Jak moc je pizza profitabilni business

Strucna odpoved je, ze moc ne. Zameruji se na provozovny co delaji take out a delivery.

Prumerny obrat je 500 tisic dolaru rocne na provozovnu. Kdyz nekdo dosahne obratu jednoho milionu na provozovnu, tak je to brano jako velky uspech.

Profit marze je v lepsim pripade 20%. V horsim pripade 10%.

Takze u prumerne provozovny je profit: $50,000 – $100,000 rocne.

Mit jen jednu provozovnu ma jasny strop v moznosti jaky profit muzete mit. I kdyz se budete snazit sebevice, tak je tam strop. Pro mejedna provozovna z hlediska zisku moc atraktivni neni. Pro nekoho jineho to muze byt zajimave. Treba dostat v zamestnani 50-100 tisic dolaru, tak se musite hodne otacet. Kdyz budete stejny business vlastnit, tak po case zjistite, ze to muze bezet relativne samo. Budete sice resit ruzne prusvihy (jak v kazdem podnikani), ale nemusite venovat managementu cely den prace.

Pro me je klic v tom, ze se da vlastnit tech provozoven vice. A to uz je jen otazka organizace jak to efektivne zaridit. Pak ten strop na zisk je jen zavisly jen na tom kolik tech provozoven dokaze mit.

Spread the love

31 thoughts on “Jak moc je pizza profitabilni business

  1. Ja mat cash ako ty, tak by som skor rozmyslal o vyrobe mrazenej pizze. Zohnat dobru mrazenu pizzu je aj v 2017 stale problem a verim ze na trhu je stale miesto. Je to miliardovy biznis.

    1. Je vůbec možné technologicky vyrobit a hlavně v domácí­ch podmí­nkách posléze připravit dobrou mraženou pizzu?

      Já myslí­m že ne, hlavní­ problém je v domácí­ch troubách, které mají­ teplotní­ limit někde kolem 250 stupňů celsia. Profi pizza pece mají­ provozní­ teplotu na úrovni 350-450 stupňů celsia, v takové peci je pizza hotová třeba za 4-6 minut, doma budete čerstvou pizzu péct min 15-20 minut – tí­m se pak pizza vysuší­ a není­ to moc dobré, mražená se bude péct/ohří­vat kratší­ čas, ale princip je stejný. Další­ věc – pokud se nepletu, tak mražená pizza stojí­ v ČR kolem 50 Kč a kromě toho, že není­ dobrá, tak je taky skoro poloviční­ co pizza z běžné pizzerie, která začí­ná s cenou na dvojnásobku, takže podobné pení­ze, ale o dost lepší­ chuť 🙂

      1. Já si myslí­m, že ti, kdo kupují­ mrazenou pizzu to kupují­ právě kvůli ceně. Byť to s pizzou nemá moc co společného ( maximálně kulatý tvar)…. Osobně neznám nikoho, kdo by si zašel do obchodu na mrazenou pizzu.

        Ale Johne, pokud skloubis tvůj business s kolama a pizzou, můžeš udělat “food bike” a jezdit na cyklostezkach a ve městech 😀

        Neví­m teda jak to tam máte vy s legislativou, ale když jsem se o to snažil já, ztroskotal jsem v ČR na toaletě. ( Maximálně že by druhé kolo jezdilo za mnou s ToiToi záchodem..

  2. V Budapesti je velmi uspesny a rozsireny retezec Pizza King. Maji hrozne webovky, ale vymakany system vyroby pizzy a prodavaji za neskutecne nizkou cenu.

    http://www.pizza-king.hu

    Uspesnejsi retezec jsem v Evrope nevidel. Blize jsem je ale nestudoval.

  3. mel jsem letni provoz a prodaval jsem tam mrazenou pizzu od Toms pizza a lide rikali, ze neni poznat, ze neni cerstve upecena z pece. v urcitych typech provozoven se mrazena pizza urcite uplatni. tato pizza je diametralne odlisna od pizz, ktere koupite v krabici v marketu.

  4. Dotaz, co takhle vlastní­ zmrzlinárna? Tady v Čechách je teď z toho velký boom a vy tam pořád máte teplo, což jen prospěje byznysu. Naví­c to můžeš mí­t taky organický, pří­rodní­ apod. 🙂

    1. Když jsem byl v Los Angeles v 2008, byl nejen tam, ale i po celé Americe, obří­ boom frozen yoghurtu, v oblasti kde bydlí­ John bylo těch jogurtáren mraky. Předloni jsem tam musel pracně frozen jogurt hledat přes 4square …

  5. Myslim ze v US ma ted nejvetsi potencial retezec BLAZE. Ultra rychly zpracovani z kvalitní­ch surovin a jako konkurencni edge model na principu Subway.

