Oregon business – Poslal jsem v patek odpoledne email agentce v Oregonu. Potreboval jsem at mi posle nejake updatovane nabidky nemovitosti co jsou na trhu. Za chvili prisla odpoved.: “I will run/update the search and have something to you on Monday”. Rikam si, co ji to tak dlouho trva. Vzdyt to je prace na par minut:-).
California business – Podobny email jsem poslal agentovi v Kalifornii s pozadavkem na sklady. Behem par minut prijde odpoved od agenta: “I am in Cancun but my partner Frank will send you a list of buildings for sale soon. We can also get you a list of buildings in Oregon as well. Do you have a city you would like to focus on? I will be back on Monday if you want to tour next week. If urgent, Frank can tour you this week”. Email prisel za par minut. Rikam mu at si uziva dovolenou a nevzrusuje se, ze klidne pockam. Probehlo pak jeste par emailu.
Cesky zpusob podnikani: Jednou jsem neco podobneho posilal nekomu v CR a prisla takovato odpoved: “Hele ja ted jedu za 14 na dovolenou tak to nechame az se vratim, ne?”
Clanek byl puvodne publikovan 17.9. 2010, ale nektere starsi clanky si zaslouzi pripomenuti.
Praveze chci ukazat jak je to tady strasny! To jsi prece mohl pochopit Jaromire!
Na Slovensku sa v piatok ani baran nepasie …
Cize by to dopadlo asi nasledovne : Ten mail by sa niekde stratil 🙂
To je zvlastni – podnikam v CR a dat takovy pozadavek mym podrizenym, tak mam aktualni seznam zajimavych nemovitosti na trhu jeste v patek vecer. Nesnesl bych cekat az do pondeli. Fakt, bez ironie. Kazdy mame asi jiny pohled na podnikani, na sve podizene. Ale evidentne plati jedno – jake si podrizene udelas, takove mas, Johne. Rikat nebo nenapadne naznacovat o lidech a podnikani v CR, ze jsou neschopni, neumeji pracovat, nebo pracuji pomalu, je silne zavadejici. Znam spoustu americanu, kteri jsou lajdaci a jejich efektivita prace je silne podprumerna (nastesti nejsou a nikdy nebudou mymi zamestnanci) Koneckoncu na vyse uvedeny priklad mluvi sam za sebe. Takze zase prrr. 🙂
noname: Ja mam bohuzel spatnou zkusenost s emailem, lide se neumi vyjadrit presne v psane komunikaci. A pokud bych ve vetsine pripadu nevyuzil telefon a rychle se nedostal k veci, par otazkami, tak bych stravil mnohem vice casu korespondenci. Nejsmutnejsi je ze se to tyka i servisniho oddeleni, kde by clovek rekl ze preci nemuze byt tak slozite napsat co nefunguje, ale i to je obrovsky problem (ted nemyslim ze by mel zakaznik diagnostikovat problem, ale jen napsat zcela laicky napsat co mu nefunguje). Popisuji zkusenosti mam pouze z CR/SK.
Jaromire v CZ & SK normal pocka vse do tydne.
Treti pripad je uz nechutny extrem… ale druhy tiez. Stotoznujem sa s Oregonom. A s Jaromirom. 🙂 Na urgentne pripady su telefony (aj ked otazne je, ci moze urgentny pripad existovat – ak nejde o zivot), inac staci e-mail prezerat raz, max. 2x denne (o 12:00 a o 16:00) ako to robim ja. Efektivita je prvorada, nie rychlost…
Tak ten českej je extrém, ale normálně odpovídám tak do 48 hodin. U zákazníků se snažím do 24 hodin.
Tak hlavně na západě strašně jedou BlackBerry, takže každý odpovídá i na cestách. Třeba v Londýně se hodně cestuje vlakem a nadzemkou, takže signál má člověk po ruce neustále.
Podle mě je rozdíl taky dost podle velikosti města, přeci jenom Praha s 1,5 mil. obyvatel je ve světovém měřítku taková vesnice, třeba Los Angeles má 4 mil. obyvatel, to už je docela dost 🙂
No, a to ještě máš štěstí, že ti vůbec někdo na ten email odpověděl. V Čechách dost lidi na emaily ani nereaguje… třeba já jsem poslal minulý pátek dva emaily dvou různým lidém a dodnes jsem se nedočkal odpovědi.
