Uz mockrat jsem v minulosti uvazoval o prodeji IncParadise.
Ekonomicka situace se v USA zlepsila a banky zase davaji volneji pujcky na nakupy takovychto mensich firem. Bavil jsem se nedavno s business brokerem (lidi co prodavaji tyto mensi firmy) a vysvetloval mi jak takova typicka transakce funguje. No kdyz jsem to videl, tak jsem si rikal, ze bych radeji takove firmy kupoval nez prodaval.
Tohle je naprosto hypoteticky priklad. Ty cisla jsou vymyslena.
Dejme tomu, ze firma vydelava zisk pul milionu dolaru. Business broker vypocita podle ruznych formuli valuaci (cash flow metoda, multiple, apod.). Ale zjednodusene receno ten vysledek treba zrovna u takoveho businessu bude 4-5x zisku. Take v tomto pripade 2-2.5 milionu dolaru. Vytahnout z kapsy 2.5M a koupit firmu co vydelava $0.5M nezni zas tak lakave pro asi vetsinu lidi.
Ale podivejte se na stejny priklad kdyz se pouzije financovani bankou. A udajne vetsina dealu je takto financovana.
Kupujici da 15% downpayment – coz bude v tomto pripade pouze 300-375 tisic USD. To neni zas tak zavratna castka.
Prodavajici musi povinne 10% z kupni ceny dat jako pujcku kupujicimu (to je podminka banky).
Banka financuje 75% (6% urok, amortizace 10 let) mesicne zhruba $20 tisic USD.
Takze realisticky to vypada takto. Kupujici prvni rok po zaplaceni pujcek ma cash flow 500 tisic – 240 tisic bance = $260 tisic volny cash. Ano zjednodusuji to. Ale v podstate kdyby koupil firmu s $300 tisici downpaymentem tak skoro vse dostane prvni rok zpet. Zbylo mu v tom zainvestovano $40 tisic po prvnim roce. A ma firmu, ktera nadherne vydelava. Kdyz bude sikovny tak jeste neco vylepsi a firma bude vydelavat jeste vice.
Fantasticky ROI (return on investment).
A proč není lákavé koupit vydělávájící firmu za 4-5 násobek ročního zisku? To je přeci skoro zdarma. Osobně bych se za takové drobné firmy nezbavil, ideálně bych prodával za 10 násobek ročního zisku.
Je to otázka nabídky a poptávky. Valuace 3-5násobku ročního zisku firmy se obvykle uvažuje jako standard při nákupu nebo prodeji firmy. Závisí na řadě faktorů a zvoleném způsobu ocenění.
Je to spis otazka jen nabidky a jeji specificky elasticky casti. Na trhu se zobchoduji jen firmy za prilis nizkou cenu a ty srazi cenu pro vsechny. Vzdycky bude dost firem, co se s nima nechce srat dedic, komplikace s rozvodama, i dost ryze iracionalnich prodejcu, proste plno faktoru, kde prodejce jde smesne nizko. Tech majitelu, co jsou ochotni prodat trapne nizko nemusi byt tolik, ale s cenou to zahybe dolu slusne.
Kdyz vidim za co se prodava na netu (jeste niz, kvuli rizikovy premii a jeste vetsi nestabilite netreality), tak je silenost prodavat cokoliv. Jeste k tomu v obdobi nizkych uroku, ktere implikuji pro utrzenou cash nizsi hodnotu.
Tak on to je v small business fakt takovy standard.. takovych firem muzes koupit spoustu.. spise asi hodne lidi nema na to tu hotovost.. a kdyz do toho vstoupi ta banka tak to teprve zacne byt zajimave.. jak malo hotovosti staci mit v ruce a jaky se na tom da udelat navratnost.. to byla ta pointa.
No otazkou je kdo by koupil “job” za 10% pa… Me prijde i 3 az 5 let moc, kdyz si vezmu ze male online businessy se daji v pohode koupit za 2. A uplne male weby do $10,000, ktere kupuju ja, za rok net income.
Jedna vec je urokovej diferencial, kterej samozrejme s velikosti muze jit hodne moc dolu, ale to neni ta podstatna vec.
Mnohem dulezitejsi pri rozhodovani co clovek dela (a co kupuje) prece je synergickej efekt. Brat nejakej byznys jako neco s ROI samo o sobe je nesmysl. Jednak zadnej byznys neni pasivni income, i se statickym webem je nejaky srani a cim vic si toho clovek nalozi, tim min ma proste casu a cim min ma casu, tim vic vzrostou opportunity costs – tj. kazdej byznys co clovek koupi mu zvysi naklady koupe alternativniho byznysu.
Druha a jeste podstatnejsi vec je, jak proste bude interagovat to nove s tim starym a tam jsou nejvetsi rezervy. Ve chvili kdy mam treba po vetsinu dne uplne nevyuzity servery a koukam po projektu, kterej muze byt klidne v cervenych cislech, ale 95% jeho nakladu jsou server costs a to prave v mym offpeaku, tak proste to je to ono, po cem se musi jit. Nejaky staticky ROI, co odhadne kdosi z nejaky aproximace minulych prijmu, nema smysl uvazovat. Proto ani nakupovat za 1 rocni prijem neni zadna slava.
A z tohohle pohledu prodat to zakladani firem ma imo hodnotu, ledaze tam jsou nejaky synergie, o jakych John nemluvi. Myslim, ze rozhodnout se v tyhle situaci spravne je klicovej game changer. Ono kdyz clovek udela chybu, tak to NENI videt. Klidne ty jeho byznysy jsou jakoby papirove nad urokama bank a kdyz je sikovnej a pracovitej tak i nad urovni odvetvi a muze si jakoze piskat. Ale v zadnym pripade z toho nevytriskava ten potencial.
Dalsi vec proc je dobre delat tyhle synergie (a byt bohuzel poddiverzifikovanej), je to, ze pak mate porad v hlave jeden obrazek toho svyho trhu nebo spojenych trhu a venujete tomu vetsinu energie. Uprimne receno neverim moc na “vic hlav vic vi”, ale na to, ze ten kdo maka nejvic bere premium, takze ostatni, co se venuji vyberu luxusnich letenek a diverzifikaci nezavislyho portfolia do sirky, nikdy nebudou mit takovej focus. On je to vlastne specialni pripad te vyse uvedene uspory ve fixnich nakladech: vase premysleni je neco jako hodne drahej computing time a pokud muze resit jen ten jeden problem, spocita ho proste lip, nez kdyz skace od jednoho k druhemu.
Jedina otazka pak je, jestli, resp. kdy a jak rozsirovat vertikalu (delat si sam to co od nekoho nakupuju nebo neco neprodavat a pridat dalsi krok) nebo horizontalu. (delat klony toho co delam). Dalsi vtip je, ze obvykle s kazdym prvkem na vertikale i horizontale vam zase klesnou o neco naklady pro dalsi pridanej prvek na horizontale vs. vertikale.
Tohle je velmi zajimava uvaha.. predevsim ta myslenka co vytvari synergii a ta diverzifikace do sirky.. uprimne s tim souhlasim, ale taky mam pocit, ze ten obrovsky fokus zaroven zaslepuje. Ze tou diverzifikaci do sirky clovek porad drzi krok s tim co se deje kolem neho… Treba ja sam nedokazu sledovat hodne ruznych proudu/veci najednou aniz bych v tom nemel neco zainvestovano. Takze hodne diverzifikaci je hlavne kvuli tomu abych porad vedel co se deje kolem me a nezil v nejakem mikrokosmu.
Jo, to mas pravdu. To je zas argument pro diverzifikaci – jinej nez ten obvyklej a asi dost precenovanej argument – ze se tou diverzifikaci do sirky minimalizuje krach vseho. Kde clovek nema penize, tak si na to nesahne. V tom pripade samozrejme i ta diverzifikace do sirky ma smysl.
Ale v tyhle diverzifikaci do sirky proste clovek ani omylem nemuze koukat po nejakych cernych cislech, pokud zapocte skutecne vsechny naklady. Primarnim nakladem tady proste bude jeho cas. Pokud je online projekt za 10K s ROI 100% p.a., tak toto ROI je platne POUZE pro cloveka s limitne nulovymi prijmy, tj. s velmi levnym casem. Cim vic clovek vydelava, tim vice to ROI klesa a velmi jednoduse se dostane pod nulu. V tomhle je strasne velka vyhoda chudych lidi, kteri si to bohuzel neuvedomuji. U malych projektu s velkou ROI, ktere se jim diky minimalnimu kapitalu vyplati sebrat. Dnesni spolecenskej mindset, ze s malym kapitalem si ma clovek pujcit, at srovna krok, je prave kvuli tomu uplne mylnej, protoze ty maly prilezitosti, ktery mimochodem diky sick roi nechaji cloveka vyrust dost rychle, se nechavaji lezet. Pri tom tastingu do sirky s tvym bankem proste jediny co se dela je, ze se zkouma potencial. I kdy to jakoze ucetne vydelava, tak to je a bude ztrata, dokud z toho nebude core byznys.