    Byznys s mrazenou pizzou je nesmysl pokud nejste třeba KRAFT. Kvalitni mrazena pizza je u nas k dostani v M&S za cca 130-170 korun. Klasicky znacky z obchodu nikdy nebudou tak dobry jako z restaurace. Za prve kvuli tomu co napsal Fandor a za druhe kvuli psychologicky cenovy bariere, ktera je nekde kolem 70 korun +/-, spis min a nedovoli vyrobci pouzit kvalitnejsi suroviny. Protože proc by sis mel kupovat prumerne chutnajici pizzu za 80, kdyz za 130 ti zadarmo dovezou tu nejlevnejsi cerstvou, ktera bude proste lepsi.

    Jinak ale souhlasim s tim, ze i na dnesnim prepizzovanym trhu se da vydelat. Chybi model KVALITNI pizzy i s dovazkou bez zapoctenych nakladu na serepeticky okolo jako osobní­ somelier, 30 cisniku a najem restaurace velikosti mensiho stadionu na Namesti Republiky. Tech kvalitnich pizzerii je v soucasny chvili v Praze do deseti, ale spis peti kousku, vsechny posh. Kdybych nemel holou prdel, tak bych to zkusil, protože ceskej trh je ted dokonale pripravenej na vstup kvalitni varianty Pizza hut/Domino podporeny odpovidajicim marketingem.

    1. “Kdybych nemel holou prdel, tak bych to zkusil, protože ceskej trh je ted dokonale pripravenej na vstup kvalitni varianty Pizza hut/Domino podporeny odpovidajicim marketingem”

      Tak tohle dává dokonale smysl. Rád bych podobný projekt zainvestoval, ale nechci to investovat 100%. Kdybyste měl projekt na P2P systému /něco jako fingood.cz/, určitě bych s radostí­ participoval.

  6. treba vymysliet iny system modelu. Nie len otvorit restiku a spoliehat sa na ludi z ulice, ze vam to budu tahat.
    Ja som rozmyslal sa dohodnut s “community center” alebo s obecnymi uradmi, ze rozbehnem nieco ako vyvarovnu. Oni to mozu aj financne podporit. Proste dve polievky, a 2 typy druheho jedla a donasat to starym ludom ale aj inym zaujemcov. Mnoho starych ludi je uz zazobanych avsak v USA si zabespecit dobre kazdodenne jedlo je dost tazke, to co sa vacsinou vari je tazke pre seniorov. Proste presne ako to funguje v Cechach alebo na Slovensku. Kedze sa to vyvara v hromade bude to lacnejsie a zaroven to bude mat aj charitativny ucel.

    No a proste takto sa mozu zasobit aj starobince a ine zariadenia, ktore by uvitali taketo plosne zasobovanie. Urobit tristo hamburgerov je hlupost. Hamburger alebo sandwichove jedla su dobre iba pokial su teple, takze kym sa to dostane do domu tak to uz je len taky vytvrdly placek. Pekne navarit kuraciu polievku, a druhe svieckovu, tak sa vam za tym seniori pozabijaju a este budete mat dobry pozitok z toho, ze pomahate. No a ked si John vytvori takto celosvetovu znacku tak to aj dusu zahreje…

    Ozvi sa, ak to financne podporis tak to mozme rozbehnut ako pilotny projekt v Ohiu. Varit viem, nie je problem…

    1. “to co sa vacsinou vari je tazke pre seniorov” a “…a druhe svieckovou.”
      Vaše myšlenky si dost odporují­ 🙂

      1. to co sa vacsinou vari v USA, je tazke. Svieckova je pekne vyvazena zeleninovou omackou. Je to taky blend, v USA casto sa pre seniorov varia priamo jedla z krabic alebo plechovnic co obsahuje vela preservativ. Potom oni chudaci si vytvoria rozne intolerancie a musia sa vyvarovat soli, cukru a inych prisad…

  7. Food delivery business bude procházet dost velkou změnou, pro nově vznikají­cí­ malé hráče s jednou provozovnou, zde bude čí­m dál méně mí­sta. Čí­m dál větší­ porci si ukousnou různé marketplaces – ať už jen ty softwarové jako DeliveryHero nebo ty logistické jako Uber nebo Postmates.

    Např. pokud si v otevřete pizzerii v oblasti, kde Dámejí­dlo má další­ch několik pizzerií­ – tak se na jejich platformu nedostanete. Půjde to samozřejmě i bez nich, ale ten kousek naví­c od nich Vám bude chybět. Tí­m jak se posouvá vše na web only, tak roste razantně konkurence. Bariéra vstupu bude zase o stupí­nek vyšší­.

