Cetl jsem nejake pruzkumy jaka ja pravdepodobnost, ze nove zalozena firma do trech let zkrachuje. Ta statistika byla 85% firem neprezije tri roky zivota.
Nechal jsem si udelat podobnou statistiku z nevadskeho obchodniho rejstriku. A vychazi to velmi podobne. 47.2% firem skonci behem prvniho rokua70.9% firem neprezije prvni tri roky.
Je to docela depresivni statistika. Zaroven je ale dobre si tyto fakta uvedomit, kdyz treba clovekdo zacinajici firmy investuje. Ta stabilita prichazi v 15 letech. Po 15 letech zivota firmy krachuji uplne minimalne.
Ono je spíše zajímavé, jak to vidí společnost. Co jsem slyšel, tak v USA lidi v pohodě berou, že člověk zkrachuje a neznamená to pro něj doživotní konec, v Evropě to často znamená reálný konec 🙁
To neni jen tim, ze to tak lidi berou. To je hlavne tim, ze v USA je lehky zbankrotovat a zbavit se dluhu. Co se osobnich dluhu tyce, tak ty odpisy jsou v CR smesny a likvidacni pro vsechny. To zas souvisi s tim, ze v Evrope nejsou kvuli zbytecnym zakonum na ochranu soukromi (ktere nic zasadniho neochrani, protoze lidske blbosti prechazet zakonem nelze) dostupna transparentni kreditni skore apod. Takze clovek plati za krach celou svou existenci, ale jelikoz ho nelze namlit do kocicich granuli, tak tu dal strasi a vysava socialni system, protoze je to pro nej racionalni. V tomhle jsou amici asi napred, treba SCHUFA v Nemecku jde tim smerem.
Tech 95% krachujicich firem vytvari stabilni prilezitost pro insolvencni spravce a vse co se toci kolem nich. Ale rada tech firem jsou pravdepodobne dormant companies bez assets, tam ani smrt nebere.
Rád by som vniesol trochu opačnej pozitívnej štatistiky, ktorej sa mi dostalo keď som spolupracoval z jednou MLM firmou. Takže aké sú štatistiky úspešnosti pre získanie jedného klienta: Oslovíme 100 klientov cez reklamu so službou alebo produktom, 20 % klientov to zaujme, čo je 20 klientov z tych 20% sa bude bližšie informovať čo sú 4 klienti a z nich 20% čo je 0,8 priblížne jeden klient si službu alebo produkt zakúpi .. Toto sú MLM štatistiky sledované cez 20 rokov .. Treba skúsiť myslieť a podnikať globálne, napríklad na svete je cca 7 mld ľudí z nich 20% je cca 1,4 mld záujemcov, z nich 20% cca 280 mil je potencionálnych záujemcov a z nich 20% čo je 56 mil potencionálnych klientov … Najľahšia cesta k úspechu je dostať sa do mysle klienta, zvyšok robí štatistika .. Dúfam že som aspoň niekomu takto pomohol ..
To je… myslene vazne?
Ešte jedná vec, mí´j osobný názor je že tych 70% krachujúcich firiem nedotiahne veci do konca alebo si nevšimne novú úspešnejšiu príležitosť ( výhybka na správnu koľaj ), ktorej sa jej dostane pri biznise ktorý momentálne robí a neprosperuje .. Good Luck !
Prvy rok 50%… Mozno tam nejake to percento robi aj to, ze vsetci ilegali potrebuju ITIN, kedze SSN nemaju. A jeden zo sposobou ako ziskat ITIN je si zalozit firmu.
Tak zrovna na ITIN nikdo nepotrebuje firmu. ITIN se vydava lidem, bez firmy. EIN (tax id) se vydava firmam.
Je to tak, zkrachuje jich hodne. Ale zase vime, ze treba v UK (a US asi taky), je strasne jednoduche tu firmu zalozit – takze to pak dela kdekdo a na uplne jakekoli ucely (treba kazda nemovitost v UK je casto zaroven i primo registrovana firma – aby se assety oddelily. Myslim, ze o tom jsi uz nekolikrat psal taky?). Takze pak neni divu, ze to lidi zaviraji rychle, kdyz to uz nepotrebuji. Takze ja bych ty statistiky uplne nebrala doslova. Na druhou stranu je uplna pravda, kdyz se tak divam dokola, ze spousta firem je budovana stylem jen co nejrychleji prijimat co nejvic zakazek a pridavat lidi a cele to rychle rust a mastit, jak se da. A pak staci jedno zakopnuti (nejvetsi klient odejde) nebo dokonce dva (nejvetsi klient odejde a jeste prijde recese – no kdo tohleto mohl ocekavat? 🙂 ) a pak ty firmy krachuji jedna vedle druhe. Takze spis takove procisteni trhu, jak se rika. Jen ti nejsilnejsi a nejlepsi to preziji 🙂 Ono nakonec, opravdu to neni trivialni vest uspesnou firmu. Ja bych rekla, ze po tech 5 letech by se to dalo povazovat za stabilni firmu. 3 roky se to da mastit bez problemu, zvlaste v rostouci ekonomice 🙂
Verim, ze cast tech jednorocnich firem jsou hura akce typu “zacneme podnikat” a pak napad/motivace umre, firme vyprsi registrace a je hotovo. Tzn nemusi se krome registracnich poplatku propalit ani dolar, to pak neni uplne krach (bankrot).
Tem firmam proste dojdou prachy.
Bud se nedari, a majitele utraci za pokusy jak to udelat, aby se darilo. Nebo se z pocatku dari, a majitele utraci, protoze maji pocit ze se bude darit vecne. Nebo se dari tak moc, ze majitele nezvladnou ten rust dotovat a financne to neukociruji..
V podstate tohle je odpoved na otazku, proc jsou bankeri zoufali, ze nemaji komu pujcit..
Ty duvody co pise Cappy verim ze plati. V okamziku kdy se firma zaklada tak jsou vsichni nadseni a plni optimismu, ze firma bude uspesna. Ale ta statistika fakt otevira oci jak mala je ta pravdepodobnost, ze preziji jen 3 roky.
Mozna by bylo zajimave porovnat “zivotni cykly” firem a souvisejicich lidi: jedna firma skonci ale jeji directors/shareholders se objevi v nove zalozene firme (“tohle nevyslo, nevzdavam se, poucil jsem se, zacnu znovu a lepe…”).
Podle me je to dost nevypovidajici statistika. Chtelo by to dal segmentovat a vyselektovat ty firmy zalozey pro nemovitost, pro odlozeni kapitalu a buhvi pro co vse se to dela.
Treba kolik % firem s 20+ zamestnanci a obratem nebo ziskem X M krachne do…
Ty maly firmy jsou nezajimavy, aspon teda pokud to mam brat jako investor. To % bude urcite zasadne mensi u velkych firem.