Mám podobné negativní zkušenosti s proplácením faktur – v období léta (květen-srpen) vůbec nemá smysl urgovat splatnost.
Jeden z příkladů: objednávka vyřízena 21.7.
– Já, 3.8.: "Prosím o kontrolu úhrady naší faktury, před dvěma dny měla být uhrazena."
– Klient (odpovídá z české IP) 3.8.: "Momentálně jsem na dovolené v zahraničí, neumím zaslat platbu. Učiním to okamžitě po mém návratu 12. září."
– Výsledek: faktura dodnes neproplacena.
A podobných výmluv na letní dovolené sekretářek, účetních, jednatelů, manažerů… mám v šuplíku desítky jen za tento rok… Už to beru s klidem.
Nebo klient zašle objednávku, já ho obratem kontaktuji, aby potvrdil zaplacení a odpoví mi, že "teď nemám čas to řešit, jedu příští týden na dovolenou, ozvu se vám na konci měsíce". Tak proč objednal, když věděl, že odjíždí pryč a nebude mít čas? 🙂
presne vystihnuté 😀
Nechápu kam tím míříš???
Problém je už v tom, že lidé používají email jako Instant Messaging a čekají reakci během pár minut. A pak to čekají i od druhých, což je špatně! Tohle u mě zastává telefí³n a mobil.
Na emaily odpovídám pravidelně jednou za den a myslím, že není problém ani odpověď do týdne, je to obdoba pošty, pokud člověk chce něco urgentního, má zavolat.
A už vůbec se mi nelíbí, když po mě někdo něco chce v pátek odpoledne. Víkend je tu od toho, aby si člověk odpočinul!
Tohle spěje k neefektivitě práce (odpovídání na email během pár minut) a vyhoření (práce i o víkendu)!
Proč jim Johne nedáš pokoj, copak by to opravdu nepočkalo do pondělí?
V Čechá je to strašný. Příšerný zákony, nesmyslné papírování, na všechno musíte mít razítko od notáře a tučně za to zaplatit nesmyslné poplatky za nic, vymahatelnost práva nulová, drzí úředníci kteří mají dojem že jim to tu patří, odběratelé kteří platí jak se jim chce a dělají si z Vás drze banku. Mně to tady fakt sere. Opravdu idiocie. Jediné co spolehlivě funguje mít partu maníků a toho kdo si vyskakuje pěkně zmáčknout aby pochopil že akce vyvolává reakci. Sakra práce.
Co vas jako zakaznika potesi, kdyz mu poslete pozadavek na informace, z ktereho muze pro obe strany vzejit prinos. Urcite priklad cislo 2, kdy dostanete okamzitou odpoved s vyctem moznosti (kdy, kde, kolik ceho dostanete,atd.)
Proste priklad c.2 vyhrava a pokud delate obchod, tak se vymlouvat na to, ze je patek a chcete si o vikendu odpocnout jsou liche.
Prave proto je potreba mit nastavene procesy , ktere vam pokryji tyhle pozadavky kdykoliv a kdekoliv potrebujete vzhledem k vasemu podnikani.
Dejte si na konec každé faktury rozhodčí doložku a nechte si to po předání zboží – služeb podepsat. A druhý den po splatnosti vyvolejte rozhodčí řízení. Oni se naučí platit ale musí se na ně tvrdě a pěkně na ně poslat rychle exekutora. Jinak se Vám budou smát do ksichtu a tvrdit že fakturu nedostali, že jsou na dovolený, že ve faktuře je chyba a tak dále….
hmm podľa mňa prístup v USA je taký aký má byť. My sa tiež snažíme o čo najrýchlejšiu reakciu na email (business email uvedený na webe, v zmluve). Príde mi to praktickejšie ako vyvolávať na telefí³n. Čim rýchlejšie sa reaguje na email tým viac si ľudia zvyknú na komunikáciu cez email. A vo výsledku aj urgentné veci komunikujú cez email a nie priamym telefí³nom.
Pánové, s kým to podnikáte?
Svět je jedno velké divadlo – a platí se zásadně předem.
Přístup ke komunikaci je dobré brát s rezervou. V milionu různých situací můe být milion důvodů proč komunikovat pomalu/rychle nebo jinak.
A to, jestli někdo odpovídá hned (a nesmysly) a nebo si dá s odpovědí záležet, se pozná až podle výsledku komunikace.
Vratislav Boch: funguju přes internet. Občas u větších částek klientům prodávám na splátky. Třeba web za 100.000 Kč, požaduji zálohu 25.000 Kč a pak 3x po měsíci stejná splátka.
U vyšších částek se jistím písemnou smlouvou, ale v ČR smlouvy dodržuje málokdo. Myslím že i málokdo smlouvy před podpisem čte 🙂 Bere se to jen jako formalita, kterou nikdo nepřijímá vážně.
Nejhorší jsou dlužníci, kteří nekomunikují a já nevím, jestli leží v nemocnici v kómatu nebo se zatajují záměrně.
A pak je tu stále sorta dlužníků, co v tom umí chodit (a lá 90. léta), nemají žádný majetek a exekutor na ně nemůže (ještě mu odměnu musím zacvakat já). Jenže to předem nepoznáš, koukneš se do OR, s.r.o. s 5 letou historií vypadá v pořádku, nějaké reference má, v Googlu žádné zmínky o případných dluzích, ale pak se ukáže, že ten člověk už vyměnil 10 firem a neplatit faktury je jeho koníček (doslova).
Ale to jsme odběhli od tématu, omlouvám se 🙂
Neprijde mi to tak strasne jak se z prispevku zda, ale zalezi asi na oboru podnikani. Ve stavebnictvi se asi noc na platby ve splatnosti moc nehraje ve sluzbach to bude urcite lepsi. Jinak ja osobne tez preferuji mail, je to skoro jako papir a narozdil od telefonu se dotycny obvykle nemuze vymlouvat ze to by urcite nikdy nerek.
tak si to nechas pro sebe analeti dalsi …
kdybys ho aspon zapsal nekde
Ahoj Johne, promiň že tě tím obtěžuji, ale měl bych dotaz úzce se týkajíicí komentu. Chtěl bych rozjet podnikání v USA v oblasti informačních technologií (už kvuli lidem a lepšímu uplatnění) a ve své knížce doporučuješ Nevadu jako vhodný stát k podnikání, ale pomocí tohoto komentu doporučuješ Kalifornii. Tak bych se tě jenom chtěl zeptat jaký stát bys pro podnikání v IT dle tvých zkušeností doporučil (IT – vývoj softwaru)? Děkuji
No ja mám asi 10 základných mailov čo denne pozerám aj dva-krát…či už kvôli inzerentom a ponukám alebo novinkám a práci…a to hovorím len o základných 🙂 ale najradšej mám i tak instant messaging…
Zas tak horký to tu Johne není.
Navíc je samozřejmě rozdíl když to posíláš svému zaměstnanci, nebo partnerovi u kterého jsi už dělal nějakej business (předpokládám oregon i california) a někomu, kdo není tvůj zaměstnanec a nebo u něj děláš první, nebo malou zakázku (předpokládám že to tak bylo u čecha).
John: To jsem teda nepochopil 🙂 …, příště raději napiš i nějaké vysvětlivky pro mě :).
vladam:
"lide se neumi vyjadrit presne v psane komunikaci"
Speciálně mě štvou velké korporace, které mají připravených 10 "templatů" a odpovídají vždy jedním z nich, takové bych s chutí zakousnul :).
"Proste priklad c.2 vyhrava a pokud delate obchod, tak se vymlouvat na to, ze je patek a chcete si o vikendu odpocnout jsou liche."
Pokud jsi self-employer, tzv. one-man show, a budeš podnikat 10+ let, tak po prvním vyhoření změníš názor.
No, je pravda, že v Kalifornii se dost lidí snaží reagovat rychle. Do značné míry je to potom ale všechno špatně, takže často bych uvítal, kdyby jim to trvalo déle, ale výsledek byl lepší. Také je u mnoha firem problém e-mailová komunikace. Pokud něco potřebujete opravdu rychle, je třeba tam zavolat.
Většinou vám každý slíbí, že to bude hned. Nicméně u mnoha potom narazíte na to, že následující týden se vždy vymlouvají, že to nestihli, ale určitě zítra…Typickým příkladem je veškerý servisní personál – od kabelovky až po techniky od Jandy Pool Products (od té doby, co vyrábí polovinu dílů v Číně jsou jejich bazénové pumpy a další součástky katastrofálně nespolehlivé). Možná je u Johna v Torrance méně Mexikánů, takže to tam bude o něco lepší…
Další typickou situací jsou veškeré linky technické podpory. Zatímco v ČR máte slušnou šanci, že se poměrně brzy dostanete k někomu, kdo tomu opravdu rozumí, tady budete často půl hodiny čekat, než na vás dojde řada a následně budete mluvit s cvičenou opicí, která vám umí maximálně poradit, abyste to restartovali. O něco lépe cvičené opice jsou i na dalších levelech, takže než se dostanete k technikovi s normálními znalostmi (zde prezentován jako špičkový odborník), strávíte tím odpoledne (typický příklad Time Warner kabelovka – potřeboval jsem jen zjistit, zda je problém s Internetem u nich nebo na mé straně). Obdobně se chová třeba at&t. Mimochodem, zkoušel si Johne někdy zavolat na DMV? :-))) Začalo by se ti stýskat po úřadech v ČR…
Další příklad: Používám služeb poměrně velké a dobré firmy, specializované na účetní a daňové poradenství pro zahraniční firmy (Allen Barron, San Diego). Bohužel v USA je jen málo firem, kterým něco říkají smlouvy o dvojím zdanění . Problém je v tom, že v celé firmě jsou dva poměrně schopní lidé, kteří se ale snaží práci předat svým podřízeným, což už jsou běžní američtí zaměstnanci na úrovni cvičených šimpanzů. Takže to co v ČR řeším se svým daňovým poradcem chvíli (protože to vše zpracuje sám) je tady horror na 3 týdny. Poté co vše vysvětlím ředitelce firmy a předám jí materiály, musím následně vše opakovat na nižších úrovních a materiály posílat znova, protože se mezitím někde ztratily. Jelikož na problému dělá odděleně více lidí, ztratí se vzájemné souvislosti a ve výsledku je to celé špatně. Cvičený šimpanz totiž dokáže zpracovat jenom jednotlivé úkoly ale už není schopen vidět problematiku jako celek. Takže ve výsledku mě to v USA stojí 10x více než v ČR a trvá to 10x déle. Mimochodem, nevíte někdo o někom lepším kdekoliv v SoCal? Tohle může být i typ na podnikání, pokud by někdo měl potřebné znalosti, účetní firma spojená s daňovým poradenstvím pro USA klidně může fungovat na dálku z ČR…
Ještě k té komunikaci přes e-mail jednu takovou menší poznámku. E-mail je na jedné straně hrozně užitečný nástroj, který zjednodušil podnikání. Ovšem na druhé straně je to hrozný mor,který odvádí člověka od práce. Všichni chtějí všechno hned a pokud člověk dělá větší projekt, tak se v tom za chvíli utopí a celý den nedělá nic jiného než odpovídá na často "nesmyslné" dotazy lidí. Znám ze svého okolí celou řadu úspěšných a kvalitních manažerů, kteří e-mail otevírají jednou za den na 10 minut, nadelegují co potřebují, a pak jsou celý den na e-mailu k nezastižení. Totéž udělají se svým mobilním telefonem (přes den odpovídá sekretářka). Jedině tak dokážou dosáhnout toho, že řeší skutečně důležité věci a neodvádí svou pozornost na "blbosti" kolem. Nedávno jsem měl s jedním klientem na toto téma rozhovor a říkal, že sice chvíli trvalo než si na to lidé zvykli, ale pak to funguje skvěle. A vřele tento systém každému doporučuji. Někdy je lepší trochu zvolnit a dělat věci v klidu než řešit stovky věcí najednou a na to důležité zapomínat (vlastní zkušenost).
Vembl: presne tak- treba sa zamerat na efektivitu a nie na rychlost. Staci si tych zakaznikov vycvicit. Chvilku to trva, ale stoji to za to – tiez poznam z vlastnej skusenosti. 🙂 Navyse potom aj rychlo pochopia, ze cas je dolezita komodita a hlavne ze ten tvoj cas je velmi cenny a zacnu si ho viac (aj teba) vazit.