    1. V tomto částečně nesouhlasí­m. Je potřeba trh rozdělit na dvě oblasti – větší­ městské aglomerace (v ČR hlavní­ město + větší­/krajská města – cca 3 mio obyvatel) a zbytek. V městských aglomerací­ch asi budou ty marketplaces hrát významnou roli, na zbytku území­ už tolik ne (pořád 70 procent populace!). V menší­ch městech je zásadní­ lokální­ marketing, který málokdo z provozovatelů umí­ (internet, social, offiline) a pří­nos marketplaces je malý (v malých městěch většinou nemají­ vlastní­ rozvozovou infrastrukturu, ale jen “paraziticky” berou procenta z objednávky a přitom nedávají­ moc velkou přidanou hodnotu kromě možnosti objednávní­ online).

      Ve velkých městech bych do pizza businessu určitě jí­t nechtěl, je tam ohromná gastro konkurence a další­ negativní­ vlivy (dopravní­ zácpy, …), ale v menší­ch městěch je v tom zlatý důl – kdo se do toho pustí­ a udělá to správně, ten vydělá stamiliony korun.

      1. Pod tohle bych se podepsal – ziju na malym meste (10k obyvatel) a uz rok marne hledam akceptovatelnou variantu pro rozvoz obedu domu. Vyzkouseli jsme 6 firem – ceny 60,- – 90,- a neda se to zrat. Dal bych dvojnasobek, kdyby to melo nejakou kvalitu… ale na to tady asi neni kupni sila a lidi budou dal zrat levnej hnus.
        Totez plati o rozvozu kvalitnich potravin do domu – u nas nema pokryti ani itesco (ne ze bych tam zrovna hledal tu kvalitu). Vsichni travi kus zivota dennim chozenim do billy a alberta pro gumovy okurky a zmrazenou pizzu.
        Az nekdo pochopi, ze doba, kdy je poptavka po kvalite bez starosti, uz nastala, vydela (i jen v cechach) balik.

  8. Ono je to v podstate jedno či reštaurácia, pizzeria, bagetéria, fastfood, cukráreň či kaviareň. Je toho všade na mraky. Ak je daný business v niečom výnimočný (má konkurenčnú výhodu), má šancu úspech. Prevádzakarní­ mí´žeš mať viac, ale nie všetky mí´žu skončiť so ziskom. Hlavne 10-20% marža musí­ pokryť mzdové náklady, nájom a energie, odvoz odpadu,… Mal som business, kde mesačne som mal obrat 15 000 až 20 000 EUR. A to bolo ešte málo. Pokrylo to akurát náklady. Marža bola okolo 5,5 – 6%. Zbavil som sa toho, lebo to začalo í­sť do straty.

  9. Ok, profit je z toho vcelku spočí­tatelný. Co by mě ví­ce na takovémto podnikání­ děsilo je neskutečná fluktuace zaměstnanců. Samo že by to John neřešil kdo kdy mu odejde, ale mí­t na každé provozovně schopného provozní­ho už není­ žádná pr…

  10. Vyuzil jsem vyhody, ze jsem z velkomesta, a obehnul jsem lokalni food courty. To znamena lokace, kde jsou na jednom miste velke fast foodove retezce, Burger King, McDonalds, KfC, a jeste ta mista, kde je pizza, bageterie, indicka jidla, italske salaty, cinska bistra, sushi restaurace, sladka jidla, bagels, ceska kuchyne a jine. Proste kam zakaznik prijde a muze si vybrat.

    Tam jsem si sednul, objednal si co slo 😀 (vyzkum je vyzkum, no ne?) ale hlavne, pozoroval jsem fronty. V podstate v poctu zakazniku je McD a KfC neprekonatelne. Maji porad narvano. Nasleduje BKing, a potom cinska bistra. Pak je obrovska mezera v zajmu zakazniku. Vsichni ostatni v ceskych podminkach pouze paberkuji. Specialne u stanku s pizzou bylo lidi naproste, ale naproste minimum, prestoze pizzu chutove meli dobrou. To same zdrava jidla. Cesko je, zda se, vuci svetovym trendum naprosto imunni..

    Takze delat fast food restauraci s Pizzou? V Cesku nevim, a stale o tom nejsem presvedcen ani na globalni urovni…

    Ale, protoze nemam rad odflaknutou praci, tak jsem si take udelal marketing research. A co byste rekli? Treba termin “pizza” patri na internetu k jednem z nejhledanejsich vyrazu.

    To znamena, ze jako kamenna restaurace, je Pizza dost velky risk, ale jako delivery, je to, zda se, trefa do cerneho, a pro mnohe zakazniky volba cislo jedna. Mozna to v USA bude podobne, takze o to nizsi muzou byt vydaje na reklamu. Lidi pizzu prirozene hledaji.

