí­ – dělá prostě jen, že dělá a dělat musí­, ale já mám ráda kreativitu, jsem ráda svojí­ paní­ a baví­ mne když jsou přirozené překážky, které člověk musí­ vyřešit – nikoliv obejí­t – ačkoliv nají­t způsob, jak obejí­t překážku je také řešení­ 😉 .. a pokud vidí­m, že to někam vede a že mé podnikání­ má smysl a přináší­ mi nejen pení­ze, užitek, ale i radost, tak takovou práci budu dělat třeba na konci světa 😉

  7. přátelé má zde někdo zkušenost s kanadskými ví­zy? Myslí­m byznys ví­za pro nerezidenty co chcou založit kanadskou firmu. Dí­í­k

    1. Zdravim, v Kanade muzes zalozit jako neresident korporaci nebo zvolit partnership pokud mas znameho kanadana ktery jiz korporaci ma muze te uvest jako spolecnika.
      Bohuzel zalozeni korporace v kanade jako neresident je podstatne drazsi nez zalozit firmu u Johna napr v Nevade proto se pidim ted po informaci zda se da zridit naka kanadska pobocka kdyz bych zalozil bussines u johna jestli nekdo vi prosim piste.. Diky

  8. V NYC jsem na L1-B, papirovani stalo cca $7,000, z toho asi $2,000 pro US Gov. Cele trvalo 6 mesicu i pres Premium processing ($1,250). Prestehovani nas pote stalo dalsich $7,000.
    Dalsich $4,000 jako deposit na bydleni, auto nemame – nejsou penize a stejne neni kde v NYC parkovat a neni potreba 🙂

    Takze tak pokud by nekdo chtel vedet, kolik to stoji…L1-A/B funguje pouze pro intra-company transfer, jak pise Michal. Jednou John psal jak vysoka byla jeho petition. Neveril jsem, ale moje pak mela 10cm na vysku

  9. Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,chtěl bych jet do Usa bydlet a pracovat ale spí­š legálně nějak imigrat co je potřeba zaří­dit a bych neměl žádné problemi tak prosí­m o pomoc .předem děkuji

    1. Člověče, psát trochu umí­š, tak mě překvapuje, že neumí­š čí­st. Tak naučit čí­st bude dobrý základ. Děkovat nemusí­š. Hodně úspěchů!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *