Jen takovy maly tip.
Wayback Machine – http://www.archive.org je vyborny zpusob jak zjistit informace o konkurenci.
Zajimalo me jak jedna firma historicky rostla. Meli ve zvyku napsat kolik zakazniku maji do sekce ABOUT US na jejich WWW strankach. Takze jsem sel do Wayback Machine a zadal jejich URL. Prosel jsem historii jejich stranek. A presne nasel na jejich strankach kolik meli zakazniku v kazdem roce. Dokonce toho zverejnili jeste vice z cehoz se dalo posoudit jak rostli. Zajimave bylo i videt jak se vyvijel jejich web a menil rozsah sluzeb.
Wayback machine je skvela vec, to souhlasim. A take jsou dobre jeste ruzne aboutus-like sluzby, ktere umi napr. zobrazit jake dalsi domeny dotycna (pravnicka i fyzicka) osoba vlastni, jak jsou prolinkovane, co bezi na stejne IP adrese, apod. Obcas se clovek i dost divi na co prijde.
U vetsich webu mi take pro srovnani dobre funguje alexa ranking, pripadne jine obdobne sluzby (napr. quantacast.com).
A nakonec k nezaplaceni je moznost se zeptat konkretniho datacentra google na vysledek hledani, protoze v jednotlivych zemich se lisi (to co najde google.cz ci “evropsky” google.com muze byt uplne jine nez co nachazi google.com v US).
Mimochodem, resil jsem proc nektere weby US google nenachazi, a v CR ci jinde v EU jsou na prvnich mistech. Mam takovou teorii, ze zalezi na location/timezone co zvolite u google analytics. Udelal jsem takovy maly experiment, kdy domena byla hostovana v US na unikatni IP adrese, nebyly tam zadne odkazy z CZ/EU, jen US (napr. i .edu). A google v CR to nasel, v US nikoliv (resp. nekde na 20+ pozici). Ty analytics jsou jedine co muze mit vazbu na CR, tak jsem to zmenil a uvidime :-).
Diky wayback machine jsem dokonce pomohl jednomu pravnikovi vyhrat obcansko pravni spor ohledne intellectual property, aneb dalsi vyuziti: )
2Martin> u tech sluzeb "aboutus" muzes mi neco poradit pro Ceske domeny ? Mam toho celkem dost a je mozne ze jsem na nejake zapomnel, tak bych rad podle nejakeho identifikatoru nasel co vlastne vlastnim :] diky
jde nějak zabranit,aby se tyhle informace třeba z mého eshopu nedaly zjsiti např přes Wayback machine adt.
Jirka:
do hlavicky HTML pridaj:
No nepovolilo mi pridat do komentu HTML znacky, tak hladaj "noarchive" cez Google.
2 Peter Repta: Záleří na crawleru, jestli meta tagy akceptuje nebo ne. Nejlepší rada je nedávat na web nic, co nechete aby o vás kdokoliv věděl.
Na Pubconu se mluvilo o tom nedavat block na archive.org.. ze to delaji vetsinou SEO spammeri.. a muze to uskodit pro umisteni ve vyhledavacich.
WebArchive je skvělá služba. Mě vždy zarazí, jak mé stránky vypadaly před pěti lety pěkně nanic (a to stejné zjistím i za pět let 🙂 ).
Jinak už samotný Google je silný nástroj. Nedávno jsem měl nepřijatý hovor, tak jsem si to číslo vygooglil, a zjistil, jméno dané osoby, a pro koho dělá, pak přes email jsem našel co studuje, jakou práci dělala atd. Šlo o jednu finanční "poradkyni" bouchačku, ta se pak chudák divila, prý se ji to ještě nestalo :). Holt číslo mobilu, a nebo ICQ je dost unikátní.