    Pak teda v rozhodovani “pizza: ANO/NE” zbyva zhodnoceni financniho potencialu a tam bych mel asi obrovsky problem. Celkovy profit pod 15 procent rocne, nepovazuju za “cash cow”, ale spis za mrtvej business, jelikoz spis odpovida pasivnimu prijmu a ne aktivne rizenemu podnikani. I kdyz by vznikl retezec xy restauraci, zkouset potom prodat investorum cely retezec, ktery ma auditovany zisk okolo 15 procent, to by pak znamenalo velmi nizkou valuaci, jeste mozna snizenou o “ne-unikatnost” konceptu. Pro prodavajiciho ne zrovna prijemna pozice, protoze by v ruce nemel zadne trumfy.

    Obzvlaste v ten moment by me dost mrzelo ze jsem se rozhodl pro pizzu, kdyz vim, odkud se ta nizka ziskovost u pizzy vlastne bere a proc jsou marze u burgeru klidne trojnasobne. U burgeru totiz staci dat doprostred jednu zemli za 3.50 CZK navic, udelat dvoupatrovy nebo troj-patrovy burger a uctovat si klidne dvojnasobnou cenu, ktera ve vysledku zakaznikum nevadi, protoze je to “big”. Zatimco kdyz u pizzy neuvidi zakaznik poradne velkou placku s krustou tlustou jak volant, a na placce 10 vrstev vseho mozneho, tak hned bude mit kecy a priste si uz neobjedna, protoze konkurence je dost a dost a pujde klidne jinam.

    IMO idealni scenar by byl prijit s vlastnim druhem jidla, ktere by se podobalo pizze nebo burgeru, dalo by se teda marketovat jako pizza nebo burger, ale bylo by to neco jineho, nedalo by se to tak snadno okopirovat, a zaroven tam byla marze +200 procent – takze by porad bylo dost penez na masivni marketing. Ale samozrejme, to je trochu z rise fantazie, to se povede tak jednou za sto let, aby vznikl druh jidla, ktere si ziska celosvetovou popularitu, a to uz zkouseli jini borci… (ale v cesku se to naposledy povedlo medovniku a trdelniku, v nemecku kebabu, mam ten dojem, takze to porad jde).

  11. Když už pizzu, určitě bych se zaměřil čistě na vegetariánskou a veganskou. Tyto trhy jsou hodně podceňovaný, přitom zaznamenávají­ celosvětově velký zlepšení­ a v longrunu to bude velkej boom (vzhledem k okolnostem je to trh předurčenej k prudkýmu růstu, čí­sla mluví­ jasně). Je to teď úplně v plenkách a i ve velkých městech je skoro nemožné takovou pizzu sehnat aby byla vynikají­cí­. Jde o to že “obyčejný” pizzerie na to nejsou specializovaný, takže při požadavku takový pizzy samozřejmě vyhoví­, ale udělají­ jen nějakou “podřadnou náhražku vege pizzy” která chutná velmi utrápeně. To musí­ být vyrobeno všechno na mí­ru konceptu, kvalitní­ fermentovaný sýry z kešu a jinejch ořechů, silný bylinkový oleje na topping, zeleninová demi-glace, vyladěný sugo, perfektní­ těsto, silná domácí­ rostlinná smetana, pomalu konfitovaná zelenina se smrtí­cí­ chutí­ atd.. Dá se vymyslet fakt hodně. Vtip je v tom že to skoro nikdo na světě nedělá přitom potenciál je tam fakt obrovskej, protože taková pizza chutná úplně božsky a to i pro masožrouty. Je to naprosto originální­ a čerstvej ví­tr do plachet.

  12. Na slovensku je zaujimavy model Pizza z pece
    http://www.bongiorno.sk/
    ich ponuka je jednoducha, vsetky pizze za 3e plus predavaju slice za 1e/ks, k tomu capuju colu, sprite, a to je VSETKO, t.j. osekali nakupne rozhodnutia klienta na minimum.
    http://www.bongiorno.sk/pp-forum.html

    Koncept funguje na velkom objeme, a pizza je chutnejsia ako v 90% pizzeriach v meste, je velmi rychlo hotova a pod. Ich lokalita je prisposobena logike slovenskeho nakupujuceho ktory sa chodi “vyvencit do obchodnych centrier”, prevadzky sa nachadzaju teda hlavne v obchodnych centrach pri food courtoch.

  13. Jasne, jakykoli byznys ktery jde skalovat do sirky muze rust neomezene. Soucasne s tim ale neomezene rostou personalni potize, potize s dodavateli, jiste sezonni vykyvy apod.

    V cesku vidam v obchodacich naval jen u mcdonalds a kfc, pizza jede podle me primarne online. Na ulici se moc neprodava, aspon co znam, spis ten dovoz. Sam si taky nepamatuji, kdy jsem si dal pizzu venku, to uz bud v restauraci, nebo dovoz… Jak je to v USA ale samozrejme netusim 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *