Jen tady davam ciste hypoteticke priklady. Ceny nemovitosti jdou nekolik let nahoru. Sleduji trh a zacinam byt opatrny. Nehrnu se do koupi a snazim se nepreplacet, kdyz uz neco kupuji. Protoze si uvedomuji, ze ceny vyletly vysoko a je potreba byt obezretny.
Banker stejnou situaci vidi tak, ze ceny sly poslednich par let nahoru. Vse vypada dobre. S radosti vam pujci penize.
Prijde krize. Ceny nemovitosti klesnou o 30%. Ja to beru jako dobrou prilezitost zacit kupovat. Chci vyuzit nizsi ceny. Beru to jako mene rizikove diky nizsi cene.
Banker stejnou situaci vidi jako vysoce rizikovou a penize nechce pujcit. Bavime se o pujcce na stejnou nemovitost. Jen je tam rozdil v case. V dobe rozkvetu byla drazsi. V dobe krize je o 30% levnejsi.
Ted priklad s akciemi. Akcie stoupaji na cene nekolik let za sebou. Ja to vidim a jsem cim dal opatrnejsi jestli mam kupovat. Prave kvuli tomu, ze akcie vyrazne vyrostly na cene. Ztracim apetit.
Banker ve stejne dobe vas bude presvedcovat at nakupujete. Protoze je prece jasne videt jak to slo nahoru.
Prijde krize a pokles akcii o 30%. Ja to vidim jako prilezitost k nakupu. Kdyz se mi stejna akcie libila predtim a ted je o 30% levnejsi tak se mi libi jeste vice. Banker vam rekne, at jste opatrni, protoze nechcete ztratit jeste vice. On nikdo nevi jestli to treba neklesne jeste vice. Take vas odrazuje od nakupu.
Pak akcie znovu vystoupaji a banker vam zase rekne, ze je dobre nakupovat. Pro me uz je zase trosku pozde, protoze vidim, ze ceny jsou zase nahore.
Tohle jsou me prakticke zkusenosti s bankeri. Urcite existuji vyjimky, ale ja je neznam.
Jeste mam jedno doplneni. Kdyz firma neptrebuje vubec zadne penize, tak ji bankeri chteji pujcovat. V okamziku kdy ty penize doopravdy zacne potrebovat, tak bankeri hledaji zpusob jak tu pujcku bud zrusit/zmensit/zmenit. Proste kdyz ty penize jsou potreba tak bankeri pujcovat nechteji. Tohle neni zadne stezovani. Jen prakticka zkusenost:-)
No tak takhle procyklicky neuvazuji jen bankeri, ale naprosta vetsina lidi. U bankeru je to aspon trochu racionalni, protoze jsou kryti. Mylit se s vetsinou je mnohem mensi pruser, co se da vzdycky okecat (coz nakonec plati pro vsechny lidi, kteri si jako ted muzou rikat “Coronu nemohl nikdo cekat” a podobny hovadiny).
Nicmene ta sama nemovitost nebo akcie dnes a pred par tydny teda s prominutim neni ta sama akcie nebo nemovitost. Obe dokazi vydelat min, resp ted se to konecne ukazalo na 100%.
Chovat se proticyklicky, tj. BTFD funguje skvele, ale jen do doby, kdy ten zakladni trend stale drzi. Tj. v tomto pripade, ze ten nekapitalismus bude slapat dal na stejnych zakladech a institucich v dany zemi, ktera nefailne. Ze se ten trend nekdy musi zlomit je snad jasny, je jen otazka kdy a pod jakou zaminkou. Pak zaplacou jak ti co kupovali s ostatnimi, tak i ti co nakupovali pozdeji za levno a dokonce i ti co sedeli na cashi a vyckavali. Zbohatne a to treba v radu 1000x a vice jen uplne marginalni skupina, ktera vsadi na neco, co vsem prijde do ty doby jako neinvestovatelna silenost, ale bude to to, co bude v zakladu te pristi ekonomiky, ktera se zrodi na troskach te predchozi.
Vždycky platilo být ve správném čase na správném místě a to nikdo neodhadne, neporadí kdy to cca je, stejně tak kdy tedy nakoupit či už nenakupovat. V tom je to kouzlo každého z nás někdo umí jinej čumí – klasicky v Česku 🙂 Musím zaklepat, ale vždycky jsem situaci vyhodnotil a byl z toho ten lepší výsledek. Tím že to nedokáže každý, tak vždycky bude někdo lepší a to je další záležitost co člověka velmi potěší. Nejlepší je vždy rozhodnout podle sebe (nikdy nikomu nevěřit), pokud na to mám schopnosti a možnosti to tak udělat a i okamžitě provést.
Kazdej nekomu veri, kazdej je nekym ovlivnen. Mnohem vic to plati prave v Cesku, coz je takova krafajici vesnice anebo v internetovy dobe, kdy vsichni ziraji do placek jen proto, aby se nechali ovlivnit nejakym nahodnym vyrokem (ktery obvykle rekne nekdo uplne fundamentalne nekompetentni, kdo vrhl veskere zdroje a uceni do nevedomeho ovlivnovani jinych). A uplne nejvic jsou ovlivnitelni ti, kteri si stale jeste mysli, ze se muzou rozhodovat podle sebe. Prave tyhle lidi spolknou cokoliv, co je zabaleny do celofanu nezavislosti.
Ano, ale tito lidé nejsou ti, kteří smýšlí jinak jak zbytek světa 🙂 Vždycky pojedou jen druhou kolej a to je málo. Bavím se úplně o těch prvních. Ti uvažují právě jinak a jsou krok napřed.
Neni to pravda. Lidi, co jedou prvni kolej jsou si vedomi limitu lidskyho mozku (a tudiz i svyho mozku) a vzajemnyho ovlivnovani. Jejich prace spociva v tom odfiltrovat dementy a snazi se obklopit lidma, co jsou v necem lepsi / chytrejsi nez oni sami.
Nechcete nekdo napsat svoji uvahu co v teto dobe delat? Prakticke kroky? Vazne. Zverejnim to jako clanek.
http://www.php-qb.net/wp-content/uploads/2018/12/buy-bitcoin-in-2019.jpg
(40-70)% ?
No moc prakticke to neni jako hlavni rada co delat
Ta ironie, ze to rikas po 10%+ za den. Blog je o vydelavani penez a veci okolo, takze hedge proti inflaci, znarodneni a vubec smer dystopicky assets je v tomhle ohledu docela prakticka rada ne? Navic uz je to uz hodne let jasne. Pokud se ptas filozoficky, co delat, tak jsem to nepochopil a radsi se k tomu nebudu vyjadrovat (zakladni dilema zda si to hodit nebo ne je stale platny). Mozna jsi to taky myslel jako co delat s coronou? Na to je momentalne na zemi nekolik miliard expertu a je to uplne jedno, protoze zakladni premisa je, ze politici budou delat politiku takovou, aby nevypadali jako uplny idioti, tj. pokud se ukazi chyby v reseni corony, tak jejich priorita nebude je napravit, ale zachovat si tvar. Rozhazovani penez fiskalni a monetarni politikou v prvnim svete vycerpa zdroje hned nebo v pristi, patrne navazujici, krizi. Ve tretim svete uz ani neni volba, tam prichazi rovnou austerity.
základ investovania je pochopiť akú to má vnútornú hodnotu, t.j. akým majetkom je kryté aktívum. Tak viem, či kupujem predražene alebo kupujem prefíkane lacno. ==== Takže otázka je: akým majetkom je kryty bitcoin? …. a chcem investovať do bitcoinu, nie odpovedať na otázky – čím je kryté zlato, usd, euro, czk atd atd ako vyhýbacie odpovede. Ked bude klesať kurz czk, zlato, mna to nezaujíma pretože uvažujem o bitcoinu. Takže final otázka – akým majetkom je krytý bitcoin? a je jeho cena pod aktuálnu tržnú cenu, ktorú mi ponúka predajca?
I know this because I’m doing it myself.
https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/may/07/i-made-millions-last-debt-crisis-rich-win-coronavirus-fair-tax
Sice nie o bankach, ale aj tak celkom zaujimavy clanok o US realitach.
https://affordanything.com/is-the-housing-market-going-to-crash-in-2020/
Mam stejnou zkusenost a stvalo me to. Ale je to jen nase chyba, ze ocekavame, ze banka je tu od toho aby ti pujckou pomohla. Ona je tu od toho aby pujckou vydelala 🙂 Prijde krize = risk assesment oddeleni velke banky uzavre kohoutky pro sirsi publikum. Pak je lepsi mit kontakt v mensi lokalni bance, kde nad tim konkretnim pripadem nekdo zapremysli. To ja bohuzel podcenil a celych 7 let jsem jen u Wells Fargo a vzdy me se vsim odmitli. Vysledkem je, ze soukrome ucty pomalu presouvam k Chase a firemni rozdelim mezi WF a nejakou mensi lokalni banku, abych tam mel “nohu ve dverich”. Hezky to ukazal priklad PPP pujcek, kdy se prokazalo, ze neni dobre byt zavisly na jedne velke bance, kde je navic vetsi sance, ze ten co schvaluje tvoji pujcku je jen papousek predcitajici nejakou firemni smernici.
Já si spíš myslím, že i když ceny padnou o 30-50%, mnoho bohatých lidí se do nákupu nemovitostí nebude hrnout. Alespoň ne ti chytří. Důvodů, proč to už nikdy nemusí vystoupat, může být víc.
1) Regulování nájemného. Pro USA těžko představitelné, ale za výjimečné situace, když bude spousta lidí na ulici nebo nebude zvládat platit nájem, se to stát může. Prostě si to zvolí ve volbách. Regulované nájemné pak srazí dolů i ceny nemovitostí.
2) Změna chování lidí i po koronaviru – social distancing. Velké domy v USA se kupují pro “entertainment at large scale”. Pokoje pro hosty a tak. To se může na dlouhou dobu nebo provždy změnit. Nebudou se prodávat, klesnou na ceně.
3) Vzestup home office => lidé budou odcházet z přecpaných měst a budou vytvářet lokální komunity mimo měst. Bude nižší poptávka po bydlení ve městě. Města se víc roztahají, přičemž lidé na okraji nebudou cestovat do města.
Slyším mnoho lidí těšit se na to, jak budou nakupovat v krizi levné nemovitosti, ale myslím, že historie se nebude opakovat a budou zklamání. Pokud to budou nakupovat pro sebe, aby tam bydleli, tak ano, nakoupí dobře. Ale investice to nebude nejlepší.
Co se týče akcií, mám na to stejný názor jako na nemovitosti. Společnost se hodně změní. Na S&P 500 se bude za krátkou dobu hledět jako na společnosti staré generace, nezajímavé. Přijdou společnosti nové generace, které půjdou na dračku. Velké společnosti se nebudou schopny přizpůsobit náhlé změně, jak budou lidé přemýšlet a chovat se. Zkušení investoři budou zmatení, protože svá rozhodnutí budou muset dělat jinak, než byli zvyklí. Mladší investoři, lidé bez zkušeností a lidé schopni rychle se adaptovat budou ve výhodě. Příležitosti tedy budou a budou velké, ale jen málo lidí hned zjistí, jak se svět změnil a proč S&P nemusí za jejich života dosáhnout maxima.
Já si naopak myslím, že velké společnosti budou ještě více na vzestupu.
Navíc velké společnosti lobují ve vládách, a nechávají si dělat podmínky na míru. To platí pro nás i pro USA.
Myslím si, že právě malé a střední podniky na tom budou mnohem hůře než dříve.
Flexibilita je krásná věc, ale potřebuje také základní kámen, robustnost, mít schopnosti a prostředky přežít, mít zákazníky, sítě, atd. A to v nové situaci bude hovořit mnohem více pro velké společnosti.
Mám vůbec někdy dojem, že ekonomický, liberální a pravicový slovník a úderná hesla a citáty jsou zcela mimo realitu.