Ja jsem ted asi 2 roky delal presne tu chybu, ze core bylo uz jinde, ale porad jsem se sral s necim, v cem jsem byl dobrej, delal jsem to leta, bylo to neprodejny uplne (je to pouze neprenesitelny knowhow) a nepustil jsem se toho. Ta velmi neprijemna otazka tady je jestli to paradiseinc je pro tebe porad ten tasting. Urcite do jisty miry bude. Ale ted je to o tom odhadnout, kolik energie ti dumpnuti paradise uvolni na tasting jinych veci (ktery ani neznas a proto se clovek logicky boji, ze neexistuji) – to za predpokladu ze trebas Shipitu budes davat to co doted (uplne to od sebe oddelit bohuzel taky nejde).
Cloveku se pod cenou proste prodavat nechce neco, co vydelava (nebo dokonce nechat to plavat). Ale o tom to asi je, ze clovek musi spolknout tento typ ztrat.
IncParadise tasting uz davno neni. Mel bych spousty napadu co udelat/vylepsit, ale kvuli tomu ROI se tomu ani nemuzu venovat.. proste nejsem ochoten tomu dat moc casu. Ale ten business ma jednu krasnou vyhodu.. recurring renewals.. jednou se zalozi firma a tak pak plati kazdy rok.. to vytvari strasne velkou stabilitu a nikdy bych nenasel zadnou trosku obstojnou variantu kam ty penize investovat.
Tak to uz zbejva se jen zastrelit 😀 Ale jsou na tom lidi jeste hur (treba ti co maji recurring renewals, kteri jim s prodejem dropnou atd., coz jsem treba ja). Tvy recurring renewals se nejak daji aspon zapocitat do future value. Imo to je prave ta mentalni past, iluze pasivniho prijmu. Penize na revolvingovym saves accountu na lending clubu jsou taky recurring renewals jen s nizsim ROI a nizsima casovyma nakladama.
Ja tohle taky neumim optimalne vyresit, ale nejak tusim, ze ten tvuj vysnenej prechod od 20M na 20G se bude odehravat nekde v oblasti o jaky je tady rec.
Jeste me napadla dalsi takova vec, jaka me taha za nohu a nahore jsem ji napsal ve zkratce. Kdyz to clovek jakoze nedropne uz davno, tak chce jakoze trvat na tom svym rozhodnuti a vytvari si argumenty proc to neudelat. Protoze az to konecne po 10ti letech proda a pusti se do neceho treba o rad vetsiho nez je jeho core byznys (a ono mu to samozrejme pujde od ruky), tak pak se ty marginalni zisky ukazou v cely “krase” (tj. jak to skutecne bylo blby rozhodnuti neprodat pred lety, ted je blby dal a bude blby dal i v budoucnu). Jenze to je prave ta ztrata, ktera je ted uz nevyhnutelna. A clovek ma dve moznosti a obe nejsou nijak prijemny: bud ted prodas Paradise a zjistis, ze jsi se leta rozhodoval spatne a usel ti zisk z alternativni prilezitosti, kterou jsi ted zacal az moc pozde anebo prodas Paradise a zjistis, ze uz nic jinyho neumis a prave jsi zkrachoval 😀 Tzn. tak ci tak je clovek tlacen svoji hlavou a tim, ze tak i tak se bude citit spatne… do toho neprodat, ale jedina cesta samozrejme jde pres ten prodej a frustraci z toho, kdy si clovek rekne “boze, to jsem byl debil”.
lol asi tak
No vidíš. A kdyby si zase neprovokoval s těmi letenkami (pořád budu tvrdit, že člověk není stroj), tak bych ti tady dal ve všem naprosto za pravdu. Hezky napsané a souhlasím.
S těmi letenkami – víš co, neprobírejme to už. Popovídáme si o tom až ti bude tolik let co mě teď.
Ne neni. .. Kazdy ma tu svoji hranici nekde jinde. Ale cim je clovek vice fyzicky i mentalne odpocinuty tak pak vydrzi vice pruseru v praci. A tech je vzdycky dost a clovek se na to nesmi vysrat a najit silu vse resit. Musim soulhasit s Claytonem.. ale mozna jsme uz vice zmekcili:-))
Viz ten muj post vyse. I kdyby kazdej mel nejakou hranici (jakoze verim, ze ta hranice je proste od toho, at tam clovek zjisti v cem je tvrdohlavej debil a zmeni to), tak jak zacne polevovat a sam ji hledat, tak je za zenitem. Ja tam jeste nechci. Co s vama.
Druha vec je, ze mate odpovednost za ty mlady kluky, ktery – at je to nakonec jakkoliv a starci co maji vydelano treba i maji narok na veskery pohodlicka – maji narok tak akorat rejt drzkou v zemi. Pokud si Johne vychovas zmekcily primadony, tak se proste s duchodem rozluc. Budes do 95ti litat s Kirsem po TED konferencich a psat ebooky, jak se to ma delat, abys mel na najem v garsonce.
Letenky jsem tam pridal kvuli tobe, mel bys byt rad 😉
Jinak jsem se tu dal rozepsal, jak s tim nesouhlasim, lec ted uz je to asi skutecne plytvani ROI i ROT. Seme pochybnosti a asketizmu bylo zaseto, tak mam asi drzet hubu.
Tak to díky, že sis na mě vzpomněl 🙂
Johne a jak to máte s neplatiči? Nedávno jsem se bavil s jedním známým, který zakládá firmy v ČR a poskytuje jim virtuální sídla, říkal, že ceny za poslední dva roky kvůli konkurenci klesly až na 100 Kč měsíčně, že to vůbec nevydělává. Ale zásadní problém, že lidi mu zaplatí jen první měsíc a pak se na to vykašlou. Když vybere poplatek na celý rok, tak 2/3 firem další rok už nezaplatí. Ani na založení firmy moc nevydělá, marže na jedné firmě je asi 2000 Kč. Když jsem ho poslouchal, tak jsem vůbec nechápal, proč v tom byznysu zůstává. Možná v USA je jiná kultura a klienti si nedovolí nezaplatit.
Ono podle nejaky statistik vetsina zalozenych firem do par let zkrachuje. Lidi jsou optimisti a zakladaji firmy. Pak s podnikanim skonci. Takze to je stejne v USA. Mozna vice nez 50% firem uz dalsi rok neprodlouzi. Takze ja to neberu, ze by to byli neplatici. Proste je to realita tohoto podnikani.
Jestli se jeste takhle pri pondelku muzu vmisit do patecni debaty, tak bych si dovolil upozornit na uskali toho koncentrovani na vetsiho medveda misto na poklidne rybareni.
Ma to ten hacek, ze cim vetsi je potencionalni vynos investice a tedy vyhoda toho focusu na vetsi cil, tim vetsi je tam konkurence. A tim vetsi je tedy pravdepodobnost, ze pri tom prechazeni od splnenych fungujicich veci k novym, jeste vynosnejsim narazis na strop svych schopnosti.
Krasne to popsal americky statistik Nassim Nicholas Taleb v Cerne Labuti. On je proste vice pakovatelny biznys a mene pakovatelny. Takovy zpevak ma strop svych prijmu za jednotku sveho casu uplne nekde jinde, nez trebas chirurg. Protoze jeden bavi spoustu lidi, kdezto druhy operuje jednoho, pricemz oba prodabaji svuj limitovany cas. Ten zpevak ovsem dokaze mnohem vice napakovat svuj cas a tedy spickovy zpevak vydelava mnohem vetsi penize, nez spickovy chirurg. Ovsem zatimco i prumerny chirurg ma nadprumerne prijmy, tak prumerny zpevak obrazi vesnicke tancovacky za par drobnych…
Tedy ona je to mnohem vetsi vyzva poustet se do tech potencionalne vetsich profitu, ale take mohem mene lidi to dokaze a ti se rekrutuji z mnohem vetsi konkurence. A tedy se toto hure prosazuje a hure deleguje atd.. Tym lidi na rizeni tech malych bizu je mnohem realnejsi poskladat, nez dostat se na tu uplnou spicku.
Takze ja bych to horizontalni rozkroceni vubec nezatracoval.
Ono to vsechno zalezi na tom, jestli chcete tak nejak po “Johnovsku” pri zdi s malymi naklady a malym rizikem profitovat, nebo jestli jdete s plnym rizikem slapat cestu ostatnim na cele nejakeho noveho odvetvi ci tak neco… Protoze ti globalni leadri co slapou cestu se rekrutuji z masy jedincu, co nemeli ten kus stesti ci proste pri prorazeni cesty nekde mirne odbocili atd.
Ono to proste neni pravda, ze v cemkoliv dokazete cokoliv. A ta teze, ze nejjistejsi cesta je pustit se do neceho co funguje jinym a mirne to vylepsit je pravdiva a funkcni, nicmene nevede na tu spicku toho xy G prinasejiciho bizu… 🙂
To vezmu od zacatku.
Od ceho jinyho tohle vsechno je, nez narazit na strop svych schopnosti? Copak schopnost je neco jako kapacita nadrze v aute? To neni ani omylem. O to presne jde – narazit na svuj strop a pak se se silenym hekanim a nadavanim a brecenim proste zmenit a zlepsit. Neni argument to, ze to vetisna lidi nedela. Pred par mesicema ani rokama bych neumel to co ted a o tom to proste je.
Ten strop samozrejme je i limit ty role. Pokud si nekdo rekne, ze bude zpevak nebo chirurg, tak v tu chvili je uz proste v hajzlu, protoze narazi na limit ty role/pozice/trhu. Je to proste o tom co nejmin definovat nebo prilnout k tomu, co clovek dela. Me ted treba tak strasne nasraly neschopny reklamky, co se neumi neco zabezpecit, ze proste asi zalozim firmu, co to zabezpeceni bude dodavat, protoze si ho stejne delame sami a vlastne mame neco unikatniho, i kdyz amaterskyho. A o tom to cely je. Pred casem clovek dela neco, pak prejde k necemu jinymu a pak zas k necemu jinymu. Diktuje ROI. Neni od veci zacit jako chirurg, ale treba clovek zjisti, ze ma edge ve vyzkumu a ve vyzkumu treba zjisti, ze ma edge na prodeji. Atd. Presne o tomhle to ma byt. Ano lidi to nedelaji. Ale proc to nedelaji? Protoze maji v hlave to co ty.
U vsech startupu je to vylozene do oci bijici. Kluci neco zacnou vymyslet..fajn, ale proste to co cloveka napadne je v 99% blbost, co ma 1% co se da nekde nejak vyuzit. Pro to, ale potrebujete flexibilitu. A pak se jednak blbe dela v tymu a hlavne tezko to nekdo zafinancuje, pac tam jeste zadnej byznys plan neni. Ten muze prijit az teprv po mnoha slepych ulickach.
To neni zadna vyzva mimochodem. To je nutnost, pokud clovek chce aby jeho zivot nejak daval smysl. Je sileny, ze kdyz dneska clovek rekne, ze neco skutecne vyvijet a posunovat je lidska nutnost, tak pusobi jako silenec. Copak je normalni psat hovna na Facebook a jen tak si zit a konzumovat? Ano, dnes je to normalni, ale je zcela zjevny, ze je to nezivotaschopny. Jedina vyzva je se vyspat. Samozrejme ze vzdycky byli vitezove a porazeni, ale kde jsme dneska diky tomu mindsetu, kterej rika, ze predem zahodit vsechny zbrane a nebojovat je vlastne uplne ok? Porazenych je mnohem vic a jen velmi uzka skupina lidi, co bojuje a je schopna se dokopat, ma vlastne strasne easy cestu. Tech byznys prilezitosti – a mluvim o prilezitostech, kde skutecne clovek vytvari novej trh nebo dela skutecnou inovaci – je tak brutalni mnozstvi, ze se tomu nechce verit.
A jsou to ty drobnosti, abych uplne nesouhlasil. Jsou to uplne kraviny, co rozhoduji, ale clovek prave musi videt a citit, ze to jsou ty gamechangery.
V zivote nebudu souhlasit s tim, ze clovek se nemusi trapit s tim, ze neni nejlepsi nebo ze nejde nekam za svuj limit. To je to jediny, co mame. Strasne me sere zit ve spolecnosti, co ma tenhle naprosto nefunkcni prizdisracskej mindset, a ma velky ROI se snazit se izolovat a ne se paktovat s lidma co tohle nechapou. Ve vsech hipsterskejch centrech od Berlina po SF by asi se mnou vsichni strasne souhlasili, ten problem je, ze by s tim souhlasili asi jako si daji placku na batoh nebo Like na FB. Realita je pak samozrejme uplne jina a to je dalsi pruser. Nestaci jen rict – ok nebudu prumerny a budu bojovat. Je potreba to skutecne udelat a clovek je tim lepsi – abych si vypujcil citat od Claytona – cim mene sam sebe donuti byt clovekem.
To je kapitalismus. Neco dosti nelidskeho, clovek to nemuze nijak moc pro sebe chtit, je to nocni mura, ale je to proste stadium, kam to lidi dotahli a dokud si nedorucime vsichni navzajem zcela nesmyslny produkty na miru, tak se nic dal nepohne. Mozna se to nepohne nikdy, ale aspon ma kapitalista-clovek neco v ruce, co mu rekne “pokud ses rozhodoval tak a tak a sazel na to a to, tak se to ukazalo jako dobrej nebo lepsi pristup, nez kdyz jsi to delal jinak”. A to je strasne moc. Lidi si treba navzajem potvrdi spoustu veci, ale nic to neznamena. Kazdej zamyslenej pubertak, fetak nebo potrhla baba si vymysli x teorii a zduvodni si, ze jsou pravdivy. Teprv na trhu je moznost to testnout a jen ten, kdo se prizpusobi trhu a eventuelne ho nejak posune vhodnou byt trivialni inovaci, si na to sahne.
++++++++++++++++++++++++++
Nejak v podtonu tvyho sdeleni citim takovej ten materialistickej naozr, jakoze “kazdy se musi nejak zivit, a co ti prumerni…”.. Tohle by melo byt tabu. Mozna jako prvotni a uplne mylna motivace naplnit spodni patro Maslowovy pyramidy to je pouzitelny, ale clovek, kdyz zacne neco delat, tak musi velmi rychle prijit na to, ze ta implikace neni: budu se nejak zivit a proto musim neco vymyslet; nybrz: neco funkcniho vymyslim a ono me to uzivi (tim funkcnim je samozrejme mineno, ze po tom bude poptavka). Pokud clovek mysli prave jen na to, jak si vydelat na business class nebo znackovy hodinky a mele neco o tom jak ho to motivuje, tak skonci tak ze bude rad za to, ze leti economy, eventuelne za flek na pracaku. Pokud se clovek upina k prumernosti jako svymu standardu, tak skonci zle. Je potreba verit, ze mam co nabidnout svetu a je potreba verit, ze jde skutecne o ten svet, o rozvoj, byt uplne absurdni, ale ne o me a o to, ze bych si mel jako nejaka elita vozit prdel v 1ni tride. Neni to vubec easy a nikdy se to nepodari, protoze nakonec jsme lidi, to jo – a jako Clayton si to pak treba i zduvodnime. Ale tem, kterym se podari mit v porovnani s jinyma vic focusu na realitu nez sama na sebe, se proste neco otevre a jako side efekt je to samozrejme kralovsky uzivi.
++++++++++++++++++++++++++++++++
Vubec nesouhlasim s tim, ze by John nebyl prukopnik a to ze s Johnem nesouhlasim v mnoha vecech. Ono posilat podvlikacky do Ceska asi neni tak cool, jako vyvijet nejakou suprcupr mobilni aplikaci. John se, v porovnani s ostatnima, nedrzi pri zdi. John JE ten risk taker, aspon relativne. Je sileny, ze to nechapes. Jedinej argument tady je, kolik toho “svyho” investuje. Zamenujes cloveka co sazi s rozumnym moneymanagementem za gamblera, co sazi s pujcenyma penezma. Pokud z 1000 startupu 999 failne a 1 vydela 100nasobek vstupni investice a dela se z toho success story a cely je to prikryty hromadou levnych uveru a volne cashe, tak to pak vypada, ze John dela veci pri zdi.