A ještě něco k té pozdní úhradě faktur. Máme s tím také problémy a to jsme vyzkoušeli již všechno možné. Když vezmu všechny moje závazky z mých internetových projektů dlužíme lidem výplatu provizí ve výši necelých 100 tisíc korun. Je mi z toho úplně hanba vůči všem těm lidem, nechci jim peníze držet a posouvat výplatní termíny, ale nic jiného mi nezbývá. Makám jako blázen na překladech a snažím se dělat maximum věcí sám, abychom se z toho do konce roku vyhrabali a mohl jsem tuto smutnou kapitolu mého podnikatelského života jednou provždy uzavřít.
A přitom by se to dalo vyřešit úplně jednoduše, kdyby nebylo toho, že nám v překladatelské agentuře lidé dluží po splatnosti přes 450 tisíc korun s tím, že 300 tisíc z toho je rok a půl stará pohledávka za jednou firmou, kterou už těžko dostaneme zpátky.
Byl to klient, pro kterého jsme léta pracovali za paušál a vždy bez problémů platil. Na začátku minulého roku začal mít problémy a nezaplatil nám 3 faktury s tím, že je pošle do konce září 2009. Následně nám dlužil již 8 faktur. Pořád se omlouval a sliboval, že zaplatí. Nakonec zaplatil v říjnu 2009 6 z 8 faktur a chtěl abychom dále spolupracovali. Tak jsme pro něj dále dělali, zase neplatil, zase dlužil 8 faktur, ale již jsem měl z minula nějakou pozitivní zkušenost s tím, že nakonec to uhradil, tak jsem si to neohlídal s pomocí rozhodčí doložky nebo jinou formou a dál se spoláhal na to, že to zaplatí. V červenci letošního roku byl na tu firmu podán konkurz, který byl pro nedostatek majetku zamítnut. Původní majitelé nic nemají (majetek vyveden pryč) a když jsme se pokoušeli zatlačit přes známé právníky a jednu inkasní agenturu, tak mi jednou večer zazvonil telefon a tam se ozvalo: "Jsi doma s rodinou? Tak jestli si chceš rodinu dlouho užívat, nech to plavat."
Tak jsem to nakonec nechal plavat.
Samozřejmě celý ten problém je moje chyba, respektive chyba toho, že jsem si nedokázal tvrdě ohlídat své peníze. Měl jsem to měsíc poté co mi nezaplatili první fakturu prostě zabalit a vykašlat se na to. Ve smlouvě jsem tu možnost měl, ale neudělal jsem to. A proto jsem teď tam kde jsem.
Proto je potřeba u větších částek vždy dbát na to, aby to měl člověk zajištěno rozhodčím řízením (soudem se totiž nic nevyřeší).
Clovece Vemble, co ti pomuze rozhodci dolozka u firmy kde neni majetek a konci v zamitnutem konkurzy pro nedostatek majetku? Jenom budes driv na rade, ale pri svem pristupu stejne pozde…
Popisujes historku, kdy jsi nekomu veril a nekonal tak dlouho, az bylo pozde… Chyba neni v soudu, rozhodcim rizeni, ale v tobe.
Pokud nekomu dodavam a prestane platit, tak mu muzu klidne dodavat i bez placeni, pokud mu verim… Ale nikdy, nikdy bych timto zpusobem nemel ohrozovat svuj bussines a existenci, to znamena pokud podnikam ve sluzbach, tak muj provozni zisk by mel byt alespon na urovni 15 – 25 procent obratu rocne. A v pohledavkach po splatnosti proste muzu mit jen a pouze tak polovinu tohohle provozniho zisku, jinak koncim a jdu delat neco jineho pro nekoho jineho. Riskovat muzu pouze svuj zisk, nikoliv svoje dobre jmeno, existenci a tak… Tohle cislo muze byt evetuelne i vyssi, pokud muj volny trebas za x let vytvoreny kapital pokryva ty pohledavky, ale uz je to kazdopadne risk.
Pokud tohle nedodrzujes, tak te drive ci pozdeji nekde situace dobehne. A nestezuj si na soud ci rozhodci dolozku. Problem je v tvem aktivnim rizeni rizik a financi a praci s pohledavkami, ne v systemu.