Copak vyrazit s 5K USD a hromadou fazoli do USA, kdyz tam notabene nikdo neni, je mensi risk, nez posedavat s kamosema po konferencich, pak si od investoru pujcit na letenku a jet vyvijet v teamu, kterej neplatis, nejakou appku? Johnovy naklady=risky prece vubec nejsou male, protoze tam ma vzdy zaivestovan velkej podil. Naopak i ty miliardovy projekty delany podle beznyho mustru jsou paradoxne pro ty lidi co to delaji mnohem min rizikovy. Kdyz to failne, jede se dal; kdyz Johnovi failne Shipito, tak se mu dal pojede kurevsky blbe.
Ty “male veci” funguji a funguji vzdy, je IMO jen iluze si rikat, ze velke veci zmeni jen velke ideje. Nevidim zadnou zavratnou inovaci ani v kolektovani baliku a preposilani, ani v tom, co je jadro bysnysu tech nejvetsich firem. Vyhledavani, socialni site, smsky zadarmo, dorucovani jidla, slevy online atd. [ale i automobily, pocitace..] – to vsechno uz tu bylo davno predtim, nez to v urcity chvili prorazilo. Kazda niche ceka na svyho Forda nebo Jobse. Otazka je, v jaky pozici by ten clovek mel byt. Ja verim na to, ze prave proto, ze k tomu aby inovace prorazila, je potreba strasne jemnych ukonu a tech je schopnej clovek, co ceteris paribus, v tom je hodne financne angazovanej, protoze prave ten strach ze ztraty je motivujici. Samozrejme, ze ted to vypada, ze cim vetsi rana, tim vetsi externi investice. Jednou se ty penize pocitat budou a to co bude videt, bude pruser, ale v ty dobe uz ten samej pruser bude prevlecenej zase do jinejch hadru.
To, co se dneska deje, je startupovej socialismus. A to, jak se financuji novy projekty pripomina 50.leta a sovetskej tezkej prumysl nebo povalecne Mao Ce Tungovy “Velke skoky vpred”. On to byl hospodarskej zazrak, kdyz se podivas pouze na cisla, ale kam to vedlo? K hromade fabrik, co vyrabely zbozi, ktery nikdo nechtel. K efektivite na papire. Neni to analogie s firmama, co jsou prodavany za biliony a nikdy nic nevydelaly? V 90. letech v cesku byl bankovni socialismus pro zmenu a ja si pamatuju firmy, co 10+ let chodily za bankama pro uvery, ktery propalily a banky jim pujcily znova a znova, jen aby ten pruser nebyl videt; to vse podporovane papirove pravicovyma vladama, aby byla zachovana zamestanost.
Je neuveritelny, jak se historie opakuje a mladi svazaci s plamenem v ocich zase prorokuji zarne zitrky. Ted teda nebudou na Lomonosove univerzite ale v SF bay. Budget je samozrejme jako vzdy neomezen. Ono to nejak vyjde, ze ano.
Clovece, ty ses rozvasnil… 🙂
BTW: Sice jsi uplne mimo misu co se tyce toho, jakej mindset vlastne mam a co vlastne delam 🙂 Ale nevadi 🙂
To ze pisu neco o startupech a o tom, ze ne uplne vzdy je spatne byt v SF Bay ci zviditelnovat produkt na nejakych tamejsich eventech jeste neznamena, ze veci co delam jsou financovane nekym jinym nez mnou a ja si jen tak plkam bez ohledu na naklady 🙂 🙂 :).
Jinak k tematu, Jobs vydelal mimo jine na schopnosti, vsadit vse na svoji intuici. A to v zivote nekolikrat zopakoval. Tedy napriklad aby mohl zkusit zmenit trh s mobilnimi telefony pouzitim kapactiniho dotykoveho displeje, musel zafinancovat linku na produkci techto displeju v hodnote cca 1mld USD, aniz by mel jedinej prodanej telefon. Nevim co John, prosim ho, aby se vyjadril, ale ja to citim, ze toto uvazovani je pro nej uplne cizi. Ze mu jde uplne jiny typ rizeni, nez jit si jako blazen za svoji vizi, ze vim, co trh bude chtit jeste mnohem drive, nez ten trh existuje…
Co jsem chtel rici je fakt, ze tu opravdovou ranu da nekdo z takto silene riskujicich blaznu. A mnohem spise bude mezi blaznivejma startupistama, nez ze by budoval hezky dolar po dolaru neco na dlouhou trat.
Z hlediska bezpecnosti je mnohem spise cesta k bohatstvi dana tim dolar po dolaru fungujicim kazdodennim bizem, co se postupne ucis. A to horizontalni rozkroceni a eventuelni nakupovani malych bizu se da mnohem lepe ridit, nez neustale prijimani novych a novych vyzev.
Ovsem ten skutecnej balik da nejaky blazen, co klidne 20 let neco resil v univerzitni laboratori a ono to vyslo. Ovsem vedle nej to na celem svete dela x dalsich co se jim to nepovede.
Tedy pokud chces skutecne udelat opravdovou diru do sveta, priprav se na celozivotni chudobu 🙂 To Te totiz nejpravdepodobneji ceka. To same se ti stane, pokud budes neustale hrat vetsi a vetsi hru, jak tu pises. Takze ja bych to popisovane nakupovani malych firem a s tim souvisejici tristeni zajmu vubec nezatracoval.
A opet nemuzu mluvit za jine, ale jsem presvedcenej, ze John skutecne neni clovek, co sazi na jednu kartu. A s tim Shipitem, pokud by mu kleklo, zbyl by mu velmi luxusni profit z realitniho portfolia, co tim vytvoril. Jedine co k tomu potrebuje, je umet vcas poznat, kdy ten biz pripadne zavrit a v tu chvili jednat rychle a nekompromisne. A jsem presvedcenej, ze tuhle schopnost ma, je dostatecne obouchanej podnikanim v CZ a vi, ze ne vse dobre dopada 🙂 .
Jinak ve tvem konani ti preji samozrejme hodne uspechu, at uz je to cokoliv.
Nene, to si nerozumime. O tobe vubec nepisu. To bych ti napsal konkterne oslovenim osklive veci. Pokud jsi nekdy jinde neco psal pod vyraznym nickem Honza, tak si to bohuzel nepamatuju.
Nikdo jen tak neplka. Zamer je vzdy. Dokonce i u uplnych debilu. Pokud chces neco rict, tak to rekni ne… misto tech radobytajemnych smajlu. Verim tomu, ze na startup bubline se spousta lidi prizivuje, i kdyz vi, ze je to bublina napriklad a ti lide nebudou rikat ze je to bublina.
Jinak neverim tomu, co rikas. Zcela bytostne. Viz ten muj priklad kde 999/1000 startupu failne a 1/1000 udela 100nasobek. Je to proste hra se zapornym souctem, kde to diky inflow levnych penez a nejistote ohledne budoucnosti trh cely spatne vyhodnocuje a prijde korekce. To, jestli enkdo prorazil, at uz Ford, Aplle, Google nebo treba nam nejblizsi pripad: Bata, skutecne NENI o penezich, ale o focusu a o tom, ze cloveku je skutecne u prdele jestli je bohatej nebo chudej. Jobs mi je lidsky odpornej, takze jsem jeho zivotopis necet, ale prej nechal nekde shnit barak a sousedi ho snad i zalovali ci co. Bata se zabil v letadle, kdyz narazil do vlastniho komina a donutil svyho pilota at leti v mlze. Nejde vubec o penize, jde o to, pokud je clovek blazen, kterej uprednostnuje nejakej vyvoj pred sebou samym. Cim vic clovek maka a NEHLEDI na sebe a svy pohodli, tim vetsi ma sanci an neco prijit.
Pokud se bohatej clovek zameri na svy bohatstvi, tak priste konci. Jen si s usmevem muze pozorovat a vychutanvat rozpad toho co udelal a jak to prevezme nekdo jinej, takovej uz je svet, treba tam taky dojdu. Ja nechci delat diru do sveta, ja chci dal prichazet na novy veci a spojovat, co nikdo nespojil. Penize to proste sype cim dal vic a funding potreba nebyl. Vyrost jsem v chudobe a dal ziju velmi skromny zivot, takze nechapu poznamku “at se pripravim na chudobu”. Askeze je to, co cloveka tlaci, asi jako kdyz mas 5K dolaru v kapse a jsi v zemi kde nicemu nerozumis. Ty vsechny jine motivace nez vlastni nepohodli resp. uzivani si vlastniho luxusu, jsou velmi slaby kafe.
Podivej se na dejiny lidstva. Stara Cina BC, Rim 400, Byzanc1000, Italske republiky 12. stoleti, Portugalsko a Spanelsko po objeveni zamorskych kolonii, Nizozemi 17. stol pote co se stali obchodim hubem, Francie pred revoluci, Velka Britanie po WWI, USA ted (zvlaste zapadni pobrezi). Porad to samy – zeme, kde lidi sli na hranu, neco vydelali, zmekli a cele to zaniklo.
Premyslet o tom, jestli clovek bude chudej nebo bohatej, jestli udela nebo neudela diru do sveta, je imo nesmysl. Jediny dulezity je focus na soucasnou situaci. Bata prorazil celosvetove a presto se nechoval jako idiot, co sazi na jednu kartu. Ten mindset tradeoffu mezi velkou ranou a financi odpovednosti, je asi to nejvetsi zlo, co se ted deje. Z toho plyne ten nesmysl ve stylu: pokud chces neco dokazat, chovej se jako nezodpovednej debil.
Dalsi flaw je, pokud kapitalista skutecne veri, ze ty nesmysly co produkuje, k necemu jsou, tj. ze ta velka rana je skutecne necim dulezitym; ze ten produkt neco prelomoveho znamena. Jediny zajimavy na novym produktu je to, jak se na nej prijde. Nejakej uzitek nebo stesti ty kraviny konzumeristickyho zivota samozrejme nenesou a nikdy neponesou. Uz jen tenhle celej pocitacovej svet je priserna ptakovina – ale clovek nema volbu jit do jeskyne, samozrejme.
Shipito muze padnout treba s obcanskou valkou v USA nebo se studenou valkou s Ruskem. A s tim se muzou svezt i nemovitosti. V roce 2008/2009 mohl krasne nastat totalni krach cen nemovitosti v USA, ale diky levnym penezum to za 5 12 stopli. Vypada to jako fantasticky rozhodnuti, ale ty levne penize proste jednou dojdou a o to vetsi to bude jizda dolu.
Nemovitosti jsou taky prvni na rane co se tyce znarodneni, zdaneni a regulovanymu najmu (coz je takova soft forma znarodneni). Pokud si ty myslis, ze nemuzes krachnout nebo ze nemuze krachnout John, tak to je flaw. Ty to porad beres z pohledu strachu o svoji prdel proste, takovy typicky cesky prokleti nas vsech. Ma velkou hodnotu s tim bojovat a ne to psat na blog nebo si to jen tak myslet. {tady uz o tobe pisu]
Proste ta vetsi hra se hraje automaticky, chapes? Asi ne a nedava ti to smysl. Ale kdyz budes bezdomovec, co vybira flasky z kontejneru a prijdes s prvni inovaci, jak je vytahnout lip, nebo budes sledovat pattern, kdy je jich tam nejvic zalohovanych, tak proste bohatnes a delas cim dal vetsi hru automaticky. To neni o tom, ze bys mel nebo chtel hrat vetsi hru. Proste jen pozorujes pattern a vylepsujes to, co vidis. Roste to samo a nikdy nemusis do niceho spat nejaky extremni penize/procento svyho banku. Nekdy udelas vetsi risk, nekdy mensi. Zcela jiste se da dostat timhle stylem relativne rychle treba k tomu milionu dolaru, kterej je pro tebe asi nejakej benchmark a od nej se uplne stejne da dostat jinam. Ale neni to prece o tom se nekam drapat, ale proste cekat na inovaci a pak ji udelat. O tom to je. Otestovat: jestli jsem nebo nejsem debil, kdyz neco vidim. Vetsinu casu clovek debilem je, pak ztrati, nebo nevydela tolik, kolik vydelava jinde a pak musi prijit na to, proc neco odhald blbe a proste mas zase ostrejsi pohled. ROI proste kalibruje pohled.
Mimochodem to cely neni nejen o napadech, ale o exekuci a exekuce je o lidech. O cloveku samotnym a o dalsich lidech, co na tom delaji. Vymyslet neco je predevsim o tom jak donutit ostatni lidi, at maji focus aspon trochu jako vy + musi byt maximum duvery.
Nakupovani firem do sirky znamena, ze vase ROI pujde limitne k trzni urokovy mire a vse co je “vase” se vymkne z rukou (proste ty firmy budou mit dal svuj vlastni management atd.). Nezatracovat to lze jen z toho priposranyho hlediska malyho cloveka, co uz si proste dal neveri nebo nema sily. To neznamena, ze bych pro to nemel pochopeni – nakonec jsme vsichni lidi a vsichni umrem. Ale je lez tomu davat nalepky jako podnikani nebo rozvoj. To je proste priprava na duchod a smrt, to je cele. Jsou tu mlady lidi s drivem a ti si proste nemuzou dovolit litat prvni tridou, nakupovat akcie a “investovat” do duchodovych fondu. Tech malo penez co maji, by meli spojit se svym usilim. To ze to valna vetsina z nich samozrejme neudela a naopak je nejakej kapitalista zkasne o vetsinu z toho mala co maji, je uplne jina vec.
Je tohle blog o podnikani nebo o tom jak si vzit hypoteku a chodit s detma na prochazku?
Netouzime vsichni tou diverzifikaci po nejakem falesnem pocitu bezpecnosti? Ze kdyz to nase vlastni usili pujde do kytek tak, ze se mame o co oprit?
Co se tyka toho ROI a patternu.. najit ve vecech kolem sebe co funguje (nahodou nebo ucelne, ale asi vetsinou nahodou).. ladit ROI… nemas pocit, ze tohle je pro naprostou vetsinu zacinajicich podnikatelu naprosto neatraktivni navrh? Ze naraisovat penize, zkusit a videt.. s sanci 1:100 je mnohem atraktivnejsi…
Co zni lepe? Mit grandiozni vizi na zmeneni sveta? Nebo ladit ROI.
Tak ja osobne si myslim, ze diru do sveta udela nekdo z tech blaznu, co maji grandiozni vizi. Ale neda se predem odhadnout, kdo. A bude jich zatracene malo.
Zatim co tim ladenim ROI ci co a proste pekne dolar k dolaru to sice hodi mene, ale ve vysledku s vetsi pravdepodobnosti.
2 Michael2345 BTW: Ono se to vsechno pekne cte, ale na tech par vizionaru co se jim to povedlo je jich mnohem vice, co neprorazili. A to pro tebe neatraktivni docilovani nizkeho vynosu a rozptylovani fokusu klidne funguje. Takovy Schwarzenberg uz tak 200 – 300 let ani zdaleka neni nejbohatsi u nas. Ale stale mu ten naprosto neatraktivni vynos postacuje na to, byt mezi top desitkami lidi.
Takze za me osobne bych tu diverzifikaci a i relativne nizke vynosy nezatracoval… On takovy les ci pole ma vynos jen 5 – 10% p.a. bez leverage, ale ma je proste napric casem… 🙂 Moji predkove s hospodarenim na polich a v lese take zili (v mensim meritku, ale vic, nez velmi slusne) uz nekdy od 30. lete valky a stale to funguje. A nejspis to bude fungovat jeste dalsi stovky let.
Ono je to krasne, fokusovat se na neco a rvat se neustale dopredu, ale zdaleka ne kazdemu z te masy co to funguje.
To mas jako trebas jako aktivni trading. Je iluzi, ze to zvladne kazdy. Ale ti co ano, tak maji vynosy co o nich ostatnim nemuze ani zdat. Ale to jeste neznamena, ze kazdy, kdo si rekne, pustim se do nejakeho computer aided modelingu marketu se dobere cile. Je to elitni zalezitost a boj v globalni konkurenci, kde 99,99% selze. A fokusovat se mohou jak chteji, o tom to neni. Vetsina z nich by mela vcas poznat, ze se maji jit zamerit na neco uplne jineho.
Opet a znova pouzivas ten flaw, ze na to nema kazdej. Je to nesmysl i kdyz je to pravda. Ano, nema na to kazdej, protoze se kazdej toci v tom kruhu. Je to stejny jako ten debilni argument, “co kdyby to dellai vsichni”. Ano kdyby vsichni delali to a to a to, tak vypada planeta uplne jinak. Podstatou je, ze vsichni se uplne stejne jako ty upinaji na excuse, ze to nemuzou delat vsichni a pak to nedelaji ani oni. To je nejaky geneticky dany chovani organismu, ktery je asi ta prvni vec, ktery se clovek musi zbavit.
Ja koneckoncu nepisu pro kazdyho. Proste tohle cte vzdycky jena osoba a kazda osoba, ktera zvladne vyhrat nad nejakymi svymi strachy to vyhraje. Stejne jako pri reseni myho ukolu a ROI se muzu zvesela vykaslat jak to resi ostatni, tak pokud bojuju sam se svymi nefunkcnimi imprinty, tak podstatou je soustredit se prave na ty imprinty a ne na nejaky naseptavani, ze pro kazdeho to neni. To uz bych jaksi prenechal realite. Ani Ford, ani Bata ani Jobs ani John by neudelali vubec nic, kdyby tak uvazovali a na konci zivota by si mohli rict “ano, mel jsem pravdu a to je dobre ze jsem se ji drzel”. Nebylo by jak dokazat, ze byli mimo a mohli minimalne prozit neco zajimavyho.
Videl jsem mnohem vic lidi krachnout nez uspet a NIKDY to nebylo to, ze by se ty lidi drzeli ROI a inovaci. Tihle lidi prosperuji. Vzdycky to bylo to, ze meli velky ego a ze se snazili nekde ovladnout trh. Me kdyz se neco podari a vydelam balik penez, tak se vzdycky leknu a rikam si “kurva, zas to funguje, ale proc, vzdyt sem to jen zkousel”.
Ja jsem delal neco jako trading – tam to je proste o hlave o nicem jinym. Vubec o nicem jinym to neni. Delal jsem projekt pro lidi, kde jsem je to ucil a to proste vidis, kdo je dobrej a kdo ne a proc a je to presne o tom, ze lidi, co to delaji proto, aby si koupili auto, nebo aby se citili dobre, ze na to maji, ti nikdy dobri nebudou. Dobri budou jen lidi, co maji zaujeti an sich asi jako kdyz 12 letej kluk programuje pocitacovou hru a penize ho vlastne ani nezajimaji.
S tou posledni vetou 100% souhlas. Jen drobna poznamka, ten talent to take chce.
Ne nesouhlasim s tim. Talent neni treba, to je jen pocatecni vyhoda podobne jako kdyz ma clovek nejaky penize na zacatku. Ja nemam talent na nic a penize jsem taky nemel. Sebevetsi talent je mozny prervat praci a drinou. Co jinyho je talent nez nejakej skill od “prirody danej”. Ale skill se da vzdycky naucit. Mozek je tvarna hmota.
Opet tam davas zadni vratka, ktery pak pusobi jako excuse, ze na to neni talent. Na matfyzu jeden informatik rikal, ze nejlip programuji holcicky z horni dolni, co pocitac nikdy nevidely. Pokud v necem clovek nema talent/skill sam o sobe, tak je to jen o vydrzi, kdy zjisti, co mu to blokuje a pak o dalsi vydrzi, jestli skutecne to co to blokuje je schopnej a ochotnej poprit a doslova se z toho posrat. To je cele. Elita neni ten kdo, se narodi s talentem.
Problem je tady uplne stejnej jako u te diverzifikace – je to pohodlnost. Clovek, co sam v sobe bori nejaky bloky a predelava si mozek doslova vrazdi sam sebe a “uz to neni on”. Ale o tomhle popreni sebe sama a o tom vyvoji je prece ten skutecne osobni “rozvoj”. To nejsou meditace v Tibetu a navstevy prednasek, kde se vsichni objimaji. Osobni rozvoj je brutalni pouziti sily na sebe sama. Samozrejme se toho lidi lekli a nakonec to zmonetizovali a prodava se odvar, co rika, ze se clovek muze zmenit, ale pritom se menit vlastne nemusi. Jako ve vsem. Ale to uz je perverzne pretoceny a clovek to nemuze zrat jako ceska startupova scena.
Mylis se, jsou skills co proste nedas. Nikdy. Respektive coby sebevetsi dric budes daleko za lidma, co jsou drici jako Ty, ale talent maji. Mozna jsi jeste ve veku, kdy si myslis, ze to nandas vsem, mozna jsi jen cely zivot volil jednoduche cesty a nebojoval s nejlepsimi. Netusim, ale ver tomu, ze skutecne nedas vse.
A nepisu to jako omluvu pro neuspech. Protoze je na kazdem z nas, aby v sobe nasel smer, kde se tou cestou dokaze prodrat. Pro nekoho to muze byt sport, pro nekoho trebas umeni, pro nekoho vyroba a restaurovani nabytku, pro nekoho matematika atd. Pokud se budou vsichni snazit preprat sami sebe v necem, co pro ne je naprosto nevhodne, tak jim sebevetsi drina ci nesnaze co si privodi nepomuzou. Nicmene pro kazdeho vede cesta. A spis by ji mel objevovat, nez se snazit udrit se a nahazet si do cesty vic klacku a prekazek, aby byl tvrdsi nez Chuck Norris. 🙂
Hele, znam trebas obrovskeho drice, co dokazal v podnikani hodne. V mladi delal rychlostni kanoistiku a nikdy nebyl nejlepsi. Presto, ze byl nejvetsi dric siroko daleko. Protoze proste dost nenarostl.
Take Te ujistuju, ze tvoje nervove synapse ani omylem nekomunikuji spolu tak rychle, jako svetova spicka v sermu. Moje polovicka ma nejake medaile z sermu jen v ramci CZ a prestoze mam reakci docela nadprumernou v pohode stacici na velkou cast populace, tak ve srovnani s ni muj mozek jeste zpracovava vjem a ona uz hybe rukou.
Oba priklady vyse nenatrenujes a drit muzes sebevic. Jedine by ses musel sam jit dobrovolne zabijet nejakou chemii, abys dohnal, cos nevyhral v geneticke loterii.
Obracene muj “pomaly: mozek dovede analyzovat naprosto prirozene vic veci najednou. Takze v obrovske casti problematik, kdy jde o komplikovanejsi matematicke zalezitosti, ci sofistikovanejsi algoritmizaci, nebo vice dimezionalni problemy dam polovicku vzdy. I kdyz tu opet plati, ze naprosta vetsina populace by nestacila ani ji.
A pri mem zabyvani se matematickym modelovanim je pro me mnohem lepsi chodit po lese a bloumat, nez sebemrskacsky si prihazovat ukoly a trestat nejakym diskomfortem.
Takze sice tomu neveris, ale jsou veci, kdy vic driny a vic problemu jako motivace funguje, a jsou jine veci, kdy tato cesta vede do pekel.
Zivot nabizi spoustu moznosti a lide jsou skutecne kazdy jiny a ne vsechno jde zjednodusti tak, jak to prezentujes.
Never lidem, co ti tvrdi, ze nejlepsi v programovani jsou nejake holcicky co nikdy nevideli pocitac. Lidi bez talentu a drice muzes naucit opakovat reseni znamych problemu. To ti bez debaty staci na prolez univerzitou, nicmene nijak ti to nepomuze v reseni neznamych problemu, co pred Tebou nikdo neresil. Protoze reseni takovych nenajdes v ucebnici. A pri jejich reseni se neobejdes bez invence. Drina je podminka nutna, ale nikoliv postacujici. A je jen na Tobe, aby sis nasel smer, ktery s tvymi dispozicemi z driny a pracovitosti udela podminku pro uspech postacujici. 🙂
Mylis se ty. Jeden priklad za druhym, tvuj priklad driny, je proste mlaceni do stale stejneho mista. To je demence, ne drina.
Klasickej priklad je pribeh Alexandra velikeho a Gordickej uzel, kterej mel byt rozetnutej. Proste prisel a rozek ho mecem. Thinking out of box.
Nevidim duvod proc ja bych mel mit nejrychlejsi reakce. Pokud vyrsenei problemu potrebuje superrychly reakce, tak je na me proste si lamat mozek tak dlouho, az to vymyslim. Pokud proti me bude stat tvoje polovicka, tak holt musim presvedcit svoji kocku (zvire) at se mnou spolupracuje, protoze ja tak dobrej nikdy nebudu. O tom je drina. O drilu, kde clovek vi, ze sebeneresitelnejsi ukol ma reseni. To co ty tu furt pises jsou uvahy fachidiota. Dulezity je vyresit problem lip nez ostatni. Je naprosto jedno jak.
Prestan placat nesmysly o mym veku, ktery jsou mimo. Mam uz par let sedivy vlasy. Uz jsem byl nejlepsi na svete v jednom oboru, zmenil ho, protoze uz byl malej a myslim ze zacinal zkomirat a ted jsem nejlepsi v jinym. Objektivne. Jak podle trafficu, tak podle ROI. Je mi jedno ze jsem spicka, ale sere me tady poslouchat tyhle kidy. To co rikam, me k tomu dovedlo; rikal jsem to predtim a rikam to dal. Ten druhej obor jsem zacal z nuly pred 3ma lety. Nehodlam o tom mluvit vic, ale neser me a nepis mi s velkym T v oslovovani. VIM O CEM MLUVIM OD A DO Z.
OK. Tak mi prosim vysvetli, kdyz jsme se konecne shodli, ze je nutne kreativne myslet jinak, nez zbytek, aby jeden nalezl reseni, ktere vzdy existuje. Tak proc neustale opakujes, ze je potreba driny k jeho nalezeni. Ja trvam na tom, ze to kreativni reseni mnohdy naleznes pri tom jachtingu, na lyzich, v lese. Jedine co k tomu potrebujes je duveru v sebe sama a vedomi, ze to reseni existuje. 🙂 To je neco uplne jineho, nez drina a drill.
No 100% ano. Nejen ze po tom pocitu bezpeci touzime vsichni, ale zaroven se nejak vnitrne stydime to rict. Jak sami sobe, tak vsem okolo [protoze minimalne sami vime, ze to je konecna]. Takze si utvarime socialni skupiny, kde se tak nejak podporujem v tom, ze ten overhedge je normalni.
Ja ti nenapisu, ze kdyz to tak delas, delas to spatne; ja nejsem az tak jinej, ale obecne je potreba vedet, ze to proste neni fakt ta cesta. Aspon oldschool podnikatele co neraisovali s makou 1:100 uz si to vyzkouseli a vedi to proste. Cirkev ma podobnej pristup k hrichu mimochodem. Je to spatne, nakonec to vsichni udelaji, ale je potreba vedet, ze kdyz se clovek prekona a neudela to, tak se to nakonec ukaze jako efektivni. Cela moralka vychazejici z nabozenstvi neni moralitka, ale proste jsou to axiomy, co vedou k efektivite.
Jinak to samozrejme je neatraktivni navrh pro kazdyho, to mas pravdu. Ale ty, aspon tady, nikomu nic neprodavas naopak spis lovis lidi, co by mohli byt schopni. Ten paradox je, ze totiz nejvic investovat se vyplati do lidi, co to prave ani moc nechteji a nepotrebuji; nebo aspon do tech, co vedi, ze to zvladnou i sami.
Verim tomu, ze ti co maji grandiozni vize na zmeneni sveta, udelaji uplny kulovy a umlati je vlastni ego. Takovych pripadu je prece opakovane vsude plno. Verim tomu, ze ten duch hrdinu Ayn Rand (ne ze bych s ni souhlasil), kterej na nejaky grandiozni vize kasle, ale soustredi se proste na ten problem, co je velkej jako oni sami, je to, co dela ten skutecnej rozvoj.
Hele, já nevím. Někdy je možná lepší jít s dětmi na procházku… No dobře. Donutil jsi mě najít jeden hodně starý text, který asi dost ovlivnil i můj pohled na život. Před skoro 20 lety napsal Petr Koubský jeden článek, který považuji za to nejlepší, co kdy Koubský napsal. Něco jako když Daniel Keys napsal Růže pro Algernon. Bohužel už nikde na internetu není, pouze neúplný fragment někde v diskuzích. Snad se tedy na mě pan Koubský nebude zlobit, když jej sem dám:
“Dopis Gary Kildallovi do roku 1980
Koubský Petr – aKB, 16.08.2004, 18:22:00, aKB
Bývaly časy, kdy jsem se snažil psát o počítačích jaksi poeticky. Už mě to přešlo, ale bylo to asi nevyhnutelné období, něco jako spalničky. Tady je jeden jeho výsledek. Dávám jej sem hlavně proto, že mi o něj napsala jedna čtenářka, jinak bych po něm asi už ani nevzdechl. Vyšel na poslední stránce Softwarových novin v lednu 1997. Tehdy jsme tam založili novou rubriku “Dopisy slavným a neznámým”, kterou jsme po několika letech zas zrušili – což je normální, časopisy jsou živé organismy.
Pan Gary Kildall
generální ředitel a předseda správní rady
Digital Research Corp.
Pacific Grove, California, USA
rok 1980
Vážený pane Kildalle,
tenhle dopis nedostanete včas; nevím, zda jej dostanete vůbec. Spolu se spoustou další korespondence zůstane ležet dlouho, předlouho na Vašem psacím stole. Bude tam čekat, až se vrátíte z dlouhé projížďky jachtou, na kterou jste vzal svou dceru Christine; anebo možná, až přistanete se svým malým sportovním letadlem, z jehož kabiny si tak rád prohlížíte hory kolem Santa Cruz.
Na Váš návrat tentokrát nečeká jen halda nevyřízené korespondence. Jsou zde tři zástupci všemocné společnosti IBM, upjatí v dvouřadových oblecích, jak právě dorazili z Východního pobřeží; vzbuzují pozornost, tady v Kalifornii se nikdo podobně neobléká. Ti tři muži působí nejen neobvykle, ale i nerví³zně. Mají málo času. Zastupují tým, který dostal příkazem tu nejneobvyklejší věc v dosavadní historii IBM: přesně do roka uvést na trh profesionální osobní počítač. Je to šibeniční termín, a lidé od IBM proto musí postupovat úplně jinak, než byli kdy zvyklí. Namísto toho, aby všechny díly vyvinuli ve firemních laboratořích, nakupují hotové součástky a podsystémy na otevřeném trhu. Už vědí, že použijí procesor od nevelké, ale nadějné firmy Intel. Co však nutně potřebují, to je operační systém.
A ten máte Vy – nejlepší a nejdokonalejší operační systém, jaký je pro jejich účely v dané chvíli na světě k mání. Jmenuje se CP/M a napsal jste ho z větší části vlastnoručně. Pracuje prakticky na všech osmibitových mikropočítačích, kolik jich na světě je, a Vy už chystáte jeho verzi pro šestnáctibitové procesory. Přinesl vám peníze, za který jste pořídil spoustu radosti pro sebe i svou rodinu. Máte zdravé veselé děti a milující ženu, máte krásný dům nad zálivem a jachtu dole v přístavišti. Kromě toho stojíte v čele nejdůležitější softwarové firmy světa; Vaše jméno je pro mou generaci počítačových fandů živou legendou, ale to je Vám jedno. Máte stůl zavalený korespondencí, která Vás už dávno nebaví; vy se chcete radovat ze života, nanejvýš ještě psát nové programy.
A někde pod těmi nepřečtenými dopisy, pane Kildalle, je zastrčený diář, do něhož jste si možná zapsal, možná ani nezapsal dnešní plánovanou schůzku s třemi muži od IBM. Neřekli Vám, o čem chtějí jednat, a Vás to ostatně nijak zvlášť nezajímalo. V každém případě jste na to zapomněl.
Ti tři odjedou, pane Kildalle, dříve, než Vy se vrátíte z výletu. Možná se nad tím chviličku zamyslíte, ale pak usednete k večeři na terase svého domu s vyhlídkou na Monterey Bay a pustíte to z hlavy.
Chcete vědět, co bude dál? Já to vím.
Muži z IBM mají opravdu málo času. Operační systém, pro který byli vysláni, potřebují hned. Proto přímo od vás zamíří na sever, do Seattlu, kde sídlí firma Microsoft. Ano, máte pravdu; Microsoft vůbec žádný operační systém nemá, zabývá se jen programovacími jazyky. Ti, kdo jej řídí, Bill Gates a Steve Ballmer, však na žádné projížďce jachtou nebudou – dost možná na ní nebyli ještě nikdy v životě. Budou ve svých kancelářích a ještě než ohlášená návštěva od Big Blue dorazí, bude jim jasné, že stojí před největší šancí svého života. Přislíbí dodat produkt, který nemají. Zástupci IBM nebudou takovým kontraktem nadšeni, ale nebudou mít na vybranou. Kdyby počkali na Vás, dověděli by se, že už pracujete na CP/M-86, a že tento šestnáctibitový systém bude hotov dřív, než je jejich nejzazší termín pro IBM PC. Oni však namísto toho koupí od Microsoftu, co Microsoft sám narychlo koupil od malé vývojářské firmy, pro jistotu spolu s ní samotnou – systém QDOS. Ještě po letech, kdy už se bude dávno jmenovat MS-DOS, v něm dokážete rozpoznat silnou inspiraci Vaším CP/M, ale nikdy nesáhnete po právním řešení, nanejvýš po lehkém sarkasmu. ‘žZeptejte se Billa, proč kí³d funkce 6 končí znakem dolaru. To neví nikdo na světě, jen já.”
Píšu Vám přes propast času, pane Kildalle. Digital Research už neexistuje. Odolávala dlouho, nakonec ji koupil jeden z mála zbývajících konkurentů Microsoftu, ale i ten brzy svůj zápas vzdal. IBM stihla termín, počítače PC zaplavily svět. Píšu Vám na jednom takovém; má operační systém a většinu aplikačních programů od Microsoftu. Bill Gates je dnes nejbohatším mužem světa a Microsoft největší a nejvlivnější softwarovou firmou. Základem jeho úspěchu je mimo veškerou pochybnost právě ten kontrakt s IBM, který Vy jste dnes zmeškal. V historických knihách o počítačovém průmyslu – neboť i takové již existují – jste v dnešní době hodnocen jako vynikající programátor, ale špatný manažer a neúspěšný obchodník. Podtext takových hodnocení je zřejmý: pohleďte na člověka, který vyměnil Gatesovy miliardy za projížďku zálivem!
Já na Vás takto skutečně hledím – a obdivuju Vás. Není přitom podstatné, že jste si vůbec neuvědomil astronomický rozměr šance, o kterou přicházíte; není podstatné, že kdybyste to věděl, patrně byste se vrátil včas. Takové příhody se stávají, a samy o sobě by zůstaly jen historickou anekdotou. Podstatná je jiná věc: pokud je mi známo, ani v době, kdy už bude jasné, do jakých výšin Microsoft vzlétne, Vy nezahořknete. Lesklá hladina Montereyského zálivu a světla přístavu Vám budou přinášet stále stejnou radost jako dnes.
Nevím, zda je Bill Gates doopravdy šťastný. Upřímně mu přeji, aby byl – nejsem si však jist, zda se mu to někdy podaří. Vím však, že Vy jste dnes prožil nádherný den, s mořem, sluncem, větrem, racky a svou dcerkou, a mám z toho radost spolu s Vámi.
Neboť až budou dny každého z nás sečteny, a tomu se nikdo nevyhne, budou to právě takové chvíle, které dopadnou na misku vah. Těmi se bude poměřovat, zda jsme svůj život prožili dobře a šťastně.
Děkuji Vám, že jste nám to svým příběhem aspoň maličko připomněl.
S upřímným pozdravem
Petr Koubský”
Ano, proto Koubsky reprezentuje to, co reprezentuje.
Existuje tradeoff mezi stestim a pokrokem, presne tak to je. Kazdej clovek ma tu volbu. bud si budu dopravat male lidske radustky anebo budu kapitalista anebo vsadim na nejakej crossover, ale ta cesta pro hybrid se stale zmensuje. Protozee vse se koncentruje podle ty ekonomicky poucky “vitez bere vse”, kazda niche se stava prirozenym monopolem. Tak tu budem mit par pretizenych kapitalistu, co budou delat vyvoj a hromady lidi, co budou prstickem hrabat to svoje stesticko a budou doufat, ze jim da banka uver na antidepresiva.
Kazdopadne sance nekoho, co neco dela, se zvysuji proste s jeho drinou a ne s tim, kolikrat objede zaliv, jakkoliv je to nepochybne krasne. Kdybychom mohli mit oboje zaraz a cim vic jednoho, tim vic druheho, byli bychom v raji. Z nej jsme ale byli vyhnani. A opakuju, ze tohle beru jako blog o podnikani a ne o tom, jak se lita prvni tridou. Tak tady budu psat o tom mindsetu, jak delat rozvoj a ne jak propalit prachy za kraviny nebo v lepsim pripade “esteticky vytribene zazitky”. I kdybych nahodou z rozmaru mel private jet, tak neni duvod to sem psat, kdyz vim, ze to ctou lidi, co chteji neco delat. K nicemu (krome myho ega, ktery dostane pohlazeni) to neni.
“…ta cesta pro hybrid se stale zmensuje. Protozee vse se koncentruje podle ty ekonomicky poucky “vitez bere vse”, kazda niche se stava prirozenym monopolem.” V tom máš možná pravdu. Ale pro lidstvo to není dobře.
Na druhou stranu mě uklidňuje, že za těch více než 20 let co podnikám, jsem potkal spoustu konkurence, která uvažovala stejně jako ty. A kde jsou teď? A já pořád chodím na procházky s dětmi a snažím se žít tak, abych z toho měl radost 🙂
Claytone poznavas se? Doufam, ze te to taky uklidnuje.
https://www.youtube.com/watch?v=ub747pprmJ8
Holt jsi za tech 20 let poznal jen samy srace. Ja za tech 10 let co se neflakam po kavarnach a nehledam stesti (coz jsem uspesne delal tech 10 let predtim), jsem poznal jen neschopny pracovniky a managementy, co by se porad nekde courali po prochazkach a podle toho to vypada. Diry na trhu tak velky, ze v nich clovek dostane existencialni strach.
Co je pro lidstvo dobre? Kdo to soudi? Co bys s tim chtel delat? Zavadet socialismus? Stejne to neni mozny. Realita je to co je. Ja si treba myslim, ze celej konzumerismus jako takovej je picovina jak Brno, ale stejne ho vytvarim, protoze neni na me soudit to vsechno. A uz vubec mi neprijde ok, ze lidi co delaji hovno by se meli mit dobre nebo tak neco a i presne to se deje. Verim, ze clovek muze menit svet prave a akorat tak svoji praci. Clovek muze najit nejakou diru na trhu, porozumet casti trhu, ale nikdy nikdo nepochopi celej trh natoz to, co je vlastne pro lidstvo dobre.
Pokud by ucelem lidstva bylo prozivat odlesky na hladine, tak si proste vsichni dame hafo MDMA, pustime goatrance, budem koukat na prsaty holky a budem po sobe vsichni foukat bublifukem. Nic lepsiho zatim nikdo nevymyslel. Jenze uprostred jedny takovy party me prave napadlo, ze na ty praci treba taky neco bude… a ono je to zajimavy. Co ale faaaaaakt zajimavy neni tady poslouchat ty ufnukany kluky, co jim vadi litat economy.
Mimochodem vite proc jsou izraelci tak dobri v bizu? To neni skillem, oni nejsou leosi nez treba Cesi. Oni nejdriv maji x let tvrdou vojnu a casto pak delaji spolu. To je naskok jako prase.
Hezké video. Jen nevím, zda jej chápeme oba stejně.
No sice zijem v postmoderne, ktera jakoby dava kazdymu svobodu si vse vykladat jak chce, ale FBS to samozrejme myslel jako ironickej vysmech. Aspon ze se libilo, vic asi zadat nelze.
Pekna uvaha.
Zní to krásně jako řeči pojišťovacího poradce 😉 Ale zajímalo by mě víc o těch firmách, existuje něco jako jejich katalog jako u realitek, nebo jsou to podpultovky čistě co mi dohodí broker? Jinak hodně zajímavé téma.
Tak jsou na to treba i weby kde se ty firmy nabizi napr. http://www.bizbuysell.com/
Kdyby všechny firmy fungovaly jako IncParadise, tak by to byla nádherná investice…
Zaujimave ze je to mozne aj pri malych firmach. V zasade ide o to iste co robia Private Equity fondy a holdingy – leveraged buyouts. Dolezite je pri tom nerucit za investicny uver osobne a snazit sa prenasat risk na niekoho ineho (banku, veritelov, dodavatelov). Neviem ako lahko sa to v USA da robit – v CR a SR relativne lahko :-).
Problem bude ak – stupnu uroky, ked predavajuci vylepsoval vysledky pre predajom, ak kupis firmu tesne pred recesiou atd. atd. Bezrizikove to nie je.
A problemom bude aj to, ze ked vyrasties do velkosti, ze tieto male firmy uz nebudu pre teba davat zmysel, tak ich budes predavat za tie nizke nasobky.
A vacsie firmy uz tak lacne nebudu.
Vypada to velice pekne takhle na papiru, jenom nechapu proc by mel prodavajici povinne dat 10% z ceny jako pujcku kupujicimu? Proc by to prodavajici delal, jakou k tomu ma motivaci? Jenom proto ze to chce banka…to me prijde divne 🙂
Prodavajici musi dat 10% z ceny jako pujcku (dostane ji postupne splacenou).. podle me je to podminka banky a nejak se tim chrani..
Kdyz zadnej kupujici nekupuje bez pujcky, tak prodavajici nema jinou volbu. Jeho motivace je, ze proste jinak neproda. Pokud ti to prijde divne, tak si jen neumis predstavit trh zdeformovanej/zvyklej na pujcky.