(Jinak neber to jako poucovani, mam za sebou take velmi poucnou story, ktera sice nekoncila nezaplacenymi zavazky, ale stale me fakt hodne nervu a nekolik let stresu a tudiz jsem dost nazorne pochopil, co a jak 🙂 )
Proste plati jak uz jsem jednou psal, chlapi (a zeny) delejte to poradne a zodpovedne od zacatku, pokud to nejde, rozhodujte se vcas a nekompromisne, prilezitosti to zkusit znovu jinde a jinak budete mit jeste v zivote dost.
Honza: Ale já neříkám, že je chyba v někom jiném než ve mě…..
"Samozřejmě celý ten problém je moje chyba, respektive chyba toho, že jsem si nedokázal tvrdě ohlídat své peníze. Měl jsem to měsíc poté co mi nezaplatili první fakturu prostě zabalit a vykašlat se na to. Ve smlouvě jsem tu možnost měl, ale neudělal jsem to. A proto jsem teď tam kde jsem."
Samozřejmě máš pravdu v tom, že aktivní řízení rizik a financí je nutností, ale na druhou stranu to někdy prostě člověk neodhadne a nechá se napálit. Pro mě je to také velmi bolestná a poučná zkušenost nicméně chci tím jenom říci, že v ČR je vymahatelnost práva naprosto nulová.
2Vemble
Ja vim, v podstate mi jde jen o to, aby se pripadne nekdo kdo tu zkusenost nema zamyslel nad tim, jestli neni lepsi se ji vyhnout 🙂
Ono totiz podnikat dlouhodobe bez zisku, ze se to rozbehne, tolerovat nesmysly, ze to bude lepsi a tak. Ono to jde a leckdy to dobre dopadne. Ale je to stesti, nic jineho. A ono je mnohem lepsi hrat to na jistotu, jde to pomaleji, ale casem se to povede a bez nervu. Sice cestou vidite x lidi, co meli stesti a budou dal co vy, ale take uvidite dost tech, co spatne dopadli a uz se z toho nevyhrabou… Takze neni zadny zakaznik, ktereho nutne potrebujete, neni zadny obchod, co by vam mohl utect, neni zadny bussines co jej musite delat. Vzdy je a bude spousta jinych moznosti. Vzdy to hlavne musi davat smysl. A nez rust nesmyslne riskantne na dluh, nez prezivat v prusvihu, je lepsi se rozhlidnout jestli neni jiny zakaznik, jestli neni jina moznost, jestli to nejde jinak vic s jistotou. Totez nejde delat pro jednoho ci par zakazniku. To je pak gambling a prusvih je otazka ne ano ci ne, ale kdy… Delejte to radsi s rozmyslem a v pohode. Nechtejte zazraky hned a necekejte, ze se prusvih otoci. Proste lepsi je byt pri zdi a v realite, ono to take jde. Penize se pak pomalu ale jiste objevi samy, nejdrive pod drobnych a pak stale vice…
Dulezite neni vyhrat bitvu, ale valku a pocita se konecny vysledek. Takze neni problem s necim prestat, kdyz to nejde, ono to i jako zkusenoat posouva dal a prinese ovoce v klidne necem jinem.
Ono ani to shipito neni o nicem jinem.
Jinak ten muj prispevek nebyl o podrizenych/zamestnancich… To bych vedel, ze jsou na dovolene a s takovym emailem bych je neotravoval.
2Premek: Kde podnikat… no to se fakt jednoduse neda rict. Zalezi co delas a ceho chces dosahnout. Treba pro tebe muze byt nejlepsi Silicon Valley.. nebo taky ne.
Clayton: Jo, to je pravda, že technické služby a podpora jsou v CR na vysoké urovni. A ještě navíc levné.
Díky 🙂 Rád bych vyvíjel software na zakázku, popř. bych chtěl dosáhnout vyššího zisku a založit třeba další firmu, která by prosperovala. Ale záleží na tom správně chytit příležitost 😉
Premek: Precitaj si Caymanov blog od prveho postu po posledny, urcite ti pomoze.
Peter Repta: Dík, podívám se na to.
pěkný článek, díky.